Muzeum Morskie w Lizbonie – morska historia Portugalii w jednym miejscu [Informacje praktyczne]

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie

Muzeum Morskie w Lizbonie, nazywane czasem Muzeum Marynistycznym lub Muzeum Żeglugi w Lizbonie, to jedno z tych muzeów, które potrafi zaciekawić na wiele sposób. Prezentuje ono historią morską Portugalii, jej wielkich odkryć geograficznych oraz rozwój sztuki żeglarskiej na przestrzeni wieków oraz wszystko, co z tym związane. Przygotowaliśmy dla Was specjalny przewodnik, który zawiera szereg informacji praktycznych o Muzeum Morskim w Lizbonie – m.in. godziny otwarcia, aktualne ceny biletów, zniżki dla dzieci i seniorów, czy też galerię zdjęć oraz opis i historię Muzeum Morskiego w Lizbonie, które jednocześnie jest największym muzeum morskim w całej Portugalii.

Wielkie modele statków, stare mapy, statki w skali 1:1 oraz oryginalne elementy wyposażenia dawnych karawel lub galeonów – to wszystko znajdziemy w Muzeum Morskim w Lizbonie. Kolekcja muzealna poświęconą historii morskiej Portugalii zebrana przez lizbońskie muzeum , czyni je jednym z największych tego typów muzeów na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że Muzeum Morskiej w Lizbonie zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli wręcz, że należy je odwiedzić. Dlaczego? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście. Zapraszam!


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku po Muzeum Morskim w Lizbonie?

Gdzie można nabyć bilety on-line do atrakcji w Lizbonie?

 

 


Muzeum Morskie w Lizbonie – opis

Museu de Marinha, jak po portugalsku nazywa się Muzeum Morskie w Lizbonie, to obecnie jedno z najważniejszych muzeów w Lizbonie. Przy tym również jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w całej Portugalii – co roku muzeum te odwiedza ok. 150 000 turystów. Muzeum Morskie w Lizbonie prezentuje m.in.:

 • Różne aspekty dominacji Portugalii na morzach i oceanach świata.
 • Erę Wielkich Odkryć Geograficznych i stopniowe poszerzanie wiedzy o świecie.
 • Rozwój sztuki żeglarskiej na przestrzeni wieków.
 • Modele statków od Ery Wielkich Odkryć Geograficznych, aż do czasów współczesnych, w tym modele w skali 1:1 oraz oryginalne jednostki.
 • Sztukę związaną z morzami i oceanami.
 • Zbiory i reprodukcje starych map morskich oraz  innych elementów kartograficznych przedstawiających świat według ówczesnej wiedzy.
 • Największą na świecie kolekcji astrolabiów, czyli pomiarowych przyrządów nawigacyjnych, tak ważnych w czasie dominacji Portugalii na oceanach świata.
 • Elementy wyposażenia statków, w tym m.in. armaty, karabiny maszynowe, naczynia, olinowanie, czy codzienne rzeczy marynarzy.
Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Mapa odkryć Portugalii oraz jej posiadłości zamorskich w XVI wieku

Historia Muzeum Morskiego w Lizbonie

Historia lizbońskiego Muzeum Morskiego, czy też Muzeum Żeglugi, jak jest ono również czasami nazywane, sięga roku 1863 (dokładnie 22 lipca 1863 roku), kiedy to portugalski król Luis I nakazał utworzenie kolekcji historycznej związanej z portugalską działalnością na morzach i oceanach świata. Początkowe zbiory muzealne były związane z Akademią Morską, lecz w szybkim czasie powstał pomysł utworzenie Narodowego Muzeum Marynarki, które miałoby przejąć zebranej materiały.

Obecnej formy zbiory muzealne zaczęły jednak nabierać dopiero w roku 1934, kiedy podjęto plany, aby umiejscowić zbiory w Klasztorze Hieronimitów, wcześniej jednak należało obiekt ten przystosować do tego typu funkcji. W międzyczasie, bo w roku 1948, zbiory obecnego Muzeum Morskiego w Lizbonie, wzbogaciły się o prywatną kolekcję Henry Maufroy Seixas – jednego z największych darczyńców muzeum.

Zbiory tymczasowo były przechowywane w Palácio dos Condes de Farrobo w latach 1949-1962, zanim trafiły do Klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem. 15 sierpnia 1962 roku Muzeum Morskie w Lizbonie oficjalnie otwarło swoje drzwi w Klasztorze Hieronimitów dla zwiedzających, gdzie znajduje się do chwili obecnej. W latach 50. XX wieku wybudowano dodatkowy pawilon on muzeum, aby pomieścić rozrastającą się kolekcję muzeum, a gdzie obecnie znajdują m.in. modele statków w skali 1:1 oraz innych maszyn.

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Muzeum Morskie w Lizbonie przedstawia modele statków z różnych czasów

Muzeum Morskie w Lizbonie – ceny biletów i bilety specjalne

 • Dorośli: 6,5€.
 • Seniorzy powyżej 65. roku życia: 3,25€.
 • Studenci: 3,25€.
 • Młodzież 12-18 lat: 3,25€.
 • Dzieci do 12. roku życia: gratis.
 • Bilet rodzinny 2 osoby dorosłe i 2 dzieci <18 lat: 14,60€.
 • Każde dodatkowe dziecko w ramach biletu rodzinnego: 1,60€.
 • z Lisboa Card: 4€.
 • Darmowe wstęp w 1. niedzielę każdego miesiąca dla turystów indywidualnych oraz grup do 12 osób; 20 maja przez cały dzień
 • Ceny aktualne na 2022 rok. 
 • Dokładny cennik wejść i wszystkich zniżek do muzeum znajdziemy na oficjalnej stronie: ccm.marinha.pt >>>.
Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Muzeum posiada liczną kolekcję przyrządów służących do nawigacji

Godziny otwarcia Muzeum Morskiego w Lizbonie

Muzeum Morskie w Lizbonie jest otwarte:
+ 1 października – 30 kwietnia w godzinach 10.00-17.00.
+ 1 maja – 30 września w godzinach 10.00-18.00.
+ Muzeum jest zamknięte w każdy poniedziałek.
+ W dniach 01.01., niedziela wielkanocna, 25.12.i 01.05. muzeum również jest nieczynne.

Muzeum Morskie w Lizbonie – informacje praktyczne

Kolekcja Muzeum Morskiego w Lizbonie jest szeroka, a na całą kolekcję muzeum składa się ponad 20 000 eksponatów, jednak nie wszystkie są prezentowane (prezentowanych jest ok. 6000 eksponatów). Muzeum mieści się w północno-zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów, a jego zwiedzania zajmuje około 1,5-2h. Jest ono przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Większość obiektów znajduje się w gablotach lub nie można ich dotykać, mimo tego jednak kolekcja muzeum jest ciekawa i zwiedza się je bez znużenia. Dzięki temu nawet najmłodsi nie będą się nudzić w muzeum, zainteresują ich na pewno m.in. repliki i modele dawnych karawel i galeonów, statki oraz łodzie w skali 1:1, repliki broni okrętowej, czy elementy wyposażenia oraz zdobnictwa statków. Wszystkie opisy eksponatów są w języku portugalskim i angielskim. W Muzeum Morskim w Lizbonie można robić zdjęcia oraz kręcić wideo, jednak bez użycia lampy błyskowej. W celu komercyjnego użycia materiałów stworzonych w muzeum należy skontaktować się z władzami muzeum.

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Muzeum potrafi zainteresować każdego

Dojazd do Muzeum Morskiego w Lizbonie

 • Tramwaj 15 z Praca do Comercio do przystanku “Centro Cultural Belém”.
 • Autobusy 728, 714, 727, 729, 743, 749, 751 do przystanku “Mosteiro Jerónimos”.
 • Pociąg relacji Cais do Sodre – Cascais, do stacji “Belem”, a następnie około 15 minut piechotą w kierunku Klasztoru Hieronimitów.
 • Samochodem z centrum Lizbony, kierunek Belem. Samochód można zostawić na parkingu obok muzeum lub na parkingach podziemnych w Centrum Kultury Belem. Miejsc bezpłatnych można próbować szukać na pobliskiej Av. Torre de Belém.

Jeśli przekazane informacje okazały się pomocne dla Ciebie, to zapraszamy do postawienia nam wirtualnej kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Muzeum Morskie – adres i kontakt

Museu de Marinha
Praça do Império
1400-206 Lisboa
Portugalia

Tel.: +351 213620019
Fax: +351 211938470
E-mail : geral.museu@marinha.pt

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Żaglowiec “Sagres”

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Morskie w Lizbonie?

 • Jest to muzeum poświęcone ważnemu aspektowi historii Portugalii i jej znaczeniu dla całego świata.
 • Ma bogatą kolekcję, jedną z najciekawszych i największych tego typu na całym świecie.
 • Zainteresuje nie tylko dorosłych, ale również dzieci.
 • Nie ma tłumów w muzeum, dzięki dużej liczbie eksponatów oraz powierzchni, mimo, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w całej Lizbonie.
 • By zobaczyć cenne eksponaty Muzeum Morskiego w Lizbonie, m.in. figurkę Archanioła Rafaela, którą to w swoją podróż do Indii zabrał Vasco da Gama, alegorię Neptuna z XVIII wieku, różnego rodzaju mapy dawnego świata, modele karawel i galeonów, czy kajutę królewskiego jachtu “Amelia”, która prezentuje oryginalnego wyposażanie.
 • Pozwala zgłębić i zrozumieć historię odkryć geograficznych, o których każdy z nas uczył się w szkole, a które są tak ważne dla Portugalii i jej tożsamości narodowej.

Lokalizacja Muzeum Morskiego w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

 

 

Wideo z Muzeum Morskiego w Lizbonie

Muzeum Morskie w Lizbonie – galerie zdjęć

Aktualne promocje na hotele, domy i apartamenty w Lizbonie

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • […] W roku 2014 cena biletu normalnego to 6,5 €, seniorzy powyżej 65. roku życia, młodzież w roku 12-18 lat i studenci płacą za bilet 3€, a dzieci do 12. roku życia mają wstęp bezpłatny. Muzeum Marynistyczne jest czynne od wtorku do niedzieli każdego miesiąca, a wyróżnieniem:  1 października – 30 kwietnia w godzinach 10.00-17.00 i 1 maja – 30 września w godzinach 10.00-18.00. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Po szczegółowe ceny biletów, godziny otwarcia oraz więcej informacji praktycznych sprawdź tekst: Muzeum Morskie w Lizbonie – morska historia Portugalii w jednym miejscu [Informacje praktyczne] &g… […]

   Odpowiedz
  • “W celu komercyjnego użycia materiałów stworzonych w muzeum należy skontaktować się z władzami muzeum.” – czy to oznacza, że nie można ich opublikować np. na blogu bez zgody muzeum?

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)