Punkt widokowy na moście 25 Kwietnia w Lizbonie – poczuj, zobacz, usłysz most!

Lizbona Punkt Widokowy na Moście 25 Kwietnia w Lizbonie Centrum Interpretacyjne 7 Pilar Cena Bilet Dojazd Wstęp Zwiedzanie Ponte 25 de Abril Experiencia Pilar 7 Foto

Punkt widokowy na moście 25 Kwietnia w Lizbonie daje nam możliwość spojrzenie na słynny lizboński most z nietypowej perspektywy, a także zobaczyć przepiękną panoramę całej okolicy. Experiência Pilar 7, bo taką nazwę nosi punkt widokowy na moście oraz centrum interpretacyjne poświęcone historii mostu 25 Kwietnia, działa każdego dnia i jest jedną z najnowszych atrakcji turystycznych Lizbony.

Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest możliwość wjechania windą na platformę widokową. Znajduje się ona ok. 80 metrów nad powierzchnią wody, ma częściowo przeszkloną podłogę, a rozciąga się niej spektakularny widok na całą konstrukcje mostu oraz przepiękna panorama Lizbony i drugiej strony rzeki Tejo. 

Nie jest to jednak atrakcja dla osób z lękiem wysokości lub osób o słabych nerwach! Centrum 7 Pilar pozwala dobrze poznać słynny most w Lizbonie, niektórym mogący kojarzyć się z mostem Golden Gate w San Francisco. Most do tej pory nie był dostępny dla turystów, a od kiedy uruchomiono punkt widokowy na nim, każdy może go zwiedzić i poznać jeszcze lepiej.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku?

Kup bilet online do atrakcji w Lizbonie i omiń kolejki turystów


Punkt widokowy i most 25 Kwietnia w Lizbonie – historia i zwiedzanie

Centrum interpretacyjne mostu 25 Kwietnia w Lizbonie i punkt widokowy wchodzący w skład centrum zostały oficjalnie uroczyście zainaugurowane w dniu 27 września 2017 roku. Miejsce to powstało w 7 pilarze mostu – stąd też nazwa tego miejsca Experiência Pilar 7 (lizboński most 25 Kwietnia posiada łącznie 14 pilarów). 

Budowa centrum oraz platformy widokowej została częściowo sfinansowana z podatku turystycznego, który obowiązuje w Lizbonie.  Łączny koszt budowy tej atrakcji turystycznej to ok. 5,3 miliona Euro. Jest to jedna z najnowszych atrakcji turystycznych w Lizbonie (o najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych w Lizbonie, które warto zobaczyć przeczytać można tutaj: Co koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie >>>).

Most 25 Kwietnia w Lizbonie – zwiedzanie centrum i wejście na most

Odwiedzanie Centrum Interpretacyjnego 7 Pilar (Experiência Pilar 7) jest świetną okazją by poznać historię tego najsłynniejszego mostu w Lizbonie, a przy okazji też jednego z najpiękniejszych mostów w Portugalii. Zobaczyć, poznać, poczuć i usłyszeć most! Tak, tak, tak – odwiedzając to miejsce doświadczymy mostu 25 Kwietnia w Lizbonie różnymi zmysłami.


Lizbona Punkt Widokowy na Moście 25 Kwietnia w Lizbonie Centrum Interpretacyjne 7 Pilar Cena Bilet Dojazd Wstęp Zwiedzanie Ponte 25 de Abril Experiencia Pilar 7 FotoMost 25 Kwietnia w Lizbonie (Ponte 25 de Abril) został oddany do użytku 6 sierpnia 1966. Nazwa mostu odnosi się do daty Rewolucji Goździków, która 25 kwietnia 1974 roku obaliła w Portugalii dyktaturę. Most został wybudowany przez amerykańską firmę United States Steel Export Company i ma on łącznie ponad 2 277 metry długości, a jego wysokość w najwyższych miejscu to ponad 190 metrów! Mostem przebiega obecnie 6-pasmowa droga, a na dolnej platformie dwutorowa linia kolejowa. Więcej o historii mostu 25 Kwietnia w Lizbonie, opłatach za przejazd + zdjęcia i wiele informacji praktycznych znajdziesz w tekście: Most 25 Kwietnia w Lizbonie – wszystko, co chcielibyście wiedzieć >>>.


Zwiedzanie centrum interpretacyjnego zaczyna się od sali, w której znajduje się makieta mostu i prześledzić na niej można różna etapy budowy mostu. Kolejna sala przy wykorzystaniu multimediów przenosi nas w dźwięki mostu oraz jego życie. Na surowych betonowych ścianach wyświetlane są różne animacje połączone z dźwiękiem, które mają ukazać, jak pracuje cały czas most oraz w krótkich retrospekcjach ukazuje obrazy z budowy mostu.

W kolejnych pomieszczeniach, znacznie spokojniejszych, prześledzimy szczegóły konstrukcyjne mostu. Z bliska można zobaczyć potężna liny konstrukcyjne, które tworzą jedne z najważniejszych elementów mostu. Zwróćmy uwagę na ich rozmiar oraz ilość!

Platforma widokowa mostu 25 Kwietnia w Lizbonie

Największą atrakcją jednak w całym centrum dla wielu będzie możliwość wjechania windą (przejazd zajmuje kilkadziesiąt sekund) na platformę widokową. Znajduje się ona ponad 80 metrów na powierzchnią wody, tuż obok głównej platformy mostowej, którą przejeżdżają samochody.

Lizbona Punkt Widokowy na Moście 25 Kwietnia w Lizbonie Centrum Interpretacyjne 7 Pilar Cena Bilet Dojazd Wstęp Zwiedzanie Ponte 25 de Abril Experiencia Pilar 7 Foto

Częściowo ma ona przeszkloną podłogę. Z tego miejsca mamy dokładny widok na cały most oraz jego detale konstrukcyjne. Jesteśmy tuż obok samochodów, których tysiące każdego dnia pokonują Ponte 25 de Abril.

Z tego punktu widokowego roztacza się też wspaniała panorama na dzielnicę Belem (zobaczymy m.in. Wieżę Belem oraz Pomnik Odkrywców), zabudowania LX Factory i Village Underground Lisboa, oraz tereny do centrum Lizbony. Doskonale też widać pomnik Chrystusa Króla (Cristo Rei) oraz całą drugą stronę rzeki Tag! Jest to cudowne miejsce, a podziwiania widoku i ochronę przez wiatrem zapewniają przeszklone ściany zabezpieczające. 

Centrum 7 Pilar w Lizbonie i punkt widokowy mostu 25 Kwietnia – dojazd

Pod most 25 Kwietnia w Lizbonie, do Centrum Interpretacyjnego 7 Pilar, można dojechać na kilka sposobów:

 • Tramwajami w Lizbonie: Tramwaj 15 z Praca da Figueira lub 18 z Cais do Sodre do przystanku “Estação de Santo Amaro”, a następnie należy podejść spacerem ok. 500 metrów.
 • Autobusem nr 760 z Cais do Sodre w centrum Lizbony do przystanku “Alcântara – Av. 24 de Julho”, a następnie spacerem ok. 900 metrów do centrum.
 • Pociągiem relacji Lizbona-Cais do Sodre do Cascais. Wysiadamy na stacji “Alcantara-Mar”, a dalej ok. 650 spacerem.
 • Jadąc z dzielnicy Belem jedziemy tramwajem 15, kierunek “Figueira” lub “Cais do Sodre” do przystanku “Estacao de Santo Amaro”, a dalej kawałek spacerem.
 • Z Belem, jak i z centrum Lizbony oraz Parku Narodów można również dojechać do punktu widokowego na moście 25 kwietnia autobusem nr 728. Jedziemy do przystanku “Alcantara-Mar”, a dalej spacerem.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Punkt widokowy na moście 25 Kwietnia – bilety i wstęp (2022)

Bilet normalny na zwiedzanie Centrum Interpretacyjnego Mostu 25 Kwietnia w Lizbonie kosztuje 6 €. Uczniowe, studenci, osoby powyżej 65. roku życia i grupy powyżej 10 osób płacą 4 €. Dzieci do 5. roku życia mają wstęp bezpłatny. Podane ceny aktualne są na rok 2022. Bilety online na most można kupić tutaj >>>.

Most Lizbona Cena Bilety Bilet Ile Kosztuje Wstęp Przejazd Płatności Online Lisbona Portugalia Aktualne Informacje Polski Przewodnik po Portugalii Opinie Czy Warto

Bezpłatny wstęp na most 25 Kwietnia mają również posiadacze karty turystycznej Lisboa Card. Planując odwiedzić większą ilość zabytków, muzeów i atrakcji turystycznych w Lizbonie warto zakupić ta kartę. Mamy z nią nie tylko darmowy wstęp do części obiektów, ale również omijamy kolejki – np. do Klasztoru Hieronimitów lub Wieży Belem. Więcej o Lisboa Card przeczytać można tutaj: Lisboa Card w Lizbonie – karta turystyczna, czy się opłaca? >>>.Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia Foto

Pilar na Moście 25 Kwietnia w Lizbonie – godziny otwarcia

Punkt widokowy i centrum interpretacyjna są otwarte przez cały rok, z wyjątkiem dnia 25 grudnia każdego roku. 

 • Od maja do września centrum jest otwarte każdego dnia w godzinach 10.00-20.00.
 • Od października do kwietnia centrum jest otwarte codziennie w godzinach 10.00-18.00.
 • Ostatnie wejście jest zawsze 30 minut przed zamknięciem.

Experiencia Pilar 7 – adres i dane kontaktowe

Experiencia Pilar 7 – Centro Interpretativo da Ponte 25 de Abril

Adres: Avenida da Índia – Pilar 7, 1300-472 Lisboa
Telefon: +351 211 117 880

Punkt widokowy 7 Pilar w Lizbonie – lokalizacja na mapie Lizbony

Wideo z punktu widokowego na moście 25 Kwietnia

Most widokowy i most 25 Kwietnia – galerii zdjęć


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)