Przewodnik po Lizbonie na niepogodę – co robić, by zakochać się w Lizbonie, gdy nie ma słońca? [Mapa]

Lizbona i deszcz lub niepogoda? Nic straconego! Prezentujemy specjalny przewodnik po Lizbonie, który pokazuje, jak można zakochać się w stolicy Portugalii, gdy aura nie jest tą opisywaną w przewodnikach turystycznych po Lizbonie? Mimo, że Lizbona, jak i cała Portugalią słyną z dobrej słonecznej pogody przez większość część czasu w kalendarzu, to jednak zdarza się, że również czasami pada lub niebo jest zachmurzone, a aura średnio zachęca do odkrywania miasta. Warto jednak wyjść z domu i poznać Lizbonę wraz z jej urokami, plusami, minusami i smakami.

Pamiętajmy, że Lizbona jest również piękna i w deszczu, jak i podczas urywistego wiatru lub gdy niebo ma wszystkie odcienie szarości, a oglądać na nim możemy festiwal cumulusów, nimbostratusów lub cumulonibusów.

Warto zaopatrzeć się wtedy w dobrą kurtkę, wytrzymały parasol i pogodę ducha, a także, jak zwykle podczas zwiedzania Lizbony – w wygodne buty – oraz niniejszy przewodnik, który może okazać się pomocny podczas zwiedzania Lizbony w gorszą pogodę.


CHCESZ ZWIEDZIĆ LIZBONĘ Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM I POZNAĆ JESZCZE LEPIEJ HISTORIĘ TEGO MIASTA I JEGO ZABYTKÓW?
NAPISZ DO NAS E-MAIL NA ADRES INFO@INFOLIZBONA.PL I ZOBACZ, CZY MAMY JESZCZE WOLNE TERMINY NA WYCIECZKI PO LIZBONIE.

Belem - polski przewodnik po Belém w Lizbonie Co warto zobaczyć Klasztor Wieża Pasteis de Nata Kawiarnia Restauracje Zabytki Muzea Bilety Online przez Internet Dojazd Zwiedzanie


Zanim rozpoczniemy zwiedzanie Lizbony…

Kilka spraw organizacyjnych, zanim wyjdziemy z domu i rozpoczniemy poznawanie Lizbony w aurze we wszystkich odcieniach szarości lub deszczem lejącym się z nieba. Pomyślmy o tym dzień wcześniej nawet lub zanim jeszcze zamkniemy drzwi do naszego lokum w Lizbonie:

  • Ubiór, czyli jak się ubrać w Lizbonie?

Gdy prognozy pogody zapowiadają zachmurzenie lub deszcze, to warto zaopatrzyć się w parasol i dobrą kurtkę przeciwdeszczową. Brzmi banalnie, ale… Nie ubierajmy się jednak, jakbyśmy jechali na daleką Syberię, gdyż raczej nam zimno nie będzie. Często sprawdza się rada, by ubierać się na przysłowiową “cebulkę”, czyli by zawsze łatwo było coś zdjąć/włożyć. Pierwsze wrażenie, szczególnie, gdy mocna wieje, będzie takie, że jest zimno, gdy jednak pochodzi się trochę po Lizbonie i jej wzgórzach, to szybko się rozgrzejemy. Pamiętajmy jednak, że w Lizbonie często wieje, a wiatr może być dokuczliwy. A na koniec miejmy też na uwadze, że czasami tak szybko jak rozpoczyna padać, tak szybko za chwilę potrafi wyjść słońce! Ot … magia Lizbony.

  • Prognoza pogody w Lizbonie – czego się spodziewać?

Warto też sprawdzić aktualną prognozę pogody – czy to w portugalskiej TV, czy w Internecie. Wybór portali meteorologicznych jest ogromny, więc nie będziemy tutaj żadnego rekomendowali, gdyż każdy ma “swoją sprawdzoną stronę”, z wyjątkiem strony Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery, gdzie można sprawdzić aktualne prognozy dla całej Portugalii www.ipma.pt >>>. Jeśli jednak kogoś interesuję charakterystyki opadów, temperatur i godzin słonecznych w poszczególnych miesiącach w Lizbonie, to zapraszamy tutaj: Pogoda w Lizbonie >>>.

1 Dzien w Lizbonie i Niepogoda lub Deszcz Przewodnik po Lisbonie
Mimo, że Lizbona posiada zdecydowanie więcej dni słonecznych, to jednak czasami też potrafi popadać deszcz
  • Kieszonkowcy w Lizbonie (niestety)

Niestety Lizbona nie uniknęła plagi innych europejskich miast, czyli kieszkonkowców. Może nie stanowi to jeszcze takiego problemu, jak w Paryżu, czy w Barcelonie, jednak kradzieże się zdarzają. Lepiej zrobić wszystko, by zminimalizować wszystkie problemy związane z okradzeniem przez kieszonkowców, niż potem dowiadać się na własnej skórze, co trzeba zrobić, gdy jest już po fakcie i nie mamy portfela. Niniejsza propozycja spędzenia dnia w Lizbonie będzie miejscami przebiegała w miejscach zatłoczonych, komunikacji miejskiej, czy punktach, gdzie szansa spotkania kieszonkowca jest duża. Dlatego zastanówmy się, czy warto nosić całą gotówkę przy sobie, dokumentu tożsamości lub paszportu na 99% też nie będziemy potrzebowali, a plecak z zepsutym zamkiem lepiej zamienić na dobrą torbę lub saszetkę.

Bilety na komunikację miejską w Lizbonie (2022)

Gdy już wyjdziemy z naszego hotelu, apartamentu lub pensjonatu, to jeszcze zanim udamy się na zwiedzanie, zaopatrzmy się w bilet na komunikację miejską, gdyż bedzie potrzeba z niej korzystać tego dnia. Najlepszym rozwiązaniem dla realizacji poniższego planu zwiedzania Lizbony będzie bilet 24h, który zakupimy na przykład w każdej stacji metra, czy to w specjalnych automatach, czy kasie. Koszt biletu to 6,45€ + 0,50€ (ceny aktualne na 2022 rok) za kartę Viva Viagem, a bilet ten będzie nas uprawniał do nielimitowanej ilości przejazdów metrem, autobusami Carris, tramwajami i windami przez 24h od pierwszego skasowania. Szczegóły dotyczące biletów na komunikację miejską w Lizbonie znajdziemy tutaj >>>.


Zobacz, jak łatwo kupić bilet na komunikację miejską w Lizbonie – nasze wideo Ci w tym pomoże


Zwiedzanie Lizbony w niepogodę – start!

Dzień dobrze rozpocząć od dobrego śniadania i kawy, a ku temu Lizbona, to idealna miejsce ze względu na ogromną ilość różnego rodzaju ciastkarni, kawiarni restauracji serwujących zestawy śniadaniowych. Pastelarie znajdziemy praktycznie na każdym kroku – usiądźmy sobie właśnie w jakiejś pastelarii, na przykład w Pastelaria-Padaria São Roque na Rua Dom Pedro V pod numerem 57. Mimo, że nie jest to ścisłe turystyczne centrum, kawałek od dzielnicy Baixa, to jest jest to miejsce ciekawe. Niskie ceny, doskonała kawa, ciekawy wystrój (uważajmy, byśmy nie zapatrzeli się za bardzo w zdobiące ściany płytki azulejos, gdyż kawa nam wystygnie!) + przede wszystkim duży wybór słodkich deserów i słonych przekąsek. Idealne miejsce, by rozpocząć dzień!

Po kawie przejdźmy kawałek ulicą Rua da Rosa, która prowadzi przez senne jeszcze Bairro Alto, gdzie kilkanaście godzin temu tętniło serce nocnego życia Lizbony. Skręcamy w Travessa de São Pedro, która to uliczka zaprowadzi nas na punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara, z którego widok będziemy mieli m.in. na Alfamę z zamkiem św. Jerzego, wzgórze Graca i kościół Igreja da Graça, a pod punktem widokowym rozpościera się w pełnej krasie dzielnica Baixa. Dowiedz się więcej: Lizbona, jak na dłoni z puntu widokowego św. Piotra z Alcantara >>>.

1 Dzien w Lizbonie i Niepogoda lub Deszcz Przewodnik po Lisbonie
Punkt widokowy Sao Pedro de Alcantara

My jednak idziemy dalej ulicą Dom Pedro V, aż do momentu, kiedy dojdziemy do kościoła św. Rocha, czyli po portugalsku Igreja de São Roque. Jest to pierwszy kościół jezuicki w Portugalii i jeden z pierwszych na całym świecie. Kościół został wybudowany na miejscu kaplicy św. Rocha, która mieściła się tutaj wcześniej. Obiekt został ukończony w roku 1565, a obecnie zachwyca z zewnątrz swoją prostą fasadą, by za to w środku urzec nas wystrojem, w którym dominuje styl barokowy. Zwiedzająć kościół warto w szczegółności przyjrzeć się kaplicy św. Jana Chrzciciela (ostatnia po lewej stronie), która została zamówiona w Rzymie w roku 1740 przez króla Portugalii Jana V, a uroczyste odsłonęcie kaplicy nastąpiło w roku 1750. Podaje się, że w momencie powstania była to najdroższa kaplica na świecie, którą sfinansowały zyski korony portugalskiej pochodzące z byłej kolonii Portugalii w Ameryce Południowej, czyli Brazylii. Dowiedz się więcej o kościele św. Rocha: Kościół, który ocieka złotem – świątynia św. Rocha w Lizbonie >>>.

Inna twarz Lizbony

Wychodząc z kościoła św. Rocha wracamy się do windy, którą mijaliśmy po drodze – windy Gloria, czyli Elevador da Glória. Wsiadamy do windy, która zawiecie nas do dzielnicy Baixa. Winda została otwarta 24 października 1885 roku i do dnia dzisiejszego łączy Bairro Alto z Baixa pomagając w poruszania się po Lizbonie.  Gdy wysiądziemy z windy, to kierujemy się do metra, która zawiezie nas do Parku Narodów w Lizbonie. Lizbońskim metrem jedziemy najpierw, w kierunku “Reboleria” do stacji “São Sebastião”, gdzie niebieska linia krzyżuje się z czerwoną linią. Zmieniamy tam linię metra i jedziemy czerwoną linią metra, aż do stacji “Oriente”, gdzie wysiadamy.

Przewodnik po Lizbonie na deszcz i niepogodę Co Robić gdy Pada w Lizbonie Portugalii stolicy Portugalii Trasa Zwiedzania Pomysły na deszcze pogodę mapa zwiedzanie polski przewodnik

Znajdujemy się teraz w całkowicie innej części Lizbony – Parku Narodów, dzielnicy Expo lub Oriente, jak czasami nazywana jest ta część Lizbony. Powstała ona w dużej mierze z okazji wystawy Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998. Wysiadając z metra wjedźmy jednak napierw na samą górę monumentalnego dworca Oriente, by zobaczyć niezwykłe zadaszenie tego największego dworca w Portugalii. Zadaszenie ma formę stalowego lasu palmowego, który wygląda efektownie zarówno w ciągu dnia, jak i podświetlony wieczorem. Głównym architektem dworca Oriente w Lizbonie był hiszpański inżynier i architekt Santiago Calatrava. Zobacz również: Imponujący dworzec kolejowy Oriente w Lizbonie [Zdjęcia + Informacje] >>>.

Z dworca idziemy przez Centrum Handlowe Vasco da Gama, aż do rzeki Tag, a następnie odbijamy w prawo, by rzeką dojść po ok. 10 minutach do oceanarium w Lizbonie. Oceanarium w Lizbonie zostało zaprojektowane przez Petera Chermayeff, a stworzył on obiekt, gdzie obecnie mieszka ponad 16 000 stworzeń związanych z oceanami światowymi, które reprezentują 450 różnych gatunków. Dokładne ceny biletów oraz inne informacje o oceanarium w Lizbonie znajdziecie tutaj: Oceanarium w Lizbonie – ceny, adres, dojazd, opis, godziny otwarcia [Zdjęcia + Wideo] >>>. W głównym zbiorniku oceanarium w Lizbonie zobaczymy na przykład rekiny, płaszczki, barakudy, czy samogłowy, które poznamy bez żadnego trudu. Dłuższą chwilę czasu na pewno spędzimy również przy wydrach i pingwinach, więc nie spieszmy się, warto usiąść sobie na jednej z licznych ławeczek i poobserwować spokojnie życie mieszkańców oceanarium. Zobacz również: 10 powodów, dlaczego warto odwiedzić oceanarium w Lizbonie? >>>.

Czas na dobry lunch w Lizbonie

Po zwiedzaniu oceanarium w Lizbonie warto sobie zrobić przerwę na lunch. Jesteśmy w Portugalii, a tutaj posiłki do ważna część dnia. Będąc w Parku Narodów w Lizbonie wybór restauracji jest duży. Bardzo blisko oceanarium znajduje się restauracja Chimarrão (Alameda dos Oceanos P 2.11 R/C Fracção A Edifício) z opcją bufetu. Jeśli ktoś ma ochotę spróbować doskonałych ryb i owoców morza, to może się wybrać na przykład do restauracji Senhor Peixe (Rua Pimenta 35). Duży wybór restauracji z szybkim i tanim jedzeniem znajdziemy w centrum handlowym Vasco da Gama. Listę wszystkich polecanych restauracji w Parku Narodów w Lizbonie znaleźć można tutaj >>>.

Gdy zjemy już lunch udajmey się albo na dworzec Oriente lub na przystanek autobusowy znajdujący się za oceananrium, by złapać autobus 728, który zawiezie nas do centrum Lizbony. Autobus ma jechać w kierunku “Restelo”, a wysiadamy na przystanku “Casa do Conto”, za czerwonym budynkiem dworca Santa Apolónia. Przechodzimy następnie ulicą Cais Lingueta pod Muzeum Fado (Largo do Chafariz de Dentro 1). Wstęp do muzeum kosztuje 5€ bilet normalny, a ostatnie wejście jest o godzinie 17.30. Muzea pozwoli nam poznać, czym jest portugalska muzyka fado i dlaczego jest ona typowa dla Portugalii. Zobacz również: Muzeum Fado w Lizbonie nie tylko dla fanów fado >>>.

1 Dzien w Lizbonie i Niepogoda lub Deszcz Przewodnik po Lisbonie
W Muzeum Fado w Lizbonie… gitary portugalskie

Muzeum Fado w Lizbonie pozwoli nam odkryć muzyką, z której słynie Lizbona, czyli fado, a jednocześnie będzie to dobry wstęp do dalszej części dnia. Dowiemy się tutaj wszystkiego o muzyce, która tak silnie związana jest nie tylko z Lizboną, ale i całą Portugalią. Prezentuje one, jak rozwijało się fado od samych początków, jej rozkwit i rozwój popularności, cenzurę którą była objęta za rządów dyktatora Salazara, aż po jej obecny kształt i rolę we współczesnej Portugalii. W Muzeum Fado w Lizbonie znajdziemy multimedialne działy poświęcone nagraniom i biografiom najsłynniejszych śpiewaków i kompozytorów fado takich jak m.in. Maria Severa, Amália Rodrigues, Dulce Pontes, Mariza, Mísia, Cristina Branco, Mafalda Arnauth, Carminho, Aldina Duarte, Camané, Paulo Bragança lub Kátia Guerreiro.

Wychodząc z muzeum fado udajmy się do centrum, ale nie wzdłuż rzeki, a przez uliczki Alfamy. Przejdźmy uliczkami Alfamy, najstarszej dzielnicy Lizbony, Rua de São Pedro, a dalej Rua de São João da Praça, aż do Katedry Se. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego budowa rozpoczeła się w roku 1147, a przez lata historii był on kilkakrotnie przebudowywany, jednak do chwili obecnej katedra Se w Lizbonie zachwyca swoją bryłą i różnorodnością. Z zewnątrz przypominać może ona średniowieczną twierdzę, by za to w środku ukazać połączenie stylu późnoromańskiego, z gotykiem i rokoko. Wstęp na krużganki i do skarbca katedralnego jest dodatkowo płatny. Dowiedz się więcej: Katedra Se w Lizbonie – jedna z najważniejszych świątyni w Portugalii >>>.

Wieczór z fado w Lizbonie

Skoro już poznaliśmy muzykę fado, to na koniec dnia warto posłuchać jej na żywo. Bez znaczenia, czy zrobimy to na Alfamie, czy w innej dzielnicy Lizbony, to będzie to idealna zwieńczenie dnia. A gdzie wybrać się na fado w Lizbonie? Opcji jest kilka – najwięcej restauracji z fado znajdziemy na Alfamie, właśnie w okolicach Muzeum Fado. Fado jest tam grane praktycznie w każdy dzień tygodnia, a znajdziemy zarówno lokale oferujące śpiewane przez mieszkańców, jak i profesjonalnych muzyków. Listę najlepszych miejsc z fado w Lizbonie znajdziecie tutaj: Fado gdzie słuchać? Najlepsze miejsca z muzyką fado w Lizbonie [Mapa, opinie + ceny] >>>.

1 Dzien w Lizbonie i Niepogoda lub Deszcz Przewodnik po Lisbonie
Muzeu Fado w Lizbonie

Mapa turystyczna dla jednego dnia w Lizbonie z niepogodą w tle

Gdzie można kupić bilety online w Lizbonie?

Do niektórych atrakcji w Lizbonie można kupić bilety online. Może to być wygodne rozwiązanie, szczególnie, jeśli wybieramy się na zwiedzanie Lizbony w sezonie turystycznym. Poniżej prezentujemy kilka opcji zakupów biletów online do atrakcji w Lizbonie.


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)