Gdzie w Lizbonie był kręcony “Dom z papieru” Netflixa?

Gdzie w Lizbonie były kręcone sceny kultowego serialu Netflix “Dom z papieru”? Zapraszamy na krótką wycieczką po Lizbonie, w której pokazujemy i opisujemy miejsca w portugalskiej stolicy, które zobaczycie oglądając netflixowy “Dom z papieru”. 

Jeśli oglądaliście “La casa de papel”, szczególnie 5. sezon, pierwszą część, to Lizbona, jako miasto, również miała tutaj swój epizod, gdyż niektóre sceny były kręcone właśnie w portugalskiej stolicy. Planując pobyt w Portugalii i zwiedzanie Lizbony można odwiedzić miejsca, gdzie aktorzy występowali. Szczególnie, że niektóre miejsca, które zobaczymy w serialu “Dom z papieru” są dość znane i są popularnymi atrakcjami turystycznymi Lizbony. 

Ten swoisty przewodnik po Lizbonie pomoże Wam odnaleźć miejsca z “Domu z papieru”, które były kręcone w Portugalii. Jednocześnie opisujemy je w kilku słowach i podpowiadamy, jak łatwo je zlokalizować na turystycznej mapie Lizbony. A może być tak zwiedzać Lizbonę śladami scen z “Domu z papieru”?

“Dom z papieru” i Lizbona

Lizbona pojawia się w 5. sezonie “Domu z papieru”. Miasto pojawia się we wspomnieniach Tokio (granej przez aktorkę Úrsule Corberó), a sceny w portugalskiej stolicy do serialu były kręcone we wrześniu 2020. W serialu zobaczymy kilka miejsca z samej Lizbony, jak i okolic Lizbony (drugiej strony rzeki Tag).

Gdzie w Lizbonie był kręcony “Dom z papieru” Netflixa?

Mimo, że Lizbona, jako sceneria pojawia się tylko kilka razy w 5. sezonie “Domu z papieru”, to jednak miasto szybko zapada w pamięć, gdyż sceny kręcone w portugalskiej stolicy są po prostu ciekawe i dobrze zmontowane. Można by napisać, że Lizbona (miasto, a nie postać z serialu) prezentuje się na nich wyjątkowo pięknie. Jakie zatem to miejsca w Lizbonie i okolicach, gdzie był kręcony “Dom z papieru”?

Ulica Rua da Bica i winda w Lizbonie

Na pierwszy plan weźmy jedną z najbardziej malowniczy ulic i fotogenicznych wind w Lizbonie. Mowa oczywiście o ulicy Rua da Bica, która tak właściwie nazywa się Rua da Bica de Duarte Belo. Kursuje po niej winda Elevador da Bica, którą możecie świetnie znać z naszego Facebooka lub Instagrama, czy tez strony – wiele razy o niej już pisaliśmy.

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki Tokio
Źródło: netflixpt

Jak tutaj trafić? Ulica i winda Bica znajdują się w samym centrum. Można tutaj podejść spacerem od placu Rossio w 10-15 minut lub podjechać tramwajem 28 – przystanek nazywa się “Calhariz (Bica)”. 

Opis: Jest to jedna z najbardziej malowniczych uliczek Lizbony. Kolorowe budynki, suszące się pranie, kilka restauracyjek i barów oraz żółte wagoniki windy Bica sprawiają, że ulica nie przypadkowo często gości na kartkach i fotkach z Lizbony. Sama winda Bica działa już od końcówki XIX wieku, a łączy ona okolice targu Mercado da Ribeira z dzielnicą Bairro Alto.

Lokalizacja na mapie Lizbony: Rua da Bica de Duarte Belo >>>.


Dzielnica Bairro Alto i sceny z “Dom z papieru” Netlfixa w Lizbonie

Tutaj Netflix i reżyser Álex Pina przenoszą nas w czasy święta Lizbony, czyli Santos Populares lub inaczej po prostu Festiwalu św. Antoniego. Przenosimy się w uliczki dzielnicy Bairro Alto – dzielnicy, która normalnie słynie z życia nocnego w Lizbonie i dużej ilości wszelkiego rodzaju barów, pubów oraz klubów. Na potrzeby serialu “Dom z papieru” zainscenizowano kolorowe święto, które zawsze odbywa się w czerwcu (sceny do serialu były kręcone we wrześniu). Jest gwarnie, kolorowo z luźną atmosferą. Pamiętacie to miejsce z oglądania 5. sezonu “Domu z papieru”?

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki Tokio
Źródło: netflixpt

Jak tutaj trafić? Dzielnica Bairro Alto to kilka uliczek, a te główne arterie Bairro Alto w Lizbonie to ulice Rua da Rosa, Rua da Atalaia i Rua do Diário de Notícias. Sceny w “Domu z papieru” były kręcone na ulicy Rua da Atalaia – w okolicach numeru 78. Można tutaj podjechać słynnym żółtym tramwajem 28 (przystanki “Pç. Luis Camões” lub “Calhariz (Bica)”). Bez trudu dostaniemy się też metrem – do stacji “Baixa Chiado”, która znajduje się na skrzyżowaniu linii niebieskiej i zielonej lizbońskiego metra. Spacer od Rua Augusta, czyli głównego deptaku portugalskiej stolicy, zajmuje ok. 10-15 minut.

Opis: Normalnie uliczki Bairro Alto nie są takie kolorowe, jak w serialu, a na środku ulicy nie są ustawione stoły. Inscenizację przygotowano pod serial. W ciągu dnia Bairro Alto jest raczej spokojną i cichą dzielnicą. Odżywa ona wieczorem, gdy otwierają się kluby, bary i restauracje. Wtedy jest tutaj gwarno i pełno ludzi z całego świata.

Lokalizacja na mapie Lizbony: Rua da Atalaia 78 >>>.

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki Tokio


Most 25. Kwietnia w Lizbonie i “Dom z papieru”

Jedna ze scen wspomnień Tokio z “Domu z papieru” dzieje się na moście 25. Kwietnia w Lizbonie, czyli Ponte 25 de Abril. O zachodzie słońca para zakochanych pędzi przez most na motorze. Sam most 25. Kwietnia w Lizbonie jest jedną z najbardziej emblematycznych budowali portugalskiej stolicy. Zobaczycie go już z samolotu lądującego w Lizbonie, a przypominać może on słynny most Golden Gate z San Franciso w USA.

Jak tutaj trafić? Most 25. kwietnia łączy Lizbonę z miastem Almada po drugiej stronie rzeki Tag. Na most niestety nie można wejść spacerem, gdyż przebiega na nim autostrada. Działa tutaj jednak platforma widokowa z punktem widokowym na most. Więcej o niej piszemy tutaj: Poczuj, zobacz, usłysz most w Lizbonie >>>Jeśli mamy samochód / motor / skuter, to możemy przejechać mostem. Od północnej strony (Lizbony) na most wjeżdża się od dróg Eixo Norte-Sul, placu Praça de Espanha, dzielnicy Amoreiras, autostrady A5 oraz dzielnicy Alcântara. Wjazdy na most są jasno i czytelnie oznakowane. Pociągi przejeżdżające przez most 25 Kwietnia w Lizbonie odjeżdżają m.in. z dworców Sete Rios, Entercampos, Campolide oraz Roma-Areeiro. Firmą, która obsługuje większość połączeń kolejowych na drugą stronę mostu jest firma Fertagus – www.fertagus.pt. Autobusy, które jadą przez most 25. Kwietnia z Lizbony to np. 161, który odjeżdża z przystanku Av. Padre Manuel da Nóbrega. Więcej o autobusie 161 w Lizbonie przeczytać można tutaj >>>.

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki Tokio

Opis: Most 25. Kwietnia został oddany do użytku w roku 1966. Ma on ponad 2 277 metrów długości, a jego wysokość to ponad 190 metrów nad poziom wody. Nazwa mostu związana jest z datą Rewolucji Goździków, która miała miejsce w Portugalii 25. kwietnia 1974 roku. Więcej o historii mostu i ciekawostkach z nim związanych przeczytacie w przewodniku: Most, który stał się ikoną Lizbony i San Franciso >>>.

Lokalizacja na mapie Lizbonie: Most 25. Kwietnia >>>

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki Tokio
Źródło: netflixpt

Restauracja Ponto Final i romantyczna kolacja w “Dom z papieru”

Przenosimy się teraz na drugą stronę rzeki Tejo, a dokładnie do Cacilhas i miasta Almada. Tutaj przy dawnym opuszczonym wybrzeżu portowym znajduje się mała restauracyjka Ponto Final, w której miała miejsce serialowa romantyczna kolacja Tokio z widokiem na most 25. Kwietnia i Lizbonę nocą. Restauracja Ponto Final jest już dość popularnym miejscem, a  słynnie ona przede wszystkim z magicznej scenerii idealnej na podziwianie zachodów słońca i Lizbony nocą.

Jak tutaj trafić? Najpierw musimy złapać prom z Lizbony na drugą stronę rzeki Tejo. Promy odpływają z przystani Cais do Sodre. Łapiemy prom do Cacilhas. Wychodząc z promu idziemy wzdłuż rzeki, w kierunku mostu. Po ok. 20 minutach spaceru znajdziemy restaurację Ponto Final. Uwaga: warto wcześniej zrobić rezerwację w restauracji, gdyż jest to dość oblegane miejsce, nie tylko w sezonie turystycznym.

Opis: Cacilhas to dawna część portowa. Dzisiaj z dawnej świetności dużo nie zostało. Jest tutaj dużo postindustrialnych ruin, street artu, murali, a w centrum Cacilhas działa wiele restauracji z portugalską kuchnią. Stare nadbrzeże portowe oferuje spokojny spacer z widokiem na Lizbonę, a na końcu nadbrzeża czeka na nas właśnie restauracja Ponto Final z uroczym widokiem na most 25. Kwietnia. Na potrzeby serialu Netflixa restauracja została przerobiona – dodano m.in. ozdoby ze światełek i dekoracje stołów.

Lokalizacja na mapie Portugalii: Restauracja Ponto Final w Cacilhas >>>.

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki Tokio

Punkt widokowy ze sceny miłosnej Tokio w “Dom z papieru” w Lizbonie

Punkt widokowy w ogrodzie Jardim da Quinta da Arealva zyskał największą popularność po serialu “Dom z papieru”. Wcześniej mało kto w ogóle znał to miejsce. Opuszczony budynek na punkcie widokowym porośnięty bujnymi bugenwillami stał się miejsce popularnym i coraz częściej odwiedzanym nie tylko przez fanów serialu “Dom z papieru”.

Jak tutaj trafić? Podobnie, jak do restauracji Ponto Final – płyniemy promem z Lizbony do Casilhas. Następnie idziemy wzdłuż rzeki, mijamy wspomnianą restaurację, a dalej cały czas spacerem wzdłuż rzeki. Około 10 minut spacerem i znajdziemy punkt widokowy w ogrodzie Jardim da Quinta da Arealva – Miradouro do Jardim da Quinta da Arealva. By dostać się do tego miejsca należy przejść przejściem przez opuszczony budynek. Warto!

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki Tokio

Opis: Jest to niewielkie miejsce. Bardzo spokojnie, jeśli nie ma nikogo w pobliżu. Dzięki serialowi stało się ono zdecydowanie bardziej popularne. Latem kwitną tutaj pięknie bugenwille, a całe miejsce jest pokryte graffiti i licznymi muralami.

Lokalizacja na mapie Portugalii: Miradouro do Jardim da Quinta da Arealva >>>.


Portugalska muzyka w “Dom z papieru” – sezon 5

Warto też wspomnieć o piosence pt. “Grândola, Vila Morena”, która również pojawia się w serialu “Dom z papieru”, w 5. sezonie. Jej autorem jest José Afonso. Jest to ważny utwór muzyczny dla Portugalczyków i Portugalii. Dlaczego? Kiedyś była to zakazana pieśń w Portugalii, która stała się symbolem wolności dla Portugalczyków. 25 kwietnia 1974 roku jej odtworzenie w portugalskiej radiostacji Rádio Renascença stało się sygnałem do rozpoczęcia Rewolucji Goździków. Rewolucji, która obaliła dyktaturę w Portugalii i rozpoczęła proces demokratyzacji kraju.

Zwiedzanie Lizbony śladami serialu “Dom z papieru”

Zacznijmy wszystko od windy Elevador da Bica – łatwo to miejsce znaleźć, a jednocześnie jest ono super malownicze. Szczególnie, jeśli uda nam się złapać ładne słońce i żółte wagoniki windy. 

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki 5 sezon

Jeśli trafimy na windę Elevador da Bica od górnej stacji, to zjedźmy nią i trafimy w okolice przystani promów Cais do Sodre. Z tego miejsca bez trudu możemy przeprawić się promem do Casilhas, by odwiedzić restaurację Ponto Final i opuszczony punkt widokowy Jardim da Quinta da Arealva. Czeka nas przyjemny spacer z pięknymi widokami.

Lizbona Dom z Papieru Lisbona Miasto Gdzie był kręcony La casa de papel Netflix w Lizbonie Portugalii Przewodnik Mapa Zwiedzanie Lizbony Opis Informacje Spis Wskazówki 5 sezon

Wracając do Lizbony postarajmy się trafić do dzielnicy Bairro Alto. Jeśli będzie już wieczór, to zobaczymy, jak dzielnica ta żyje i się bawi. Będzie to dobre miejsce zarówno na kolację, jak i dobrego drinka po odkrywaniu i zwiedzaniu Lizbony śladami “Domu z papieru” Netflixa.


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami, chcesz poznać więcej sekretów Lizbony, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)