Lizbona, tak jak inne miasta świata, często jest przedstawiana również w filmach, gdzie to pełni albo rolę tła dla bohaterów i całej akcji albo i pełni jedną z ważniejszych ról w filmie poprzez swój klimat i urok. Wybierając się na wakacje lub wycieczkę do Lizbony warto zobaczyć w wolnym czasie filmy z Lizboną w tle, aby poznać to miasto w inny sposób, niż z informacji, które czytamy o stolicy Portugalii przed wyjazdem. Zwiedzając Lizbonę możemy starać się odnaleźć miejsca przedstawione w filmach – może to być ciekawy pomysł na zwiedzanie i poznawanie portugalskiej stolicy!
Również, gdy już wróci się do domu, a będziemy sobie chcieli przypomnieć Lizbonę, jej zakamarki, główne place, miejsca i klimat, to niektóre filmy tutaj przedstawione świetnie nam w tym pomogą. Poniżej znajduje się zestawienie najlepszych i polecanych filmów o Lizbonie, z Lizboną w tle lub które wyraźnie nawiązuje do Lizbony.
Prezentujemy zestawienie TOP 10 filmów, które działy się w Lizbonie, opowiadając o Lizbonie, Lizbona gra w nich ważną rolę lub przedstawiają Portugalię. Cześć filmów to filmy portugalskie, a cześć zagraniczne – jest też polski akcent za sprawą filmu “Imagine”. Zapraszamy w filmową podróż nie tylko przez Lizbonę, ale całą Portugalię. Zobaczcie, jak różnie może być przedstawiana Lizbona w filmowych kadrach.
1. Lisbon Story (1994)
Dźwiękowiec, Philip Winter otrzymuje pocztówkę z Lizbony od swojego przyjaciela, reżysera Fredricha Monroe, który prosi go o pomoc w dokończeniu swojego filmu. Philip przyjmuje propozycję. Po przyjeździe na miejsce, dowiaduje się jednak, że jego przyjaciel – reżyser zaginął. Zafascynowany wyjątkową atmosferą tej europejskiej stolicy rozpoczyna poszukiwanie przyjaciela oraz “wyławianie” wyjątkowych dźwięków miasta rozkoszując się przy tym magiczną atmosferą Lizbońskich uliczek….
Wim Wenders powraca w “Lisbon story” do różnych motywów kina i własnej twórczości. Obraz jest nasycony ironią i humorem a wypełnia go muzyka z kręgu fado. Film jest opowieścią o mieście, o kulturze Portugalii, jest w nim również miejsce na uczucia wiążące ludzi, od solidarności zaczynając a na miłości kończąc. Niezwykły film z przepiękną muzyką zespołu Madredeus.
2. Nocny pociąg do Lizbony (2013)
“Starzejący się profesor Raimund Gregorius (Jeremy Irons) przypadkowo spotyka tajemniczą Portugalkę. Przekonuje go ona do zakupienia pewnej książki. Zafascynowany dziełem, Raimund porzuca pracę i wyrusza w podróż do Lizbony. Ma nadzieję odkryć losy autora, Amadeu de Prado (Jack Huston), który był doktorem i poetą żyjącym za czasów dyktatury Antonio de Oliveira Salazara.”
Jednak wkrada się w niego kilka błędów, gdyż tak na prawdę profesor gimnazjum Raimund Gregorius w drodze na zajęcia w rodzinnym Bernie spotyka stojącą na moście kobietę, która, jak się wydaje, chce skoczyć do rzeki. Ratuje ją, a kobieta po chwili ucieka, zostawiając mu swój płaszcz, a w nim książkę autorstwa Amadeu de Prado i dwa bilety na pociąg do Lizbony. Gregorius zaczyna czytać książkę, ta tak bardzo go wciąga, że rusza do Lizbony na poszukiwanie jej autora. W Lizbonie wraz w głównym bohaterem, idąc po śladach tej prozy, rekonstruuje biografię Amadeu (widzimy jej kolejne fragmenty w retrospekcjach): lekarza, filantropa, humanisty, filozofa-dylentata, bohatera ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara, który umiera dokładnie w dzień rewolucji goździków. Czytaj więcej o filmie “Nocny pociąg do Lizbony”>>>
3. Zima w Lizbonie (1990)
Bohaterem filmu jest pianista grający w zespole jazzowym, na czele, którego stoi sam Dizzy Gillespie, legendarny trębacz, kompozytor i wokalista. Podczas trasy koncertowej w Portugalii mężczyzna zakochuje się w pięknej nieznajomej, która okazuje się być wybranką serca szefa gangu.
4. Tajemnice Lizbony (2010)
Oparte na powieści portugalskiego pisarza Camilo Castelo Branco, “Tajemnice Lizbony”, są z początku linearną opowieścią, z jednym głównym bohaterem, Joao, nastolatkiem żyjącym w sierocińcu pod opieką Ojca Denisa. Nie zna on swojej matki ani ojca, ale z czasem dowiaduje się coraz więcej szczegółów dotyczących swojego życia. Jakkolwiek, mimo tej przesłanki, jak film posuwa się naprzód widz zapomina o początkowym protagoniście i fabuła zaczyna koncentrować się na kolejach losu jego wychowawcy, które zaprowadzą nas do kolejnych postaci. Powiązania znikną. Fabuła jest rozbita, i tak jak byśmy czytali Opowieści tysiąca i jednej nocy, jedna tajemnica prowadzi do następnej, zostawiając w tyle źródłowy wątek, który prowadzi do dziesiątków kolejnych.
5. W pokoju Wandy (2000)
Całkowicie inne przedstawienie Lizbony. Zobaczymy w nim przedstawioną lizbońską dzielnicę Fontainhas, gdzie toczy się życie uzależnionych od narkotyków, ich codzienne problemy i sprawy. To wszystko przedstawione w otoczeniu dzielnicy, którą się każdego dnia niszczy, poprzez wyburzanie jej budynków. Majstersztyk światła i obrazu reżyserii Pedro Costa.
6. Imagine (2012)
Do prestiżowego ośrodka w Lizbonie przyjeżdża instruktor niewidomych, który za pomocą kontrowersyjnych metod uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.
7. Sekret (1999)
Historia rozgrywa się na przełomie lat 60. i 70. najpierw w San Francisco, w czasach buntu, narkotyków i wolnej miłości. Sześć lat po śmierci Faith (Cameron Diaz), Phoebe (Jordana Brewster) decyduje dowiedzieć się prawdy o samobójstwie ukochanej siostry. Phoebe wybiera się w podróż śladami zaginionej siostry w miejsca, jakie widniały na pocztówkach, które czasem otrzymywała od Faith. Z Amsterdamu wyrusza do Paryża, następnie do Włoch, a w końcu trafiają do Portugalii. Czytaj więcej o filmie “Sekret” >>>
8. Filmy o Lizbonie: Praczki z Portugalii (1957)
Film powstał w 1957 roku w reżyserii francuskiego reżysera Pierre Gaspard-Huit. Jest to czarno-biały film pokazujący Paryż i Portugalię, rolę kobiet, ich starania i oraz życia. Świetnia przedstawia on Alfamę, a urok czarno-białych zdjęć dodaje dodatkowego uroku temu dziełu!
9. Film: Amalia. Królowa fado (2008)
“Amália. Królowa fado” to poruszająca filmowa historia życia Amálii Rodrigues – jednej z największych indywidualności muzycznych wszech czasów, gwiazdy i legendy muzyki fado w Portugalii. Dzięki swemu talentowi i charyzmie Amalia rozsławiła muzyką fado na całym świecie. Porównywano ją do Edith Piaf i Billy Holiday. Jej niezwykły magnetyzm i naturalny czar z jednakową siłą zachwycały na światowych scenach.
10. Filmy o Lizbonie: W białym mieście (1983)
Film jest subtelnie opowiedzianą historią, której akcja rozgrywa się w scenerii Lizbony. Paul (Bruno Ganz) będący mechanikiem na dużym statku handlowym, po przybiciu do portu schodzi na ląd, aby spędzić jedną noc w mieście. Trafia do niewielkiego baru, gdzie zamawia piwo. Barmanka Rosa (Teresa Madruga), dziewczyna o pięknych oczach robi na nim wrażenie. Paul spędza noc wesoło, bawiąc się w roztańczonych barach, a nazajutrz nie bacząc na godzinę wypłynięcia statku, pozostaje w hotelu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w szczególnym punkcie swojego życia i nie jest pewien co powinien dalej robić. Czytaj więcej o filmie >>>
Opisy filmów pochodzą ze strony www.filmweb.pl, chyba, że podano inaczej.
Inne ciekawe filmy o Portugalii do zobaczenia
Jednak powyższe zestawienie TOP 10 najciekawszych filmów o Lizbonie i Portugalii nie wyczerpuje tematu produkcji filmowych, które były kręcone w urzekającej Portugalii.
Wszystkim fanom dobrego kina lub osobom szukającym filmowych inspiracji polecamy również takie filmy, jak:
- “Porto” z 2016 roku w reżyserii Gabe Klinger. Jest to ciekawy film, który dla odmiany dzieje się w Porto na północy Portugalii. Laureat kilku nagród filmowych.
- “Wydział Rosja” z 1990 roku w reżyserii Fred Schepisi. Szpiegowski film, który przenosi nas z zimnej Moskwy do słonecznej Lizbony.
- “Stan rzeczy” z 1982 roku w reżyserii wspomnianego tutaj Wim Wenders. Co ciekawe Wim Wenders w Portugalii nakręcił nie tylko kultowy “Lisbon Story”. Fanom twórczości Wenderesa i zakochanym w Portugalii polecamy również “Stan rzeczy” – urzekający dramat dziejący się w scenerii Portugalii.
- “W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” z 1969 roku w reżyserii Peter R. Hunt. Fani przygód słynnego Agenta 007 w Lizbonie znajdą kilka miejsca, gdzie był kręcony film o przygodach słynnego agenta. James Bond pojawia się m.in. na moście 25 Kwietnia lub plaży Praia do Guincho.
- “Koty nie mają lęku wysokości” z 2014 roku w reżyserii portugalskiego reżysera António-Pedro Vasconcelos. Świetna opowieść pokazująca portugalską młodzież i przemiany XXI wieku w stolicy Portugalii.
Lubisz zwiedzać miasta filmowymi szlakami, a jednocześnie odkryć ich tajemnice, miejsca z życiem, detale nie widoczne na pierwszy rzut oka lub dostępne dla większości turystów?
Skontaktuj się z nami >>> i poznaj Lizbonę w najlepszy możliwy sposób!
Odwiedzimy miejsca, które znasz z filmów, pokażemy nowe zakamarki, ukażemy, jak piękna i wyjątkowa jest Lizbona. Zaufały nam już setki osób (przeczytaj Ich opinie tutaj >>>) – sprawimy, że i Ty pokochasz Lizbonę bezgraniczne!
7 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Selengren napisał/a:
Z niefabularnych produkcji to jeden odcinek kulinarnych podróży Anthony Bourdain’a został zrealizowany w Lizbonie (jak również w Porto i na Azorach).
Krzysztof Gierak napisał/a:
Zdecydowanie! To kultowa już seria, a odcinek Bourdaina z Lizbony zawsze ogląda się przyjemnie!:) Pozdrawiam!
Piotr Z. napisał/a:
poprawka: nie ma takiego zespołu jak Mandradeus, jest za to Madredeus 🙂
Krzysztof Gierak napisał/a:
Dziękuję za czujność! Już poprawione:) Pozdrawiam serdecznie!
Krzysztof Gierak napisał/a:
Proszę sprawdzić na Amazonie lub zapytać się o zamówienie ich, na przykład w Empiku. Pozdrawiam!
MigafkaFoto napisał/a:
Dziękuję za te podpowiedzi, od dziś zaczynam sesję filmową aby jeszcze bardziej wgryźć się w klimat miasta bo jeszcze tylko miesiąc i witaj Liz
bono :))!!
Krzysztof Gierak napisał/a:
Nie ma za co, mam nadzieję, że filmy przybliżą Pani klimat i magię Lizbony:) Pozdrawiam serdecznie!