Mniej znane kościoły w Lizbonie: Bazylika Męczenników w Chiado

Foto_Lizbona Kościoły Zdjęcia Foto Fotografie Bazylika Męczenników Chiado Przewodnik

Lizbona do dziesiątki kościołów. Tym razem chcemy przedstawić ten jeden z mniej znanych… choć każdego dnia przechodzi obok niego tysiące osób. Bazylika Męczenników w Lizbonie niewielki kościół w samym centrum dzielnicy Chiado, który zachwyca swoją barokową formą oraz bogatymi zdobieniami. Ciągle chętniej odwiedzany przez lizbończyków, niż turystów – co widać podczas każdej wizyty w bazylice. A czy warto wejść i zobaczyć dokładniej Bazylikę Męczenników w Chiado? Przekonajcie się sami!

Zapraszamy do poznania jednego z mniej znanych kościołów w lizbońskiej dzielnicy Chiado, a jednocześnie jednego z mniej znanych dla turystów kościołów w Lizbonie. Przedstawiamy historię Bazyliki Męczenników, godziny otwarcia oraz podpowiadamy, jak najłatwiej się dostać do niej + prezentujemy obszerną galerię fotografii przedstawiających bazylikę.

Historia Bazyliki Męczenników w Lizbonie

Po portugalsku nosi ona nazwę Basílica dos Mártires lub też Igreja de Nossa Senhora dos Mártires, co też znaczy Kościół Naszej Pani Męczenników. Świątynia ta jest poświęcona męczennikom, którzy brali udział w zdobyciu Lizbony w roku 1147 z rąk Maurów. Obecny kościół wybudowany w roku 1768 według projektu Reinaldo Manuel dos Santos został wzniesiony na miejscu dawnego kościoła, który został wybudowany tuż po odbiciu Lizbony z rąk arabskich, a w którym to kościele odbyły się pierwsze chrzty po rekonkwiście Lizbony.

Foto_Lizbona Kościoły Zdjęcia Foto Fotografie Bazylika Męczenników Chiado Przewodnik

Kościół który możemy oglądać obecnie został wybudowany w stylu barokowym z elementami neoklasycznymi. Wyróżnia się on brakiem wieży oraz prostą fasadą. W środku zobaczyć można prawdziwy popis baroku XVIII wieku. Ołtarz jest autorstwa Pedro Alexandrino de Carvalho, a warto w Bazylice Męczenników również zwrócić uwagę na witraże – dwa w chórze głównym oraz jeden w Kaplicy Bom Jesus do Perdão, które są dziełem Ricardo Leone.

Ciekawostką jest to, że to właśnie w Bazylice Męczenników w Lizbonie został ochrzczony Bartłomiej Fernandes od Męczenników, po portugalsku Bartolomeu Fernandes dos Mártires, który swoje imię wziął własnie od niniejszej bazyliki, a który został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II  4 listopada 2001 roku.

Dojazd do Bazyliki Męczenników w Lizbonie

  • metrem do stacji Baixa-Chiado, gdzie niebieska linia krzyżuje się z zieloną linią, a następnie minuta spacerem przez Rua Garret
  • spacerem od placu Rossio
  • tramwajem 28 do przystanku “Largo do Chiado” i dalej spacerem przez Rua Garret

Wstęp do Bazyliki Męczenników

Wstęp jest zawsze bezpłatny. Nie ma również żadnych pomieszczeń w bazylice, do których wstęp byłby płatny

Foto_Lizbona Kościoły Zdjęcia Foto Fotografie Bazylika Męczenników Chiado Przewodnik

Godziny otwarcia Kościoła Męczenników w Lizbonie

  • poniedziałek-piątek 9.00-19.00
  • soboty-niedziele 10.00-20.00

Adres i dane kontaktowe

Adres: Rua Serpa Pinto 10D, 1200-445 Lisboa
Telefon:+351 21 346 2465

Lokalizacja Bazyliki Męczenników w dzielnicy Chiado na mapie Lizbony

Bazylika Męczenników w Lizbonie na fotografiach

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)