Najstarsza kawiarnia w Lizbonie

Lizbona Najstarsza Kawiarnia Restauracja w Lizbonie Cafe Martinho da Arcada gdzie jest jaka Polski Przewodnik po Portugalii Dobra Kawa Ceny Lokalizacja Info Zwiedzanie

Cafe Martinho da Arcada to najstarsza kawiarnia w Lizbonie, która działa już od ponad… 250 lat i ma się całkiem dobrze. Czasami omyłkowo jest ona mylona ze słynną kawiarnią Café A Brasileira w dzielnicy Chiado, jednak to miano tej “najstarszej i najdłużej działającej kawiarni” w portugalskiej stolicy przypada właśnie Café Martinho da Arcada.

Gdzie jednak dokładnie w Lizbonie znajduje się Café Martinho da Arcada i dlaczego ona również zasługuje na naszą uwagę, a najlepiej na odwiedziny, gdy zwiedzamy cudne uliczki Lizbony? O tym piszemy w naszym przewodniku, który stanowi kolejny cykl publikacji “Najsłynniejsze kawiarnie w Lizbonie”.

Poniże dodatkowo zamieszczamy informacje o ciekawej historii kawiarni, a obecnie również restauracji Cafe Martinho da Arcada. Znajdziecie tutaj też odpowiedzi na pytanie: w jakich godzinach jest otwarta Cafe Martinho da Arcada? Jakie są ceny? I o co chodzi ze słynnymi stolikami w Cafe Martinho da Arcada, które są zarezerwowane dla konkretnych osób. Zapraszamy!

Cafe Martinho da Arcada czy Café A Brasileira

Na początku jednak wyjaśnijmy kwestię, która często jest mylona przez turystów. Każdy przewodnik po Lizbonie opisuje kawiarnię Café A Brasileira – jako tą najsłynniejszą (prawda), najstarszą (nieprawda), najpiękniejszą (kwestia subiektywna, ale trzeba przyznać, że wnętrze Café A Brasileira jest bardzo ładne) i pierwszą kawiarnię, gdzie zaczęto podawać w Lizbonie espresso (prawda). Sami zresztą napisaliśmy tekst, który opisuje szczegółowo Café A Brasileira: Gdzie wypić kawę w Lizbonie? Może w słynnej Café A Brasileira? >>>.

Lizbona Najstarsza Kawiarnia Restauracja w Lizbonie Cafe Martinho da Arcada gdzie jest jaka Polski Przewodnik po Portugalii Dobra Kawa Ceny Lokalizacja Info Zwiedzanie

Jednak tą najstarszą kawiarnią w Lizbonie jest właśnie Café Martinho da Arcada, która mieści się przy głównym placu Lizbony. Nie jest ona taka słynna i popularna, jak wspomniana Brasileira, a czasami jest z nią mylona, jednak to dwa różne miejsca.

Dodatkowo trochę myląca może być postać słynnego portugalskiego pisarza Fernando Pessoa, który przed Café A Brasileira ma swoją rzeźbę, a w Café Martinho da Arcada stolik zarezerwowany specjalnie dla niego. Jak podają źródła historyczne, to właśnie kawiarnia Café Martinho da Arcada była jednym z ulubionych miejsc pracy Pessoa i gdzie przebywał znacznie częściej, niż w Cafe A Brasileira.

Café Martinho da Arcada – historia

Przejdźmy teraz do historii tej kawiarni, która jest najstarszą działającą kawiarnią w Lizbonie. Działalność Cafe Martinho da Arcada została zainaugurowana już w roku 1778, a początkowo kawiarnia nosiła nazwę “Café do Gelo“, co znaczy tyle ile “Dom Lodu” (czasami spotykamy się z nazwą “Café da Neve“, czyli “Dom Śniegu”). Nazwa była związana z tym, co oferowała w tamtym czasie kawiarnia, czyli… doskonałymi i znanymi na całe miasto sorbetami lodowymi. 

Lizbona Najstarsza Kawiarnia Restauracja w Lizbonie Cafe Martinho da Arcada gdzie jest jaka Polski Przewodnik po Portugalii Dobra Kawa Ceny Lokalizacja Info Zwiedzanie

Różni właściciela, różne nazwy tego samego miejsca

W kolejnych latach obecna kawiarnia Cafe Martinho da Arcada nosiła różne nazwy i miała różnych właścicieli, a wszystko pokazywało, jaki charakter miało to miejsce i co sprzedawało. Jak to rozwijało się dokładnie? W 1782 roku kawiarnia została przejęte przez Włocha Domenico Mignani i nosiła wtedy nazwę “Casa do Café Italiano“, czyli “Dom kawy włoskiej” i sprzedawała oczywiście kawę pochodzącą z Italii. W 1795 roku lokal zmienił nazwę na “Café do Comércio“, a nazwa wzięła się od nazwy placu, przy którym kawiarnia się mieściła (Praça do Comércio). 

W 1820 roku nowy właściciel –  Simão Fernando zmienił po raz kolejny nazwę kawiarnią na “Casa da Neve“, by powrócić do oferowania doskonałych lodów. Nowa nazwa przyszła szybko, bo po 4 latach, za sprawą nowego właściciela –  José de Melo, a wtedy kawiarnia nazywała się “Café da Arcada do Terreiro do Paço

Dlaczego Cafe Martinho da Arcada?

Powoli dochodzimy do aktualnej nazwy kawiarni dziś. W 1845 roku kawiarnia znowu zmienia właściciela, którym tym razem staje się Martinho Bartolomeu Rodrigues. Mu kawiarnia zawdzięcza swoją obecną nazwą, a przede wszystkim rozwój i zmianę, które sprawiły, że kawiarnia Cafe Martinho da Arcada stała się miejscem prestiżowym i znanym na mapie Lizbony ówczesnych czasów.

Lizbona Najstarsza Kawiarnia Restauracja w Lizbonie Cafe Martinho da Arcada gdzie jest jaka Polski Przewodnik po Portugalii Dobra Kawa Ceny Lokalizacja Info Zwiedzanie

Z racji tego, że Martinho Bartolomeu Rodrigues był dość przedsiębiorczym człowiek i miał więcej kawiarni w Lizbonie, to by odróżnić nazwy poszczególnych kawiarni (“Cafe do Martinho“) od siebie, kawiarnia na głównym placu Lizbony przypadła właśnie obecna nazwa “Cafe Martinho da Arcada”.

Cafe Martinho da Arcada – dzisiaj

W XX wieku Cafe Martinho da Arcada jeszcze kilkakrotnie zmieniała właścicieli, jednak nazwa pozostała już praktycznie bez zmiany – z wyjątkiem tego, że po remoncie w 1990 roku otworzono część restauracyjną w kawiarni. Dzięki temu kawiarnia zaczęła również pełnić funkcję restauracji, a nazwa zmieniła się oficjalne na “Café-Restaurante Martinho da Arcada“.

Przez swoje lata działalności, szczególnie w XX wieku, kawiarnia Cafe Martinho da Arcada miała duże znaczenie w życiu kulturalnym i społecznym Lizbony. Spotykali się tutaj artyści, społecznicy, urzędnicy, przesiębiorcy, a w kawiarni miały miejsce różne zgromadzenia i spotkania. Kawiarnia skupiała różnych ludzi i była ważnym miejscem ich spotkań. Mimo, że dziś blask kawiarnia przybladł i nie jest to już takie popularne miejsce na kulturalnej mapie Lizbony, to jednak przetrwała ona zawieruchy historii, by do dzisiaj stanowić piękne i dumne miejsce Lizbony.


Zbytki i atrakcje w Lizbonie, do których można kupić bilet online

Słynna kawiarnia i słynni ludzie

Z racji tego, że kawiarnia była silnie związane ze sztuka, polityką i życiem społecznym portugalskiej stolicy, to gościło w niej wielu słynnych Portugalczyków (i nie tylko). Kto słynny pił zatem kawę w Cafe Martinho da Arcada?

Najsłynniejszym bywalcem Cafe Martinho da Arcada był bez wątpienia Fernando Pessoa – uważany za najwybitniejszego portugalskiego poetę XX wieku. To właśnie w tej kawiarni często Pessoa tworzył swoje prace, miejsce było jego ulubionym miejscem spotkań, a jak podaje legenda, to także tutaj miał wypić ostatnią kawę ze znanym portugalskim artystą Almada Negreiros trzy dni przed swoją śmiercią. Grób Fernando Pessoa zobaczyć możecie w Klasztorze Hieronimitów w dzielnicy Belem >>>

Inne  słynne osoby, które gościły w kawiarnia, a których wpisy można zobaczyć np. w księdze pamiątkowej, to m.in. Eduardo Lourenço (portugalski pisarz, profesor, filozof, który otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień w tym Nagrodę Camõesa w 1996 roku), José Saramago (portugalski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1998 roku), Júlio Pomar (portugalski malarz, ilustrator książek) , Manoel de Oliveira (portugalski reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy) i Ruy de Carvalho (portugalski aktor uważany za jednego z najsłynniejszych aktorów Portugalii). 

Lizbona Najstarsza Kawiarnia Restauracja w Lizbonie Cafe Martinho da Arcada gdzie jest jaka Polski Przewodnik po Portugalii Dobra Kawa Ceny Lokalizacja Info Zwiedzanie

To jednak nie wszyscy “słynni”, którzy odwiedzili Cafe Martinho da Arcada. Wiele nazwisko można by jeszcze wymienić. Jeśli będziemy mieli chwilę czasu, to przejrzyjmy książkę pamiątkowa kawiarni lub po prostu zapytajmy się kelnerów. Są oni w stanie opowiedzieć nie jedną barwną historię z życia kawiarni!

Martinho da Arcada – przewodnik po Lizbonie

W 1988 roku kawiarnia przeszła szereg zmian, za sprawą przebudowy pod kierownictwem architekta Raul Hestnes Ferreira. Gdy otworzono kawiarnię ponownie w 1990 roku zaczęła ona również pełnić funkcję restauracji – stąd obecna, aktualna nazwa, czyli Café-Restaurante Martinho da Arcada.

Miejsce to jest podzielona na dwie części – kawiarnią oraz restauracyjną, a każda z części ma również stoliki na zewnątrz, choć nie są one w żaden sposób rozdzielone.

Wnętrze restauracji jest utrzymane w klasycznym tonie. Ściany zdobią fotografie i reprodukcje związane z Fernando Pessoa i innymi osobistościami, które odwiedziły to miejsce. Zobaczyć tez możemy stolik zarezerwowany dla Pessoi. Miejsce jest przestronne, z drewnianymi wykończeniami i utrzymane w eleganckim stylu.

Lizbona Najstarsza Kawiarnia Restauracja w Lizbonie Cafe Martinho da Arcada gdzie jest jaka Polski Przewodnik po Portugalii Dobra Kawa Ceny Lokalizacja Info Zwiedzanie

Kawiarnia jest zdecydowanie mniejsza. Tylko kilka stolików w środku i duży marmurowy kontuar przy którym do dzisiaj mieszkańcy Lizbony piją kawę. Ściany zdobią panele z płytek azulejos oraz półki z alkoholami. Wystawione są też słodkości i desery, które można zamówić. Kelnerzy zarówno w kawiarni, jak i restauracji ubrani są elegancko, w typowy sposób dla kawiarni w Lizbonie.

Jakie są ceny w Cafe-Restaurante Martinho da Arcada?

Ceny w kawiarni są tylko nieznacznie droższe od cen w innych kawiarniach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w menu spotkamy się z dwoma cena – inna cena będzie za daną rzecz, jeśli skonsumujemy ją wewnątrz kawiarni, a inne, jeśli na zewnątrz. Ceny za rzeczy serwowane na zewnątrz są już droższe.

Aktualny cennik kawiarni i restauracji Café-Restaurante Martinho da Arcada można sprawdzić np. tutaj >>>, a menu jest dostępne na oficjalnej stronie: martinhodaarcada.pt >>>.

Ile kosztuje wstęp do najstarszej kawiarni w Lizbonie?

Wstęp dla wszystkich jest oczywiście bezpłatny i ogólnie dostępny. Dotyczy to zarówno kawiarni, jak i restauracji. Nawet jeśli zamierzamy tylko zobaczyć wnętrze, a nie będziemy nic zamawiali.

Lizbona Najstarsza Kawiarnia Restauracja w Lizbonie Cafe Martinho da Arcada gdzie jest jaka Polski Przewodnik po Portugalii Dobra Kawa Ceny Lokalizacja Info Zwiedzanie

Restauracja Martinho da Arcada – godziny otwarcia

Miejsce to jest otwarte od poniedziałku do soboty. Kawiarnia jest czynna od godz. 8.00 do 20.00, a restauracji w godz. 12.00-15.00 i 19.00-22.00. O ewentualnych zmianach w godzinach otwarcia można przeczytać na oficjalnej stronie.

Kawiarnia Martinho da Arcada – dojazd

Kawiarnia Café Martinho da Arcada znajduje się przy głównym placu miasta, czyli Praça do Comércio, więc jej znalezienie nie będzie stanowiło żadnego problemu. Jest ona zlokalizowana w północno-wschodnim rogu placu.

Oto kilka sposób, jak najłatwiej dostać się do Cafe Martinho da Arcada:

 • Metrem, do stacji “Terreiro do Paço” na niebieskiej linii metra, a następie kierować się w kierunku wyjścia “Praça do Comércio”.
 • Przez plac Praça do Comércio przejeżdżają również autobusy miejskie o numerach: 728, 735, 759, 781, 782 i 794. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie carris.pt
 • Spacerem od Rua Augusta, czyli głównego deptaku miasta, który wychodzi na plac Praca do Comercio.
 • Jadąc z Belem na plac Praca do Comercio można również podjechać tramwajem 15, który zatrzymuje się bardzo blisko kawiarni – przystanek “Praca do Comercio”.

Martinho da Arcada – kontakt

Café-Restaurante Martinho da Arcada
Praça do Comercio 3
1100-148 Lisboa
Telefon: +351 21 887 9259
E-mail: reservas@martinhodaarcada.pt

Cafe Martinho da Arcada – lokalizacja na mapie Lizbony

Na turystycznej mapie Lizbony i okolic znajdziecie dokładną lokalizacją Cafe Martinho da Arcada.

Wideo pokazujące wnętrze najstarszej kawiarni w Lizbonie


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)