Muzeum Morskie w Lizbonie – morska historia Portugalii w jednym miejscu [Informacje praktyczne]

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie

Muzeum Morskie w Lizbonie, nazywane czasem Muzeum Marynistycznym lub Muzeum Żeglugi w Lizbonie, to jedno z tych muzeów, które potrafi zaciekawić na wiele sposób. Prezentuje ono historią morską Portugalii, jej wielkich odkryć geograficznych oraz rozwój sztuki żeglarskiej na przestrzeni wieków oraz wszystko, co z tym związane. Przygotowaliśmy dla Was specjalny przewodnik, który zawiera szereg informacji praktycznych o Muzeum Morskim w Lizbonie – m.in. godziny otwarcia, aktualne ceny biletów, zniżki dla dzieci i seniorów, czy też galerię zdjęć oraz opis i historię Muzeum Morskiego w Lizbonie, które jednocześnie jest największym muzeum morskim w całej Portugalii.

Wielkie modele statków, stare mapy, statki w skali 1:1 oraz oryginalne elementy wyposażenia dawnych karawel lub galeonów – to wszystko znajdziemy w Muzeum Morskim w Lizbonie. Kolekcja muzealna poświęconą historii morskiej Portugalii zebrana przez lizbońskie muzeum , czyni je jednym z największych tego typów muzeów na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że Muzeum Morskiej w Lizbonie zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli wręcz, że należy je odwiedzić. Dlaczego? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście. Zapraszam!

Muzeum Morskie w Lizbonie – opis

Museu de Marinha, jak po portugalsku nazywa się Muzeum Morskie w Lizbonie, to obecnie jedno z najważniejszych muzeów w Lizbonie. Przy tym również jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w całej Portugalii – co roku muzeum te odwiedza ok. 150 000 turystów. Muzeum Morskie w Lizbonie prezentuje m.in.:

 • Różne aspekty dominacji Portugalii na morzach i oceanach świata.
 • Erę Wielkich Odkryć Geograficznych i stopniowe poszerzanie wiedzy o świecie.
 • Rozwój sztuki żeglarskiej na przestrzeni wieków.
 • Modele statków od Ery Wielkich Odkryć Geograficznych, aż do czasów współczesnych, w tym modele w skali 1:1 oraz oryginalne jednostki.
 • Sztukę związaną z morzami i oceanami.
 • Zbiory i reprodukcje starych map morskich oraz  innych elementów kartograficznych przedstawiających świat według ówczesnej wiedzy.
 • Największą na świecie kolekcji astrolabiów, czyli pomiarowych przyrządów nawigacyjnych, tak ważnych w czasie dominacji Portugalii na oceanach świata.
 • Elementy wyposażenia statków, w tym m.in. armaty, karabiny maszynowe, naczynia, olinowanie, czy codzienne rzeczy marynarzy.
Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Mapa odkryć Portugalii oraz jej posiadłości zamorskich w XVI wieku

Historia Muzeum Morskiego w Lizbonie

Historia lizbońskiego Muzeum Morskiego, czy też Muzeum Żeglugi, jak jest ono również czasami nazywane, sięga roku 1863 (dokładnie 22 lipca 1863 roku), kiedy to portugalski król Luis I nakazał utworzenie kolekcji historycznej związanej z portugalską działalnością na morzach i oceanach świata. Początkowe zbiory muzealne były związane z Akademią Morską, lecz w szybkim czasie powstał pomysł utworzenie Narodowego Muzeum Marynarki, które miałoby przejąć zebranej materiały.

Obecnej formy zbiory muzealne zaczęły jednak nabierać dopiero w roku 1934, kiedy podjęto plany, aby umiejscowić zbiory w Klasztorze Hieronimitów, wcześniej jednak należało obiekt ten przystosować do tego typu funkcji. W międzyczasie, bo w roku 1948, zbiory obecnego Muzeum Morskiego w Lizbonie, wzbogaciły się o prywatną kolekcję Henry Maufroy Seixas – jednego z największych darczyńców muzeum.

Zbiory tymczasowo były przechowywane w Palácio dos Condes de Farrobo w latach 1949-1962, zanim trafiły do Klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem. 15 sierpnia 1962 roku Muzeum Morskie w Lizbonie oficjalnie otwarło swoje drzwi w Klasztorze Hieronimitów dla zwiedzających, gdzie znajduje się do chwili obecnej. W latach 50. XX wieku wybudowano dodatkowy pawilon on muzeum, aby pomieścić rozrastającą się kolekcję muzeum, a gdzie obecnie znajdują m.in. modele statków w skali 1:1 oraz innych maszyn.

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Muzeum Morskie w Lizbonie przedstawia modele statków z różnych czasów

Muzeum Morskie w Lizbonie – ceny biletów i bilety specjalne

 • Dorośli: 6,5€.
 • Seniorzy powyżej 65. roku życia: 3,25€.
 • Studenci: 3,25€.
 • Młodzież 12-18 lat: 3,25€.
 • Dzieci do 12. roku życia: gratis.
 • Bilet rodzinny 2 osoby dorosłe i 2 dzieci <18 lat: 14,60€.
 • Każde dodatkowe dziecko w ramach biletu rodzinnego: 1,60€.
 • z Lisboa Card: 4€.
 • Darmowe wstęp w 1. niedzielę każdego miesiąca dla turystów indywidualnych oraz grup do 12 osób; 20 maja przez cały dzień
 • Ceny aktualne na 2021 rok. 
 • Dokładny cennik wejść i wszystkich zniżek do muzeum znajdziemy na oficjalnej stronie: ccm.marinha.pt >>>.
Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Muzeum posiada liczną kolekcję przyrządów służących do nawigacji

Godziny otwarcia Muzeum Morskiego w Lizbonie

Muzeum Morskie w Lizbonie jest otwarte:
+ 1 października – 30 kwietnia w godzinach 10.00-17.00.
+ 1 maja – 30 września w godzinach 10.00-18.00.
+ Muzeum jest zamknięte w każdy poniedziałek.
+ W dniach 01.01., niedziela wielkanocna, 25.12.i 01.05. muzeum również jest nieczynne.

Muzeum Morskie w Lizbonie – informacje praktyczne

Kolekcja Muzeum Morskiego w Lizbonie jest szeroka, a na całą kolekcję muzeum składa się ponad 20 000 eksponatów, jednak nie wszystkie są prezentowane (prezentowanych jest ok. 6000 eksponatów). Muzeum mieści się w północno-zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów, a jego zwiedzania zajmuje około 1,5-2h. Jest ono przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Większość obiektów znajduje się w gablotach lub nie można ich dotykać, mimo tego jednak kolekcja muzeum jest ciekawa i zwiedza się je bez znużenia. Dzięki temu nawet najmłodsi nie będą się nudzić w muzeum, zainteresują ich na pewno m.in. repliki i modele dawnych karawel i galeonów, statki oraz łodzie w skali 1:1, repliki broni okrętowej, czy elementy wyposażenia oraz zdobnictwa statków. Wszystkie opisy eksponatów są w języku portugalskim i angielskim. W Muzeum Morskim w Lizbonie można robić zdjęcia oraz kręcić wideo, jednak bez użycia lampy błyskowej. W celu komercyjnego użycia materiałów stworzonych w muzeum należy skontaktować się z władzami muzeum.

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Muzeum potrafi zainteresować każdego

Dojazd do Muzeum Morskiego w Lizbonie

 • Tramwaj 15 z Praca do Comercio do przystanku “Centro Cultural Belém”.
 • Autobusy 728, 714, 727, 729, 743, 749, 751.
 • Pociąg relacji Cais do Sodre – Cascais, do stacji Belem, a następnie około 15 minut piechotą w kierunku Klasztoru Hieronimitów.
 • Samochodem z centrum Lizbony, kierunek Belem. Samochód można zostawić na parkingu obok muzeum lub na parkingach podziemnych w Centrum Kultury Belem. Miejsc bezpłatnych można próbować szukać na pobliskiej Av. Torre de Belém.

Muzeum Morskie – adres i kontakt

Museu de Marinha
Praça do Império
1400-206 Lisboa
Portugalia

Tel.: +351 213620019
Fax: +351 211938470
E-mail : geral.museu@marinha.pt

Foto_Lizbona i Belem Muzeum Morskie Marynistyczne Żeglugi Foto Zdjęcia Przewodnik Fotografie
Żaglowiec “Sagres”

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Morskie w Lizbonie?

 • Jest to muzeum poświęcone ważnemu aspektowi historii Portugalii i jej znaczeniu dla całego świata.
 • Ma bogatą kolekcję, jedną z najciekawszych i największych tego typu na całym świecie.
 • Zainteresuje nie tylko dorosłych, ale również dzieci.
 • Nie ma tłumów w muzeum, dzięki dużej liczbie eksponatów oraz powierzchni, mimo, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w całej Lizbonie.
 • By zobaczyć cenne eksponaty Muzeum Morskiego w Lizbonie, m.in. figurkę Archanioła Rafaela, którą to w swoją podróż do Indii zabrał Vasco da Gama, alegorię Neptuna z XVIII wieku, różnego rodzaju mapy dawnego świata, modele karawel i galeonów, czy kajutę królewskiego jachtu “Amelia”, która prezentuje oryginalnego wyposażanie.
 • Pozwala zgłębić i zrozumieć historię odkryć geograficznych, o których każdy z nas uczył się w szkole, a które są tak ważne dla Portugalii i jej tożsamości narodowej.

Lokalizacja Muzeum Morskiego w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

 

 

Wideo z Muzeum Morskiego w Lizbonie

Muzeum Morskie w Lizbonie – galerie zdjęć


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • […] W roku 2014 cena biletu normalnego to 6,5 €, seniorzy powyżej 65. roku życia, młodzież w roku 12-18 lat i studenci płacą za bilet 3€, a dzieci do 12. roku życia mają wstęp bezpłatny. Muzeum Marynistyczne jest czynne od wtorku do niedzieli każdego miesiąca, a wyróżnieniem:  1 października – 30 kwietnia w godzinach 10.00-17.00 i 1 maja – 30 września w godzinach 10.00-18.00. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Po szczegółowe ceny biletów, godziny otwarcia oraz więcej informacji praktycznych sprawdź tekst: Muzeum Morskie w Lizbonie – morska historia Portugalii w jednym miejscu [Informacje praktyczne] &g… […]

   Odpowiedz
  • “W celu komercyjnego użycia materiałów stworzonych w muzeum należy skontaktować się z władzami muzeum.” – czy to oznacza, że nie można ich opublikować np. na blogu bez zgody muzeum?

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)