Ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie [Aktualne ceny 2018]

Komunikacja miejska w Lizbonie – jakie są ceny, a jakie bilety na autobusy, tramwaje, windy, metro? Ile kosztuje jeden przejazd? Poniższy tekst prezentuje aktualne ceny (2018) i rodzaje biletów obowiązujące w systemie komunikacji miejskiej w Lizbonie. Na transport publiczny w Lizbonie składają się autobusy, metro, tramwaje, promy, windy i pociągi. Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów, w tym bilety okresowe i jednodniowe. System ten na początku może wydawać się skomplikowany, jednak po zapoznaniu się z nim nie jest on wcale trudny do zrozumienia.

W tekście tym znajdują się nie tylko aktualne ceny i taryfy komunikacji publicznej w Lizbonie, ale również kilka porad praktycznych, które wyjaśniają, jak korzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Portugalii. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości zapraszam do komentowania, a autorzy bloga udzielą wszelkich odpowiedzi.

Komunikacja miejska w Lizbonie: Gdzie można kupić bilety?

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, w niektórych oddziałach poczty oraz na wszystkich stacjach metra oraz stacjach kolejowych,  a także oznaczonych kioskach i punktach usługowych (niebieski napis MOB na białym tle). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy. Bilety na konkretne połączenie kolejowe kupujemy na stacjach kolejowych, to samo się tyczy przepraw promowych.

Dla ułatwienia i podsumowania

 • u kierowcy: można kupić bilety na autobusy, tramwaje i windy, jednak są one odpowiednio droższe (tarifa de bordo)
 • na każdej stacji metra: kupimy pojedyncze bilety na przejazd metrem, autobusem, tramwajem lub windą, a także bilety 24h oraz doładujemy bilety opcją zapping (czytaj dalej). Bilety można kupić w specjalnych niebieskich lub żółtych automatach, jak i w kasie
 • w punktach oznaczonych napisem „MOB”: zakupić można pojedyncze przejazdy na metro, autobusy, windy i tramwaj, bilety z opcją zapping oraz bilety 24h. Punkty takie można znaleźć na przykład na: Praca de Figueira, pod windą Santa Justa, obok dworca Santa Apolonia, w kioskach przy Cais de Sodre
 • na stacjach kolejowych: kupimy bilety w opcji zapping lub pojedyncze bilety na przejazdy koleją, a także bilety okresowe na kolej. Bilety można kupić w specjalnych zielonych automatach, jak i w kasie
 • na stacjach promów: kupimy bilety z opcją zapping lub pojedyncze bilety na przeprawy promowe. Bilety można kupić w kasie lub specjalnych automatach
 • w tramwaju 15, w specjalnych maszynach

Komunikacja miejska w Lizbonie Lizbona ceny i rodzaje biletów na autobusy, tramwaj i windy

Jak wyglądają bilety na komunikację miejską w Lizbonie?

Jeśli zakupimy bilet u kierowcy (autobusu, windy lub tramwaju), to dostaniemy paragon, który jest biletem i należy go zachować przez cały czas trwania podróży. W każdym innym przypadku bilet będzie załadowany na specjalną kartonową kartę z paskiem magnetycznym, która nosi nazwę 7 Colinas (kolor niebieski), Viva Viagem (kolor zielony) lub Viva Viagem SRT (kolor biały). Bilety miesięczne mają formę plastikowej karty.

Komunikacja miejska w Lizbonie: Karta 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup kartowonowej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach (ogólnie środkach transportu firmy Transporte de Lisboa). Zakup karty kosztuje 0.50 € i jest ona ważna rok od daty zakupu. Jest to karta wielokrotnego użytku. Karta Viva Viagem / 7 Colinas / Viva Viagem SRT może być zasilona na różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windę lub metro – 1,45 € / jeden przejazd
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt 6,30 €
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Cacilhas – koszt 9,35 €
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado – koszt 10,40 €
 • opcja zapping – doładowanie kwotą od 3 do 40 €, ważna na pociągi podmiejskiej, windy, autobusy, metro, promy i tramwaje oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo. Koszt pojedynczego przejazdu w takim przypadku to 1,30 € autobusem, windą lub tramwajem; 1,31 € na podróż metrem 1,90 € na podróż do Sintry lub Cascais z Lizbony, promami od 1,17 € do 2,70 € w zależności od wybranej trasy, połączenia Fertagus od 1,40 do 4,35 € w zależności od połączenia, Metro Sul do Tejo 0,85 €/podróż.

Na kartę Viva Viagem, Viva Viagem SRT lub 7 Colinas może być załadowany tylko jeden rodzaj biletów, czyli nie możemy mieć załadowanego biletu 24h i w tym samym czasie doładować karty w opcji zapping. Można zmienić rodzaj biletów, jednak po wcześniejszym skończeniu się pierwszej opcji lub wyczyszczeniu karty w kasie (środki pozostałe na karcie nie są zwracane).

Komunikacja miejska w Lizbonie Ceny i rodzaje biletów Lizbona Bilety Viva Viagem 7 Colinas Aktualne Ceny

Komunikacja miejska w Lizbonie: Rodzaje biletów

 • pojedynczy przejazd 
  • cena 1,45 € z kartą Viva Viagem / 7 Colinas / Viva Viagem SRT za przejazd metrem, autobusem, windą lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie metra, autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach z wyjątkiem metro – metro (taka kombinacja musi być przedzielona skorzystanie z tramwaju/ windy/ autobusu). Co to znaczy? To, że można zmieniać linie metra, tak długo jak nie wychodzi przez bramki. Gdy wyjdziemy, to aby ponownie skorzystać z metra w ramach biletu 60-minutowego, należy skorzystać z autobusu/tramwaju/windy). Po 60 minutach traci on swoją ważność! Cena za przejazdy pociągami lub promami jest zależna od trasy – takie bilety nie są ważne 60 minut od skasowania.
  • bilety kupiony u kierowcy jest odpowiednio droższy: 1,85 €/autobus; 2,90 €/tramwaj (w tym słynny tramwaj 28); 5,15 €/winda Santa Justa; 3,70 €/winda Gloria, Bica lub Lavra. Bilety te nie są ważne 60 minut od skasowania!
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy
  • cena 6,30 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy i tramwaje 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Casilhas
  • cena 9,35 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz promy do Casilhas 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
  • jeśli chodzi o promy, to bilet jest ważny tylko na promy do Casilhas, nie obowiązuje on na inne połączenia przez rzekę Tag.
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado
  • cena 10,40 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz pociągi CP 24h od pierwszego skasowania.
  • bilet nie jest ważny na połączenie turystyczne, shuttle bus na lotnisko oraz promy
  • bilet jest ważny na połączenie pociągów CP na liniach Sintra, Cascais, Azambuja e Sado, czyli dojedziemy nim zarówno na plaże w Cascais, jak i do Sintry
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • zapping
  • zapping daje możliwość doładowania karty Viva Viagem / 7 Colinas określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo).
  • doładowanie może być od minimum 3 € do 40 €.
  • pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30 / windą, autobusem lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania w autobusach, tramwaju i windach tzn. można zmienić środki transportu w obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach. Nie można zmienić na metro, prom, pociąg, transport Fertagus lub MTS gdyż wtedy pobierze kolejną opłatę.
  • przejazd metrem kosztuje 1,31 € i można zmieniać linie metra bez ograniczeń, tak długo, jak pozostajemy w obrębie bramek metra. W cenie biletu jest zawarty już bagaż. Przejazd taki nie ma ograniczeń czasowych.
  • podróż pociągiem do Sintry z dworca Rossio lub do Cascais z Cais do Sodre kosztu 1,90 €. Cena za przepłynięcie promem jest zależna od trasy. Jeśli korzystamy z pociągów i mamy załadowany bilet w opcji zapping to bilet jest ważny 2h od pierwszego skasowania, a w czasie od 1 do 90 minuty od pierwszego skasowania możemy zmieniać linie kolejowe w obrębie sieci Sintra, Cascais, Azambuja e Sado. Za każdym razem bilet należy jednak skasować, a z karty w takim przypadku nie pobierze nowej opłaty.
  • na pociągi firmy Fertagus bilety w opcji zapping są ważne na jedną podróż, do 120 minut od pierwszego skasowania, a pobrana opłata zależy od wybranego kursu – dla przykładu koszt trasy Lizbona – Setubal to 4,35 €, Lizbona – Palmela 4,15 €. Autobusy Fertagus kosztują zawsze 1,55 €/przejazd
  • przejazd MTS – Metro Sul do Tejo kosztuje €0,85 i można dowolną ilość zmieniać środek transportu w ciągu 60 minut od pierwszego skasowania.

Różnice między kartami Viva Viagem, 7 Colinas i Viva Viagem SRT

Nie ma większych różnic w funkcjonowaniu między tymi trzema typami kart. Różnią się one jedynie wyglądem, a dokładnie kolorem. Wszystkie typy kart działają dokładnie tam samo. Kupując jedną z tych kart warto zachować rachunek zakupu. Karty te nie są już refundowane, tak jak było kiedyś (z wyjątkiem kart, na które są ładowane bilety Train&Bus do Sintry i na Cabo da Roca). Warto jednak zatrzymać rachunki, w przypadku jakichkolwiek problemów z kartą (na przykład bramka się nie chce otworzyć, karta uległa uszkodzeniu, itp). Każdy z pasażerów musi posiadać swoją kartę.

Jedyna różnica między kartami Viva Viagem, 7 Colinas, a Viva Viagem SRT dotyczy tego, że karty Viva Viagem SRT (białe karty) dostać można tylko w niektórych maszynach sprzedających bilety w sieci metro i na stacjach kolejowych. Karty te (Viva Viagem SRT) załadowane w opcji zapping nie są honorowane w środkach transportu Fertagus i metro Transportes do Sul. Dla 99% turystów odwiedzających Lizbonę nie będzie to jednak robiło żadnej różnicy i nie jest to dla nich ważne.

Bez znaczenia zatem, jaką kartę dostaniemy lub zakupimy (czy zieloną, niebieską lub białą) korzysta się z niej dokładnie tak samo, w każdym przypadku. Odpowiednie bilety na nich załadowane na pewno obowiązywać będą na całe metro, wszystkie tramwaje i autobusy oraz windy, a także promu i pociągi.

Pełny taryfikator firmy Carris (Transportes de Lisboa) w Lizbonie na rok 2018

Lizbona Lisbona Taryfikator Ceny Biletów komunikacja miejska w Lizbonie Aktualne Ceny 2018 tramwaje metro autobusy bilety ceny opis przewodnik ile kosztuje bilet

 

Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety: Zniżki i rabaty

 • dzieci do 4. roku życia podróżują za darmo autobusami, metrem, windami i tramwajami przy towarzystwie osoby pełnoletniej, która ma skasowany cały bilet
 • dzieci do 6. roku życia podróżują za darmo promami
 • seniorzy nie mają żadnych zniżek, w tym osoby powyżej 65. roku życia
 • studenci oraz uczniowie nie mają zniżek na pojedyncze przejazdy, jedynie na bilety miesięczne (nie opisane w tym tekście)
 • młodzież i seniorzy mają zniżkę na Lisboa Card, w ramach której jest również zawarty bilet na komunikację miejską. Czytaj więcej: Lisboa Card – turystyczna karta w Lizbonie>>>

Rodzaje transportu miejskiej w Lizbonie

 • Metro w Lizbonie – podstawia komunikacji miejskiej w Lizbonie. Cztery linie metra oznaczone kolorami niebieskim, czerwonym, zielonym i żółtym. Metro w Lizbonie działa od godziny 6.30 do 01.00 każdego dnia. Metro łączy lotnisko w Lizbonie z centrum. Czytaj więcej o metrze w Lizbonie: Metro w Lizbonie – informacje praktyczne, bilety, schemat>>>
 • Autobusy w Lizbonie – centrum Lizbony jest obsługiwane przez autobusy firmy Carris, która obecnie (od marca 2015) wchodzi w skład firmy Transporte de Lisboa. Autobusy często docierają tam, gdzie nie dociera metro i tramwaje. Są zarówno autobusy dzienne, jak i nocne. Dowiedz się więcej: Autobusy w Lizbonie – informacje praktyczne, rozkłady jazdy, siatka połączeń, bilety>>>
 • Tramwaje w Lizbonie – Lizbona posiada pięć linii tramwajowych + linie turystyczne. Sieć tramwajowa przecina całą Lizbonę, a sama podróż tramwajem należy do atrakcji samej w sobie, gdyż cztery linie: 12, 18, 25 i 28 są obsługiwane przez krótkie, żółte wagony. Linia nr 15 biegnąca z centrum Lizbony do dzielnicy Belem jest obsługiwana przez niskopodłogowe składy. Zobacz również: Tramwaje w Lizbonie – rozkład jazdy, bilety, informacje praktyczne>>>
 • Windy w Lizbonie – w skład transportu publicznego w Lizbonie wchodzą również windy, w tym słynna winda Santa Justa. Mamy cztery windy, którymi przejazd jest płatny, a które pamiętają jeszcze koniec XIX i początek XX wieku. Windy te śmiało można wykorzystać, aby poruszać się po Lizbonie, jak? Zapraszamy do tekstu: Windy w Lizbonie – inny sposób na zwiedzanie Lizbony: informacje praktyczne, bilety, zdjęcia>>>
 • Promy w Lizbonie – czasami nazywane w przewodnikach barkami. Łączą one Lizbonę z drugą stroną rzeki Tag. Z Lizbony dopłyniemy promami m.in. do Trafaria,  Cacilhas lub Seixal. Przeprawa promami wcale nie jest droga (czasami nawet tańsza, niż pojedyncza podróż metrem), a można zobaczyć Lizbonę z inne perspektywy. Czytaj więcej: Promy w Lizbonie – informacje praktyczne i ceny>>>
 • Kolej podmiejska w Lizbonie – w skład transportu publicznego wchodzi również rozwinięty system pociągów miejskich i podmiejskich. Obowiązują na nie częściowo bilety w opcji zapping. Dwie najpopularniejsze linie kolejowe to linia Rossio-Sintra i Cais do Sodre – Cascais. Dowiedz się więcej: Pociągi miejskie i podmiejskie w Lizbonie – informacje praktyczne>>>
 • Taksówki w Lizbonie – wbrew pozorom korzystanie z taxi w Lizbonie wcale nie musi być drogie. Przy 4 osobach czasami warto się zastanowić, czy lepiej jest jechać komunikacją miejską, czy może zamówić taksówkę. Taksówki w Lizbonie są zawsze koloru kremowego lub czarnego z zielonymi dachami. Nie obawiajmy się taxi w Lizbonie, zanim jednak je zamówicie przeczytajcie ten tekst: Taksówki w Lizbonie – ceny, informacje praktyczne, kontakt>>>

Komunikacja miejska w Lizbonie Ceny i rodzaje biletów Lizbona Bilety Viva Viagem 7 Colinas Aktualne Ceny

Komunikacja miejska w Lizbonie: Informacje praktyczne i porady

 • do autobusów i tramwajów wchodzi się pierwszymi drzwiami, które znajdują się obok kierowcy. Wyjątkiem jest tramwaj 15, gdzie zasada ta nie obowiązuje
 • bilet jest skasowany po zapaleniu się zielonej lampki, gdy zaświeci się czerwona oznacza to, że bilet nie został skasowany i musimy przyłożyć naszą kartę jeszcze raz do czytnika. Należy przyłożyć kartę do czerwonej kropki i chwilę poczekać.
 • autobusy i tramwaje nie zatrzymują się na przystankach, jeżeli nie poinformuje się kierowcy o zamiarze opuszczenia pojazdu (przyciskając przycisk „parar” lub wejścia do niego (np. pomachać z przystanku do kierowcy ręką))
 • na niektórych stacjach kolejowych (np, St Apolonia lub Estoril) kasowniki znajdują się przed wejściem na perony lub na peronach. Zanim wejdziemy do pociągu należy skasować bilet
 • komunikacja miejska w Lizbonie działa sprawnie. Po centrum lepiej się przemieszczać przy jej użyciu, niż samochodem
 • metro kursuje od 6.30 rano do godziny 1.00 w nocy
 • co jakiś czas zdarzają się strajki metra. Czytaj więcej: Aktualne informacje o strajkach komunikacji miejskiej w Lizbonie>>>
 • ze względu na kontrole biletów i wysokie kary nie warto poruszać się po Lizbonie bez ważnego biletu. Mandat za jazdę bez ważnego biletu to równowartość od 100 do 150 razy wartość opłaty za przejazd
 • tramwajami i autobusami firmy Carris można przewozić tylko bagaż podręczny
 • koniecznie należy uważać na kieszonkowców w Lizbonie, w tym również w słynnym tramwaju 28
 • duży hub komunikacyjny w Lizbonie to Cais do Sodre, gdzie znajdziemy autobusy, metro, pociągi, tramwaje oraz promy
 • na przystankach lub peronach ludzie czekają w kolejkach. Wpychanie się lub wsiadanie innymi drzwiami, niż pierwsze jest źle widziane (wyjątek to pociągi, promy i nowoczesny składy tramwaju nr 15)
 • ustępujmy miejsca osobom starszym, niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży
 • bilet kilkudniowy, na przykład 48h lub 2 dniowy, to kilka biletów 24h załadowanych na tą samą kartę

221 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Artur napisał/a:

  Dzień dobry
  Wybraliśmy się na wycieczkę do Sintry Cabo wg wszystkich wytycznych. Zakupiliśmy 3 bilety bus & train. Niestety przy wyjeździe z Sintry do Cabo karty odrzuciło i byliśmy zmuszeni kupić bilety jednostkowe. Czy można można w jakiś sposób odczytać kartę i w jakikolwiek sposób odzyskać pieniądze?

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Najlepiej będzie to zrobić w punktach obsługi CP lub Scotturb Sintra, ewentualnie można spróbować wyjaśnić sprawę w kasie CP. Ważny, aby okazać rachunek zakupu biletów,.

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Tomasz napisał/a:

  Witam,
  Bardzo przydatne informacje. Jednak mam pytanie jak to jest z tymi pociągami. Ruszyliśmy pociągiem z Lizbony do cascais. Na wejściu skasowaliśmy bilet oraz na wyjściu ze stacji i pobrało nam 2 x 1,90 euro (w tekście jest napisane, że bilet od skasowania jest ważny 120 minut a jechaliśmy że 40 minut.

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Przy wyjściu z peronu należy „odbić” bilet przy kasowniku lub przyłożyć go do bramki, aby się otworzyła. Nie jest wtedy jednak ściągana żadna opłata z karty. Jeśli ściągnęło jakąś opłatę, to należy to wyjaśnić w kasie lub punkcie obsługi klienta CP.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Łukasz napisał/a:

  W artykule jest info że dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo autobusem, tramwajem i metrem. A co z pociągami np do Cascais?
  Łukasz

  Odpowiedz
 • yellow napisał/a:

  Cześć, w październiku wybieram się z dziewczyną na 8 dni do Lizbony. Naszym środkiem transportu zapewne będzie komunikacja miejska. Jaki bilet najlepiej kupić? Pojedyncze, dobowe, miesięczny? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Katarzyna napisał/a:

  Jak dostać się komunikacją miejską na lotnisko z Corpo Santo 10 na lot o g. 7:50? będziemy mieć ze sobą tylko bagaż podręczny

  Odpowiedz
 • Anna Polakowska-Kapica napisał/a:

  Witam serdecznie. Wybieramy się do Lizbony rodziną 4 osobową. Jaki bilet byłby najlepszy dla dzieci 5 i 7 lat? Czy są jakieś zniżki dla dzieci? Czy kupuję taki sam bilet jak dla dorosłych? Mam na myśli opcję zapping lub bilety 24 godzinne.

  Odpowiedz
 • Marzena napisał/a:

  czy autobuesem w Lizboniemoge przewieżc walizke pdróżna?

  Odpowiedz
 • łukasz napisał/a:

  witam, pytanie, wybieramy sie do SINTRY NA CABO DA ROCA z centrum lizbony, jaki najlepiej bilet kupic ??

  Odpowiedz
 • Dorota Marzec napisał/a:

  Wróciłam zachwycona z Lizbony, ale byłam 4 dni (dojeżdżałam z Costa da Caparica) i przywiozłam 4 karty. Nie do końca zrozumiałam system ich doładowywania. Miałam jedną kartę i chciałam ją doładować w punkcie mob, ale nie mogłam, bo karta była 24-godzinna. Chyba pojadę jeszcze raz żeby to wyjaśnić… A może ktoś z Was mógłby? 🙂

  Odpowiedz
 • Sebastian napisał/a:

  Witam wyjeżdżam do Lizbony na 3 tygodnie jaki bilet byłby dla mnie najlepszy? Musze dojeżdżać do pracy i z pracy oraz w weekendy coś zwiedzić.

  Odpowiedz
 • Tomek Gwiazda napisał/a:

  Jednogodzinny system przesiadkowy obrazowo przedstawiony jest na stronie: http://www.carris.pt/fotos/editor2/desdobravel_ocasionais_jul2017_uk.pdf

  BTW: ogromne wyrazy uznania dla Pana Krzysztofa za stworzenie tego portalu. Portal jest nieocenionym żródłem praktycznej wiedzy o mieście dla przeciętnego (i nie tylko) turysty. Doceniam zwłaszcza przejrzystość, jasność, systematyke i aktualność wszystkich informacji

  Odpowiedz
  • Dziękuję ślicznie! Cieszę się, że przygotowany portal jest pomocy.

   Dziękuję jednocześnie Panu za pomoc i odpowiadanie innym osobom w komentarzach.

   Pozdrawiam serdecznie z Lizbony!

   Odpowiedz
 • Seba Bart napisał/a:

  Witam
  Mam takie pytanie, czy z Costa da Caparica można dojechać do Lizbony w ramach biletu 24 godzinnego? Ktoś pisał, że autobusem ponoć nie można, bo trzeba kupić osoby bilet ale gdyby dojść do pierwszej stacji metra, lub dostać się do stacji promowej w Cacilhas lub Trafaria? Będziemy mieszkać w Costa da Caparica ale chcialibyśmy zrobić jednodniowy wypad do Lizbony.

  Odpowiedz
  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   Jeśli Twój ‚lizboński’ bilet dobowy obejmuje również promy TT to możesz sie przespacerować do przystani w Trafaria i tam rozpocząć przygodę z biletem 24 godzinnym. Jesli bilet nie obejmuje promu to placisz bilet promowy (1.25 EUR) plyniesz do Belem i tam przesiadasz sie w autobus lub tramwaj do centrum.

   Odpowiedz
 • Krzysztof napisał/a:

  Jeszcze jedno pytanie. Czy bilet 24h za 6,30 dotyczy tramwaju 28 oraz windy Santa Justa?

  Odpowiedz
  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   Pan Krzysztof przecież to jasno opisał: cena 6,30 € uprawnia do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy i tramwaje

   Odpowiedz
 • Krzysztof napisał/a:

  Witam!
  Wybieram się do Lizbony na trzy dni. Dwie osoby dorosłe + dziecko 9 lat. Zwiedzanie na miejscu komunikacją tj słynny tramwaj, winda oraz jednodniowa wycieczka na trasie Lizbona – Sintra – Cabo da Roca – Cascais (pociąg, autobus). Mam pytanie jaki rodzaj biletu kupić najlepiej czy też w jakiej kwocie doładować kartę aby opłacało się najkorzystniej?

  Odpowiedz
  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   Kupic 3 karty Viva Viagem i zaladowac je kwota 15 EUR. Za autobus Cabo da Roca placi sie oddzielnie, tak samo jak za autobus 101 do Cristo Rei.
   Slynny tramwaj 28 mozna sobie odpuscic w kwietniu 2018, gdyz najciekawsza czesc trasy jest wylaczona z ruchu.
   Jak bedziecie w Belem to można się załadować na prom i zrobic sobie kilkudziesięciominutowy rejs okrężny (bez wysiadania) do dwóch portów po drugiej stronie Tagu.

   Odpowiedz
 • Aldona napisał/a:

  Dziekuje za odpowiedz ! Jeszcze jedno pytanie .Bedziemy z mezem przez 4 dni w Lizbonie , czy moze Pan mi poradzic na ile Euro zaladowac te karty ? .Chcemy pojechac do Sintry i moze jeden dzien na plaze .Poza tym wolelibysmy chodzic po miescie na nogach 🙂 ( moze przejechac sie tylko slynnym tramwajem i winda ) .Dziekuje bardzo i serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Aldona napisał/a:

  Witam ,a czy na te karte moze jezdzic dwie osoby,czy kazdy musi miec swoja ?

  Odpowiedz
 • Evatje napisał/a:

  Do mojego poprzedniego pytania dołączam pytanie jak liczyć walidację biletu na windę Santa Justa? Czy cena wskazana w opcji zapping jest ceną w jedną stronę? Czy tez w przeciagu 1 godziny należy np. zjechac na dół na tym samym bilecie a konto karty Viva Viagem dodatkowo nie zostanie obciążone? dziękuję za wyrozumiałość i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   Cena wskazana na czytniku po walidacji przy wsiadaniu wskazuje ile pieniedzy zostalo jeszcze na karcie. Pobrany impuls wazny jest w przeciagu najblizszej godziny w windach tramwajach i autobusach Carris.

   Odpowiedz
 • Evatje napisał/a:

  Witam! Już tyle wyjaśniano o lizbońskich biletach a dla mnie nadal nie wszystko jest oczywiste.Chciałabym prosic o wyjaśnienie jak liczyć długość jazdy z kartą Viva Viagem.Generalnie zrozumiałam iż jazda 1 godzinna kosztuje 1,31 e w opcji zapping. Załózmy ze przejadę 40 min tramwajem 28do końca trasy i zechcę choćby zaraz wrócić kursem powrotnym.Suma jazd trwałaby ponad 80 minut.Czy w chwili wsiadania „kasownik” mnie jakoby przepuści bo jeszcze godzina nie minęła ,ale co zrobić jak godzina minie? Czy cała trasa bedzie mi jakoś „zaliczona” czy tez mam sobie sama
  pilnować tych 60 minut i w trakcie jazdy „dokasować bilet” ??

  Odpowiedz
 • Agnieszka napisał/a:

  Chwilę temu czytałam odnośnie opcji zapping na innym blogu, teraz tutaj i mam zagwozdkę z powodu sprzecznych informacji.
  Zakładając, że załaduję kartę np. na 10e to mogę wsiadać do metra, autobusu, pociągu do Sintry tylko przykładając ją do kasownika? Mam na myśli bilety jednorazowe, ale na różne środki transportu. Czy lepiej kupować za każdym razem pojedyncze bilety? Przyznam, że trochę tego nie rozumiem :/

  Odpowiedz
  • Nie wiem, co piszą na innym blogu, więc do tego się odnieść niestety nie mogę:) Odpowiadając na Pani pytanie: tak, korzystając z karty, należy ją za każdym razem przyłożyć do bramki/kasownika, aby móc skorzystać z danego transportu. Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu!

   Odpowiedz
 • Nasza Trójka napisał/a:

  Dzień dobry, Panie Krzysztofie w jaki sposób sprawdzić, jakie mam saldo na karcie doladowanej w systemie zapping. Dodatkowo, którą wypożyczalnie samochodów Pan poleca?
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Dobry wieczór,
   Saldo na karcie można sprawdzić np. w każdym automacie, w którym kupujemy/doładowujemy bilety. Również na czytniku, gdy korzystamy z komunikacji miejskiej pojawi się, ile jeszcze środków zostało na karcie.

   Co do wypożyczalni samochód, to proszę sprawdzić ceny na http://infolizbona.pl/auto/

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Grzegorz Giebon napisał/a:

  Witam. Mam pytanie. Gdy kupuję kartę w formie zapping i doładowuję ją np na 20 euro to jak długo mogę się nią posługiwać? Czy jeśli tej kwoty nie zużyję przez dobę to następnego dnia dalej mogę z niej korzystać?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Krzysztof napisał/a:

  Wyczytalem ze w Lizbonie sa 4 windy – mam w podejrzeniu ze sa dodatkowo platne, a w wielu miejscach spotkalem info ze bilety 24h obowiazuja na autobusy, tramwaje, metro i windy … czegos tu nie rozumiem.

  Prosze o odpowiedz – to moj pierwszy wyjazd do Lizbony.

  Z gory dziekuje

  Odpowiedz
 • Krzysztof napisał/a:

  Panie Krzysztofie czy majac kupiony bilet 24h moge bezplatnie korzystac z wszystkich 4 wind – czy one sa dodatkowo platne? …1,30 – 5,70 Euro
  … chce sie jeszcze upewnic – sa osobne bilety 24h po 6,15 Euro, i sa karty (2 rodzaje)
  Zalezy mi na pewnej informacji , z gory dziekuje 🙂

  Odpowiedz
 • Oskar napisał/a:

  Planuję podróż z południa Portugalii na rowerze. Którym promem przeprawię się na trasie Setubal Lizbona

  Odpowiedz
 • Karolina napisał/a:

  Panie Krzysztofie mam pytanie odnośnie dzieci. Darmowe przejazdy są dla dzieci do lat 4. Czy to jest do 4 włączenie? Córka ma 4 lata i 4 miesiące.

  Odpowiedz
 • Paulina napisał/a:

  Wyczytałam że karty 7 colinas/viva viagem kosztują 0,5 euro, ale gdzie można je kupić i czy dostaje się je od ręki?

  Odpowiedz
 • Kuba napisał/a:

  Witam
  Jak rozumiem, karta Viva Viagem doładowana w opcji zapping daje możliwość podróżowania również pociągiem podmiejskim do Cascais i Sintry, Skoro tak, to w jaki sposób zakupić bilet na taki pociąg za pomocą Viva Viagem? W autobusach, tramwajach, windach i metrze rozumiem, że wystarczy przyłożyć kartę do kasownika/bramki. A jak to się odbywa w pociągu?

  Odpowiedz
 • Wojciech Botwina napisał/a:

  Byłbym niezmiernie wdzięczny za podpowiedź, czy turysta może zakupić
  bilet miesięczny na transport publiczny w Lizbonie, jaki rodzaj tego
  biletu (bo są ich niezliczone rodzaje), na jakich warunkach i gdzie.
  Będziemy w Lizbonie 2 tygodnie. Planujemy zwiedzać głównie Lizbonę, a poza tym 1-dniowe wypady do
  Cascais, Sintra, Cabo da Roca.
  Dziękuję serdecznie za pomoc!

  Odpowiedz
 • Alena napisał/a:

  Przeglądam stronkę – fakt, super!- ale jakoś nie mogę znaleźć :co to znaczy „doładować” kartę/bilet, czyli gdzie i jak to zrobić? Pozdrawiam Alena

  Odpowiedz
 • Monika napisał/a:

  Czy mając bilet miesięczny można pojechać do Sintry? Czy trzeba dokupić osobny?

  Odpowiedz
 • Pan Ciekawski napisał/a:

  Witam, ja mam takie pytanie: czy jeśli chcę pojechać autobusem 753 do przystanku Centro Sul w Almadzie czy potrzebuję jakiegoś droższego biletu czy wystarczy zwykły na 24h za 6,15€ ?

  Odpowiedz
 • OLGA napisał/a:

  Witam, ja mam pytanie o doładowanie w opcji zapping i jednocześnie posiadanie na karcie biletu 24H – czy jesli mam środki do wykorzystania oraz bilet dobowy to w pierwszej kolejnosci wykorzystany bedzie bilet dobowy ? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
 • Małgorzata napisał/a:

  Czy bilet dobowy zawsze musi być kupiony z kartą za 0,5€, czy można kupić tylko papierek za 6,15€ do wyrzucenia po 1 dobie?
  Czy dokupienie wejścia na taras widokowy przy wjeździe Santa Justa jest obligatoryjne? Czy to tylko opłata dla naiwnych turystów?

  Odpowiedz
 • Mania Frąckowiak napisał/a:

  Czy posiadając bilet 24h na tramwaje, metra, autobusy i winy w cenie jest również wejście na windę Santa Justa?

  Odpowiedz
 • Tomasz Szabon napisał/a:

  Dzień doby, czy na kartę Viva Viagem można doładować bilet 24 godzinny tylko na 1 dobę czy można doładować na kilka dni z góry? Jeśli jest opcja doładowania na kilka dni (powiedzmy 5) to czy jej ważność wygaśnie po 5 dniach od pierwszego „skasowania” czy można tych 5 biletów 24 godzinnych wykorzystać w dowolne dni nie następujące po sobie? Bardzo fajna strona. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Zbyszek napisał/a:

  Witam. Tylka jedno pytanko. Zamierzam w niedzielę (w maju) od rana zwiedzać na piechotę Lizbonę.
  Rankiem myślę wejść do tramwaju 28 przy Bazylice Estrela, przejechać się do Martim Moniz, i stąd na piechotę przejść do św. Rocha, Karmelitów, windy s. Justa, i dalej do Se, s. Catariny itd. Moje pytanie brzmi: gdzie mam kupić bilet jednorazowy na tramwaj?
  I ile zapłacę za 4 bilety? Bo myślę, że jeśli jednorazowo kupię bilety, to nie warto wykupować kart zappingowych.

  Odpowiedz
  • Dobry wieczór,
   Aktualne ceny biletów są opisane powyżej, więc tutaj nie będę za dużo pisał. Bilet na tramwaj może Pan kupić w każdej stacji metra (najbliższa w tym przypadku Rato) lub w kiosku przy głównej ulicy oznaczonym napisem PayShop.

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Andrzej napisał/a:

  Witam
  Wybieramy się na 7 dni do Lizbony chcemy się wybrać do Sintry ,Cabo da Roca ,Cascais (damy chyba radę w jeden dzień) oraz pozwiedzać samą stolicę . Mamy wykupioną rezerwację w Residencial Vila Nova, Avenida Duque de Loulé. Moje pytanie dotyczy wyboru biletu komunikacji miejskiej lub Lisboa Card na cały pobyt .Jaka opcja jest najatrakcyjniejsza i najlepsza cenowo? Czy możemy liczyć na pomoc?

  Odpowiedz
 • Michał napisał/a:

  Dzień dobry, proszę o informację. Jeśli dobrze rozumiem gdy posiadam doladowaną kartę zapping to bilet na Santa Justa wciąż kosztuje 5 euro ? Czy 1,25 ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Joanna napisał/a:

  Czy jeśli mam bilet doładowany opcją zapping i zostało mi tam jeszcze kilka centów, to mogę zmienić rodzaj biletu na karcie?

  Odpowiedz
 • Już 19-24.09 będziemy w Lizbonie. Nie możemy się doczekać. 🙂
  Szukamy fajnej i niedrogiej lokalnej restauracji 🙂

  Odpowiedz
 • Inga Kania napisał/a:

  Witam
  Czy jest szansa kupić bilet miesięczny na metro i pociągi w stronę cascais? Mieszkam w samym centrum a mam uczelnie przy stacji cruz quebrada. Za każdym razem jak będę chciała jechac pociągiem musze płacić 1,8 euro czy moge kupić jakiś bilet miesięczny na pociąg podmiejski?
  Jak ktoś jeździ codziennie pociagiem to można zbankrutować jeśli miało by się płacić za każdy przejazd osobno.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Maciek Trybuszewski napisał/a:

  Hmmm… Z tekstu wynika że nie ma czegoś takiego jak bilet tygodniowy (a przynajmniej nie dałem rady przebrnąć przez taryfikator w języku portugalskim)? Czy to znaczy że muszę po prostu codziennie doładowywać kartę na kolejne 24 h?

  Odpowiedz
 • Daria napisał/a:

  Dzień dobry, na Teneryfie taki rodzaj kartę jak zapping mozna było wykorzystać dla kilku osób, po prostu kilka razy się kasowało. Czy w Lizbonie karta zapping jest tylko dla jednej osoby?

  Odpowiedz
 • Monika Kolodziejczyk napisał/a:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie, planujemy pobyt 3-dniowy w Lizbonie w sierpniu (2 dorosłych, 3 dzieci – 9 lat, 7 i 7 lat). Jakie rozwiązanie odnośnie komunikacji miejskiej byłoby optymalne dla nas? Planujemy się poszwendać po całym mieście 🙂 – dlatego zastanawiamy się, czy są bilety na 3-dni/rodzinne?

  Odpowiedz
 • Basia napisał/a:

  Rozumiem. Dziekuje bardzo!!!

  Odpowiedz
 • Basia napisał/a:

  Panie Krzysztofie czy bilet za 6€ na 24h obejmuje rowniez wszystkie windy? A tego co wiem sa one drozsze niz tramwaje czy autobusy, a winda Santa Justa podobno kosztuje 5€. Jak to jest?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, bilet 24h za 6€ obowiązuje również na wszystkie windy, w tym Santa Justę. Nie zapewnia jednak wejścia na punkt widokowy znajdujący się na szczycie windy. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
   • Agnieszka Połom napisał/a:

    Czy to znaczy, że trzeba dokupić dodatkowy bilet na punkt widokowy? Jeśli tak zna Pan cenę tego biletu?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • Iwona napisał/a:

  na różnych stronach o Lizbonie wyczytałam informacje dot. używania biletów z karty Viva Viagem, na wielu stronach piszą, że jeśli załaduję np. 4 bilety na autobus, to muszę je zużyć zanim będę mogła kupić np. na tramwaj, i że nie można korzystać z jednego biletu dla różnych środków transportu, nie rozumiem tego

  Odpowiedz
  • Ciężko mi odnosić się do tego, co piszą na innych stronach:) Jeśli ma Pani załadowane karty Viva Viagem, czy to pojedynczymi biletami, czy określoną sumą środków, to może Pani dowolnie korzystać z różnych środków transportu, które są objęte danym rodzajem doładowania. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Krzysztof napisał/a:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź Panie Krzysztofie. W internecie nie zalazłem biletów łączonych do kilku muzeów. Gdzieś je można kupić?

  Odpowiedz
 • Krzysztof napisał/a:

  Dzień dobry panie Krzysztofie. W kwietniu wybieramy się rodzinnie do Lizbony, ale raptem na weekend. Na niedzielę kupiliśmy bilety do Sintry, a sobotę planujemy spędzić w Belem. Czy powinniśmy zadbać wcześniej o kupno biletów do klasztoru, na wieżę i ewentualnie innego muzeum, czy załatwimy wszystko w Belem rano przed wejściem to pierwszego muzeum?

  Odpowiedz
  • Dobry wieczór,
   Można zakupić bilety do Klasztoru Hieronimitów lub Wieży Belem wcześniej. Bez trudu jednak załatwią Państwo wszystko w kasach, Mogą się jednak zdarzyć kolejki, czy to do klasztoru, czy wieży. Pozdrawiam i udanego wyjazdu!:)

   Odpowiedz
 • Tina40 napisał/a:

  Gdzie w nocy na lotnisku można kupić bilet dobowy?

  Odpowiedz
 • Sebastian napisał/a:

  Dzień dobry,
  Mam pytanie,czy przy zakupie karty Lisboa Viva Card na miesiąc mogę wtedy bez ograniczeń podróżować po mieście tylko metrem, czy również autobusami i tramwajami(w tym 28) a także windami i barkami? Cena wyniosła niecałe 36 euro. Z góry dziękuje za odpowiedź.Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Można podróżować autobusami, metrem, tramwajami (w tym słynnym 28) oraz windami, z wyjątkiem promów oraz pociągów, jeśli mowa o podstawowym wariancie za niecałe 36€. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Kawu napisał/a:

  Dzień dobry,
  Planuję wyjazd na Erasmusa do Lizbony, gdzie codziennie będę musiała odbyć podróż promem lub pociagiem ( do Caparica). Chcialabym się dowiedzieć, jaki typ biletu byłby dla mnie najkorzystniejszy. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Bernard napisał/a:

  Na początek wyrazy uznania za tak profesjonalnie przygotowana stronę a przede wszystkim bardzo pomocna. Właśnie jesteśmy w Lizbonie, mamy bilet 24 godzinny i powstała wątpliwość czy „kasujemy” tylko przy pierwszym użyciu czy też mamy go zbliżać do czytnika przy każdym wejściu do autobusu? Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Ciszę się, że przygotowana strona jest pomocna. Odpowiadając na Pana pytanie – bilet należy „kasować” za każdym razem, gdy korzystamy z komunikacji miejskiej. Pozdrawiam i udanego pobytu w Lizbonie!

   Odpowiedz
 • Ewa napisał/a:

  Dobry Wieczór, Panie Krzysztofie przeczytałam dokładnie artykuł i staram się nie zadawać głupich pytań 😉 Proszę jednak uściślić, czy w zappingu 60-minutowy bilet w metrze liczy się na kilku nitkach metra, czy zmiana nitki z zielonej na różową wymaga ponownego kasowania biletu, a więc i kolejnej opłaty, czyli w sumie ściągnie mi 2,5 euro za taką przesiadkę, jeśli nawet nie minęło 60 minut? pozdrawiam/Ewa

  Odpowiedz
 • Radosław Grabowski napisał/a:

  Dzień dobry. W październiku wybieram się z rodziną do Lizbony. Mam pytanie o kasowanie biletu z opcją zappingu w pociągach w kierunku Cascais z wyjazdem ze stacji Belem. Prawdopodobnie będę chciał wysiąść w Carcavelos i wyczytałem gdzieś że jest to „strefa 3” pytanie jak kasować bilet w opcji zapping, żeby „nabił” koszt jak za 3 strefę i gdzie się to robi (w pociągu? w kasowniku na peronie?). Będę wdzięczny za odpowiedź. I jeszcze dodatkowe pytanie o autobusy podmiejskie np nr 753. Jak kasować bilet, żeby „nabił” 2 strefę ponieważ chciał bym wysiąść na przystanku za mostem 25 kwietnia czyli w strefie 2 podmiejskiej?

  Odpowiedz
  • Dobry wieczór,
   Bilet na stacji w Belem kasujemy przy kasownikach na peronach, przykładając kartę w odpowiednie miejsce, zapala się zielona strzałka i jest naliczana odpowiednia opłata. Co do autobusu 752, to jeśli chcemy skasować bilet na strefę podmiejską, to przy kasowniku należy nacisnąć najpierw przycisk z numerem dwa, a potem przyłożyć kartę i zostanie pobrana odpowiednia opłata z karty. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Radosław Grabowski napisał/a:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że nie ma różnicy w cenie biletu (zapping) na pociąg między stacjami docelowymi Carcavelos czy Cascais? Pytam o to ponieważ wyczytałem, że Carcavelos jest w strefie 3 a Cascais w strefie 4. Stąd wydawało mi się, że będzie różnica w cenie biletu w zależności od miejsca do którego się udaję i kasowanie być może będzie na podobnej zasadzie jak w autobusie podmiejskim (przyciski 3 lub 4 w zależności od strefy na kasowniku, przed przyłożeniem karty)?

    Odpowiedz
    • Nie ma za co dziękować. Co do opłaty w opcji zapping, to z tego się orientuje nie ma różnicy w cenie, aczkolwiek należałoby to sprawdzić jeszcze na stronie przewoźnika – cp.pt, gdyż nie jestem pewien. Pozdrawiam serdecznie!

     Odpowiedz
 • Michał napisał/a:

  Witam,
  Zastanawiałem się czy w Lizbona ma jakąś aplikację na Androida, w której offline będę mógł wyszukać czym najlepiej dotrzeć w jakieś miejsce. Chodzi o to by nie tracić czasu na szukanie na oślep punków przesiadkowych.

  Odpowiedz
 • Oluszka napisał/a:

  Dzień dobry 🙂 Mam pytanie dotyczące zappingu – zaczynam podróż w metrze, następnie chcę przesiąść się na tramwaj, czy mogę zrobić to na jednym bilecie 60 minutowym czy po wyjściu z metra rozpoczynam nową podróż? I odwrotnie czy jeśli zaczęłam podróż w tramwaju to wchodząc do metra ponownie płacę za bilet? pzdr!

  Odpowiedz
  • Odpowiedź jest w tekście powyżej:

   „(…)Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach. Nie można zmienić na metro, gdyż wtedy pobierze kolejną opłatę.”

   …czyli po wyjście z metra rozpoczyna Pani nową podróż, jeśli będzie Pani chciała jechać tramwajem, autobusem lub windą.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • j_kowalska_vp.pl napisał/a:

  Witam,

  Czy moze Pan wyjasnić, jak wygląda sprawa przesiadek w ramach 60-min biletu? Planuję skorzystać z opcji Zapping. Czy mogę w czasie 60 min na jednym bilecie zmieniac środki transportu metro-tramwaj-autobus? Pamiętając o konieczności zmiany środka transportu po wyjściu za bramki metra. Czy za kazdym razem po wejściu do pojazdu mam przykładać kartę do kasownika? Bo zastanawiam się, czy nie spowoduje to pobrania kolejnego biletu.
  Przy okazji dziekuję za przystępny i jasny opis komunikacji publicznej w Lizbonie,

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, za każdym razem należy przyłożyć kartę do kasownika. Jak działa system zmian środków transportu ma Pan opisane powyżej dokładnie, w dziale poświęconym biletom pojedynczym oraz opcją zapping. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • Kasia napisał/a:

  Przy opcji zapping mimo, że bilet jest wazny godzine trzeba za kazdym razem przykladac do kasownika?

  Odpowiedz
 • Mewa napisał/a:

  Witam
  Jeśli dobrze rozumiem to po doładowaniu biletu jakąś kwotą w opcji Zapping i nie wykorzystaniu jej do końca i nabywaniu biletu 24h reszta kwoty przepada ??

  Odpowiedz
 • Robert C. napisał/a:

  witam,
  wybieram się z rodziną do Lizbony. prześledziłem Pana informacje z uwagą. przyznam, że opracowanie jest obszerne i szczegółowe za co serdecznie dziękuję. mam tylko jedno pytanie odnośnie opcji zapping. czy jest możliwość skontrolowania stopnia załadowania karty tzn. ile jest środków ma karcie tak by nie zdziwić się brakiem środków wsiadając do jakiegoś pociągu , czy windy?

  Odpowiedz
  • Witam,
   Nie ma za co dziękować. Cieszę, że przygotowana strona jest pomocna podczas planowania wyjazdu. Odpowiadając na Pana pytanie: stan środków na karcie można sprawdzić w specjalnych automatach, w których kupuje się bilety. Znajdziemy je m.in. na każdej stacji metra, przystaniach promów lub niektórych dworach kolejowych. Przykładając kartę do czytnika, tzn. kasując bilet, czytnik pokazuje nam jednocześnie, ile zostało jeszcze środków na karcie. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • AnTg napisał/a:

  Mam pytanie :Czy bilet 24h też kasujemy za każdym razem po wejściu do pojazdu czy tylko za pierwszym razem?

  Odpowiedz
 • JustyK napisał/a:

  Witam, przede wszystkim dziękuję za praktyczną stronę dot. Lizbony, już drugi rok z niej korzystam. Jednak ciągle system komunikacji miejskiej wydaje mi się skomplikowany. W ubiegłym roku przez 10 dni wydałam 50 euro w opcji zapping; w tym roku jadę do Lizbony na miesiąc i będę dużo jeżdzić, więc teraz chciałabym wyrobić jakąś kartę z biletem miesięcznym, obejmującym metro, comboios, carris + Cascais (+ ewentualnie Caparica), czy istnieje coś takiego? Czyżby to była opcja „passes intermodais L123”? Wiem, że można kartę taką wyrobić w trybie szybkim na stacji Marques de Pombal, trzeba wypełnić druk i dać zdjęcie i kosztuje to 12 euro. Proszę o radę panie Krzysztofie, jaką opcję biletu mam sobie kupic.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Cieszę się, że strona jest pomocna. Polecam bilet 30-dniowy Viva Lisboa w odpowiedniej opcji. Odnośnie odpowiedniej opcji najlepiej będzie skontaktować się z Carris i zapytać się ich, jaki bilet byłby najodpowiedniejszy. Informacji może też Pani zasięgnąć w punkcie informacji w Metrze, m.in. na stacji Marques de Pombal lub Campo Grando. Tam jednocześnie wyrobi Pani też kartę. Można też spróbować napisać do nich maila. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • Michał M napisał/a:

  Zastanawia mnie ta opcja zapping. Wydaje się niezła, bo można z różnych środków transportu korzystać, ale: wymienione są miejsca gdzie można takie karty doładować, ale czy można je też tam kupić? (trzeba gdzieś zacząć :)). Druga sprawa czy powinno się kasować bilet zawsze? Tzn. Wsiadam do pierwszego autobusu (czyli zaczynam podróż) więc kasuję bilet, ale za pół godziny się przesiadam np. do tramwaju. Z tego co rozumiem, bilet jest ważny przez godzinę, więc czy powinienem go ponownie skasować? Chodzi też o to czy system jest na tyle mądry, że będzie wiedzieć, żeby nie pobierać ponownie kwoty 1,25euro?

  Odpowiedz
  • Witam, jako tako nie ma możliwości zakupienia samej karty w automatach w metrze, trzeba zawsze ją zakupić razem z jakimś rodzajem biletu. Bilet należy skasować zawsze, za każdym razem, gdy wsiadamy do środka transportu, nawet jeśli przesiadką jest w czasie mniejszym, niż 60 minut (bilet „kasujemy”, ale nie pobiera wtedy żadnej sumy z karty). Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Iwan Bezdomny napisał/a:

  Dzień dobry!
  Od września zaczynam Erasmusa w Lizbonie. Prawdopodobnie wybiorę mieszkanie w centrum miasta, a mój wydział jest w Caparicii. Jaki sposób podróżowania byłby najtańszy w takim wypadku? Chodzi o codzienny dojazd, a z tego co zrozumiałem inna firma obsługuje przejazdy przez most. Czy jest jakiś bilet miesięczny, który obsługuje transport miejski i przez most oraz komunikację po drugiej stronie rzeki?
  Pozdrawiam!

  Edit: Znalazłem połączenie Fertagusem w cenie 41,8E miesięcznie, ale czy ten bilet działa razem z inną komunikacją?

  Odpowiedz
 • Kasia napisał/a:

  Witam, zamierzam pojechać do Lizbony na miesiąc na kurs językowy. Jestem studentką i zamierzam codziennie przemieszczać się przede wszystkim żółtą linią metra. Czy mógłby mi Pan poradzić, która opcja z powyższych byłaby dla mnie najkorzystniejsza? Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • Juppi napisał/a:

  Dzien Dobry!

  Moje corki wybieraja sie do Lizbony w najblizsza sobote i w zwiazku z tym mam pytanie o dojazd z lotniska do hotelu i z hotelu do centrum ( Praia do Guincho Cascais 2750374 Estalagem Muchaxo Hotel )
  Niestety dopiero po dokonaniu rezerwacji corka stwierdzila , ze dojazd moze byc nieco utrudniony . Bardzo prosilabym o informacje .
  Serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Riczi5 napisał/a:

  Witam, mam pytanie odnośnie autobusów wycieczkowych CarrisTur , na żadnym forum nie znalazłem informacji czy warto z nich skorzystać. Będziemy w Lizbonie z zoną i synem 4 dni i na stronie Carris jest oferta ” Lisbon Premium 4 in 1 Tour ” . Można wysiadać i wsiadać na przystankach przy wszystkich atrakcjach a bilet jest ważny 48 h i w tym czasie można korzystać za darmo z całej komunikacji Carris,wind i są zniżki do Zoo i Oceanarium. Teraz mam problem z decyzją, wykupić Tour czy kupić 3 karty Viva Viagem z opcją zapping. Czy ktos miał doswiadczenia z tymi autobusami i czy można te bilety kupić na lotnisku. Dzięki , pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Paulina napisał/a:

  Witam,
  planuje wyjazd do Lizbony w czerwcu i chcę również odwiedzić Fatimę. Mam pytanie odnośnie biletów zniżkowych w Rede Expressos: mają opcję Youth Ticket – dla osób do 29 roku życia. Czy trzeba być studentem by z tej zniżki korzystać? I co dla Portugalczyków oznacza „do 29 r.ż” – traci się zniżkę w dniu 29-tych czy 30-tych urodzin?
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 • Marmar napisał/a:

  witam, Będziemy w Lizbonie 9 dni, w tym czasie chcemy jak najlepiej zwiedzic miasto, oraz wybrać sie do Sintry oraz Fatimy. Jaka wg Pana bedzie najtansza opcja komunikacyjna? Lepiej w tym przypadku kupic bilet miesieczny za 35 euro czy kupić karte na doładowanie ale przyjmujac ze jeden przejazd to 1,50 to starczy nam (biorac pod uwage 35euro doladowania) na 23 przejazdy pojedyncze. czy to wystarczajaca ilosc zeby w tym czasie zwiedzic miasto, co by Pan zaproponował? Pozdrawiam (bedziemy w Lizbonie pierwszy raz).

  Odpowiedz
  • Witam, proszę pamiętać, że za wyrobienie karty Lisboa Viva tez się płaci, więc koszt biletu 30 dniowego jest relatywnie wyższy. Jaka opcja bardziej się opłaca? Tutaj dużo zależy od adresu Państwa noclegu, czy będzie potrzeba dojeżdżania do centrum, czy nie. Najrozsądniejszą opcję byłaby opcja zapping, gdyż Lizbona wcale nie jest duża. Radzę ułożyć sobie plan zwiedzania i przeanalizować plus minus ile przejazdów będą Państwo potrzebowali, a następnie wybrać najlepszą opcję. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Aga0404 napisał/a:

  Witam
  Przede wszystkim chciałabym podziękować za tak świetnie rozplanowaną stronę dot. Lizbony 🙂 W Marcu będę w Lizbonie na 3 dni i wiele chce zobaczyć 🙂 Dzięki tym wskazówkom zostanie mi to Ułatwione.

  Ps. Wylatuje w Piątek rano o 7, jednak metro czynne jest od 6.30 i moje pytanie brzmi, czy autobusy wyjeżdżają o 5 rano w stronę lotniska? Będę mieszkać w Centrum Lizbony na ulicy R. Telhal?
  Z góry dziękuje za pomoc i gorąco pozdrawiam
  Aga

  Odpowiedz
  • Witam,
   Cieszę się, że strona jest pomocna. Odpowiadając na pytanie: tak, z Cais do Sodre odjeżdżają autobusy nocne. Autobus 208 jedzie na lotnisko, więc nie powinno być problemu z dotarciem na lotnisko. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • Ewa Manik napisał/a:

  Witam, czy w ramach biletu 24 godz można pojechać równieżlinową Oriente

  Odpowiedz
 • Łukasz napisał/a:

  Witam,

  Przede wszystkim, wielkie podziękowania za wspaniałą stronę, dzięki której plan zobaczenia Lizbony jest już niemalże dopięty na ostatni guzik.

  Mój plan jest następujący:
  Przylot do Lizbony pierwszego dnia wieczorem.
  Drugi dzień cały w Lizbonie
  Trzeci dzień wylot 7.00 na Maderę

  Myślałem że najlepiej będzie pierwszego dnia podjechać na bilecie jednorazowym do centrum metrem, a drugiego rano kupić sobie bilet 24h, który starczy do końca pobytu. I tu narodziły się pytania:
  1. Czy bilet 24h obowiązuje na autobusy nocne na lotnisko?

  2. Rozumiem, że na lotnisku kupując bilet w automacie przed wejściem na metro nabywa się kartę 7 Colinas / Viva Viagem z biletem jednorazowym (0,5€ + 1,4€)?

  3. Kolejnego dnia na tą kartę (7 Colinas / Viva Viagem) mogę „nabić” bilet 24h?

  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Odpowiadając na Pana pytania: 1) Tak, bilet 24h obowiązuje na autobusy nocne na lotnisko 2) dokładnie tak 3) tak, nie ma z tym żadnego problemu Pozdrawiam serdecznie i udanego pobytu zarówno w Lizbonie, jak i na Maderze

   Odpowiedz
 • Szczegółówe zniżki są opisane na stronie carris.pt Z najważniejszych zniżek to ta, która uprawnia dzieci do 4. roku życia, do bezpłatnej jazdu metrem, autobusami, windami lub metrem. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Malina napisał/a:

  Niedawno wróciłem z kilkunastodniowego pobytu w Lizbonie i jeśli mogę doradzić osobą które chca poruszać się po Lizbonie komunikacją miejską to najlepszym rozwiązaniem według mnie jest bilet ( karta) 24 h który pozwala na dowolną ilość przejazdów metrem, autobusem , windą i oczywiście tramwajem .Podczas spacerów po Lizbonie kiedy zmęczenie daje znać o sobie mozna zawsze wsiac do tramwaju atobusu lub metra i podejechać do kolejnej atrakcji o siescie nie wspominając podczas której można podładować akumulatory wracając do miejsca zakwaterowania. Z takich porad skorzystałem dzięki stronie Pana Krzysztofa.

  Odpowiedz
 • Joe napisał/a:

  Witam,
  Chciałbym się zapytać czy ten bilet 24h jest ważny 24h od godziny skasowania czy jest np. tak jak w Paryżu ważny tylko tego dnia do północy?

  Odpowiedz
 • KAsia napisał/a:

  Chciałabym zapytać czy bilet miesięczny za 36EUR jest ważny również na pociągi (jeśli tak, to w jakim zasięgu), promy i autobusy na drugim brzegu Tagu?

  Odpowiedz
 • ewka napisał/a:

  Witam, przepraszam bo nie wiem czy dobrze zrozumialam. Jesli wybiore opcje zapping i wybiore sie pociagiem do Sintry to ile bedzie to kosztowac. I jeszcze jedno pytanie; czy na dworcach kolejowych tez sa kasowniki czy moze przy wejsciu do pociagu?
  Dziekuje

  Odpowiedz
  • Bilet do Sintry, w opcji zapping kosztuje 1,85€/jedna strona. Kasowniki są przed wejściem na perony lub bezpośrednio na peronach – myślę, że nie będzie Pani miała problemów, by je znaleźć. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Dziękuję za cenne info! Na pewno okaże się pomocne dla wszystkich wybierających się do Lizbony. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • Witam, oczywiście jest taka możliwości i nie ma z tym żadnego problemu. Legitymacja studencka nie jest potrzebna – wystarczy dowód lub paszport. Pozdrawiam serdecznie i wielu wspaniałych momentów w Lizbonie!:)

  Odpowiedz
 • Witam, najlepszą opcją w takim razie byłaby opcja biletu 24h, jeśli zamierzają Państwo dużo korzystać z komunikacji miejskiej. Opcja ta opłaca się, jeśli w ciągu 24h zamierzamy korzystać z komunikacji miejskiej więcej, niż 4 razy. Przy każdym nowym przejeździe należy przyłożyć kartę do kasownika, prosze o tym nie zapomnieć. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • Marek napisał/a:

  Panie Krzysztofie jest Pan wielki!! , podroze tez sa moja pasja i sam je organizuje za nieduze pieniadze ale musze przyznac ze pana wiadomosci i informacje sa wiecej warte niz wszystkie przewodniki razem wziete, Ja tez sie wybierak do Lizbony ale w styczniu, zrobilem sobie taka mala imprezke , Lizbona, Madera,Lizbona powrot , Madryt i powrot do Polski i milo by bylo wypic z panem jakas kawke w Lizbonie, pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 1) O zniżki dla kogo chodzi dokładnie?
  2) Każdy musi mieć swoją kartę. Nie ma możliwości, że kilka osób z tej samej karty podczas tego samego przejazdu.

  Odpowiedz
 • Nie ma za co dziękować! Takie komentarza to najlepsze nagroda i motywacja, by dalej prowadzić stronę, zatem to ja dziękuję:) Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Ewelina napisał/a:

  Uzyskałam tu nieskończoną ilość przydatnych informacji. Dziękuję!

  Mam 2 pytania dotyczące transportu publicznego:
  1. Czy informacje z tej strony są aktualne? Tzn. czy istnieje możliwość zakupu biletu czasowego (tydzień-2 tygodnie)? http://docelowo.pl/lizbona/tramwaje-autobusy-metro.html
  2. Czy jeśli kupię bilet 24-godzinny, będę mogła go wykorzystać w podróży do Sintry i Cascais pociągami podmiejskimi?

  Odpowiedz
  • Nie ma za co dziękować, cieszę się, że strona jest pomocna przy planowaniu wyjazdu. Odpowiadając na pytania: 1) Nie, z podanej przez Panią strony, informacje są już bardzo nieaktualne. Ceny poszły do góry. Aktulane ceny można znaleźć na tej stronie. 2) Bilet 24h nie obowiązuje na pociągi do Sintry i Cascais. Obowiązuje on na autobusy, metro, windy i tramwaje, na pociągi już nie. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • ghart_pl napisał/a:

  Po niedawnym pobycie również w Lizbonie mam drobne pomocne uwagi, które mogą pomóc przyszłym zwiedzającym Lizbonę.

  Próbującym zakupić lub doładować kartę typu Viagem w automatach przed wejściem do danej stacji:
  1. nie działają w nich polskie karty płatnicze (zarówno Visa jak i MasterCard) – kilkukrotne próby na różnych stacjach i w różnych automatach po próbie autoryzacji i podaniu kodu pin odrzucały transakcję – wypróbowane na 4 różnych kartach.
  2. automaty nie przyjmują nominałów powyżej 10EUR (pomimo iż powinny do 50EUR).

  Tak więc – gotówka i tylko drobna, przed przystąpieniem do zakupu lub doładowania karty.

  Odnośnie nocnych autobusów – zdarza im się nie kursować – czyli jeżeli na przystanku autobusowym nie ma nikogo jak również wyświetlacz wskazuje iż do następnego kursu pozostało np. 83 minuty (pomimo iż autobus miał przybyć za 5 minut), nie ma na co czekać, ponieważ planowo kurs z którego mieliśmy skorzystać w tym dniu nie odjedzie.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam,
   Dziękuję za komentarz i przydatne info! Faktycznie jest problem z płatnościami zagranicznymi kartami płatniczymi w automatach, w których można kupić bilety. Co do bankontów, to czasami jednak zdarza się, że przyjmuje kwoty 20€ – aczkolwiek jeszcze nigdy nie widziałem, aby zaakceptował banknoty 50€. Mam nadzieję, że jednak, mimo przygód z komunikacją miejską, będzie Pan miło wspominał Lizbonę! Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • Dziękuję za miłe słowa. Gdy skończy się okres ważności biletów 24h, to można je załadować opcją zapping. Można to też zrobić wcześniej, jednak w takim przypadku przepadają bilety 24h (karty można przekodować w punktach informacji i kasach)/ Bilet 24 nie obowiązuje na pociągi podmiejskie. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Witam, niestety zniżki takowe nie obowiązuję na legitymację studencką. Nie ma też możliwości wyrobienia karty zniżkowej. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • Nie ma za co dziękować! Mam nadzieję, że moje rady były pomocne. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • wojtal1606 napisał/a:

  Czy karte 7 Colinas czy inną kasujemy też przy wysiadaniu z metra/tramwaju? Jak naliczana jest opłata? Chodzi mi, że jak np. raz chcę jechać całą trasę tramwaju nr 28 a innym razem tylko jeden przystanek np. metrem to czy płace tyle samo?

  Odpowiedz
  • Witam, kartę Viva Viagem lub 7 Colinas „kasujemy”, tzn przykładamy do czytnika przy wsiadaniu do tramwaju, przy wysiadaniu nie ma potrzeby. Gdy chcemy jechać metrem, to kartę przykłady do czytnika zarówno przy przechodzeniu przez bramki, jak i przy wychodzeniu przez bramki. Bez znaczenia, czy jedziemy jeden przystanek, czy całą trase, to płacimy tyle samo. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • asm napisał/a:

  Hej mam jeszcze dwa pytania odnośnie komunikacji bo mam lekki stres 😉 Czy jeśli posiadam kartę Lisbon Card w której cenę wliczona jest komunikacja miejska to powinienem ją też jakoś kasować wsiadając do metra/tramwaju/autobusu; I druga sprawa czy posiadając bilet 24h po pierwszym skasowaniu również powinienem go kasować ponownie przy kolejnym wsiadaniu do tramwaju czy metra ?

  Odpowiedz
 • Krzysiek napisał/a:

  Witam, czy na ten bilet 24-godzinny można dojechać do Costa Da Caparica? I jaki transport jest najdogodniejszy z Costa Da Caparica do Lizbony, pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Nie, na bilecie 24h nie dojedziemy na Costa da Caparica. Najlepszy dojazd z Lizbony przy pomocy transportu publicznego na Costa da Caparica to prom z Cais do Sodre do Cacilhas i dalej autobusy 124 lub 135. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Nie ma za co dziękować. Na pewno sobie poradzisz:) Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • asm napisał/a:

  Witam, skąd wiadomo czy na karcie jest jeszcze jakaś kwota? Chodzi mi o sytuację gdy doładuję kartę za 15 euro i później nie wiem czy mam jeszcze coś na karcie i mogę wsiąść do metra czy nie

  Odpowiedz
 • Jerzyk napisał/a:

  Jak się ładuje kartę Viva Viagem

  Odpowiedz
 • Tak, jest taka możliwość – wybieramy w takim przypadku doładowanie 3 biletów na 1 kartę. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 • Tak, jest taka możliwość + jazda autobusami, metrem oraz windami. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • Damian Kończak napisał/a:

  Witam serdecznie.
  Czy występują bilety 7 lub 14 – dniowe?

  Odpowiedz
 • Anna napisał/a:

  Witam,
  czytam o komunikacji w Lizbonie i karta Viva Viagem wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem:) Mam mało czasu, a chciałabym jak najwięcej zobaczyć:), nie wiem na ile mi się to uda… Czy niewykorzystane środki na karcie Viva Viagem można otrzymać z powrotem, jeśli tak, to w jaki sposób?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Anna

  Odpowiedz
 • Ewelina napisał/a:

  Panie Krzysztofie,
  przede wszystkim – fantastyczny blog, dużo lepszy od wszystkich przewodników razem wziętych.
  Mam pytanie dotyczące biletu 5-dniowego. Internet donosi, że taki istnieje i kosztuje 14 euro. Czy to prawda? Jak bardzo jest to opłacalne w stosunku do pozostałych opcji biletowych? Czy w Lizbonie jest możliwość zakupu biletu 14-dniowego?

  Serdeczności!

  Odpowiedz
 • Piotr Mioduszewski napisał/a:

  Witam! Mam kilka pytanek. Czy z zappingu można korzystać także w kolejkach do Cascais i Sintry czy też trzeba kupować oddzielne bilety. Czy korzystając z zappingu płaci się wtedy 1, 25 euro czy cena jest inna? Co z windami. Jak wyczytałem przejażdżka winda Santa Justa kosztuje normalnie 5 euro. Czy przy zappingu tyle pobiera z karty czy tylko 1, 25 euro?
  Z góry dziękuje i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Można korzystać z zappingu na tych trasach, tak jak napisane jest to w tekście – cena jednak jest inna wtedy, wynosi 2,15€. Windy – można, cena normalna, czyli 1,25€, łącznie z Santa Justa. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Joanna napisał/a:

  Witam, czy istnieją zniżki dla dzieci (5,7,12), czy cena za bilet 24h lub doładowywany jest bez względu na wiek?

  Odpowiedz
 • Tak, w automatach przed bramkami metra. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Tak, dokładnie te same, więc nie ma żadnego problemu. Pojedyńczy przejazd 1,40 €, w opcji zapping 1,25€ Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Patrycja napisał/a:

  witam , ja mam pytanie odnosnie dzieci , wozkow w autobusach , czy maja one jakies znizki czy za bilet sie placi tyle samo co za dorosla osobe, I jak jest z wozkiem czy tez podlega oplacie, nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat wiec bede wdzieczna za odpowiedz. pozdrwiam

  Odpowiedz
 • wojtal napisał/a:

  Czy jadąc metrem z lotniska linią czerwoną i potem przesiadając się na inną można mieć ze sobą bagaż ? Chodzi o ten większy który jest w luku bagażowym w samolocie, a nie podręczny

  Odpowiedz
 • Małgorzata L napisał/a:

  Witam chciałam zapytać czy bilet dobowy jest ważny 24 godz od momentu skasowania czy zakupu”?Czy upoważnia on również do korzystania ze wszystkich wind?

  Odpowiedz
  • Jest on ważny 24h od pierwszego skasowania, nie od zakupu, a upoważnia on do przejazdów autobusami Carris, tramwajami, metrem oraz windami:) Koszt 6€ + 0,50€ za kartę Viva Viagem. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Małgorzata L napisał/a:

  Witam chciałam zapytać czy bilet 24-godzinny jest ważny 24 godziny od momentu pierwszwgo skasowania czy od momentu zakupienia? Czy ww bilet upoważnia też do korzystania z wind ?

  Odpowiedz
 • Od stycznie 2014 podrożały niektóre bilety na komunikację miejską w Lizbonie. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://infolizbona.pl/?p=2197 Zapraszam serdecznie!

  Nie zmieniła się cena biletów na pojedyńcze przejazdy, opcji zapping oraz biletów jednodniowych. Zmienie od stycznia 2014 ulegał cena biletów 30-dniowych.

  W razie pytań służę pomocą!

  Odpowiedz
 • Marek napisał/a:

  Panie Krzysztofie,
  czy każda podróżująca osoba potrzebuje własnej karty 7 Colinas, czy można użyć jednej karty dla kilku osób, oczywiście przykładając ją do czytnika dla każdej osoby?
  Pozdrawiam
  Marek

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Każda osoba musi mieć swoją kartę 7 Colinas lub Viva Viagem. Nie możemy zrobić tak, że jedna karta będzie na kilka osób. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Kasia napisał/a:

  Witam,
  Świetny wpis, bardzo rozjaśnił mi kwestię poruszania się po Lizbonie. Wyjeżdżam tam na miesiąc w lutym 2014 i chciałabym kupić sobie miesięczny bilet. Z tego, co zrozumiałam, mogę to zrobić na stacji metra? Potrzebuję do tego jakoś wcześniej wypełnić formularz (będąc w Polsce np.) albo zdjęcie? Jestem studentką, ile będzie mnie kosztował bilet (nie znam języka, więc taryfy nic mi nie mówią)?
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Kasia

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Cieszę się, że wpis okazał się pomocny. Odpowiadając na pytanie odnośnie biletu miesięcznego: Bilet miesięczny (Lisboa Viva Card) można wyrobić na więkoszości stacji metra, m.in. Marques de Pombal, Alameda lub Campo Grande (ja wyrabiałem na MdP), generalnie we wszystkich punktach sprzedaży spółki Carris. Należy złożyć wypełniony wcześniej formularz, dostępny m.in. na wymienionych stacjach. Oto instrukcja, jak wypełnić formularz: http://www.esn-lisboa.org/files/Carris%20Tutorial_0.pdf Nie sugeruj się jednak cenami, gdyż są one w tym tutorialu już nieaktualna. Cena za wyrobie to 7€, a czas czekania 10 dni, jeśli jednak chcesz mieć kartę szybciej, to cena za jej wyrobienie to 12 €. Szczegółowo karta Lisboa Viva (czyli bilet miesięczny) jest opisany tutaj: http://www.metrolisboa.pt/eng/lisboa-viva-card/ a opis jest po angielsku, nie trzeba zatem znać portugalskiego:) Pozdrawiam i udanego erasmusa w Lizbona:)

   Odpowiedz
   • Kasia napisał/a:

    Dziękuję za odpowiedź 🙂 W Portugalii będę z czysto podróżniczo-turystycznych pobudek i z powodu dłuższych ferii zimowych a nie na Erasmusie, jednak jeśli mi się spodoba… to może w przyszłym roku spróbuję się dostać.

    Odpowiedz
 • Wojtek napisał/a:

  Panie Krzysztofie,
  Poproszę o dodatkowe wyjaśnienie.
  1. Kupię kartę Viva Viagem lub 7 Colinas.
  2. Od razu doładuję ją za 10e.
  … i co dalej?
  Czy karta staje się biletem i wsiadam z nią po prostu do metra lub tramwaju, czy jest tylko środkiem płatności za bilety, które muszę nabyć przed każdym wejściem do środka transportu?
  Jak mogę sprawdzać ile mi zostało środków na karcie?
  pozdrawiam
  Wojtek

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Dziękuję za komentarz. Odpowiadając na pytania: karta z doładowaniem staje się zaraz w pełni używalnym biletem, czyli wsiadająć do tramwaju lub metra wystarczy ją przyłożyć do czytnika, by „skasować” bilet i tyle. Dodatkowo w opcji zapping można korzystać nie tylko z tramwajów i metra, ale również z autobusów, wind, promów oraz pociągów miejskich.

   Za każdym razem, gdy przyłożymy kartę do czytnika przy wsiadaniu do środka komunikacji miejskiej, czytnik pokazuje, ile zostało jeszcze na karcie. Ilość środków na karcie można również za każdym razem sprawdzić w automatach na każdej stacji metra.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Jerzy napisał/a:

  Witam. Super strona! A moje pytanie dotyczy udogodnień dla niepełnosprawnych. Wybieram się do Lizbony z 30-letnim synem, który porusza się trochę na kulach, ale na dalsze odległości na wózku inwalidzkim. Jak jest z dostępnością do tramwajów, autobusów, wind itd. A może ze względu na wiele wzniesień najlepiej zwiedzać wynajętym samochodem? Na pewno wielu ludziom przyda się trochę takich informacji. Serdecznie pozdrawiam Autora i wszystkich forumowiczów. Jerzy

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Witam,
   W odpowiedzi na ten komentarz postanowiliśmy przygotować specjalny post o udogodnieniach dla niepełnosprawnych w Lizbonie. Oto link: http://infolizbona.pl/?p=2262 Mam nadzieję, że tekst okaże się pomocny! Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Joanna napisał/a:

  Witam,

  Wybieram się z przyjaciółmi(jesteśmy studentami;) na 4 dni do Lizbony, zastanawiam się jaka opcja komunikacji miejskiej będzie dla nas najlepsza. Czy warto kupić na każdy dzień bilet 24h czy może skorzystać z opcji doładowania ? Nie mogłam nic znaleźć o biletach kilkudniowych, czy owe istnieją i jaka jest ich cena?

  W imieniu naszej grupy bardzo dziękujemy za wszystkie wprost idealnie przygotowane informacje;)

  Pozdrawiam,

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Nie ma za co dziękować, cieszę się, że strona jest pomocna. Odpowiadając zatem na pytania. Bilet 24h opłaca się w przypadku, jeśli w przeciągu 24h che się korzystać z komunikacji miejskiej więcej, niż 4 razy. Jeśli nie, to lepiej wybrać opcję zapping – jest ona w takim przypadku bardziej opłacalna. Jeśli chodzi o biletu kilkudniowe, to jest to poprostu kilka połączonych biletów 24h – nie ma na nie żadnej specjalnej ceny.

   Lizbona wcale nie jest duża. Na Waszym miejscu nie kupowałbym kilku biletów 24hh – lepiej wybrac opcję zapping np za 10€, a potem w razie potrzeby doładować bilety.

   Pozdrawiam i udanego wyjazdu do Lizbony:)

   Odpowiedz
 • Ula napisał/a:

  Jeżeli jadę czerwoną i chce się przesiąść na zieloną linię to muszę kupić kolejny bilet , tak?

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Nie, nie ma takiej potrzeby. Linie metra można zmieniać na jednym bilecie, bez potrzeby kupowania/kasowania kolejnego. Tak długo jak jest się w obrębie bramek, to tak długo można zmieniać linie metra, bez ograniczeń:)

   Odpowiedz
 • asia napisał/a:

  Czy bilet jest ważny na przewóz jednym konkretnym środkiem transportu , nie ważne jak długo jedziemy , 5 czy 50 min , jak przesiadamy się do kolejnego musimy ponownie kasować nowy bilet , tak ?

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Tak, jednym konkretnym, jeśli mowa o bilecie jednorazowym. Gdy korzystamy z metro, to możemy zmieniać linie dowolną ilość razy, ważne, aby nie wychodzić poza obszar bramek.

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)