Ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie [Aktualne ceny]

Komunikacja miejska w Lizbonie – jakie są ceny, a jakie bilety na autobusy, tramwaje, windy, metro? Ile kosztuje jeden przejazd? Poniższy tekst prezentuje aktualne ceny (2017) i rodzaje biletów obowiązujące w systemie komunikacji miejskiej w Lizbonie. Na transport publiczny w Lizbonie składają się autobusy, metro, tramwaje, promy, windy i pociągi. Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów, w tym bilety okresowe i jednodniowe. System ten na początku może wydawać się skomplikowany, jednak po zapoznaniu się z nim nie jest on wcale trudny do zrozumienia.

W tekście tym znajdują się nie tylko aktualne ceny i taryfy komunikacji publicznej w Lizbonie, ale również kilka porad praktycznych, które wyjaśniają, jak korzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Portugalii. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości zapraszam do komentowania, a autorzy bloga udzielą wszelkich odpowiedzi.

Komunikacja miejska w Lizbonie: Gdzie można kupić bilety?

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, w niektórych oddziałach poczty oraz na wszystkich stacjach metra oraz stacjach kolejowych,  a także oznaczonych kioskach i punktach usługowych (niebieski napis MOB na białym tle). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy.  Bilety na konkretne połączenie kolejowe kupujemy na stacjach kolejowych, to samo się tyczy przepraw promowych.

Dla ułatwienia i podsumowania

 • u kierowcy: można kupić bilety na autobusy, tramwaje i windy, jednak są one odpowiednio droższe (tarifa de bordo)
 • na każdej stacji metra: kupimy pojedyncze bilety na przejazd metrem, autobusem, tramwajem lub windą, a także bilety 24h oraz doładujemy bilety opcją zapping (czytaj dalej). Bilety można kupić w specjalnych niebieskich automatach, jak i w kasie
 • w punktach oznaczonych napisem „MOB”: zakupić można pojedyncze przejazdy na metro, autobusy, windy i tramwaj, bilety z opcją zapping oraz bilety 24h. Punkty takie można znaleźć na przykład na: Praca de Figueira, pod windą Santa Justa, obok dworca Santa Apolonia, w kioskach przy Cais de Sodre
 • na stacjach kolejowych: kupimy bilety w opcji zapping lub pojedyncze bilety na przejazdy koleją, a także bilety okresowe na kolej. Bilety można kupić w specjalnych zielonych automatach, jak i w kasie
 • na stacjach promów: kupimy bilety z opcją zapping lub pojedyncze bilety na przeprawy promowe
 • w tramwaju 15, w specjalnych maszynach

Komunikacja miejska w Lizbonie Lizbona ceny i rodzaje biletów na autobusy, tramwaj i windy

Jak wyglądają bilety na komunikację miejską w Lizbonie?

Jeśli zakupimy bilet u kierowcy (autobusu, windy lub tramwaju), to dostaniemy paragon, który jest biletem i należy go zachować przez cały czas trwania podróży. W każdym innym przypadku bilet będzie załadowany na specjalną kartonową kartę z paskiem magnetycznym, która nosi nazwę 7 Colinas (kolor niebieski) lub Viva Viagem (kolor zielony). Bilety miesięczne mają formę plastikowej karty.

Komunikacja miejska w Lizbonie: Karta 7 Colinas / Viva Viagem

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach (ogólnie środkach transportu firmy Transporte de Lisboa). Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok od daty zakupu. Jest to karta wielokrotnego użytku. Karta Viva Viagem / 7 Colinas może być zasilona na różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windę lub metro – €1,45 / jeden przejazd
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt €6,15
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Cacilhas – koszt €9,15
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado – koszt €10,15
 • opcja zapping – doładowanie kwotą od €3 do €40, ważna na pociągi podmiejskiej, windy, autobusy, metro, promy i tramwaje oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo. Koszt pojedynczego przejazdu w takim przypadku to €1,30 metrem, autobusem, windą lub tramwajem. €1,85 na podróż do Sintry lub Cascais z Lizbony, promami od €1,20 do €2,40 w zależności od wybranej trasy, połączenia Fertagus od €1,40 do €4,35 w zależności od połączenia, Metro Sul do Tejo €0,85/podróż.

Na kartę Viva Viagem lub 7 Colinas może być załadowany tylko jeden rodzaj biletów, czyli nie możemy mieć załadowanego biletu 24h i w tym samym czasie doładować karty w opcji zapping. Można zmienić rodzaj biletów, jednak po wcześniejszym skończeniu się pierwszej opcji lub wyczyszczeniu karty w kasie (środki pzostałe na karcie nie są zwracane).

Komunikacja miejska w Lizbonie Ceny i rodzaje biletów Lizbona Bilety Viva Viagem 7 Colinas Aktualne Ceny

Komunikacja miejska w Lizbonie: Rodzaje biletów

 • pojedynczy przejazd 
  • cena 1,45€ z kartą Viva Viagem /7 Colinas za przejazd metrem, autobusem, windą lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie metra, autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach z wyjątkiem metro – metro (taka kombinacja musi być przedzielona skorzystanie z tramwaju/ windy/ autobusu. Co to znaczy? To, że można zmieniać linie metra, tak długo jak nie wychodzi przez bramki. Gdy wyjdziemy, to aby ponownie skorzystać z metra w ramach biletu 60-minutowego, należy skorzystać z autobusu/tramwaju/windy). Po 60 minutach traci on swoją ważność! Cena za przejazdy pociągami lub promami jest zależna od trasy – takie bilety nie są ważne 60 minut od skasowania.
  • bilety kupiony u kierowcy jest odpowiednio droższy: 1,85€/autobus; 2,90€/tramwaj; 5,15€/winda Santa Justa; 3,70€/winda Gloria, Bica lub Lavra. Bilety te nie są ważne 60 minut od skasowania!
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy
  • cena 6,15€/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy i tramwaje 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Casilhas
  • cena 9,15€/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz promy do Casilhas 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
  • jeśli chodzi o promy, to bilet jest ważny tylko na promy do Casilhas, nie obowiązuje on na inne połączenia przez rzekę Tag.
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado
  • cena 10,15€/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz pociągi CP 24h od pierwszego skasowania.
  • bilet nie jest ważny na połączenie turystyczne, shuttle bus na lotnisko oraz promy
  • bilet jest ważny na połączenie pociągów CP na liniach Sintra, Cascais, Azambuja e Sado, czyli dojedziemy nim zarówno na plaże w Cascais, jak i do Sintry
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • zapping
  • zapping daje możliwość doładowania karty Viva Viagem / 7 Colinas określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo).
  • doładowanie może być od minimum 3€ do 40€
  • pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30 / windą, metrem, autobusem lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania w autobusach, tramwaju i windach tzn. można zmienić środki transportu w obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach. Nie można zmienić na metro, prom, pociąg, transport Fertagus lub MTS gdyż wtedy pobierze kolejną opłatę.
  • przejazd metrem kosztuje €1,30 i można zmieniać linie metra bez ograniczeń, tak długo, jak pozostajemy w obrębie bramek metra. W cenie biletu jest zawarty już bagaż. Przejazd taki nie ma ograniczeń czasowych.
  • podróż pociągiem do Sintry z dworca Rossio lub Cascais z Cais do Sodre kosztu 1,85€. Cena za przepłynięcie promem jest zależna od trasy. Jeśli korzystamy z pociągów i mamy załadowany bilet w opcji zapping to bilet jest ważny 2h od pierwszego skasowania, a w czasie od 1 do 90 minuty od pierwszego skasowania możemy zmieniać linie kolejowe w obrębie sieci Sintra, Cascais, Azambuja e Sado. Za każdym razem bilet należy jednak skasować, a z karty w takim przypadku nie pobierze nowej opłaty.
  • na pociągi firmy Fertagus bilety w opcji zapping są ważne na jedną podróż, do 120 minut od pierwszego skasowania, a pobrana opłata zależy od wybranego kursu – dla przykładu koszt trasy Lizbona – Setubal to €4,35, Lizbona – Palmela €4,15. Autobusy Fertagus kosztują zawsze €1,50/przejazd
  • przejazd MTS – Metro Sul do Tejo kosztuje €0,85 i można dowolną ilość zmieniać środek transportu w ciągu 60 minut od pierwszego skasowania.

Różnice między kartami Viva Viagem a 7 Colinas

Nie ma żadnych różnic w funkcjonowaniu między tymi dwoma typami kart. Różnią się one jedynie wyglądem. Obydwa typy kart działają dokładnie tam samo. Kupując jedną z tych kart warto zachować rachunek zakupu. Karty te  nie są już refundowane, tak jak było kiedyś (z wyjątkiem kart, na które są ładowane bilety Train&Bus do Sintry i na Cabo da Roca). Warto jednak zatrzymać rachunki, w przypadku jakichkolwiek problemów z kartą (na przykład bramka się nie chce otworzyć, karta uległa uszkodzeniu, itp). Każdy z pasażerów musi posiadać swoją kartę.

Pełny taryfikator firmy Carris (Transportes de Lisboa) w Lizbonie na rok 2017

Lizbona Lisbona Taryfikator Ceny Biletów komunikacja miejska w Lizbonie Aktualne Ceny 2017 tramwaje metro autobusy bilety ceny

Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety: Zniżki i rabaty

 • dzieci do 4. roku życia podróżują za darmo autobusami, metrem, windami i tramwajami przy towarzystwie osoby pełnoletniej, która ma skasowany cały bilet
 • dzieci do 6. roku życia podróżują za darmo promami
 • seniorzy nie mają żadnych zniżek, w tym osoby powyżej 65. roku życia
 • studenci oraz uczniowie nie mają zniżek na pojedyncze przejazdy, jedynie na bilety miesięczne (nie opisane w tym tekście)
 • młodzież i seniorzy mają zniżkę na Lisboa Card, w ramach której jest również zawarty bilet na komunikację miejską. Czytaj więcej: Lisboa Card – turystyczna karta w Lizbonie>>>

Rodzaje transportu miejskiej w Lizbonie

 • Metro w Lizbonie – podstawia komunikacji miejskiej w Lizbonie. Cztery linie metra oznaczone kolorami niebieskim, czerwonym, zielonym i żółtym. Metro w Lizbonie działa od godziny 6.30 do 01.00 każdego dnia. Od lipca 2012 łączy lotnisko w Lizbonie z centrum. Czytaj więcej o metrze w Lizbonie: Metro w Lizbonie – informacje praktyczne, bilety, schemat>>>
 • Autobusy w Lizbonie – centrum Lizbony jest obsługiwane przez autobusy firmy Carris, która obecnie (od marca 2015) wchodzi w skład firmy Transporte de Lisboa. Autobusy często docierają tam, gdzie nie dociera metro i tramwaje. Są zarówno autobusy dzienne, jak i nocne. Dowiedz się więcej: Autobusy w Lizbonie – informacje praktyczne, rozkłady jazdy, siatka połączeń, bilety>>>
 • Tramwaje w Lizbonie – Lizbona posiada pięć linii tramwajowych + linie turystyczne. Sieć tramwajowa przecina całą Lizbonę, a sama podróż tramwajem należy do atrakcji samej w sobie, gdyż cztery linie: 12, 18, 25 i 28 są obsługiwane przez krótkie, żółte wagony. Linia nr 15 biegnąca z centrum Lizbony do dzielnicy Belem jest obsługiwana przez niskopodłogowe składy. Zobacz również: Tramwaje w Lizbonie – rozkład jazdy, bilety, informacje praktyczne>>>
 • Windy w Lizbonie – w skład transportu publicznego w Lizbonie wchodzą również windy, w tym słynna winda Santa Justa. Mamy cztery windy, którymi przejazd jest płatny, a które pamiętają jeszcze koniec XIX i początek XX wieku. Windy te śmiało można wykorzystać, aby poruszać się po Lizbonie, jak? Zapraszamy do tekstu: Windy w Lizbonie – inny sposób na zwiedzanie Lizbony: informacje praktyczne, bilety, zdjęcia>>>
 • Promy w Lizbonie – czasami nazywane w przewodnikach barkami. Łączą one Lizbonę z drugą stroną rzeki Tag. Z Lizbony dopłyniemy promami m.in. do Trafaria,  Cacilhas lub Seixal. Przeprawa promami wcale nie jest droga (czasami nawet tańsza, niż pojedyncza podróż metrem), a można zobaczyć Lizbonę z inne perspektywy. Czytaj więcej: Promy w Lizbonie – informacje praktyczne i ceny>>>
 • Kolej podmiejska w Lizbonie – w skład transportu publicznego wchodzi również rozwinięty system pociągów miejskich i podmiejskich. Obowiązują na nie częściowo bilety w opcji zapping. Dwie najpopularniejsze linie kolejowe to linia Rossio-Sintra i Cais do Sodre – Cascais. Dowiedz się więcej: Pociągi miejskie i podmiejskie w Lizbonie – informacje praktyczne>>>
 • Taksówki w Lizbonie – wbrew pozorom korzystanie z taxi w Lizbonie wcale nie musi być drogie. Przy 4 osobach czasami warto się zastanowić, czy lepiej jest jechać komunikacją miejską, czy może zamówić taksówkę. Taksówki w Lizbonie są zawsze koloru kremowego lub czarnego z zielonymi dachami. Nie obawiajmy się taxi w Lizbonie, zanim jednak je zamówicie przeczytajcie ten tekst: Taksówki w Lizbonie – ceny, informacje praktyczne, kontakt>>>

Komunikacja miejska w Lizbonie Ceny i rodzaje biletów Lizbona Bilety Viva Viagem 7 Colinas Aktualne Ceny

Komunikacja miejska w Lizbonie: Informacje praktyczne i porady

 • do autobusów i tramwajów wchodzi się pierwszymi drzwiami, które znajdują się obok kierowcy. Wyjątkiem jest tramwaj 15, gdzie zasada ta nie obowiązuje
 • bilet jest skasowany po zapaleniu się zielonej lampki, gdy zaświeci się czerwona oznacza to, że bilet nie został skasowany i musimy przyłożyć naszą kartę jeszcze raz do czytnika. Należy przyłożyć kartę do czerwonej kropki i chwilę poczekać.
 • autobusy i tramwaje nie zatrzymują się na przystankach, jeżeli nie poinformuje się kierowcy o zamiarze opuszczenia pojazdu (przyciskając przycisk „parar” lub wejścia do niego (np. pomachać z przystanku do kierowcy ręką))
 • na niektórych stacjach kolejowych (np, St Apolonia lub Estoril) kasowniki znajdują się przed wejściem na perony lub na peronach. Zanim wejdziemy do pociągu należy skasować bilet
 • komunikacja miejska w Lizbonie działa sprawnie. Po centrum lepiej się przemieszczać przy jej użyciu, niż samochodem
 • metro kursuje od 6.30 rano do godziny 1.00 w nocy
 • co jakiś czas zdarzają się strajki metra. Czytaj więcej: Aktualne informacje o strajkach komunikacji miejskiej w Lizbonie>>>
 • ze względu na kontrole biletów i wysokie kary nie warto poruszać się po Lizbonie bez ważnego biletu. Mandat za jazdę bez ważnego biletu to równowartość od 100 do 150 razy wartość opłaty za przejazd
 • tramwajami i autobusami firmy Carris można przewozić tylko bagaż podręczny
 • koniecznie należy uważać na kieszonkowców w Lizbonie, w tym również w słynnym tramwaju 28
 • duży hub komunikacyjny w Lizbonie to Cais do Sodre, gdzie znajdziemy autobusy, metro, pociągi, tramwaje oraz promy
 • na przystankach lub peronach ludzie czekają w kolejkach. Wpychanie się lub wsiadanie innymi drzwiami, niż pierwsze jest źle widziane (wyjątek to pociągi, promy i nowoczesny składy tramwaju nr 15)
 • ustępujmy miejsca osobom starszym, niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży
 • bilet kilkudniowy, na przykład 48h lub 2 dniowy, to kilka biletów 24h załadowanych na tą samą kartę
 • asia

  Czy bilet jest ważny na przewóz jednym konkretnym środkiem transportu , nie ważne jak długo jedziemy , 5 czy 50 min , jak przesiadamy się do kolejnego musimy ponownie kasować nowy bilet , tak ?

  • Krzysztof Gierak

   Tak, jednym konkretnym, jeśli mowa o bilecie jednorazowym. Gdy korzystamy z metro, to możemy zmieniać linie dowolną ilość razy, ważne, aby nie wychodzić poza obszar bramek.

   Pozdrawiam!

 • Ula

  Jeżeli jadę czerwoną i chce się przesiąść na zieloną linię to muszę kupić kolejny bilet , tak?

  • Krzysztof Gierak

   Nie, nie ma takiej potrzeby. Linie metra można zmieniać na jednym bilecie, bez potrzeby kupowania/kasowania kolejnego. Tak długo jak jest się w obrębie bramek, to tak długo można zmieniać linie metra, bez ograniczeń:)

 • Joanna

  Witam,

  Wybieram się z przyjaciółmi(jesteśmy studentami;) na 4 dni do Lizbony, zastanawiam się jaka opcja komunikacji miejskiej będzie dla nas najlepsza. Czy warto kupić na każdy dzień bilet 24h czy może skorzystać z opcji doładowania ? Nie mogłam nic znaleźć o biletach kilkudniowych, czy owe istnieją i jaka jest ich cena?

  W imieniu naszej grupy bardzo dziękujemy za wszystkie wprost idealnie przygotowane informacje;)

  Pozdrawiam,

  • Krzysztof Gierak

   Nie ma za co dziękować, cieszę się, że strona jest pomocna. Odpowiadając zatem na pytania. Bilet 24h opłaca się w przypadku, jeśli w przeciągu 24h che się korzystać z komunikacji miejskiej więcej, niż 4 razy. Jeśli nie, to lepiej wybrać opcję zapping – jest ona w takim przypadku bardziej opłacalna. Jeśli chodzi o biletu kilkudniowe, to jest to poprostu kilka połączonych biletów 24h – nie ma na nie żadnej specjalnej ceny.

   Lizbona wcale nie jest duża. Na Waszym miejscu nie kupowałbym kilku biletów 24hh – lepiej wybrac opcję zapping np za 10€, a potem w razie potrzeby doładować bilety.

   Pozdrawiam i udanego wyjazdu do Lizbony:)

 • Jerzy

  Witam. Super strona! A moje pytanie dotyczy udogodnień dla niepełnosprawnych. Wybieram się do Lizbony z 30-letnim synem, który porusza się trochę na kulach, ale na dalsze odległości na wózku inwalidzkim. Jak jest z dostępnością do tramwajów, autobusów, wind itd. A może ze względu na wiele wzniesień najlepiej zwiedzać wynajętym samochodem? Na pewno wielu ludziom przyda się trochę takich informacji. Serdecznie pozdrawiam Autora i wszystkich forumowiczów. Jerzy

  • Krzysztof Gierak

   Witam,
   W odpowiedzi na ten komentarz postanowiliśmy przygotować specjalny post o udogodnieniach dla niepełnosprawnych w Lizbonie. Oto link: http://infolizbona.pl/?p=2262 Mam nadzieję, że tekst okaże się pomocny! Pozdrawiam serdecznie!

 • Wojtek

  Panie Krzysztofie,
  Poproszę o dodatkowe wyjaśnienie.
  1. Kupię kartę Viva Viagem lub 7 Colinas.
  2. Od razu doładuję ją za 10e.
  … i co dalej?
  Czy karta staje się biletem i wsiadam z nią po prostu do metra lub tramwaju, czy jest tylko środkiem płatności za bilety, które muszę nabyć przed każdym wejściem do środka transportu?
  Jak mogę sprawdzać ile mi zostało środków na karcie?
  pozdrawiam
  Wojtek

  • Krzysztof Gierak

   Dziękuję za komentarz. Odpowiadając na pytania: karta z doładowaniem staje się zaraz w pełni używalnym biletem, czyli wsiadająć do tramwaju lub metra wystarczy ją przyłożyć do czytnika, by „skasować” bilet i tyle. Dodatkowo w opcji zapping można korzystać nie tylko z tramwajów i metra, ale również z autobusów, wind, promów oraz pociągów miejskich.

   Za każdym razem, gdy przyłożymy kartę do czytnika przy wsiadaniu do środka komunikacji miejskiej, czytnik pokazuje, ile zostało jeszcze na karcie. Ilość środków na karcie można również za każdym razem sprawdzić w automatach na każdej stacji metra.

   Pozdrawiam serdecznie!

 • Kasia

  Witam,
  Świetny wpis, bardzo rozjaśnił mi kwestię poruszania się po Lizbonie. Wyjeżdżam tam na miesiąc w lutym 2014 i chciałabym kupić sobie miesięczny bilet. Z tego, co zrozumiałam, mogę to zrobić na stacji metra? Potrzebuję do tego jakoś wcześniej wypełnić formularz (będąc w Polsce np.) albo zdjęcie? Jestem studentką, ile będzie mnie kosztował bilet (nie znam języka, więc taryfy nic mi nie mówią)?
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Kasia

  • Krzysztof Gierak

   Cieszę się, że wpis okazał się pomocny. Odpowiadając na pytanie odnośnie biletu miesięcznego: Bilet miesięczny (Lisboa Viva Card) można wyrobić na więkoszości stacji metra, m.in. Marques de Pombal, Alameda lub Campo Grande (ja wyrabiałem na MdP), generalnie we wszystkich punktach sprzedaży spółki Carris. Należy złożyć wypełniony wcześniej formularz, dostępny m.in. na wymienionych stacjach. Oto instrukcja, jak wypełnić formularz: http://www.esn-lisboa.org/files/Carris%20Tutorial_0.pdf Nie sugeruj się jednak cenami, gdyż są one w tym tutorialu już nieaktualna. Cena za wyrobie to 7€, a czas czekania 10 dni, jeśli jednak chcesz mieć kartę szybciej, to cena za jej wyrobienie to 12 €. Szczegółowo karta Lisboa Viva (czyli bilet miesięczny) jest opisany tutaj: http://www.metrolisboa.pt/eng/lisboa-viva-card/ a opis jest po angielsku, nie trzeba zatem znać portugalskiego:) Pozdrawiam i udanego erasmusa w Lizbona:)

   • Kasia

    Dziękuję za odpowiedź 🙂 W Portugalii będę z czysto podróżniczo-turystycznych pobudek i z powodu dłuższych ferii zimowych a nie na Erasmusie, jednak jeśli mi się spodoba… to może w przyszłym roku spróbuję się dostać.

    • Nie ma za co – w razie dodatkowych pytań proszę pisać śmiało. Życzę już teraz udanego pobytu w Portugalii i zakochania się w tym kraju!

 • Marek

  Panie Krzysztofie,
  czy każda podróżująca osoba potrzebuje własnej karty 7 Colinas, czy można użyć jednej karty dla kilku osób, oczywiście przykładając ją do czytnika dla każdej osoby?
  Pozdrawiam
  Marek

  • Krzysztof Gierak

   Każda osoba musi mieć swoją kartę 7 Colinas lub Viva Viagem. Nie możemy zrobić tak, że jedna karta będzie na kilka osób. Pozdrawiam serdecznie!

 • Od stycznie 2014 podrożały niektóre bilety na komunikację miejską w Lizbonie. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://infolizbona.pl/?p=2197 Zapraszam serdecznie!

  Nie zmieniła się cena biletów na pojedyńcze przejazdy, opcji zapping oraz biletów jednodniowych. Zmienie od stycznia 2014 ulegał cena biletów 30-dniowych.

  W razie pytań służę pomocą!

 • Małgorzata L

  Witam chciałam zapytać czy bilet 24-godzinny jest ważny 24 godziny od momentu pierwszwgo skasowania czy od momentu zakupienia? Czy ww bilet upoważnia też do korzystania z wind ?

 • Małgorzata L

  Witam chciałam zapytać czy bilet dobowy jest ważny 24 godz od momentu skasowania czy zakupu”?Czy upoważnia on również do korzystania ze wszystkich wind?

  • Jest on ważny 24h od pierwszego skasowania, nie od zakupu, a upoważnia on do przejazdów autobusami Carris, tramwajami, metrem oraz windami:) Koszt 6€ + 0,50€ za kartę Viva Viagem. Pozdrawiam serdecznie!

 • wojtal

  Czy jadąc metrem z lotniska linią czerwoną i potem przesiadając się na inną można mieć ze sobą bagaż ? Chodzi o ten większy który jest w luku bagażowym w samolocie, a nie podręczny

  • Tak, można mieć ze sobą bagaż i nie ma za niego żadnej extra opłaty.

 • Patrycja

  witam , ja mam pytanie odnosnie dzieci , wozkow w autobusach , czy maja one jakies znizki czy za bilet sie placi tyle samo co za dorosla osobe, I jak jest z wozkiem czy tez podlega oplacie, nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat wiec bede wdzieczna za odpowiedz. pozdrwiam

  • Do 4. roku życia pod opieką osoby dorosłej posiadającej pełnoprawny bilet dzieci podróżują bezpłatnie. Nie ma żadnej dodatkowej opłaty za wózek. Pozdrawiam!

 • Tak, dokładnie te same, więc nie ma żadnego problemu. Pojedyńczy przejazd 1,40 €, w opcji zapping 1,25€ Pozdrawiam!

 • Tak, w automatach przed bramkami metra. Pozdrawiam!

 • Joanna

  Witam, czy istnieją zniżki dla dzieci (5,7,12), czy cena za bilet 24h lub doładowywany jest bez względu na wiek?

  • Witam, w przypadku tego biletu nie ma zniżek ze względu na wiek niestety. Pozdrawiam!

 • Piotr Mioduszewski

  Witam! Mam kilka pytanek. Czy z zappingu można korzystać także w kolejkach do Cascais i Sintry czy też trzeba kupować oddzielne bilety. Czy korzystając z zappingu płaci się wtedy 1, 25 euro czy cena jest inna? Co z windami. Jak wyczytałem przejażdżka winda Santa Justa kosztuje normalnie 5 euro. Czy przy zappingu tyle pobiera z karty czy tylko 1, 25 euro?
  Z góry dziękuje i pozdrawiam

  • Można korzystać z zappingu na tych trasach, tak jak napisane jest to w tekście – cena jednak jest inna wtedy, wynosi 2,15€. Windy – można, cena normalna, czyli 1,25€, łącznie z Santa Justa. Pozdrawiam serdecznie!

 • Ewelina

  Panie Krzysztofie,
  przede wszystkim – fantastyczny blog, dużo lepszy od wszystkich przewodników razem wziętych.
  Mam pytanie dotyczące biletu 5-dniowego. Internet donosi, że taki istnieje i kosztuje 14 euro. Czy to prawda? Jak bardzo jest to opłacalne w stosunku do pozostałych opcji biletowych? Czy w Lizbonie jest możliwość zakupu biletu 14-dniowego?

  Serdeczności!

  • Witam, nic mi nie wiadomo o bilecie 14-dniowym w Lizbonie. Czy mógłbyś prosić o jakiegoś linka, aby to zweryfikować? Pozdrawiam!

 • Anna

  Witam,
  czytam o komunikacji w Lizbonie i karta Viva Viagem wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem:) Mam mało czasu, a chciałabym jak najwięcej zobaczyć:), nie wiem na ile mi się to uda… Czy niewykorzystane środki na karcie Viva Viagem można otrzymać z powrotem, jeśli tak, to w jaki sposób?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Anna

  • Witam,
   Zgromadzone środki na karcie VV lub 7C nie podlegają zwrotowi, nawet jeśli nie zostaną wykorzystane. Pozdrawiam serdecznie!

 • Damian Kończak

  Witam serdecznie.
  Czy występują bilety 7 lub 14 – dniowe?

 • Tak, jest taka możliwość + jazda autobusami, metrem oraz windami. Pozdrawiam serdecznie!

 • Tak, jest taka możliwość – wybieramy w takim przypadku doładowanie 3 biletów na 1 kartę. Pozdrawiam serdecznie

 • Jerzyk

  Jak się ładuje kartę Viva Viagem

  • Kartę można doładować na przykład na każdej stacji metra. Sposób doładowania jest prosty i intuicyjny, więc nie powinno z tym być żadnych problemów. Pozdrawiam!

 • asm

  Witam, skąd wiadomo czy na karcie jest jeszcze jakaś kwota? Chodzi mi o sytuację gdy doładuję kartę za 15 euro i później nie wiem czy mam jeszcze coś na karcie i mogę wsiąść do metra czy nie

  • Ilość środków pozostałych na karcie za każdym razem można sprawdzić w każdym automacie, na przykład na dowolnej stacji metra. Pozdrawiam!

 • Nie ma za co dziękować. Na pewno sobie poradzisz:) Pozdrawiam!

 • Krzysiek

  Witam, czy na ten bilet 24-godzinny można dojechać do Costa Da Caparica? I jaki transport jest najdogodniejszy z Costa Da Caparica do Lizbony, pozdrawiam

  • Nie, na bilecie 24h nie dojedziemy na Costa da Caparica. Najlepszy dojazd z Lizbony przy pomocy transportu publicznego na Costa da Caparica to prom z Cais do Sodre do Cacilhas i dalej autobusy 124 lub 135. Pozdrawiam!

 • asm

  Hej mam jeszcze dwa pytania odnośnie komunikacji bo mam lekki stres 😉 Czy jeśli posiadam kartę Lisbon Card w której cenę wliczona jest komunikacja miejska to powinienem ją też jakoś kasować wsiadając do metra/tramwaju/autobusu; I druga sprawa czy posiadając bilet 24h po pierwszym skasowaniu również powinienem go kasować ponownie przy kolejnym wsiadaniu do tramwaju czy metra ?

  • Tak, obydwa rodzaje kart/biletów należy za każdym razem skasować korzystając z komunikacji miejskiej. Pozdrawiam!

 • wojtal1606

  Czy karte 7 Colinas czy inną kasujemy też przy wysiadaniu z metra/tramwaju? Jak naliczana jest opłata? Chodzi mi, że jak np. raz chcę jechać całą trasę tramwaju nr 28 a innym razem tylko jeden przystanek np. metrem to czy płace tyle samo?

  • Witam, kartę Viva Viagem lub 7 Colinas „kasujemy”, tzn przykładamy do czytnika przy wsiadaniu do tramwaju, przy wysiadaniu nie ma potrzeby. Gdy chcemy jechać metrem, to kartę przykłady do czytnika zarówno przy przechodzeniu przez bramki, jak i przy wychodzeniu przez bramki. Bez znaczenia, czy jedziemy jeden przystanek, czy całą trase, to płacimy tyle samo. Pozdrawiam serdecznie!

 • Nie ma za co dziękować! Mam nadzieję, że moje rady były pomocne. Pozdrawiam serdecznie!

 • Witam, niestety zniżki takowe nie obowiązuję na legitymację studencką. Nie ma też możliwości wyrobienia karty zniżkowej. Pozdrawiam serdecznie!

 • Dziękuję za miłe słowa. Gdy skończy się okres ważności biletów 24h, to można je załadować opcją zapping. Można to też zrobić wcześniej, jednak w takim przypadku przepadają bilety 24h (karty można przekodować w punktach informacji i kasach)/ Bilet 24 nie obowiązuje na pociągi podmiejskie. Pozdrawiam!

 • ghart_pl

  Po niedawnym pobycie również w Lizbonie mam drobne pomocne uwagi, które mogą pomóc przyszłym zwiedzającym Lizbonę.

  Próbującym zakupić lub doładować kartę typu Viagem w automatach przed wejściem do danej stacji:
  1. nie działają w nich polskie karty płatnicze (zarówno Visa jak i MasterCard) – kilkukrotne próby na różnych stacjach i w różnych automatach po próbie autoryzacji i podaniu kodu pin odrzucały transakcję – wypróbowane na 4 różnych kartach.
  2. automaty nie przyjmują nominałów powyżej 10EUR (pomimo iż powinny do 50EUR).

  Tak więc – gotówka i tylko drobna, przed przystąpieniem do zakupu lub doładowania karty.

  Odnośnie nocnych autobusów – zdarza im się nie kursować – czyli jeżeli na przystanku autobusowym nie ma nikogo jak również wyświetlacz wskazuje iż do następnego kursu pozostało np. 83 minuty (pomimo iż autobus miał przybyć za 5 minut), nie ma na co czekać, ponieważ planowo kurs z którego mieliśmy skorzystać w tym dniu nie odjedzie.

  Pozdrawiam

  • Witam,
   Dziękuję za komentarz i przydatne info! Faktycznie jest problem z płatnościami zagranicznymi kartami płatniczymi w automatach, w których można kupić bilety. Co do bankontów, to czasami jednak zdarza się, że przyjmuje kwoty 20€ – aczkolwiek jeszcze nigdy nie widziałem, aby zaakceptował banknoty 50€. Mam nadzieję, że jednak, mimo przygód z komunikacją miejską, będzie Pan miło wspominał Lizbonę! Pozdrawiam serdecznie

 • Ewelina

  Uzyskałam tu nieskończoną ilość przydatnych informacji. Dziękuję!

  Mam 2 pytania dotyczące transportu publicznego:
  1. Czy informacje z tej strony są aktualne? Tzn. czy istnieje możliwość zakupu biletu czasowego (tydzień-2 tygodnie)? http://docelowo.pl/lizbona/tramwaje-autobusy-metro.html
  2. Czy jeśli kupię bilet 24-godzinny, będę mogła go wykorzystać w podróży do Sintry i Cascais pociągami podmiejskimi?

  • Nie ma za co dziękować, cieszę się, że strona jest pomocna przy planowaniu wyjazdu. Odpowiadając na pytania: 1) Nie, z podanej przez Panią strony, informacje są już bardzo nieaktualne. Ceny poszły do góry. Aktulane ceny można znaleźć na tej stronie. 2) Bilet 24h nie obowiązuje na pociągi do Sintry i Cascais. Obowiązuje on na autobusy, metro, windy i tramwaje, na pociągi już nie. Pozdrawiam serdecznie!

 • Nie ma za co dziękować! Takie komentarza to najlepsze nagroda i motywacja, by dalej prowadzić stronę, zatem to ja dziękuję:) Pozdrawiam!

 • 1) O zniżki dla kogo chodzi dokładnie?
  2) Każdy musi mieć swoją kartę. Nie ma możliwości, że kilka osób z tej samej karty podczas tego samego przejazdu.

 • Marek

  Panie Krzysztofie jest Pan wielki!! , podroze tez sa moja pasja i sam je organizuje za nieduze pieniadze ale musze przyznac ze pana wiadomosci i informacje sa wiecej warte niz wszystkie przewodniki razem wziete, Ja tez sie wybierak do Lizbony ale w styczniu, zrobilem sobie taka mala imprezke , Lizbona, Madera,Lizbona powrot , Madryt i powrot do Polski i milo by bylo wypic z panem jakas kawke w Lizbonie, pozdrawiam

 • Witam, najlepszą opcją w takim razie byłaby opcja biletu 24h, jeśli zamierzają Państwo dużo korzystać z komunikacji miejskiej. Opcja ta opłaca się, jeśli w ciągu 24h zamierzamy korzystać z komunikacji miejskiej więcej, niż 4 razy. Przy każdym nowym przejeździe należy przyłożyć kartę do kasownika, prosze o tym nie zapomnieć. Pozdrawiam serdecznie!

 • Witam, oczywiście jest taka możliwości i nie ma z tym żadnego problemu. Legitymacja studencka nie jest potrzebna – wystarczy dowód lub paszport. Pozdrawiam serdecznie i wielu wspaniałych momentów w Lizbonie!:)

 • Dziękuję za cenne info! Na pewno okaże się pomocne dla wszystkich wybierających się do Lizbony. Pozdrawiam serdecznie!

 • ewka

  Witam, przepraszam bo nie wiem czy dobrze zrozumialam. Jesli wybiore opcje zapping i wybiore sie pociagiem do Sintry to ile bedzie to kosztowac. I jeszcze jedno pytanie; czy na dworcach kolejowych tez sa kasowniki czy moze przy wejsciu do pociagu?
  Dziekuje

  • Bilet do Sintry, w opcji zapping kosztuje 1,85€/jedna strona. Kasowniki są przed wejściem na perony lub bezpośrednio na peronach – myślę, że nie będzie Pani miała problemów, by je znaleźć. Pozdrawiam serdecznie!

 • KAsia

  Chciałabym zapytać czy bilet miesięczny za 36EUR jest ważny również na pociągi (jeśli tak, to w jakim zasięgu), promy i autobusy na drugim brzegu Tagu?

  • Bilet na pociągi jest ważny na trasach miejskich, czyli na przykład z Santa Apolonia do Oriente lub Rossio do Campolide. Bilet można poszerzyć o inne trasy, jednak wtedy zmienia się cena. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://www.carris.pt/pt/passes Pozdrawiam!

 • Joe

  Witam,
  Chciałbym się zapytać czy ten bilet 24h jest ważny 24h od godziny skasowania czy jest np. tak jak w Paryżu ważny tylko tego dnia do północy?

  • Bilet 24h jest ważny 24h od pierwszego skasowania, a nie do północy danego dnia. Pozdrawiam!

 • Malina

  Niedawno wróciłem z kilkunastodniowego pobytu w Lizbonie i jeśli mogę doradzić osobą które chca poruszać się po Lizbonie komunikacją miejską to najlepszym rozwiązaniem według mnie jest bilet ( karta) 24 h który pozwala na dowolną ilość przejazdów metrem, autobusem , windą i oczywiście tramwajem .Podczas spacerów po Lizbonie kiedy zmęczenie daje znać o sobie mozna zawsze wsiac do tramwaju atobusu lub metra i podejechać do kolejnej atrakcji o siescie nie wspominając podczas której można podładować akumulatory wracając do miejsca zakwaterowania. Z takich porad skorzystałem dzięki stronie Pana Krzysztofa.

 • Szczegółówe zniżki są opisane na stronie carris.pt Z najważniejszych zniżek to ta, która uprawnia dzieci do 4. roku życia, do bezpłatnej jazdu metrem, autobusami, windami lub metrem. Pozdrawiam!

 • Łukasz

  Witam,

  Przede wszystkim, wielkie podziękowania za wspaniałą stronę, dzięki której plan zobaczenia Lizbony jest już niemalże dopięty na ostatni guzik.

  Mój plan jest następujący:
  Przylot do Lizbony pierwszego dnia wieczorem.
  Drugi dzień cały w Lizbonie
  Trzeci dzień wylot 7.00 na Maderę

  Myślałem że najlepiej będzie pierwszego dnia podjechać na bilecie jednorazowym do centrum metrem, a drugiego rano kupić sobie bilet 24h, który starczy do końca pobytu. I tu narodziły się pytania:
  1. Czy bilet 24h obowiązuje na autobusy nocne na lotnisko?

  2. Rozumiem, że na lotnisku kupując bilet w automacie przed wejściem na metro nabywa się kartę 7 Colinas / Viva Viagem z biletem jednorazowym (0,5€ + 1,4€)?

  3. Kolejnego dnia na tą kartę (7 Colinas / Viva Viagem) mogę „nabić” bilet 24h?

  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam.

  • Odpowiadając na Pana pytania: 1) Tak, bilet 24h obowiązuje na autobusy nocne na lotnisko 2) dokładnie tak 3) tak, nie ma z tym żadnego problemu Pozdrawiam serdecznie i udanego pobytu zarówno w Lizbonie, jak i na Maderze

 • Ewa Manik

  Witam, czy w ramach biletu 24 godz można pojechać równieżlinową Oriente

  • Bilet 24h nie obowiązuje niestety na kolejkę linową w Parku Narodów. Pozdrawiam serdecznie!

 • Aga0404

  Witam
  Przede wszystkim chciałabym podziękować za tak świetnie rozplanowaną stronę dot. Lizbony 🙂 W Marcu będę w Lizbonie na 3 dni i wiele chce zobaczyć 🙂 Dzięki tym wskazówkom zostanie mi to Ułatwione.

  Ps. Wylatuje w Piątek rano o 7, jednak metro czynne jest od 6.30 i moje pytanie brzmi, czy autobusy wyjeżdżają o 5 rano w stronę lotniska? Będę mieszkać w Centrum Lizbony na ulicy R. Telhal?
  Z góry dziękuje za pomoc i gorąco pozdrawiam
  Aga

  • Witam,
   Cieszę się, że strona jest pomocna. Odpowiadając na pytanie: tak, z Cais do Sodre odjeżdżają autobusy nocne. Autobus 208 jedzie na lotnisko, więc nie powinno być problemu z dotarciem na lotnisko. Pozdrawiam serdecznie

 • Pingback: Lizbona: Tramwaj 28 - trasa, bilety, zwiedzanie()

 • Marmar

  witam, Będziemy w Lizbonie 9 dni, w tym czasie chcemy jak najlepiej zwiedzic miasto, oraz wybrać sie do Sintry oraz Fatimy. Jaka wg Pana bedzie najtansza opcja komunikacyjna? Lepiej w tym przypadku kupic bilet miesieczny za 35 euro czy kupić karte na doładowanie ale przyjmujac ze jeden przejazd to 1,50 to starczy nam (biorac pod uwage 35euro doladowania) na 23 przejazdy pojedyncze. czy to wystarczajaca ilosc zeby w tym czasie zwiedzic miasto, co by Pan zaproponował? Pozdrawiam (bedziemy w Lizbonie pierwszy raz).

  • Witam, proszę pamiętać, że za wyrobienie karty Lisboa Viva tez się płaci, więc koszt biletu 30 dniowego jest relatywnie wyższy. Jaka opcja bardziej się opłaca? Tutaj dużo zależy od adresu Państwa noclegu, czy będzie potrzeba dojeżdżania do centrum, czy nie. Najrozsądniejszą opcję byłaby opcja zapping, gdyż Lizbona wcale nie jest duża. Radzę ułożyć sobie plan zwiedzania i przeanalizować plus minus ile przejazdów będą Państwo potrzebowali, a następnie wybrać najlepszą opcję. Pozdrawiam serdecznie!

 • Pingback: Boca do Inferno, czyli "Usta Piekieł" w Cascais [Foto + Wideo] | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Pingback: Park Narodów w Lizbonie - co i jak zwiedzać, czyli praktyczny przewodnik po dawnych terenach Expo'98 | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Pingback: Przewodnik po Lizbonie na niepogodę - co robić, by zakochać się w Lizbonie, gdy nie ma słońca? [Mapa] | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Pingback: Jak dojechać na plaże w Lizbonie i okolicach [Mapa + aktualne ceny] | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Pingback: Podwyżka cen biletów miesięcznych w Lizbonie [Aktualne ceny 2014 + zniżki i rabaty] | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Pingback: Lizbona i deszcz: Co robić w Lizbonie, gdy pada deszcz? 5 porad i pomysłów na ulewny dzień | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Paulina

  Witam,
  planuje wyjazd do Lizbony w czerwcu i chcę również odwiedzić Fatimę. Mam pytanie odnośnie biletów zniżkowych w Rede Expressos: mają opcję Youth Ticket – dla osób do 29 roku życia. Czy trzeba być studentem by z tej zniżki korzystać? I co dla Portugalczyków oznacza „do 29 r.ż” – traci się zniżkę w dniu 29-tych czy 30-tych urodzin?
  Pozdrawiam serdecznie

 • Pingback: Belem w Lizbonie - przewodnik, atrakcje, zabytki, co warto zobaczyć? Zdjęcia + Mapa | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Pingback: Przewodnik po Alfamie w Lizbonie | Alfama()

 • Pingback: Promy w Lizbonie [Mapa i Ceny] | InfoLizbona.pl - polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii()

 • Kasia

  Witam, zamierzam pojechać do Lizbony na miesiąc na kurs językowy. Jestem studentką i zamierzam codziennie przemieszczać się przede wszystkim żółtą linią metra. Czy mógłby mi Pan poradzić, która opcja z powyższych byłaby dla mnie najkorzystniejsza? Pozdrawiam serdecznie!

 • Dzień dobry! Z lotniska najpierw należy dojechać do ostatniej stacji zielonej linii metra, tj. Cais do Sodre (najpierw czerwona linia do stacji Alameda, tam zmieniamy na zieloną linię, k. Cais do Sodre, i jedziemy do końca, szczegóły: http://infolizbona.pl/metro-w-lizbonie-ceny-biletow-rozklad-linie-schemat-informacje-historia/ ). Następnie złapać pociąg z Cais do Sodre do Cascais (info: http://infolizbona.pl/metro-w-lizbonie-ceny-biletow-rozklad-linie-schemat-informacje-historia/ ) a z Cascais należy złapać autobus 415 na plażę Guincho, gdzie znajduje się nocleg, info na temat rozkłady jazdy autobus 415 z Cascais na Praia Guincho: http://www.scotturb.com/carreiras/horarios/inverno

  Na lotnisko jedziemy w odwrotny sposób. Dojazd zajmie ok 2-3h, w zależności od tego, ile czasu należy będzie czekać między poszczególnymi środkami transportu.

  Pozdrawiam!

 • Niestety nie mam pojęcie, ile może kosztować taksówka na podaje trasie, gdyż nigdy nie korzystałem taxi na takim dystansie. Pozdrawiam serdecznie!

 • Iwan Bezdomny

  Dzień dobry!
  Od września zaczynam Erasmusa w Lizbonie. Prawdopodobnie wybiorę mieszkanie w centrum miasta, a mój wydział jest w Caparicii. Jaki sposób podróżowania byłby najtańszy w takim wypadku? Chodzi o codzienny dojazd, a z tego co zrozumiałem inna firma obsługuje przejazdy przez most. Czy jest jakiś bilet miesięczny, który obsługuje transport miejski i przez most oraz komunikację po drugiej stronie rzeki?
  Pozdrawiam!

 • Michał M

  Zastanawia mnie ta opcja zapping. Wydaje się niezła, bo można z różnych środków transportu korzystać, ale: wymienione są miejsca gdzie można takie karty doładować, ale czy można je też tam kupić? (trzeba gdzieś zacząć :)). Druga sprawa czy powinno się kasować bilet zawsze? Tzn. Wsiadam do pierwszego autobusu (czyli zaczynam podróż) więc kasuję bilet, ale za pół godziny się przesiadam np. do tramwaju. Z tego co rozumiem, bilet jest ważny przez godzinę, więc czy powinienem go ponownie skasować? Chodzi też o to czy system jest na tyle mądry, że będzie wiedzieć, żeby nie pobierać ponownie kwoty 1,25euro?

  • Witam, jako tako nie ma możliwości zakupienia samej karty w automatach w metrze, trzeba zawsze ją zakupić razem z jakimś rodzajem biletu. Bilet należy skasować zawsze, za każdym razem, gdy wsiadamy do środka transportu, nawet jeśli przesiadką jest w czasie mniejszym, niż 60 minut (bilet „kasujemy”, ale nie pobiera wtedy żadnej sumy z karty). Pozdrawiam!

 • JustyK

  Witam, przede wszystkim dziękuję za praktyczną stronę dot. Lizbony, już drugi rok z niej korzystam. Jednak ciągle system komunikacji miejskiej wydaje mi się skomplikowany. W ubiegłym roku przez 10 dni wydałam 50 euro w opcji zapping; w tym roku jadę do Lizbony na miesiąc i będę dużo jeżdzić, więc teraz chciałabym wyrobić jakąś kartę z biletem miesięcznym, obejmującym metro, comboios, carris + Cascais (+ ewentualnie Caparica), czy istnieje coś takiego? Czyżby to była opcja „passes intermodais L123”? Wiem, że można kartę taką wyrobić w trybie szybkim na stacji Marques de Pombal, trzeba wypełnić druk i dać zdjęcie i kosztuje to 12 euro. Proszę o radę panie Krzysztofie, jaką opcję biletu mam sobie kupic.

  • Dzień dobry,
   Cieszę się, że strona jest pomocna. Polecam bilet 30-dniowy Viva Lisboa w odpowiedniej opcji. Odnośnie odpowiedniej opcji najlepiej będzie skontaktować się z Carris i zapytać się ich, jaki bilet byłby najodpowiedniejszy. Informacji może też Pani zasięgnąć w punkcie informacji w Metrze, m.in. na stacji Marques de Pombal lub Campo Grando. Tam jednocześnie wyrobi Pani też kartę. Można też spróbować napisać do nich maila. Pozdrawiam serdecznie

 • Pingback: Najważniejsza zabytki i atrakcje turystyczne Lizbony()

 • AnTg

  Mam pytanie :Czy bilet 24h też kasujemy za każdym razem po wejściu do pojazdu czy tylko za pierwszym razem?

  • Bilet 24h należy skasować za każdym razem, gdy korzystamy z komunikacji miejskiej. Pozdrawiam serdecznie!

 • Robert C.

  witam,
  wybieram się z rodziną do Lizbony. prześledziłem Pana informacje z uwagą. przyznam, że opracowanie jest obszerne i szczegółowe za co serdecznie dziękuję. mam tylko jedno pytanie odnośnie opcji zapping. czy jest możliwość skontrolowania stopnia załadowania karty tzn. ile jest środków ma karcie tak by nie zdziwić się brakiem środków wsiadając do jakiegoś pociągu , czy windy?

  • Witam,
   Nie ma za co dziękować. Cieszę, że przygotowana strona jest pomocna podczas planowania wyjazdu. Odpowiadając na Pana pytanie: stan środków na karcie można sprawdzić w specjalnych automatach, w których kupuje się bilety. Znajdziemy je m.in. na każdej stacji metra, przystaniach promów lub niektórych dworach kolejowych. Przykładając kartę do czytnika, tzn. kasując bilet, czytnik pokazuje nam jednocześnie, ile zostało jeszcze środków na karcie. Pozdrawiam serdecznie!

 • ramyashour

  Dzień dobry:)
  Na samym początku gratuluję super strony, informacje są bardzo wyczerpujące i bardzo pomocne. W przyszłym tygpdniu wyjeżdżam do Lizbony z chłopkiem i zastanawiam się czy możemy kupić bilet studecki tzn. ze zniżką studenka na 30 dni ( posiadamy kartę studecką ISIC), nie mogę generalnie znaleźć nic o zniżkach studenckich…pozdrawiam:)

 • Dokładnie tak. Można ewentualnie przetransferować pozostałą kwotę na inną kartę w opcji zapping. Pozdrawiam serdecznie!

  • Tomasz Mewa

   Dziękuje za odpowiedź.

 • j_kowalska_vp.pl

  Witam,

  Czy moze Pan wyjasnić, jak wygląda sprawa przesiadek w ramach 60-min biletu? Planuję skorzystać z opcji Zapping. Czy mogę w czasie 60 min na jednym bilecie zmieniac środki transportu metro-tramwaj-autobus? Pamiętając o konieczności zmiany środka transportu po wyjściu za bramki metra. Czy za kazdym razem po wejściu do pojazdu mam przykładać kartę do kasownika? Bo zastanawiam się, czy nie spowoduje to pobrania kolejnego biletu.
  Przy okazji dziekuję za przystępny i jasny opis komunikacji publicznej w Lizbonie,

  • Dzień dobry,
   Tak, za każdym razem należy przyłożyć kartę do kasownika. Jak działa system zmian środków transportu ma Pan opisane powyżej dokładnie, w dziale poświęconym biletom pojedynczym oraz opcją zapping. Pozdrawiam serdecznie

   • j_kowalska_vp.pl

    Dziekuję juz wszystko jasne,pozdrawiam

 • Tak, za każdym razem należy go przyłożyć do kasownika. Pozdrawiam!

  • Mateusz

   Czy także przy wyjściu z pojazdu należy przykładać kartę do kasownika?

   • Wychodząc z autobusu, tramwaju lub windy nie ma potrzeby już przykładania ponownie karty do kasownika. Pozdrawiam

 • Oluszka

  Dzień dobry 🙂 Mam pytanie dotyczące zappingu – zaczynam podróż w metrze, następnie chcę przesiąść się na tramwaj, czy mogę zrobić to na jednym bilecie 60 minutowym czy po wyjściu z metra rozpoczynam nową podróż? I odwrotnie czy jeśli zaczęłam podróż w tramwaju to wchodząc do metra ponownie płacę za bilet? pzdr!

  • Odpowiedź jest w tekście powyżej:

   „(…)Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach. Nie można zmienić na metro, gdyż wtedy pobierze kolejną opłatę.”

   …czyli po wyjście z metra rozpoczyna Pani nową podróż, jeśli będzie Pani chciała jechać tramwajem, autobusem lub windą.

   Pozdrawiam serdecznie!

 • Radosław Grabowski

  Dzień dobry. W październiku wybieram się z rodziną do Lizbony. Mam pytanie o kasowanie biletu z opcją zappingu w pociągach w kierunku Cascais z wyjazdem ze stacji Belem. Prawdopodobnie będę chciał wysiąść w Carcavelos i wyczytałem gdzieś że jest to „strefa 3” pytanie jak kasować bilet w opcji zapping, żeby „nabił” koszt jak za 3 strefę i gdzie się to robi (w pociągu? w kasowniku na peronie?). Będę wdzięczny za odpowiedź.

  • Dobry wieczór,
   Bilet na stacji w Belem kasujemy przy kasownikach na peronach, przykładając kartę w odpowiednie miejsce, zapala się zielona strzałka i jest naliczana odpowiednia opłata. Co do autobusu 752, to jeśli chcemy skasować bilet na strefę podmiejską, to przy kasowniku należy nacisnąć najpierw przycisk z numerem dwa, a potem przyłożyć kartę i zostanie pobrana odpowiednia opłata z karty. Pozdrawiam!

   • Radosław Grabowski

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że nie ma różnicy w cenie biletu (zapping) na pociąg między stacjami docelowymi Carcavelos czy Cascais? Pytam o to ponieważ wyczytałem, że Carcavelos jest w strefie 3 a Cascais w strefie 4. Stąd wydawało mi się, że będzie różnica w cenie biletu w zależności od miejsca do którego się udaję i kasowanie być może będzie na podobnej zasadzie jak w autobusie podmiejskim (przyciski 3 lub 4 w zależności od strefy na kasowniku, przed przyłożeniem karty)?

    • Nie ma za co dziękować. Co do opłaty w opcji zapping, to z tego się orientuje nie ma różnicy w cenie, aczkolwiek należałoby to sprawdzić jeszcze na stronie przewoźnika – cp.pt, gdyż nie jestem pewien. Pozdrawiam serdecznie!

 • Witam, proszę przeszukać sklep Google Play, jest tam kilkanaście różnych aplikacji. Te najpopularniejsze to Moovit lub Lisboa Move-me. Pozdrawiam!

 • Ewa

  Dobry Wieczór, Panie Krzysztofie przeczytałam dokładnie artykuł i staram się nie zadawać głupich pytań 😉 Proszę jednak uściślić, czy w zappingu 60-minutowy bilet w metrze liczy się na kilku nitkach metra, czy zmiana nitki z zielonej na różową wymaga ponownego kasowania biletu, a więc i kolejnej opłaty, czyli w sumie ściągnie mi 2,5 euro za taką przesiadkę, jeśli nawet nie minęło 60 minut? pozdrawiam/Ewa

  • Dobry wieczór,
   Tak długo, jak nie wyjdzie Pani poza bramki metra, to bez ograniczeń można zmieniać linię metra. Ma Pani na to 60 minut, w tym czasie ilość zmian jest dowolna, ważne jednak, aby nie wychodzić poza bramki metra. Pozdrawiam serdecznie!

   • Ewa

    Dziękuję za odpowiedź 🙂

 • Bernard

  Na początek wyrazy uznania za tak profesjonalnie przygotowana stronę a przede wszystkim bardzo pomocna. Właśnie jesteśmy w Lizbonie, mamy bilet 24 godzinny i powstała wątpliwość czy „kasujemy” tylko przy pierwszym użyciu czy też mamy go zbliżać do czytnika przy każdym wejściu do autobusu? Pozdrawiam serdecznie

  • Dzień dobry,
   Ciszę się, że przygotowana strona jest pomocna. Odpowiadając na Pana pytanie – bilet należy „kasować” za każdym razem, gdy korzystamy z komunikacji miejskiej. Pozdrawiam i udanego pobytu w Lizbonie!

 • Pingback: Lotnisko w Lizbonie: Dojazd z/do centrum Lizbony. Informacje()

 • Kawu

  Dzień dobry,
  Planuję wyjazd na Erasmusa do Lizbony, gdzie codziennie będę musiała odbyć podróż promem lub pociagiem ( do Caparica). Chcialabym się dowiedzieć, jaki typ biletu byłby dla mnie najkorzystniejszy. Pozdrawiam

 • Sebastian

  Dzień dobry,
  Mam pytanie,czy przy zakupie karty Lisboa Viva Card na miesiąc mogę wtedy bez ograniczeń podróżować po mieście tylko metrem, czy również autobusami i tramwajami(w tym 28) a także windami i barkami? Cena wyniosła niecałe 36 euro. Z góry dziękuje za odpowiedź.Pozdrawiam

  • Dzień dobry,
   Można podróżować autobusami, metrem, tramwajami (w tym słynnym 28) oraz windami, z wyjątkiem promów oraz pociągów, jeśli mowa o podstawowym wariancie za niecałe 36€. Pozdrawiam serdecznie!

 • Tina40

  Gdzie w nocy na lotnisku można kupić bilet dobowy?

  • Na przykład w stacji metra, która jest otwarta do godz. 01.00 w nocy.Pozdrawia serdecznie!

 • Krzysztof

  Dzień dobry panie Krzysztofie. W kwietniu wybieramy się rodzinnie do Lizbony, ale raptem na weekend. Na niedzielę kupiliśmy bilety do Sintry, a sobotę planujemy spędzić w Belem. Czy powinniśmy zadbać wcześniej o kupno biletów do klasztoru, na wieżę i ewentualnie innego muzeum, czy załatwimy wszystko w Belem rano przed wejściem to pierwszego muzeum?

  • Dobry wieczór,
   Można zakupić bilety do Klasztoru Hieronimitów lub Wieży Belem wcześniej. Bez trudu jednak załatwią Państwo wszystko w kasach, Mogą się jednak zdarzyć kolejki, czy to do klasztoru, czy wieży. Pozdrawiam i udanego wyjazdu!:)

 • Krzysztof

  Bardzo dziękuję za odpowiedź Panie Krzysztofie. W internecie nie zalazłem biletów łączonych do kilku muzeów. Gdzieś je można kupić?

 • Iwona

  na różnych stronach o Lizbonie wyczytałam informacje dot. używania biletów z karty Viva Viagem, na wielu stronach piszą, że jeśli załaduję np. 4 bilety na autobus, to muszę je zużyć zanim będę mogła kupić np. na tramwaj, i że nie można korzystać z jednego biletu dla różnych środków transportu, nie rozumiem tego

  • Ciężko mi odnosić się do tego, co piszą na innych stronach:) Jeśli ma Pani załadowane karty Viva Viagem, czy to pojedynczymi biletami, czy określoną sumą środków, to może Pani dowolnie korzystać z różnych środków transportu, które są objęte danym rodzajem doładowania. Pozdrawiam serdecznie!

 • Pingback: Metro w Lizbonie: Bilety, schemat, mapa, stacje, godziny()

 • Basia

  Panie Krzysztofie czy bilet za 6€ na 24h obejmuje rowniez wszystkie windy? A tego co wiem sa one drozsze niz tramwaje czy autobusy, a winda Santa Justa podobno kosztuje 5€. Jak to jest?

  • Dzień dobry,
   Tak, bilet 24h za 6€ obowiązuje również na wszystkie windy, w tym Santa Justę. Nie zapewnia jednak wejścia na punkt widokowy znajdujący się na szczycie windy. Pozdrawiam serdecznie

   • Agnieszka Połom

    Czy to znaczy, że trzeba dokupić dodatkowy bilet na punkt widokowy? Jeśli tak zna Pan cenę tego biletu?
    Pozdrawiam

 • Basia

  Rozumiem. Dziekuje bardzo!!!

 • Monika Kolodziejczyk

  Dzień dobry Panie Krzysztofie, planujemy pobyt 3-dniowy w Lizbonie w sierpniu (2 dorosłych, 3 dzieci – 9 lat, 7 i 7 lat). Jakie rozwiązanie odnośnie komunikacji miejskiej byłoby optymalne dla nas? Planujemy się poszwędać 🙂

 • Monika Kolodziejczyk

  Dzień dobry Panie Krzysztofie, planujemy pobyt 3-dniowy w Lizbonie w sierpniu (2 dorosłych, 3 dzieci – 9 lat, 7 i 7 lat). Jakie rozwiązanie odnośnie komunikacji miejskiej byłoby optymalne dla nas? Planujemy się poszwendać po całym mieście 🙂 – dlatego zastanawiamy się, czy są bilety na 3-dni/rodzinne?

 • Daria

  Dzień dobry, na Teneryfie taki rodzaj kartę jak zapping mozna było wykorzystać dla kilku osób, po prostu kilka razy się kasowało. Czy w Lizbonie karta zapping jest tylko dla jednej osoby?

  • Tak, tylko dla jednej osoby. Każda osoba musi posiadać swoją kartę, gdy korzysta z komunikacji miejskiej, na jednej karcie nie mogą jechać dwie osoby.

   Pozdrawiam!

 • Maciek Trybuszewski

  Hmmm… Z tekstu wynika że nie ma czegoś takiego jak bilet tygodniowy (a przynajmniej nie dałem rady przebrnąć przez taryfikator w języku portugalskim)? Czy to znaczy że muszę po prostu codziennie doładowywać kartę na kolejne 24 h?

  • Dokładnie tak, ewentualnie za pierwszym razem doładować kartę 7 biletami 24h. Pozdrawiam!

 • Inga Kania

  Witam
  Czy jest szansa kupić bilet miesięczny na metro i pociągi w stronę cascais? Mieszkam w samym centrum a mam uczelnie przy stacji cruz quebrada. Za każdym razem jak będę chciała jechac pociągiem musze płacić 1,8 euro czy moge kupić jakiś bilet miesięczny na pociąg podmiejski?
  Jak ktoś jeździ codziennie pociagiem to można zbankrutować jeśli miało by się płacić za każdy przejazd osobno.
  Pozdrawiam

 • Już 19-24.09 będziemy w Lizbonie. Nie możemy się doczekać. 🙂
  Szukamy fajnej i niedrogiej lokalnej restauracji 🙂

 • Joanna

  Czy jeśli mam bilet doładowany opcją zapping i zostało mi tam jeszcze kilka centów, to mogę zmienić rodzaj biletu na karcie?

  • Tylko, jeśli usunie Pani środki, które pozostały na karcie. Można to zrobić w informacji lub kasie. Pozdrawiam

   • Joanna

    Dziękuję za odpowiedź 🙂 Jeszcze jedno pytanie, znalazłam gdzieś, że na zapping’u można dojechać do Sintry za 1,80, ze stacji Rossio, czy tak samo to wygląda ze stacji Entrecampos?

    • W opcji zapping kosztuje to dokładnie 1,85 €. Z Entercampos powinna być ta sama cena, co z Rossio. Pozdrawiam!

 • Michał

  Dzień dobry, proszę o informację. Jeśli dobrze rozumiem gdy posiadam doladowaną kartę zapping to bilet na Santa Justa wciąż kosztuje 5 euro ? Czy 1,25 ?
  Pozdrawiam

 • Andrzej

  Witam
  Wybieramy się na 7 dni do Lizbony chcemy się wybrać do Sintry ,Cabo da Roca ,Cascais (damy chyba radę w jeden dzień) oraz pozwiedzać samą stolicę . Mamy wykupioną rezerwację w Residencial Vila Nova, Avenida Duque de Loulé. Moje pytanie dotyczy wyboru biletu komunikacji miejskiej lub Lisboa Card na cały pobyt .Jaka opcja jest najatrakcyjniejsza i najlepsza cenowo? Czy możemy liczyć na pomoc?

 • Zbyszek

  Witam. Tylka jedno pytanko. Zamierzam w niedzielę (w maju) od rana zwiedzać na piechotę Lizbonę.
  Rankiem myślę wejść do tramwaju 28 przy Bazylice Estrela, przejechać się do Martim Moniz, i stąd na piechotę przejść do św. Rocha, Karmelitów, windy s. Justa, i dalej do Se, s. Catariny itd. Moje pytanie brzmi: gdzie mam kupić bilet jednorazowy na tramwaj?
  I ile zapłacę za 4 bilety? Bo myślę, że jeśli jednorazowo kupię bilety, to nie warto wykupować kart zappingowych.

  • Dobry wieczór,
   Aktualne ceny biletów są opisane powyżej, więc tutaj nie będę za dużo pisał. Bilet na tramwaj może Pan kupić w każdej stacji metra (najbliższa w tym przypadku Rato) lub w kiosku przy głównej ulicy oznaczonym napisem PayShop.

   Pozdrawiam!

 • można doładować kilka biletów 24h, a potem można je wykorzystać w dowolne dni, nie następująco po sobie.

  Pozdrawiam serdecznie!

 • Mania Frąckowiak

  Czy posiadając bilet 24h na tramwaje, metra, autobusy i winy w cenie jest również wejście na windę Santa Justa?

  • Nie, na punkt widokowy obowiązuje dodatkowy bilet w takim przypadku. Pozdrawiam!

 • Alena

  Przeglądam stronkę – fakt, super!- ale jakoś nie mogę znaleźć :co to znaczy „doładować” kartę/bilet, czyli gdzie i jak to zrobić? Pozdrawiam Alena

 • Wojciech Botwina

  Byłbym niezmiernie wdzięczny za podpowiedź, czy turysta może zakupić
  bilet miesięczny na transport publiczny w Lizbonie, jaki rodzaj tego
  biletu (bo są ich niezliczone rodzaje), na jakich warunkach i gdzie.
  Będziemy w Lizbonie 2 tygodnie. Planujemy zwiedzać głównie Lizbonę, a poza tym 1-dniowe wypady do
  Cascais, Sintra, Cabo da Roca.
  Dziękuję serdecznie za pomoc!

  • Na stronie http://www.carris.pt/pt/passes są szczegółowo opisane różne rodzaje biletów miesięcznych. Turysta oczywiście może oczywiście wyrobić i zakupić odpowiedni bilet miesięczny. Pozdrawiam

   • Wojciech Botwina

    Bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam:)

 • Kuba

  Witam
  Jak rozumiem, karta Viva Viagem doładowana w opcji zapping daje możliwość podróżowania również pociągiem podmiejskim do Cascais i Sintry, Skoro tak, to w jaki sposób zakupić bilet na taki pociąg za pomocą Viva Viagem? W autobusach, tramwajach, windach i metrze rozumiem, że wystarczy przyłożyć kartę do kasownika/bramki. A jak to się odbywa w pociągu?

 • Paulina

  Wyczytałam że karty 7 colinas/viva viagem kosztują 0,5 euro, ale gdzie można je kupić i czy dostaje się je od ręki?

  • Karty kupuje się automatycznie z biletami, np. w każdej stacji metra lub stacjach kolejowych, a także w każdym punkcie, gdzie można kupić / doładować bilety. Pozdrawiam serdecznie!

 • Karolina

  Panie Krzysztofie mam pytanie odnośnie dzieci. Darmowe przejazdy są dla dzieci do lat 4. Czy to jest do 4 włączenie? Córka ma 4 lata i 4 miesiące.