Multimedialna historia Lizbony w 60 minut za sprawą Lisboa Story Centre [Zdjęcia + Wideo]

Lizbona Lisbon Story Center Foto Fotografie Baixa Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Lizbony

Jaka jest historia Lizbony i jej najważniejszych zabytków turystycznych oraz jak ją przedstawić w ciekawy sposób? Pomysłodawcy Lisboa Story Centre chyba znaleźli na to sposób. Lisboa Story Centre to atrakcja turystyczna Lizbony zlokalizowana w samym centrum miasta, a która pokazuje historię obecnej stolicy Portugalii w multimedialny sposób, gdzie dzięki słuchowi, dotykowi, wzrokowi i węchowi poznamy, jak kształtowała się Lizbona i jakie były jej dzieje. Lisboa Story Centre zabiera nas w 60 minutową podróż przez Lizboną od czasów Fenicjan po dzień dzisiejszy. 

Zobaczymy tutaj, jak wyglądała Lizbona otoczona przez mury zamkowe, jak się rozwijała podczas Ery Odkryć Geograficznych, będzie okazja na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał skład towarów przywożonych z najdalszych krańców świata, poczujemy działania Inkwizycji, a w specjalnym pomieszczeniu będziemy mieli okazję doświadczyć, jak miasto przeżywało tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1755 roku. Jednak Lisboa Story Center ma do zaoferowania dużo więcej!

Wspólnie z Markizem de Pombal przejdziemy przez odbudowę Lizbony, by zobaczyć, jak na głównym placu Lizbony – Praca do Comercio świętowano ważne wydarzenia dla XX wieku w Portugalii. Zobaczcie zatem galerię zdjęć i wideo z Lizbońskiego Centrum Historii, by wiedzieć, czego się spodziewać, a jednocześnie sprawdźcie, w jakich godzinach jest otwarte te multimedialne centrum poświęcone historii Lizbony, ile kosztują bilety oraz jak tam dojechać.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku po Lisboa Story Center?

Bilety online do Lisboa Story Center i innych ciekawych miejsc w Lizbonie

 

 


Lisboa Story Centre w Lizbonie – opis

Jest to jedna z nowszych i ciekawszych atrakcji turystycznych Lizbony, gdyż działa ona od 11 września 2012 roku, jednak w tym czasie udało jej się już uzyskać całkiem pozytywne recenzje turystów, jak i mieszkańców Portugalii. Lizbońskiego Centrum Historii jest zlokalizowany we wschodnim skrzydle Terreiro do Paço, czyli placu Praca do Comercio. Poznamy je bez trudu, gdyż wejście do centrum jest czytelnie i jasno oznakowane tablicami z nazwą Lisboa Story Center.

Lizbona Lisbon Story Center Foto Fotografie Baixa Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Lizbony
Ryciny przedstawiające Lizbonę dawniej

Lisboa Story Centre zajmuje przestrzeń ponad 2200 metrów kwadratowych, na której przedstawiono ekspozycję poświęconą i inspirowaną historią Lizbony. Nie jest to jednak klasyczne muzeum z różnego rodzaju eksponatami, które można tylko oglądać. W Lizbońskim Centrum Historii przygotowano ekspozycję, która zabiera nas w 60 minutową podróż przez historię Lizbony. Już przy wejściu dostajemy zestawy słuchawkowe, które nakładamy na uszy i powoli jesteśmy prowadzeni przez ekspozycję Lizbońskiego Centrum Historii. Na ekspozycję składają się repliki dawnych map, instalacje wideo, modele łodzi i innych urządzeń, efekty słuchowe, zrekonstruowane pomieszczenia, multimedialne pomieszczenie poświęcone trzęsieniu ziemi z 1755 roku, kopie dokumentów oraz planów, a także instalacje przestrzenne i hologram 3D.

Zwiedzanie Lisboa Story Centre

Na dolnym piętrze Lizbońskiego Centrum Historii znajduje się 5 ekspozycji, każda bazująca na innym epizodzie historii Lizbony, a przez każdą a nich zwiedzający jest prowadzony przez słuchawkowy zestaw przewodnikowy. Ekspozycje są ułożone w chronologicznym porządku i są poświęcone: Ekspozycja 1 – Mity i początki miasta; Ekspozycja 2 – Kosmopolityczne miasto i jego rozwój w czasach odkryć geograficznych; Ekspozycja 3 – 1 listopada 1755 i wielkie trzęsienie ziemi; Ekspozycja 4 – Wizje Pombala i odbudowa Lizbony; Ekspozycja 5 –  Terreiro do Paço oraz Ekspozycja 6 – Odkrywania Lizbony i jej najważniejszych momentów w historii (ostatnia ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze budynku).

Lizbona Lisbon Story Center Foto Fotografie Baixa Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Lizbony
Instalacje wideo poświęcone historii stolicy Portugalii

Na początku zwiedzania dowiadujemy się o pierwszych założycielach miasta, jaką miało ono formę oraz gdzie znajdowało się kiedyś centrum Lizbony. Następnie jesteśmy prowadzanie przez skład towarów przywożonych na statkach z najdalszych krańców świata odkrytych przez Portugalczyków w wieku XV i XVI. Zobaczyć tutaj można, jak nowe smaki i bogactwa zmieniły wygląd Lizbony oraz jakie budowle powstały w tych czasach, a także które z nich przetrwały do dzisiaj.

Kolejną częścią Lizbońskiego Centrum Historii, przez wielu uważaną za najlepszą, jest pokój filmowy poświęcony katastrofie, która nawiedziła Lizboną 1 listopada 1755 roku. Nawet jeśli wcześniej słyszeliście już o katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi, to właśnie tutaj w Lisboa Story Centre, będziecie mogli dostać realny obraz tego, jak mógł wyglądać ten czarny dzień w historii Lizbony i co się wtedy wydarzyło. Po trzęsieniu ziemi zobaczymy, jak Lizbonę odbudowywano ze skutków tego kataklizmu, jak powstała nowa dzielnica Baixa, by dalej znowu dostać się na miejsce, w którym znajduje się Lizbońskiego Centrum Historii, czyli Praca do Comercio i zobaczyć, jak ten plan się zmieniał, co się na nim wydarzyło w XX wieku. Będzie to świetna okazja, by prześledzić powstawanie obecnego centrum Lizbony. Na koniec na wszystkich czeka multimedialna ekspozycja, w której dowiemy się więcej o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Lizbony oraz sklep z pamiątkami, jeśli ktoś będzie miał ochotę na pamiątki z Lizboną w roli głównej.

Lizbona Lisbon Story Center Foto Fotografie Baixa Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Lizbony
Centrum zwiedzam ze słuchawkami na uszach…

Ceny biletów i zniżki do Lisboa Story Centre – 2022 rok

 • Dorośli:  6,5 €.
 • Seniorzy (+65) i uczniowie oraz studenci (> 16. roku życia): 4,5 €.
 • Dzieci 6-15 lat: 3 €.
 • Dzieci poniżej 5 lat: za darmo.
 • Rodziny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 15. roku życia): 16 €.
 • Bezpłatnie: posiadacze karty turystycznej Lisboa Card.
 • Podane ceny aktualne są na rok 2022.
 • Bilety online do Lisboa Story Center można kupić tutaj >>>.

Bilety dla grup 10 lub więcej osób:

 • Dorośli:  4,5 €.
 • Seniorzy (+65) i uczniowie oraz studenci (> 16. roku życia): 3,5 €.
 • Dzieci 6-15 lat: 2,5 €.
 • Dzieci poniżej 5 lat: za darmo.
 • Podane ceny są aktualne na rok 2022.

Bilety łączone do Lisboa Story Centre i Centrum Interpretacyjnego Historii Dorsza (Centro Interpretativo da História do Bacalhau) :

 • Dorośli:  9 €.
 • Dzieci 6-15 lat: 4 €
 • Dzieci poniżej 5 lat: za darmo.
 • Podane ceny są aktualne na rok 2022.

Bilety łączone do Lisboa Story Center, łuk triumfalny Arco da Rua Augusta i Centrum Interpretacyjnego Historii Dorsza:

 • Dorośli:  11,5 €.
 • Seniorzy (+65) i uczniowie oraz studenci (> 16. roku życia): 9 €.
 • Dzieci 6-15 lat: 7 €.
 • Dzieci poniżej 5 lat: za darmo.
 • Podane ceny są aktualne na rok 2022.
Lizbona Lisbon Story Center Foto Fotografie Baixa Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Lizbony
Modele łodzi, czy statków również zobaczymy w lizbońskim Lisboa Story Centre

Godziny otwarcia Lisboa Story Centre

Centrum jest otwarte każdego dnia od godziny 10.00 do 20.00, a ostatnie wejście jest o godziny 19.00.

Lisboa Story Centre – informacje praktyczne

 • Zestawy słuchawkowe są już zawarte w cenę, nie ma zatem potrzeby, by dodatkowo za nie płacić.
 • W zestawach słuchawkowych dostępne opcje zwiedzania to portugalski, angielski, hiszpański, francuski, włoski, niemiecki, rosyjski, chiński i japoński. Nie ma języka polskiego.
 • Do każdej opowiedzianej historii zawsze można wrócić używając klawiatury na zestawie słuchawkowym, dlatego nie ma potrzeby się spieszyć.
 • Obiekt jest przystosowany do potrze osób niepełnosprawnych.

Prezentowane tutaj informacje są pomocne? Zapraszamy zatem do postawienia nam wirtualnej kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 • Jest to dobra atrakcja na jeden z pierwszych dni w Lizbony, gdyż w przystępny sposób pokazuje historię tego miasta.
 • Warto zakupić bilety łączone do Lisboa Story Centre i Centrum Interpretacyjnego Historii Dorsza (Centro Interpretativo da História do Bacalhau), które to jest nową atrakcją w Lizbonie.
 • Dobra alternatywa na zwiedzanie Lizbony, gdy pada deszcze i nie mamy za bardzo pomysłu na spędzenie czasu w stolicy Portugalii.
 • Zwiedzanie Lisboa Strory Centre zajmuje 1-1,5h.
Lizbona Lisbon Story Center Foto Fotografie Baixa Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Lizbony
Skład portowy

Dojazd do Lisboa Story Centre w Lizbonie

 • Metro – niebieska linia, stacja metra Terreiro do Paço.
 • Autobusy numer:  728, 732, 735, 736, 759, 760, 781, 782 (przystanek “Praca do Comercio”).
 • Tramwaje 15 i 25 (przystanek “Praca do Comercio”).
 • Podziemny parking płatny znajduje się na pobliskim Praça do Município. Miejsca parkingowe można również znaleźć na Campo das Cebolas 5 minut spacerem od Lisboa Story Centre.

Lisboa Story Centre – adres i kontakt

Terreiro do Paço, nº 78 a 81
1100-148 Lizbona

Telefon: +351 21 194 10 99
Fax: +351 21 115 32 80
Email: info@lisboastorycentre.pt oraz servicoeducativo@lisboastorycentre.pt

Lizbona Lisbon Story Center Foto Fotografie Baixa Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Lizbony
Historia najnowsza Praca do Comercio również jest przedstawiona w Lisboa Story Centre

Lokalizacja Lisboa Story Centre na turystycznej mapie Lizbony i okolic

Wideo z Lisboa Story Centre

 

 

Galeria foto prezentująca atrakcje Lisboa Story Centre w Lizbonie

Noclegi w centrum Lizbony – aktualne promocje i ceny

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)