Świąteczny spacer po Lizbonie, czyli Boże Narodzenie po portugalsku

Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

Boże Narodzenie w Lizbonie już od początku grudnia rozgościło się kolorowo na ulicach miasta dodając mu jeszcze większego uroku. Zapraszamy do wyjątkowego przewodnika po świętach i Lizbonie, który podpowiada, co robić w Lizbonie z okazji świąt Bożego Narodzenia 2019. Wybierzcie się z nami na spacer ulicami wyjątkowo pięknie udekorowanej w tym roku Lizbony i poczujcie portugalską magię świąt!

Zapraszamy nie tylko nas fotospacer po Lizbonie, ale również opowiadamy, o tym, jak wygląda Boże Narodzenie w Portugalii. Jakie tradycje świąteczne goszczą w portugalskich domach, jakie potrawy wigilijne spotkamy w Portugalii lub co różni święta w Polsce od świąt na końcu Europy. Jednocześnie chcemy Wam już na początku tego tekstu życzyć wszystkiego dobrego z okazji świąt Bożego Narodzenia – wiele uśmiechu, portugalskiego spokoju i radości każdego dnia – nie tylko na święta! Feliz Natal, jak to mawia się w Portugalii!

Mamy nadzieję też, że przygotowany przewodnik świąteczny będzie dla Was pomocny pod względem praktycznym – znajdziecie tutaj informacje na temat zwiedzania Lizbony w czasie świąt (jakie zabytki i atrakcje są otwarte w święta), funkcjonowania transportu publicznego w Lizbonie lub kilka sugestii dobrych restauracji w Lizbonie na kolacje bożonarodzeniową. 

Fotospacer po świątecznej Lizbonie 2019

W tym roku Lizbona jest wyjątkowo pięknie udekorowana świątecznymi dekoracjami. Tysiące lampek zdobią główne ulice oraz place, a uroku dodają świąteczne jarmarki oraz dekoracje witryn sklepowych. Jak zatem wszystko razem się prezentuje?

Praca do Comercio i Rua Augusta w świątecznej odsłonie

Nasz spacer rozpoczynamy od serca Lizbony – placu Praca do Comercio nad brzegiem rzeki Tejo. Znajduje się na nim największa choinka w Lizbonie. Jak co roku można wejść do jej środka, co robi duże wrażenie. Dodatkowo budynki na głównym placu Lizbony udekorowane są lampkami. Plac widziany od strony nadbrzeża Cais das Colunas wygląda bardzo fajnie. Zobaczcie na zdjęcia.

Za łukiem triumfalnym rozpoczyna się ulica Rua Augusta, która jest głównym deptakiem Lizbony. Miejsce, które odwiedzi chyba turysta w Lizbonie. W tym roku jej wystrój jest inny, niż w latach poprzedni. Na całej długości Rua Augusta rozwieszoną są lampiony, które co kilka sekund zmieniają swój kolor. 

Gdy patrzymy na nią ze szczytu łuku Rua Augusta lub od placu Rossio wygląda to oszałamiająco. Spacerując nią mamy wrażenie, że jesteśmy pod kolorowym niebem. W jakim kolorze Wam najbardziej się Rua Augusta podczas świąt Bożego Narodzenia 2019?

Plac Rossio i Av. da Liberade na święta 2019

Plac Rossio, jak to miało miejsce w ostatnich latach, również ma choinkę (nie jest ona jednak ani taka duża, ani taka spektakularna, jak na Praca do Comercio). Ozdobione są drzewka na placu oraz otaczające budynki. Szczególnie ładnie prezentuje się Teatr Narodowy Marii II oraz budynek, w którym mieści się najbardziej kolorowy sklep w stolicy Portugalii, czyli Mundo Fantástico da Sardinha Portuguesa.

Gdy przejdziemy się spacerem na Avenida da Liberdade – najbardziej reprezentacyjną ulicą Lizbony, która łączy dzielnicę Baixa z placem Marques de Pombal, to możemy zostać oczarowani setkami lampionów w kształcie kul powieszonych na drzewach. Zobaczcie, jak to wygląda w tym roku:

Dzielnica Chiado pełna świątecznej magii

Śmiało chyba można napisać, że dzielnica Chiado jest jedną z najładniej udekorowanych w 2019 roku części Lizbony. Ulica Rua Garrett na całej długości ma biało-żółte ozdoby w kształcie kokard z gwiazdami. Efektowanie wygląda również główna elewacja domu handlowego Armazens do Chiado. Jeśli chcecie zrobić ładne zdjęcie tej ulicy, to zróbcie je z wysokości księgarni Bertrand (do której warto wejść, gdyż jest to najstarsza działająca księgarnia na świecie – została założona w 1732 roku!).

Plac Luis de Camoes i wielka bombka

Na placu Luis de Camoes w tym roku stanęła wielka czerwona bombka. Do bombki można wejść. Przed nią postawiono napis “LISBOA”. To właśnie jedno z tych najczęściej fotografowanych miejsc podczas Bożego Narodzenia 2019 w Lizbonie. Do tego ten przyjemny kiosk z kawą w rogu i czerwone lampiony na drzewach. Wygląda to bardzo fajnie!

Rondo Marques de Pombal i park Edwarda VII

Na koniec chodźcie z nami do parku Edwarda VII. Odbywa się tutaj po raz kolejny największy jarmark bożonarodzeniowy w Lizbonie – Wonderland 2019. Rondo Markiza Pombal przed parkiem jest ozdobione w prosty, ale składny i ładny sposób. Są na nim życzenia wesołych świąt oraz biało-czerwone lampiony. Jeśli chcecie zobaczyć całą dzielnicę Baixę z nietypowej perspektywy, to przejedźcie się diabelskim młynem. Gdy będzie na szczycie, to zobaczycie spektakularny widok, aż do samego Tagu.

Jak poczuć magię świąt w Lizbonie?

Czy da się w ogóle poczuć magię świąt w Lizbonie? Oczywiście, że tak! A jeśli ktoś nigdy nie spędzał jeszcze Bożego Narodzenia w południowych krajach, to może to być również ciekawe doświadczenie. Polecamy wybrać się na jeden z koncertów świątecznych w Lizbonie, których całą rozpiskę znajdziecie tutaj (jeśli będziecie przebywać w okresie świątecznym w Lizbonie).

Niepowtarzalny urok ma wieczorny, świąteczny spacer przez centrum Lizbony, które jest oświetlone tysiącami kolorowych lampek. Przejdźcie się zaproponowaną powyżej trasą, czyli od placu Praca do Comercio, przez Rua Augustę, aż po plac Rossio i dalej Av. Liberade. Na końcu Avenida da Liberdade odbywa się kolorowy, pachnący, klimatyczny Wonderland Lisboa 2019 pokazany na zdjęciach wcześniej.

Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

Popularną przekąską w okresie zimowym w Lizbonie są pieczone kasztany, które kupić można na każdym kroku w centrum miasta, a biały dym z wózków, w których są pieczone, zapełnia ulice miasta wieczorami. Pachnie to niesamowicie!

Na rozgrzanie się warto wstąpić gdzieś na kieliszek likieru wiśniowego – Ginjinha (na przykład do słynnej pijalni na Largo Sao Domingos 8) lub kieliszek wino porto (próbowaliście już białego porto?). Te portugalskie charakterystyczne alkohole bez trudu dostaniecie z wielu stoisk w centrum Lizbony lub w każdej portugalskiej kawiarni lub pubie.Polecamy odwiedzić jeden ze świątecznych jarmarków w Lizbonie. Te dwa największe jarmarki odbywają się na placu Rossio oraz w parku Edwarda VII, gdzie ma miejsce Wonderland Lisboa 2019. Napijemy się tutaj dobrego grzanego wina oraz możemy spróbować aromatycznie wyglądających, a jeszcze lepiej smakujących suszonych owoców. Może to być też świetna pamiątka z Portugalii, jeśli chcielibyście coś ze sobą przywieźć z Portugalii. Spacerując uliczkami miasta zwróćmy uwagę na bajkowe wręcz czasami ozdoby i wystawy świąteczne. Ta najpiękniejsze znaleźć można na ulicach Baixy oraz Chiado.

Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

Wstąpmy na dłuższą chwilę również do lokalnej pastelarii. Koniecznie trzeba spróbować w okresie Bożego Narodzenia w Portugalii dwóch ciast – Bolo Rei (ciasto króla) i Bolo Rainha (ciasto królowej). Są to te słodkie strony świąt portugalskich, bez których wielu Portugalczyków nie wyobraża sobie tego czasu w roku. Bolo Rei to ciasto drożdżowe z kandyzowanymi i suszonymi owocami, a Bolo Rainha to bardzo podobne, ale z migdałami oraz różnego rodzaju orzechami zamiast owoców.


Gdzie zjeść najlepsze Bolo Rei w Lizbonie? Specjalnie Wam również nie odpowiemy na to pytanie w tym roku, gdyż zachęcamy do samodzielnego odkrycia miejsce, gdzie ciasto to smakują nam najlepiej. Dajcie nam potem znać, gdzie Was zauroczyły smaki Bolo Rei i Bolo Rainha?


Pasterka w Lizbonie

Mając siły i ochotę można się wybrać na wieczorną mszę świąteczną do Katedry Se w Lizbonie, odpowiednik naszej pasterki. Rozpoczyna się ona o godz. 24.00, jednak należy pamiętać, że tego rodzaju msze nie są tak popularne w Portugalii, jak w Polsce. Również w innych kościołach w centrum Lizbony odprawiane będą wieczorne msze – najczęściej rozpoczynają się one w godz. 22.00-24.00 (szczegóły każdorazowo można znaleźć na tablicach umieszczonych przy wejściu do kościoła.)

Gdzie na dobrą kolację świąteczną w Lizbonie?

Większość Portugalczyków Wigilię i święta spędza w domach. Jedzenie kolacji wigilijnej w restauracjach nie jest zbyt popularne, jednak większości restauracji w centrum Lizbony – dzielnicy Baixa i Chiado – będzie otwarta zarówno 24, jak i 25 grudnia. Warto jednak wcześniej zrobić rezerwację oraz sprawdzić dokładne godziny otwarcia restauracji (najlepiej telefonicznie), można również zapytać się o specjalne menu świąteczne. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji restauracji w Lizbonie, gdzie można się wybrać na kolację wigilijną:

  • Cervejaria Trindade | Adres: R. Nova da Trindade 20 C, Telefon: +351 21 342 3506
  • Restaurante Adlib | Adres: Av. da Liberdade 127, Telefon: +351 21 322 8350
  • BouBou’s | Adres: Rua Monte Olivete 32A, Telefon: +351 21 347 0804
  • Restaurante do Real | Adres: R. Tomás Ribeiro 115, Telefon:+351 21 319 9500
  • Panorama Restaurante | Adres: R. Latino Coelho 1, Telefon: +351 21 312 0000
  • Sommelier Lisbon | Adres: R. Telhal 59, Telefon: +351 966 244 446
  • Casa da Comida | Adres: Travessa das Amoreiras, Telefon: +351 21 388 5376
Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

W wigilijny wieczór otwarte będą również restauracje w dzielnicy Baixa – na ulicach Rua Augusta, Rua da Prata, Rua Aurea, Rua dos Sapatores. Działa też słynny Mercado da Ribeira >>>

25 grudnia większość mniejszych pastelarii, barów oraz restauracji będzie zamknięta. Będąc jednak w centrum, w okolicach Rua Augusta, Av. Liberdade oraz placu Rossio bez trudu uda nam się znaleźć otwarty lokal na lunch lub kolację. Podobnie ma się sprawa z restauracjami na Bairro Alto oraz okolicach Cais do Sodre.

26 grudnia już wszystkie restaurację są normalnie otwarte. Listę polecanych restauracji w Lizbonie znaleźć można tutaj: Polecane restauracje różnego typu w Lizbonie>>>


Używasz Instagrama? Zobacz nasz specjalny tekst: 10 najbardziej instagramowych miejsc w Lizbonie, który sprawi, że nie ominie Cię żadne fajne lizbońskie miejsce, które znać możesz właśnie z Instagrama!


Zwiedzanie Lizbony w święta

Wybieracie się do Lizbony na święta? Pamiętajcie, że planując zwiedzanie Lizbony w okresie bożonarodzeniowym warto wziąć pod uwagę, że wiele zabytków i atrakcji turystycznych będzie zamknięta w dniu 25 grudnia przez cały dzień – zamknięte będą m.in. Klasztor Hieronimitów i Wieża Belem, Narodowe Muzeum Azulejos lub Kościół św. Rocha.

Otwarte będzie jednak za to oceanarium w Parku Narodów, jednak w ograniczonych godzinach. Za każdym razem warto sprawdzić na stronie www danego obiektu lub bezpośrednio skontaktować się i potwierdzić, czy obiekt będzie otwarty danego dnia, a jeśli tak, to w jakich godzinach.

Bez trudu też przejedziemy się malowniczą windą Gloria, odwiedzimy halę Time Out Mercado da Ribeira lub przepłyniemy promem na drugą stronę rzeki Tejo. Na spokojny spacer warto również wybrać się do Cascais lub zwiedzić obiekty w Sintrze – np. Palacio de Pena lub Zamek Maurów oraz urokliwe centrum Sintry. Dzień 26 grudnia jest już w Portugalii normalnym dniem pracującym i wtedy wszystkie zabytki są otwarte według normalnego rozkładu.

Komunikacja miejska będzie działała, jak w okresie świąt i dni wolnych (feriados). Metro w Lizbonie w dniu 24 grudnia 2019 przestanie działać o godz. 22.00 (normalnie działa do 01.00), a w dniu 25 grudnia 2019 zacznie ponownie funkcjonować dopiero o godz. 8.00 (normalnie działa od 6.30). Jest to najważniejsza zmiana, jeśli chodzi o funkcjonowania transportu publicznego w Lizbonie z okazji Bożego Narodzenia 2019. Normalnie za to działać będzie m.in. słynna winda Santa Justa oraz tramwaj 28. Z racji większej ilości turystów w okresie świąteczno-sylwestrowy polecamy zrobić wcześniej rezerwację, jeśli ktoś wybiera się na kolację z muzyką fado lub do modniejszej restauracji w Chiado, czy Baixy.

Pogoda w Lizbonie na święta 2019

Synoptycy zapowiadają dobrą pogodę w tym okresie Bożego Narodzenie 2019 (14-18C), jednak wieczory bywają dość zimne, dlatego warto wziąć ze sobą do walizki dobrą kurtkę oraz ciepły sweter.  Więcej o pogodzie w Lizbonie przeczytać można tutaj: Jakiej pogody spodziewać się w poszczególne miesiące w Lizbonie?

Święta w Lizbonie dla dzieci

A co robić w Lizbonie z dziećmi w czasie świąt? Jakie specjalne atrakcje dla dzieci znajdziemy w ofercie miasta? Co prawda bałwana nie ulepimy w Lizbonie w tym czasie (śniegu w Lizbonie nie zapowiadając w 2019 roku, ale o aktualnych warunkach pogodowych w Lizbonie przeczytać można tutaj>>>), to jednak Lizbona oferuje szereg i fajnych ciekawych rzeczy dla dzieci i całych rodzin w okresie świąt.

Podobnie, jak w zeszłym roku, również w 2019 roku ma miejsce kolejna edycja “Férias de Natal” w oceanarium. Odbywa się on w dniach 18 grudnia 2019 – 3 stycznia 2020, a w jego ramach w każdy dzień dla najmłodszych (dzieci w wieku 4-12 lat) przygotowano specjalne warsztaty oraz zabawy w oceanarium. Koszt od 40€/dzień, a są to zajęcie całodniowe. Szczegóły świąt w oceanarium dostępne są tutaj >>>

Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

Najmłodszym na pewno spodoba się też wizyta w opisanym powyżej Wonderland Lisboa. Najciekawsze dla nich atrakcje to lodowisko oraz ogromne diabelskie koło, a także dom św. Mikołaja.

Nie zapomnijmy też o słynnych lizbońskich tramwajach, które poza sezonem nie są takie oblegane. Obok słynnego tramwaju 28 miejmy też na uwadze mniej popularne, ale również fajne – np. tramwaj numer 12 lub 24. Na głównym placu Lizbony – Praca do Comercio – naszym dzieciom spodobać się może możliwość wejścia do ogromnej choinki. Wygląda ona szczególnie efektownie wieczorami, gdy włączone są wszystkie lampki.

Jeśli pogoda dopisze w Boże Narodzenie 2019, to zabierzmy dzieci na zamek św. Jerzego, a wcześniej sprawdźmy, czy nie odbywa się na nim jakieś wydarzenie dedykowane najmłodszym. Możliwość przejścia po zamkowych murach oraz zobaczenia wspaniałego widoku na całą Lizboną spodoba się każdemu. A może plaża w grudniu? W Lizbonie jest to jak najbardziej możliwe – przeprawmy się na druga stronę rzeki Tejo na plaże Costa da Caparica, by mieć kilometry plaż dla siebie lub połączmy wizytę na plażach w Cascais z wizyta w świątecznej wiosce Cascais Christmas Village. Więcej o polecanych atrakcji dla rodzin w Lizbonie przeczytać można tutaj: Lizbona dla dzieci i rodzin>>>

Gdzie na zakupy świąteczne w Lizbonie?

Boże Narodzenie 2019 i Lizbona, to dla niektórych synonim zakupowego szaleństwa. Tak, tak! Osoby lubiące zakupy w Lizbonie mogą się poczuć dobrze. Lizbona może być dobrym miejsce, by zakupić prezent, czy to dla siebie, czy dla kogoś bliskiego. Gdzie jednak warto wybrać się na zakupy oraz co kupić?

Jeśli szukacie ręcznie robionych rękawiczek, to Luvaria Ulisses w Chiado (adres: Rua do Carmo 87-A) będzie strzałem w dziesiątkę. Sklepy A Vida Portuguesa (największy sklep znajdziemy pod adresem: Largo do Intendente 23) będą dobrym wyborem, jeśli szukamy tradycyjnych wyrobów portugalskich, choć wielbiciele produktów gourmet też znajdą tam wiele rzeczy dla siebie. Ulice Chiado będą dobrą alternatywą dla osób szukających międzynarodowych marek, podobnie, jak Avenida da Liberdade.

Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

Fabrica Sant’Anna (adres: Rua do Alecrim 95) jest znowu idealnym miejscem dla szukających ceramiki, i to nie tylko płytek azulejos. W sklepie Pelcor na Rua das Pedras Negras 28 znajdziemy wyroby z korka – do wyboru do koloru, może to być dobra pamiątka i prezent z Portugalii. Jeśli jednak szukamy dużych centrów handlowych, to najlepiej wybrać się do Centrum Handlowego Vasco da Gama w Parku Narodów lub Centrum Handlowego Colombo (dojazd metra niebieską linią do stacji “Colegio Militar / Luz”).

Na różnych targach i jarmarkach świątecznych w Lizbonie nabyć można produkty regionalne, ozdoby świąteczne, tradycyjne artykuły spożywcze (wino, oliwa, sery, oliwki, słodkości) oraz rękodzieło portugalskie i międzynarodowe. Przed świętami można również odwiedzić Targ Złodziei na Alfamie (każdy wtorek i sobota), gdzie dostaniemy dosłownie wszystko.

Boże Narodzenie w Portugalii – tradycje, zwyczaje, jak jest obchodzone?

Boże Narodzenie po portugalsku, to Natal – jest to od zawsze święto rodzinne w tradycji portugalskiej, w związku z czym wiele osób wyjeżdża wtedy z Lizbony do rodziny w różnych częściach kraju. Jednocześnie wiele osób przyjeżdża spędzić Boże Narodzenie właśnie w Lizbonie. Dzięki czemu w mieście nie widać, aby było mniej osób lub było spokojniej.

Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

W portugalskich domach wiesza się ozdoby świąteczne, bardzo często z gałęzi jodłowych. W domach buduje się kolorowe szopki ustawione najczęściej pod choinką, a w kościołach powstają szopki dużych rozmiarów ustawione obok wejścia lub prezbiterium (w Lizbonie warto szczególnie zobaczyć szopkę bożonarodzeniową w Bazylice Estrela).

Popularny jest zwyczaj stawiania choinki świątecznej – Árvore de Natal – ozdabiają ją suszone owoce, kokardy, ozdoby wykonane z orzechów i słomy, kolorowe bombki, światełka i łańcuchy. Często na ulicach Lizbony spotkać można się z kolorowym ozdabianiem balkonów lub okien, a także wywieszaniem obrazu przedstawiającego Dzieciątko Jezus.

Święta Bożego Narodzenie w Portugalii, to tylko 24 grudnia (Wigilia) oraz 25 grudnia. 26 grudnia to już normalny dzień pracujący, a tylko nie wielu Portugalczyków robi sobie wtedy dzień wolny.

W wielu aspektach święta Bożego Narodzenie różnią się od świąt obchodzony w Polsce – czym dokładnie? O tym oraz o innych tradycjach bożonarodzeniowych w Portugalii, kolacji wigilijnej, pasterce i zwyczaju dawania prezentów napisaliśmy osoby post: Zwyczaje i tradycje Bożego Narodzenia w Portugalii >>>, do którego zapraszamy osoby zainteresowane. Sprawdźcie np. co się je na Wigilię w portugalskich domach lub kto przynosi prezenty portugalskim dzieciom pod choinkę?


Korzystając jednocześnie z okazji już teraz wszystkim czytelnikom InfoLizbona.pl życzymy zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenie, wszystkiego dobrego, dużo spokoju oraz radości w okresie świątecznym i nie tylko. Zapraszamy jednocześnie do naszego kolejnego poradnik, tym razem poświęconego Sylwestrowi 2019/2020 w Lizbonie, który ukaże się zaraz po Bożym Narodzeniu.

Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona Portugalia Tradycje Wydarzenie Co sie Dzieje Sylwester 2019 Przewodnik Zabytki Atrakcje Zwiedzanie Boze Narodzenie

Jeśli powyższy tekst okazał się pomocny dla Ciebie, to mamy prośbę – kliknij w poniższy baner, który przekieruje Cię na stronę Pajacyka. Klikając w jego brzuszek możesz wspomóc dożywianie dzieciaków!

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)