Lubisz sztukę? Odwiedź koniecznie Muzeum Sztuki Współczesnej w Chiado! [Zdjęcia]

Muzeum Sztuki Współczesnej Lizbona Chiado w Lizbonie Fotografie Foto Zdjęcia Przewodnik Muzea Atrakcje Zabytki

Muzeum Sztuki Współczesnej w Chiado w Lizbonie to jedna z pozycji obowiązkowych dla wszystkich miłośników sztuki i chcących poznać wieloaspektowy rozwój portugalskich sztuk artystycznych w XX wieku. Jest to jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej w tej części Europy, a także jedno z najciekawszych w dzielnicy Chiado. Museu Nacional de Arte Contemporânea do Chiado, bo tak brzmi portugalska nazwa tego muzeum, również idealnie wkomponowuje się w charakter dzielnicy Chiado – obecnie kosmopolitycznej części miasta, która z każdym rokiem staje się coraz modniejsza, a która posiada bogatą i barwną historię. Zapraszamy do bliższego poznania Muzeum Sztuki Współczesnej Chiado w Lizbonie, a już teraz polecamy, aby wpisać je na Waszą listę muzeów do odwiedzenia w stolicy Portugalii!

W poniższym przewodniku po tym lizbońskim muzeum sztuki prezentujemy najważniejsze informacje praktyczne dla turystów na temat muzeum – m.in. o tym, ile kosztują aktualnie bilety, jakie są godziny otwarcia lub gdzie dokładnie w Lizbonie znajduje się muzeum. W obszernej galerii znajdziecie pokaz tego, co czeka Was, gdy zdecydujecie się na odwiedziny w Museu Nacional de Arte Contemporanea do Chiado.


Muzeum Sztuki Współczesnej Chiado – spis treści:

Bilety online do muzeów, zabytków i atrakcji turystyczne w Lizbonie oraz Sintrze

 

 


Muzeum Sztuki Współczesnej Chiado w Lizbonie – opis i zwiedzanie

Museu Nacional de Arte Contemporânea do Chiado zostało ustanowione dekret rządu portugalskiego z 26 maja 1911 roku. Powstało ono z Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych, a obecnie znajduje się ono w dawnym Klasztosze św. Franciszka, tuż obok Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Rejon, w którym znajduje się muzeum, od lat już jest popularnym miejscem spotkań różnego rodzaju artystów i performerów.

Muzeum Sztuki Współczesnej Lizbona Chiado w Lizbonie Fotografie Foto Zdjęcia Przewodnik Muzea Atrakcje Zabytki

Muzeum Sztuki Współczesnej Chiado przetrwało tragiczny pożar dzielnicy Chiado w 1998 roku, a w 1994 roku zostało ono całkowicie przebudowane – architektem odpowiedzialnym za nowy wygląd muzeum został francuski architekt Jean-Michel Wilmotte, a muzeum uroczyście otwarto do ponownego użytku i zwiedzania 12 lipca 1994 roku. Było to jedno z przedsięwzięć powiązanych z Europejską Stolicą Kultury 1994.

Kolekcja muzeum w Chiado zawiera ponad 5 000 prac portugalskich artystów od roku 1850 do czasów współczesnych, a dodatkowo także prace artystów z innych krajów, m.in. Francji. Większość prac znajdujących się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Chiado pochodzi jednak sprzed roku 1950. Kolekcja zawiera głównie obrazy, obok których zobaczyć można również rzeźby, fotografie oraz instalacje artystyczne.

Muzeum Sztuki Współczesnej Lizbona Chiado w Lizbonie Fotografie Foto Zdjęcia Przewodnik Muzea Atrakcje Zabytki

Największe i najsłynniejsza nazwiska, których prace zobaczyć można w tym miejscu, to Almada Negreiros a Amadeo de Souza -Cardoso, Columbano Bordalo Pinheiro, Júlio Pomar, Fernando Lanhas, Fernando de Azevedo, Jorge Vieira, Mario Cesariny i Paula Rego. Kolekcja muzeum cały czas się powiększa i jest rozwijana, dzięki czemu zobaczyć w niej można również prace współczesnych artystów XXI wieków, takich jak np.  Alexandre Estrela, João Onofre lub João Pedro Vale.

Bilety i cena Muzeum Sztuki Współczesnej Chiado

 • Normalny bilet dla osoby dorosłej kosztuje 4,50 €.
 • Studenci, osoby powyżej 65. roku życia, grupy powyżej 4 osób, rodziny (m.in. 2+1) mają 50% zniżki.
 • Dzieci do 12. roku życia mają wstęp gratis.

Muzeum Sztuki Współczesnej Lizbona Chiado w Lizbonie Fotografie Foto Zdjęcia Przewodnik Muzea Atrakcje Zabytki

 • Darmowy wstęp jest również w pierwszą niedzielę każdego miesiąca tylko dla obywateli i rezydentów Portugalii.
 • Bilet łączony do lizbońskich muzeów kosztuje 25 € (obejmuje on wstęp do Casa -Museu Anastácio Gonçalves + Museu da Música + MNAC-Museu do Chiado + Museu Nacional de Arte Antiga + Museu Nacional do Azulejo + Museu Nacional do Traje + Museu Nacional do Teatro + Panteão Nacional).
 • Podane ceny aktualne są na rok 2022.

Godziny otwarcia Muzeum Chiado

Muzeum Sztuki Współczesnej w Chiado w Lizbonie jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00, przy czym ostatnie wejście do muzeum jest o 17.30. Muzeum jest zamknięte: w poniedziałki, 1 stycznia, 1 maja, w Wielkanoc oraz 25 grudnia.

Muzeum Sztuki Współczesnej Lizbona Chiado w Lizbonie Fotografie Foto Zdjęcia Przewodnik Muzea Atrakcje Zabytki

Dojazd do Muzeum Sztuki Współczesnej w Lizbonie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Chiado znajduje się w samym centrum Lizbony, w jednej z bocznych uliczek głównej ulicy Chiado – ulicy Rua Garrett. Dostać się do muzeum można na kilka sposobów:

 • Metrem lizbońskim do stacji “Baixa-Chiado”, gdzie niebieska linia krzyżuje się z zieloną linią metra. Wychodzimy wyjściem “Largo do Chiado”, a po wyjściu z metra ulicami Rua Garrett i Rua Serpa Pinto.
 • Słynnym tramwajem 28 – należy wysiąść na przystanku “Chiado”, tuż obok kawiarni Brasileira.
 • Autobusem 758, który odjeżdża z Cais do Sodre, do którego można bez trudu dojechać metrem, promem lub pociągiem. Wysiadamy na przystanku “Pc. Luis de Camoes”, a następnie spacerem, jak od stacji metra “Baixa-Chiado”.
 • Spacerem z placu Rossio – ulicami Rua do Carmo, Rua Garrett i Rua Serpa Pinto.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Muzeum Sztuki Współczesnej w Lizbonie – kontakt i dane adresowe

Museu Nacional de Arte Contemporânea do Chiado
Rua Serpa Pinto 4 i Rua Capelo 13
1200-444 Lisboa
Tel: +351 213 432 148
E-mail: museuchiado@mnac.dgpc.pt

Muzeum Sztuki Współczesnej Lizbona Chiado w Lizbonie Fotografie Foto Zdjęcia Przewodnik Muzea Atrakcje Zabytki

Zabytki i atrakcje turystyczne w pobliżu Muzeum Chiado w Lizbonie

Lokalizacja Muzeum Sztuki Współczesnej w Chiado na turystycznej mapie Lizbony i okolic

Wideo z Muzeum Sztuki Współczesnej w Lizbonie

Zwiedzaj Muzeum Chiado z nami – galeria fotografii

Promocje i zniżki na polecane noclegi w Lizbonie

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)