Ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie [Aktualne ceny 2018]

Komunikacja miejska w Lizbonie – jakie są ceny, a jakie bilety na autobusy, tramwaje, windy, metro? Ile kosztuje jeden przejazd? Poniższy tekst prezentuje aktualne ceny (2018) i rodzaje biletów obowiązujące w systemie komunikacji miejskiej w Lizbonie. Na transport publiczny w Lizbonie składają się autobusy, metro, tramwaje, promy, windy i pociągi. Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów, w tym bilety okresowe i jednodniowe. System ten na początku może wydawać się skomplikowany, jednak po zapoznaniu się z nim nie jest on wcale trudny do zrozumienia.

W tekście tym znajdują się nie tylko aktualne ceny i taryfy komunikacji publicznej w Lizbonie, ale również kilka porad praktycznych, które wyjaśniają, jak korzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Portugalii. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości zapraszam do komentowania, a autorzy bloga udzielą wszelkich odpowiedzi.

Komunikacja miejska w Lizbonie: Gdzie można kupić bilety?

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, w niektórych oddziałach poczty oraz na wszystkich stacjach metra oraz stacjach kolejowych,  a także oznaczonych kioskach i punktach usługowych (niebieski napis MOB na białym tle). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy. Bilety na konkretne połączenie kolejowe kupujemy na stacjach kolejowych, to samo się tyczy przepraw promowych.

Dla ułatwienia i podsumowania

 • u kierowcy: można kupić bilety na autobusy, tramwaje i windy, jednak są one odpowiednio droższe (tarifa de bordo)
 • na każdej stacji metra: kupimy pojedyncze bilety na przejazd metrem, autobusem, tramwajem lub windą, a także bilety 24h oraz doładujemy bilety opcją zapping (czytaj dalej). Bilety można kupić w specjalnych niebieskich lub żółtych automatach, jak i w kasie
 • w punktach oznaczonych napisem „MOB”: zakupić można pojedyncze przejazdy na metro, autobusy, windy i tramwaj, bilety z opcją zapping oraz bilety 24h. Punkty takie można znaleźć na przykład na: Praca de Figueira, pod windą Santa Justa, obok dworca Santa Apolonia, w kioskach przy Cais de Sodre
 • na stacjach kolejowych: kupimy bilety w opcji zapping lub pojedyncze bilety na przejazdy koleją, a także bilety okresowe na kolej. Bilety można kupić w specjalnych zielonych automatach, jak i w kasie
 • na stacjach promów: kupimy bilety z opcją zapping lub pojedyncze bilety na przeprawy promowe. Bilety można kupić w kasie lub specjalnych automatach
 • w tramwaju 15, w specjalnych maszynach

Komunikacja miejska w Lizbonie Lizbona ceny i rodzaje biletów na autobusy, tramwaj i windy

Jak wyglądają bilety na komunikację miejską w Lizbonie?

Jeśli zakupimy bilet u kierowcy (autobusu, windy lub tramwaju), to dostaniemy paragon, który jest biletem i należy go zachować przez cały czas trwania podróży. W każdym innym przypadku bilet będzie załadowany na specjalną kartonową kartę z paskiem magnetycznym, która nosi nazwę 7 Colinas (kolor niebieski), Viva Viagem (kolor zielony) lub Viva Viagem SRT (kolor biały). Bilety miesięczne mają formę plastikowej karty.

Komunikacja miejska w Lizbonie: Karta 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup kartowonowej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach (ogólnie środkach transportu firmy Transporte de Lisboa). Zakup karty kosztuje 0.50 € i jest ona ważna rok od daty zakupu. Jest to karta wielokrotnego użytku. Karta Viva Viagem / 7 Colinas / Viva Viagem SRT może być zasilona na różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windę lub metro – 1,45 € / jeden przejazd
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt 6,30 €
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Cacilhas – koszt 9,35 €
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado – koszt 10,40 €
 • opcja zapping – doładowanie kwotą od 3 do 40 €, ważna na pociągi podmiejskiej, windy, autobusy, metro, promy i tramwaje oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo. Koszt pojedynczego przejazdu w takim przypadku to 1,30 € autobusem, windą lub tramwajem; 1,31 € na podróż metrem 1,90 € na podróż do Sintry lub Cascais z Lizbony, promami od 1,17 € do 2,70 € w zależności od wybranej trasy, połączenia Fertagus od 1,40 do 4,35 € w zależności od połączenia, Metro Sul do Tejo 0,85 €/podróż.

Na kartę Viva Viagem, Viva Viagem SRT lub 7 Colinas może być załadowany tylko jeden rodzaj biletów, czyli nie możemy mieć załadowanego biletu 24h i w tym samym czasie doładować karty w opcji zapping. Można zmienić rodzaj biletów, jednak po wcześniejszym skończeniu się pierwszej opcji lub wyczyszczeniu karty w kasie (środki pozostałe na karcie nie są zwracane).

Komunikacja miejska w Lizbonie Ceny i rodzaje biletów Lizbona Bilety Viva Viagem 7 Colinas Aktualne Ceny

Komunikacja miejska w Lizbonie: Rodzaje biletów

 • pojedynczy przejazd 
  • cena 1,45 € z kartą Viva Viagem / 7 Colinas / Viva Viagem SRT za przejazd metrem, autobusem, windą lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie metra, autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach z wyjątkiem metro – metro (taka kombinacja musi być przedzielona skorzystanie z tramwaju/ windy/ autobusu). Co to znaczy? To, że można zmieniać linie metra, tak długo jak nie wychodzi przez bramki. Gdy wyjdziemy, to aby ponownie skorzystać z metra w ramach biletu 60-minutowego, należy skorzystać z autobusu/tramwaju/windy). Po 60 minutach traci on swoją ważność! Cena za przejazdy pociągami lub promami jest zależna od trasy – takie bilety nie są ważne 60 minut od skasowania.
  • bilety kupiony u kierowcy jest odpowiednio droższy: 1,85 €/autobus; 2,90 €/tramwaj (w tym słynny tramwaj 28); 5,15 €/winda Santa Justa; 3,70 €/winda Gloria, Bica lub Lavra. Bilety te nie są ważne 60 minut od skasowania!
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy
  • cena 6,30 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy i tramwaje 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Casilhas
  • cena 9,35 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz promy do Casilhas 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
  • jeśli chodzi o promy, to bilet jest ważny tylko na promy do Casilhas, nie obowiązuje on na inne połączenia przez rzekę Tag.
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado
  • cena 10,40 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz pociągi CP 24h od pierwszego skasowania.
  • bilet nie jest ważny na połączenie turystyczne, shuttle bus na lotnisko oraz promy
  • bilet jest ważny na połączenie pociągów CP na liniach Sintra, Cascais, Azambuja e Sado, czyli dojedziemy nim zarówno na plaże w Cascais, jak i do Sintry
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • zapping
  • zapping daje możliwość doładowania karty Viva Viagem / 7 Colinas określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo).
  • doładowanie może być od minimum 3 € do 40 €.
  • pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30 / windą, autobusem lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania w autobusach, tramwaju i windach tzn. można zmienić środki transportu w obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach. Nie można zmienić na metro, prom, pociąg, transport Fertagus lub MTS gdyż wtedy pobierze kolejną opłatę.
  • przejazd metrem kosztuje 1,31 € i można zmieniać linie metra bez ograniczeń, tak długo, jak pozostajemy w obrębie bramek metra. W cenie biletu jest zawarty już bagaż. Przejazd taki nie ma ograniczeń czasowych.
  • podróż pociągiem do Sintry z dworca Rossio lub do Cascais z Cais do Sodre kosztu 1,90 €. Cena za przepłynięcie promem jest zależna od trasy. Jeśli korzystamy z pociągów i mamy załadowany bilet w opcji zapping to bilet jest ważny 2h od pierwszego skasowania, a w czasie od 1 do 90 minuty od pierwszego skasowania możemy zmieniać linie kolejowe w obrębie sieci Sintra, Cascais, Azambuja e Sado. Za każdym razem bilet należy jednak skasować, a z karty w takim przypadku nie pobierze nowej opłaty.
  • na pociągi firmy Fertagus bilety w opcji zapping są ważne na jedną podróż, do 120 minut od pierwszego skasowania, a pobrana opłata zależy od wybranego kursu – dla przykładu koszt trasy Lizbona – Setubal to 4,35 €, Lizbona – Palmela 4,15 €. Autobusy Fertagus kosztują zawsze 1,55 €/przejazd
  • przejazd MTS – Metro Sul do Tejo kosztuje €0,85 i można dowolną ilość zmieniać środek transportu w ciągu 60 minut od pierwszego skasowania.

Różnice między kartami Viva Viagem, 7 Colinas i Viva Viagem SRT

Nie ma większych różnic w funkcjonowaniu między tymi trzema typami kart. Różnią się one jedynie wyglądem, a dokładnie kolorem. Wszystkie typy kart działają dokładnie tam samo. Kupując jedną z tych kart warto zachować rachunek zakupu. Karty te nie są już refundowane, tak jak było kiedyś (z wyjątkiem kart, na które są ładowane bilety Train&Bus do Sintry i na Cabo da Roca). Warto jednak zatrzymać rachunki, w przypadku jakichkolwiek problemów z kartą (na przykład bramka się nie chce otworzyć, karta uległa uszkodzeniu, itp). Każdy z pasażerów musi posiadać swoją kartę.

Jedyna różnica między kartami Viva Viagem, 7 Colinas, a Viva Viagem SRT dotyczy tego, że karty Viva Viagem SRT (białe karty) dostać można tylko w niektórych maszynach sprzedających bilety w sieci metro i na stacjach kolejowych. Karty te (Viva Viagem SRT) załadowane w opcji zapping nie są honorowane w środkach transportu Fertagus i metro Transportes do Sul. Dla 99% turystów odwiedzających Lizbonę nie będzie to jednak robiło żadnej różnicy i nie jest to dla nich ważne.

Bez znaczenia zatem, jaką kartę dostaniemy lub zakupimy (czy zieloną, niebieską lub białą) korzysta się z niej dokładnie tak samo, w każdym przypadku. Odpowiednie bilety na nich załadowane na pewno obowiązywać będą na całe metro, wszystkie tramwaje i autobusy oraz windy, a także promu i pociągi.

Pełny taryfikator firmy Carris (Transportes de Lisboa) w Lizbonie na rok 2018

Lizbona Lisbona Taryfikator Ceny Biletów komunikacja miejska w Lizbonie Aktualne Ceny 2018 tramwaje metro autobusy bilety ceny opis przewodnik ile kosztuje bilet

 

Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety: Zniżki i rabaty

 • dzieci do 4. roku życia podróżują za darmo autobusami, metrem, windami i tramwajami przy towarzystwie osoby pełnoletniej, która ma skasowany cały bilet
 • dzieci do 6. roku życia podróżują za darmo promami
 • seniorzy nie mają żadnych zniżek, w tym osoby powyżej 65. roku życia
 • studenci oraz uczniowie nie mają zniżek na pojedyncze przejazdy, jedynie na bilety miesięczne (nie opisane w tym tekście)
 • młodzież i seniorzy mają zniżkę na Lisboa Card, w ramach której jest również zawarty bilet na komunikację miejską. Czytaj więcej: Lisboa Card – turystyczna karta w Lizbonie>>>

Rodzaje transportu miejskiej w Lizbonie

 • Metro w Lizbonie – podstawia komunikacji miejskiej w Lizbonie. Cztery linie metra oznaczone kolorami niebieskim, czerwonym, zielonym i żółtym. Metro w Lizbonie działa od godziny 6.30 do 01.00 każdego dnia. Metro łączy lotnisko w Lizbonie z centrum. Czytaj więcej o metrze w Lizbonie: Metro w Lizbonie – informacje praktyczne, bilety, schemat>>>
 • Autobusy w Lizbonie – centrum Lizbony jest obsługiwane przez autobusy firmy Carris, która obecnie (od marca 2015) wchodzi w skład firmy Transporte de Lisboa. Autobusy często docierają tam, gdzie nie dociera metro i tramwaje. Są zarówno autobusy dzienne, jak i nocne. Dowiedz się więcej: Autobusy w Lizbonie – informacje praktyczne, rozkłady jazdy, siatka połączeń, bilety>>>
 • Tramwaje w Lizbonie – Lizbona posiada pięć linii tramwajowych + linie turystyczne. Sieć tramwajowa przecina całą Lizbonę, a sama podróż tramwajem należy do atrakcji samej w sobie, gdyż cztery linie: 12, 18, 25 i 28 są obsługiwane przez krótkie, żółte wagony. Linia nr 15 biegnąca z centrum Lizbony do dzielnicy Belem jest obsługiwana przez niskopodłogowe składy. Zobacz również: Tramwaje w Lizbonie – rozkład jazdy, bilety, informacje praktyczne>>>
 • Windy w Lizbonie – w skład transportu publicznego w Lizbonie wchodzą również windy, w tym słynna winda Santa Justa. Mamy cztery windy, którymi przejazd jest płatny, a które pamiętają jeszcze koniec XIX i początek XX wieku. Windy te śmiało można wykorzystać, aby poruszać się po Lizbonie, jak? Zapraszamy do tekstu: Windy w Lizbonie – inny sposób na zwiedzanie Lizbony: informacje praktyczne, bilety, zdjęcia>>>
 • Promy w Lizbonie – czasami nazywane w przewodnikach barkami. Łączą one Lizbonę z drugą stroną rzeki Tag. Z Lizbony dopłyniemy promami m.in. do Trafaria,  Cacilhas lub Seixal. Przeprawa promami wcale nie jest droga (czasami nawet tańsza, niż pojedyncza podróż metrem), a można zobaczyć Lizbonę z inne perspektywy. Czytaj więcej: Promy w Lizbonie – informacje praktyczne i ceny>>>
 • Kolej podmiejska w Lizbonie – w skład transportu publicznego wchodzi również rozwinięty system pociągów miejskich i podmiejskich. Obowiązują na nie częściowo bilety w opcji zapping. Dwie najpopularniejsze linie kolejowe to linia Rossio-Sintra i Cais do Sodre – Cascais. Dowiedz się więcej: Pociągi miejskie i podmiejskie w Lizbonie – informacje praktyczne>>>
 • Taksówki w Lizbonie – wbrew pozorom korzystanie z taxi w Lizbonie wcale nie musi być drogie. Przy 4 osobach czasami warto się zastanowić, czy lepiej jest jechać komunikacją miejską, czy może zamówić taksówkę. Taksówki w Lizbonie są zawsze koloru kremowego lub czarnego z zielonymi dachami. Nie obawiajmy się taxi w Lizbonie, zanim jednak je zamówicie przeczytajcie ten tekst: Taksówki w Lizbonie – ceny, informacje praktyczne, kontakt>>>

Komunikacja miejska w Lizbonie Ceny i rodzaje biletów Lizbona Bilety Viva Viagem 7 Colinas Aktualne Ceny

Komunikacja miejska w Lizbonie: Informacje praktyczne i porady

 • do autobusów i tramwajów wchodzi się pierwszymi drzwiami, które znajdują się obok kierowcy. Wyjątkiem jest tramwaj 15, gdzie zasada ta nie obowiązuje
 • bilet jest skasowany po zapaleniu się zielonej lampki, gdy zaświeci się czerwona oznacza to, że bilet nie został skasowany i musimy przyłożyć naszą kartę jeszcze raz do czytnika. Należy przyłożyć kartę do czerwonej kropki i chwilę poczekać.
 • autobusy i tramwaje nie zatrzymują się na przystankach, jeżeli nie poinformuje się kierowcy o zamiarze opuszczenia pojazdu (przyciskając przycisk „parar” lub wejścia do niego (np. pomachać z przystanku do kierowcy ręką))
 • na niektórych stacjach kolejowych (np, St Apolonia lub Estoril) kasowniki znajdują się przed wejściem na perony lub na peronach. Zanim wejdziemy do pociągu należy skasować bilet
 • komunikacja miejska w Lizbonie działa sprawnie. Po centrum lepiej się przemieszczać przy jej użyciu, niż samochodem
 • metro kursuje od 6.30 rano do godziny 1.00 w nocy
 • co jakiś czas zdarzają się strajki metra. Czytaj więcej: Aktualne informacje o strajkach komunikacji miejskiej w Lizbonie>>>
 • ze względu na kontrole biletów i wysokie kary nie warto poruszać się po Lizbonie bez ważnego biletu. Mandat za jazdę bez ważnego biletu to równowartość od 100 do 150 razy wartość opłaty za przejazd
 • tramwajami i autobusami firmy Carris można przewozić tylko bagaż podręczny
 • koniecznie należy uważać na kieszonkowców w Lizbonie, w tym również w słynnym tramwaju 28
 • duży hub komunikacyjny w Lizbonie to Cais do Sodre, gdzie znajdziemy autobusy, metro, pociągi, tramwaje oraz promy
 • na przystankach lub peronach ludzie czekają w kolejkach. Wpychanie się lub wsiadanie innymi drzwiami, niż pierwsze jest źle widziane (wyjątek to pociągi, promy i nowoczesny składy tramwaju nr 15)
 • ustępujmy miejsca osobom starszym, niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży
 • bilet kilkudniowy, na przykład 48h lub 2 dniowy, to kilka biletów 24h załadowanych na tą samą kartę