Przylądek Cabo da Roca w Portugalii – koniec Europy [Informacje praktyczne]

Cabo da Roca Sintra Lizbona Zdjęcia Fotografie Przewodnik

Przylądek Cabo da Roca w Portugalii, blisko Sintry i Lizbony, to miejsce ciekawe, które każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Jest to najdalej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej. Cabo do Roca to popularne miejsce odwiedzin turystów z całego świata, a jednocześnie inspiracja dla fotografów i artystów, w tym m.in. Anny Marii Jopek, która temu miejscu poświęciła w całości jeden ze swoich utworów. O Cabo da Roca było również głośno w Polsce za sprawa tragicznego wypadku dwójki Polaków, którzy zginęli na przylądku w roku 2014.

justify;">Poniższy przewodnik po Cabo da Roca w Portugalii prezentuje szereg informacji praktycznych – m.in. Jak dojechać na Cabo da Roca z Lizbony? Co jest to zwiedzanie na Cabo da Roca? Przedstawiamy również opis przylądka, galerię foto, wideo, a do tego znajdziecie tutaj szereg naszych wskazówek, które będą przydatne podczas zwiedzania i wizyty na Cabo da Roca obok Lizbony.

Przez długi czas Cabo da Roca w Sintrze było końcem nie tylko Europy, ale i świata w świadomości ludzi. Przylądek Cabo da Roca zdobi pomnik z napisem „Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa”, czyli „gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”. Rzymianie nazywali to miejsce Promontorium Magnum czyli Wielki Przylądek, a dziś jest to najchętniej odwiedzany przylądek w Portugalii, jeśli nie na całym Półwyspie Iberyjskim.

Położenie Cabo da Roca

Przylądek Cabo da Roca leży na zachód od Lizbony, w obrębie malowniczego Parku Narodowego Sintra-Cascais (po port. Parque Natural de Sintra-Cascais), na drodze między kurortem Cascais, a wpisaną na listę UNESCO mistyczną Sintrą. Jest to najdalej na zachów wysunięty punkt lądu stałego Europy (współrzędne geograficzne 38°46′51.82″N 9°30′02″W ). Od Lizbony dzieli go ok. 42 kilometrów, a od Sintry ok 14 kilometrów.

Cabo da Roca w Portgualii Sintra Lizbona Zdjęcia Fotografie Przewodnik

Cabo da Roca w Portugalii – opis

Jest to miejsca w szczególnie popularne, by oglądać zachody słońca, które w opinii wielu Portugalczyków w tym miejscu są najlepsze do podziwiania w całej Portugalii. Sprzyja temu m.in. budowa i ukształtowanie Przylądka Roca i charakterystycznych klifów.

Jaki wysokie są klify na Cabo da Roca? Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się ponad 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Na nadbrzeżnych skałach klifu widać liczne pozostałości po kilku historycznych tsunami, z najsilniej zaznaczonymi zmianami powstałymi na skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten region 1 listopada 1755 roku. Konsekwencją trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,5-8,9 stopni, było gigantyczne tsunami, którego fala osiągnęła w rejonie Cabo da Roca wysokość ponad 50 metrów!

Cabo da Roca Sintra Lizbona Zdjęcia Fotografie Przewodnik Dojazd

Dojazd na Cabo da Roca w Portugalii

 • Dojazd komunikacją miejską z Sintry – jak?

Spod dworca kolejowego w Sintrze należy złapać autobus 403, kierunek Cascais, który przejeżdża przez Cabo da Roca. Czas jazdy ok. 35 minut. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie przewoźnika Scotturb www.scotturb.com Pierwszy autobus na Cabo da Roca z Sintry odjeżdża o godzinie 9.00 (w niedziele i święta o godzinie 9.10), a ostatni o 18.10 każdego dnia. Bilet można kupić u kierowcy lub jechać na bilecie Train&Bus. Do Sintry z Lizbony dojeżdżamy pociągiem z dworca Rossio, szczegóły tutaj: dojazd z Lizbony do Sintry >>>.

 • Dojazd komunikacją miejską z Cascais – jak?

Bardzo podobnie, jak przy dojeździe z Sintry na Cabo da Roca. Autobusy z Cascais na przylądek Cabo da Roca łapiemy z dworca autobusowego zlokalizowanego obok dworca kolejowego w Cascais. Autobus numer 403, kierunek „Estacao Sintra„. Autobus z Cascais na Cabo da Roca jedzie ok. 20-25 minut. Pierwszy odjazd o 8.45, a ostatni o 19.45. Autobusy jeżdżą co godzinę. Do Cascais z Lizbony jedziemy pociągiem z dworca Cais do Sodre. Bilet kosztuje 2,25 €/os. (cena aktualna na 2021 rok).

Cabo da Roca Sintra Lizbona Zdjęcia Fotografie Przewodnik

 • Dojazd na Cabo da Roca samochodem z Lizbony

Są dwie opcje dojazdu z Lizbony na Cabo da Roca samochodem z Lizbony – szybsza autostradą przez Estoril i Cascais lub dłuższa przez Sintra:

1) Autostradą z Lizbony | Kierujemy się w kierunku autostrady A5 do: Estr. Malveira da Serra/N9-1. Następnie należy wybrać zjazd 12 z A5, a dalej drogą N9-1 (N247), a następnie skręci w Estrada do Cabo da Roca. Czas dojazdu ok. 35 minut.

2) Przez Sintrę z Lizbony | Najpierw jedziemy drogą IC19 do Sintry, przejeżdżamy przez centrum i kierujemy się w kierunku Colares. Jedziemy drogą N247, w wiosce Azoia odbijamy na Estrada do Cabo da Roca. Czas dojazd ok. 45 minut, droga bezpłatna.

Cabo da Roca Sintra Lizbona Zdjęcia Fotografie Przewodnik

Jakie są atrakcje na Cabo da Roca?

Na przylądku znajduje się latarnia morska wybudowana na cyplu w roku 1772, z czerwoną wieżyczką, która bardzo często jest fotografowana przez turystów, a wygląda uroczo w promieniach zachodzącego słońca. Bliżej klifu stoi betonowy krzyż z cytatem poety Camoesa i informacją o lokalizacji oraz punkt informacji turystycznej, gdzie można zakupić certyfikat, który potwierdza, że byliśmy na końcu Europy.

Ciekawostka: Przylądek Roca dzielą od znajdującego się po drugiej stronie Atlantyku przylądka Henlopen w amerykańskim stanie Delaware 5593 kilometry. W starożytności przez Rzymian był on nazywany Promontorium Magnum, a w czasach Wielkich Odkryć Geograficznych Skałą Lizbony.

Cabo da Roca Sintra Lizbona Zdjęcia Fotografie Przewodnik Dojazd

Jeśli chodzi o gatunki roślin, które możemy znaleźć na Cabo da Roca, to skaliste zbocza porośnięte są przez inwazyjny gatunek sukulenta – Carpobrotus edulis z rodziny pryszczyrnicowatych. Poza tym rosną tu: zawciąg szerokolistny Armeria pseudarmeria, goździk iberyjski Dianthus cintranus, czystek Cistus crispus i kolcolist Ulex densus.

Ciekawostką jest to, że często błędnie Przylądek Fisterra w Hiszpanii bywa uważany za najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy, podczas gdy jest nim właśnie Przylądek Roca w Portugalii.

Cabo da Roca w Portugalii – informacje praktyczne

 • Na miejscu jest bardzo wietrznie czasami, dlatego warto wziąć coś cieplejszego lub chroniącego przed wiatrem.
 • Blisko Cabo da Roca znajduje się urokliwa dzika plaża Praia Ursa >>>.
 • Na przylądku działa informacja turystyczna.
 • Ceny w restauracji znajdującej się na Cabo da Roca są wysokie. Zdecydowanie lepiej udać się do jednej z restauracji znajdujących się na drodze dojazdowej na przylądek.
 • Należy nie wychodzić poza barierki ograniczającej i wytyczone ścieżki.
 • Po godzinie 20.00, kiedy odjeżdża ostatni autobus z Cabo da Roca miejsce jest znacznie spokojniejsze.
 • Na Cabo da Roca znajduje się bezpłatny parking dla samochodów.
 • Z centrum Sintry na Cabo da Roca kursują również turystyczne autobusy City Sightseeing Sintra.

Cabo da Roca Sintra Lizbona Zdjęcia Fotografie Przewodnik Dojazd

Lokalizacja Cabo da Roca w Portugalii na turystycznej mapie Lizbony i Sintry

Wideo z Cabo da Roca w Portugalii

Cabo da Roca – fotografie

 


Szukasz polskich wycieczek po okolicach Lizbony? Zastanawiasz się co jeszcze zobaczyć ciekawego w okolicy Lizbony, Sintry lub Cascais?
Daj nam znać i postaramy Ci się pomóc w zwiedzaniu Portugalii!


  14 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Sebastian napisał/a:

   Czy da się gdzieś namierzyć rozkład odjazdu autobusu 403 z Cabo da Roca? Na stronie http://www.scotturb.com przewoźnik podaje godziny tylko z przystanków początkowych, czyli z dworca w Sintrze i z Cascais. Teoretycznie wiedząc, że autobus pokonuje trasę z Sintry do Cabo da Roca w ~ 40 minut, a z Cascais w 20-25 minut, to niby można sobie to wyliczyć, ale przydałyby się jakieś oficjalne dane 🙂
   Pomijam już fakt, że na stronie przewoźnika w lipcu widnieją zimowe rozkłady jazdy, ale to chyba efekt pandemii i tego, że na chwilę obecną w Sintrze chyba wszystko pozamykane. Trzymam się nadziei, że do września sytuacja wróci do normy.

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dzień dobry,

    Niestety nie znajdzie Pan dokładnego rozkładu odjazdów autobusu 403 z Cabo da Roca. Rozkłady są podane tylko z orientacyjnymi czasami przejazdów. Działa to jednak bardzo dobrze i ew. różnice nie są duże, więc bez trudu można samodzielnie to wyliczyć.

    Co do samej Sintry, to obiekty w Sintrze można już normalnie zwiedzać i są one czynne dla turystów bez większych problemów.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
   • Monika napisał/a:

    15.10 właśnie ruszylismy😉

    Odpowiedz
  • Marek napisał/a:

   Wszyscy piszą jak dojechać przez Sintrę do Cabo da Roca.
   Ze względu na czas nie zamierzam jechać Cascais i tu moje pytanie.
   Czy powrót musi być przez Casias czy może lepiej wrócić tą sama droga którą tu dotarłem?
   I następne, o której odjeżdża ostatni autobus z Cabo da Roca do Sintry no i ostatni pociąg z Sintry do Lizbony ?

   Odpowiedz
  • Anna napisał/a:

   Panie Krzysztofie,

   Bardzo dziękuję za to kompedium wiedzy, jakim jest infolizbona.pl
   Chciałabym zapytać, czy w autobusach na trasnie Sintra-Cabo da Roca /Cascais-Cabo da Roca są honorowane bilety zakupione w opcji zapping w Lizbonie?

   Pozdrawiam serdecznie,
   Anna

   Odpowiedz
  • Irena napisał/a:

   Czy dobry to pomysł wynając sobie auto na jeden dzień żeby pojechać z Lizbony do Sintry i do Cabo da Roca? Podobnie koszt wynajmy oraz paliwo będzie sporo mniejszy.

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Mając samochód mają Państwo większą niezależność i można więcej zobaczyć. Co do cen wypożyczenia samochodu, to jeśli zrobią to Państwo odpowiednio wcześniej przez Internet, to czasami można naprawdę znaleźć fajne ceny. Tutaj mogą Państwo sprawdzić ceny z różnych wypożyczalni: https://infolizbona.pl/auto/

    Wracają jednak do sedna pytania: proszę mieć na uwadze, że trasę Lizbona – Sintra – Cabo da Roca – Sintra / Cascais – Lizbona można też pokonać bez trudu transportem publicznym. Działa on na tej trasie dość dobrze. Samochód jednak jest zdecydowanie wygodniejszy i pozwala więcej zobaczyć.

    Pozdrawiam serdecznie z Lizbony

    Odpowiedz
  • Joanna Be napisał/a:

   witajcie, jak z Cabo da Roca wrócić potem do Lizbony?

   Odpowiedz
  • Krzysztof Krauze napisał/a:

   Potwornie wiało, ale za to pieczone kasztany za 2 euro,serwowane przez sympatyczną starszą portugalską parę smakują pysznie. Było kilku ryzykantów którzy po przeskoczeniu barier ochronnych ryzykowali życiem stojąc na skraju urwiska..brrr.

   Odpowiedz
  • bylem_tam napisał/a:

   Odradzam wszelkie zakupy w miejscowym sklepiku z pamiątkami!!! jest koszmarnie drogi, znacznie droższy niż wszystkie inne.

   Odpowiedz
  • darek napisał/a:

   szkoda że kibice legii sie tam wybrali i zostawali tam ślad w postaci grafitii…

   Odpowiedz
  • Szczegółowe info, jak dojechać z Lizbony na Cabo da Roca i dalej do Estoril można znaleźć tutaj: https://infolizbona.pl/?p=1721 Pozdrawiam!

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)