Najstarsza winda w Lizbonie … i najmniej znana lizbońska winda! [Zdjęcia + Wideo]

Winda Lavra Lizbona Lisbona Elevadores Windy Przewodnik Fotografie Zdjęcia

Winda Lavra w Lizbonie, czyli Elevador do Lavra po portugalsku, to kolejna historyczna winda w Lizbonie. Winda, która razem ze swoimi koleżankami – Glorią, Bicą, czy Justą wpisały się w krajobraz Lizbony stanowiąc jego charakterystyczne elementy. Winda Lavra jest jednak najmniej znaną windą ze wszystkich lizbońskich wind, mimo tego, że jest windą najstarszą. Dlaczego jest najmniej znana i dlaczego jest to jej największy plus? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

A do tego prezentujemy tutaj kilka słów o windzie Lavra – jej historii i dniu dzisiejszym. Piszemy w jakich godzinach jest otwarta, jak tam trafić oraz zamieszczamy galerię zdjęć i wideo, byście mogli poznać skromną windę Lavra jeszcze zanim się nią przejedziecie. A czy warto się przejechać windą w Lizbonie? Tak, gdyż jest tak samo urocza, jak pozostałe windy, a do tego zawsze jest w niej miejsce!


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku?

Winda Lavra – historia

Elevador do Lavra lub Ascensor do Lavra, jak nazywają windę Portugalczycy, została oddana do użytku oficjalnie 18 kwietnia 1884 roku. Została wybudowana przez firmę Companhia dos Ascensores Mecânicos de Lisboa, a jej głównym konstruktorem jest słynny w Portugalii inżynier Raoul Mesnier du Ponsard – odpowiedzialny za najsłynniejsze windy w całej Portugalii.

Winda Lavra Lizbona Lisbona Elevadores Windy Przewodnik Fotografie Zdjęcia
Z natury żółta, w praktyce prawie zawsze w graffiti

Winda składa się z dwóch wagoników, które połączone są kablem znajdującym się pod torowiskiem, a które toczą się po stalowych szynach. Początkowo napędzana była specjalnym system hydraulicznym, następnie przy pomocy pary wodne, by finalnie od roku 1915 zostać całkowicie zelektryfikowaną. W roku 1926 stała się własnością Companhia Carris de Ferro de Lisboa, a ponad 80 lat później, bo 19 lutego 2002 roku została ogłoszona zabytkiem narodowym.

Winda Lavra w Lizbonie dziś

Winda podobnie, jak kiedyś, tak i dziś składa się z dwóch wagoników, które w oryginale są koloru żółtego. Są one oznaczone numerami 1 i 2. Każdy z wagoników windy Lavra posiada dwie drewniane ławy dla pasażerów zwrócone plecami do okien, z centralnym przejściem po środku. Siedziska znajdują się na tym samym poziomie. Trasa windy to 188 metrów, a średnie nachylenie terenu, po którym porusza się winda, to 22,9%. Winda była nieczynna w okresie 8 lipca – 12 sierpnia 2011 roku ze względu na awarię. Winda łączy Largo da Anunciada z Rua Câmara Pestana.

Winda Lavra Lizbona Lisbona Elevadores Windy Przewodnik Fotografie Zdjęcia
Widok z kabiny motorniczego

Dojazd do windy Lavra

 • Autobusy 709, 711, 732, 736 – (przystanek: “Av. Liberdade”).
 • Metro „Restauradores” na niebieskiej linii metra >>>.
 • Spacerem od pobliskiego placu Rossio lub Aveninda da Liberdade – głównej ulicy handlowej Lizbony, a jednocześnie najbardziej reprezentacyjnej ulicy centrum stolicy Portugalii.

Bilety i ceny przejazdu windą Livra w Lizbonie (2023 rok)

 • Bilet kupiony u motorniczego: 3,80 €/dwa przejazdy.
 • Pojedynczy przejazd z kartą Viva Viagem: 1,65 € lub 1,47 € z opcją zapping. Na windę obsługują bilety na komunikację miejską w Lizbonie >>>.
 • Ceny aktualne są na rok 2023.

U motorniczego nie można kupić biletu tylko na przejazd w jedną stronę, jak i nie ma możliwości płatności kartą. Na windę ważne są również bilety 24h.

Dlaczego warto się przejechać windą Lavra?

Winda Lavra jest to najstarsza winda w Lizbonie – choćby tylko z tego powodu. Mimo, że znajduje się ona bardzo blisko słynnej Avenida da Liberdade, to jest jednak mija przez większość turystów. Szczerze? To jej największy plus! Bardzo rzadko czeka się w kolejce, by wejść do tej windy, prawie zawsze jest miejsce siedzące. Czasami wręcz mamy windę tylko dla siebie. Jej trasę zdobią kolorowe graffiti, a ze szczytu bardzo blisko do ogrodu Jardim do Torel.

Winda Lavra Lizbona Lisbona Elevadores Windy Przewodnik Fotografie Zdjęcia
Winda Lavra czekając na pasażerów

Godziny funkcjonowania windy Lavra w Lizbonie

 • Poniedziałek – piątek: 07.50 – 19.55
 • Soboty, niedziele i święta: 09.00-19.55
 • Dokładny rozkład jazdy wraz z informacjami o ewentualnych zmianach można znaleźć na stronie operatora windy – firmy Carris: www.carris.pt >>>.

Lokalizacja windy Lavra na turystycznej mapie Lizbony

Poznaj inne windy w Lizbonie

Winda Lavra w Lizbonie – wideo

Winda Lavra na fotografiach


Dzięki za korzystanie z naszej strony do planowania wyjazdu do Lizbony! Kupując nam wirtualną kawę, pomagasz nam rozwijać stronę i tworzyć wartościową zawartość dla naszych czytelników.

Dziękujemy za wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)