Muzeum Archeologiczne Carmo w kościele bez dachu [Zdjęcia]

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia 9

Muzeum Archeologiczne Carmo w Kościele Karmelitów w Lizbonie, czyli w słynnym kościele bez dachu, jak czasami nazywany jest ten obiekt, jest jednym z najczęściej polecanych muzeów w centrum Lizbony. Dlaczego? Wstęp do niego nie jest drogi, a jego wnętrza i kolekcja eksponatów potrafią zachwycić każdego, kto zdecydował odwiedzić się to muzeum.

Kościół Karmelitów, jak i cały zresztą obiekt klasztoru, to cichy świadek największej tragedii w Lizbonie – wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 roku. O samym klasztorze pisaliśmy więcej tutaj: Inspirujące ruiny Klasztoru Karmelitów w Lizbonie>>>, a teraz zapraszamy do poznania Muzeum Archeologicznego Carmo, które mieści się w dawnym kościele.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie – historia

Muzeum Archeologiczne Carmo zostało stworzone przez Joaquim Possidónio Narciso da Silva – pierwszego przewodniczącego Stowarzyszenie Archeologów Portugalskich (Associação dos Arqueólogos Portugueses) w 1864 roku. Jednym z najważniejszych celów utworzenia muzeum było ocalenie pozostałości dziedzictwa narodowego, które zachowało się po kasacji zakonów religijnych w Portugalii w XIX w. oraz po inwazji wojsk francuskich. Było to pierwsze portugalskie muzeum poświęcone sztuce i archeologii. Już od samego początku muzeum miało pełnić funkcję dydaktyczną.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia

Pod koniec XIX w. muzeum wzbogaciło się o część prywatnej kolacji jednego z kolejnych przewodniczących Associação dos Arqueólogos Portugueses, w skład której wchodziła ceramika z czasów prekolumbijskich oraz dwie mumie z tego samego okresu. Obecnie jest to jeden z ciekawszych elementów kolekcji całego muzeum. W kolejnych latach kolekcję Muzeum Archeologicznego Carmo wzbogaciła duża liczba eksponatów oraz elementów ze stanowiska archeologicznego w Vila Nova de São Pedro pochodząca z czasów 3500-2500 p.n.e.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia 2

Muzeum zostało zamknięte w latach 1997-2001, kiedy to przeszło szereg prac modernizacyjnych, archiwizacyjnych oraz została zaprojektowana i utworzona obecna kolekcja stała, która została opisana również w języku angielskim. Od czasu ponownego otwarcia jest to jedno z najczęściej polecanych muzeów w centrum Lizbony, które pełni również funkcję edukacyjną za sprawą szeregu wydarzeń dodatkowych organizowanych w muzeum, takich jak koncerty, wystawy czasowe, lekcje historyczne, gry muzealna i innego typu wydarzenia kulturalne. Muzeum odwiedza średnio co roku ok. 60 000 osób.

Klasztor Karmelitów w Lizbonie

Muzeum mieści się w Kościele Karmelitów, który wchodzi w skład Klasztoru Karmelitów (Convento da Ordem do Carmo). Obiekt ten powstał w 1389 roku i został założony przez Nuno Álvares Pereira – jednego z najbardziej znakomitych rycerzy, dowódcy i stratega wojennego w średniowiecznej Portugalii. Budowa klasztoru zakończyła się w 1423 roku, a  w tym samym roku jego założyciel sam wstąpił w szeregi Zakonu Karmelitów, któremu został podarowany ten obiekt.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia

Obiekt został wybudowany w stylu gotyckim i był to jeden z największych klasztorów ówczesnych czasów w Lizbonie. Na skutego tragicznego trzęsienia ziemi z 1755 roku obiekt został poważnie uszkodzony. W późniejszych latach zdecydowano się jedynie odbudować budynki klasztorne, a kościół pozostawiono w takim stanie, w jakim możemy go oglądać do dnia dzisiejszego (przeszedł on jednak szereg rekonstrukcji, jednak pierwotna bryła i łuki kiedyś podtrzymujące dach nie uległy zmianie). Czytaj więcej o historii Klasztoru Karmelitów w Lizbonie i poznaj dokładnie ten obiekt >>>

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie – zwiedzanie

Zwiedzając Muzeum Carmo w Lizbonie zaczyna się od zwiedzania głównej hali dawnego kościoła. To właśnie to miejsce często robi największe wrażenie na turystach odwiedzających to muzeum za sprawą ogromnych filarów i łuków, które podtrzymywały kiedyś nieistniejący już dziś dach. Następnie zwiedza się kilka pomieszczeń, w których przedstawiono najcenniejsze obiekty muzealne.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia 4

Zwiedzając muzeum szczególnie warto zwrócić uwagę na:

 • Grobowiec króla Ferdynanda I wykonany w stylu gotyckim, a przeniesiony do Lizbony z Klasztoru św. Franciszka w Santarem.
 • Barokowy grobowiec królowej Marii Anny Józefy Habsburg, która była królową Portugalii w latach 1708-50.
 • Czternaście paneli azulejos, które przedstawiają Pasje Józefa Chrystusa, a które zostały wykonane ok. 1780 roku.
 • Gotycki grób Fernão Sanches, nieślubnego syna króla Dinisa I, który zdobią sceny polowań.
 • Figurę króla pochodzącą z XIII w., która przedstawia najprawdopodobniej pierwszego króla Portugalii Afonso Henriques, a która pochodzi z Kaplicy św. Michała Archanioła z Santarém.
 • Sarkofagi z Valado, Alfeizerão pochodzące z VI w.
 • Dwie mumie z czasów prekolumbijskich.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia 5

Osobna wystawa jest poświęcona ceramice i elementom kolekcji z czasów prehistorycznych. Każdy z eksponatów jest opisany w języku portugalskim, a większość również w języku angielskim. Na końcu zwiedzania muzeum znajduje się mały sklep z pamiątkami oraz materiałami dydaktycznymi muzeum.

Godziny otwarcia Muzeum Carmo w Lizbonie

Muzeum Archeologiczne Carmo jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00 (październik-kwiecień) i 10.00-19.00 (maj-wrzesień). Jest to jedno z nielicznych muzeów otwartych w poniedziałek w Lizbonie! Muzeum jest zamknięte w Boże Narodzenie, Nowy Rok oraz 1 maja.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia 6

Muzeum Archeologiczne – bilety i cena wstępu (Aktualne ceny 2020 rok)

Bilet normalny do muzeum kosztuje 5 €/osoba dorosła. Studenci i uczniowie mają zniżkę i płacą tylko 4 € (podczas kupowania biletu należy okazać dokument uprawniający do zniżki). Podobną zniżkę mają seniorzy powyżej 65. roku życia. Dzieci do 14. roku życia mają wstęp bezpłatny. Wizyty z przewodnikiem kosztują 5,5 €. Posiadacze karty turystycznej Lisboa Card płacą 4 € za wstęp do muzeum. Nie ma biletów rodzinnych do muzeum. Podane ceny aktualne są na rok 2020.

Dojazd do Muzeum Carmo w Chiado

 • Metrem do stacji metra Baixa-Chiado (miejsce skrzyżowania się niebieskiej linii z zieloną), wyjście “Largo do Chiado”, a dalej ulicami Rua Serpa Pinto i Travessa Carmo na Largo do Carmo.
 • Metrem do stacji Rossio (zielona linia metra) i przechodzać przez plac Rossio ulicą Calçada do Carmo przejść na Largo do Carmo.
 • Do muzeum dostaniemy się również słynnym tramwajem 28 – należy dojechać do przystanku „Largo do Chiado” i dalej ulicami Rua Serpa Pinto i Travessa Carmo na Largo do Carmo.
 • Winda Santa Justa, której górny poziom wychodzi tuż obok wejścia do Muzeum Archeologicznego.

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia 8

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie – adres i kontakt

Museu Arqueológico do Carmo
Largo do Carmo, 1200-092 Lizbona
GPS: Lat: 38,7118221 Long: -9,140450699999974
Telefon: + 351 213 478 629
E-mail: secretaria@arqueologos.pt

Atrakcje turystyczne w pobliży Muzeum Archeologicznego w Lizbonie

 • Muzeum Gwardii Narodowej w budynku tuż obok.
 • Plac Largo do Carmo, przy którym mieści się muzeum – przyjemnie miejsce na kawę lub chwilę odpoczynku przy zwiedzaniu Lizbony.
 • Winda Santa Justa z punktem widokowym na samym szczycie.
 • Taras z kawiarnią poniżej muzeum, od strony windy, który został otwarty w 2015 roku – tzw. Taras Karmelitów (Terraços do Carmo).

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie Przewodnik Zwiedzanie Atrakcje Turystyczne Muzea Lizbona Foto Fotografie Zdjęcia 9

Lokalizacja Muzeum Carmo na turystycznej mapie Lizbony

Wideo prezentujące Muzeum Archeologiczne Carmo w dzielnicy Chiado

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)