Słynna Różowa Ulica w Lizbonie – dlaczego jest taka popularna?

Lizbona Pink Street Różowa Ulica Lisbon Lisboa Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Rua Nova do Carvalho Zdjęcia Lokalizacja

Różowa Ulica w Lizbonie, czyli słynna Pink Street, to najbardziej kolorowa ulica Lizbony. Chodzi nie tylko o sam kolor ulicy, która cała jest po prostu różowa. Ważna jest też historia Różowej Ulicy, miejsca ją tworzące i ludzie, którzy sprawiają, że jest to wielokolorowy kolaż. Lizbona i jej słynna Różowa Ulica są obecnie jednym z najbardziej żywych i popularnych miejsc w Lizbonie… i w sumie ulica ta zawsze taka była, choć na przestrzeni lat diametralnie zmienił się klimat tego miejsca. Dlaczego?

Poznajcie jedno z target="_blank" rel="noopener noreferrer">najbardziej instragramowych miejsc w Lizbonie, każdego dnia chętnie odwiedzanie i fotografowane przez setki osób z całego świata. Ulicę, która jest nie tylko bardzo fotogeniczna, ale również jest jedną z najbardziej imprezowych ulic w Lizbonie. Dodatkowo pełno tutaj dobrego jedzenia, muzyki oraz klimatu, który jest jedynie w sobie.

Gdzie jednak dokładnie znajduje się Różowa Ulica w Lizbonie? Dlaczego jest taka słynna? Co na niej robić i jak ona prezentuje się w obiektywie aparatu (bo na pewno zrobicie sobie na niej zdjęcie, gdy ją odwiedzicie!) oraz co ciekawego zobaczyć na Pink Street oraz jej w pobliżu? Zapraszamy do naszego przewodnika po Pink Street w Lizbonie.


Lizbona Pink Street Różowa Ulica Lisbon Lisboa Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Rua Nova do Carvalho Zdjęcia Lokalizacja


Różowa ulica w Lizbonie – Historia

Tak naprawdę Różowa Ulica nosi nazwę Rua Nova do Carvalho. Leży ona w części Lizbony zwanej Cais do Sodre, blisko głównego placu Lizbony – Praca do Comercio. Okolice te rozwinęły się w XV wieku i od zawsze pełniły one funkcje portowe, handlowe, mieszkalne. Ta część miasta bardzo poważnie zostaje zniszczona na skutek trzęsienie ziemi z 1755 r., dzięki czemu na skutek odbudowy według planów Markiza Pombala, zyskała ona całkowicie nowy wygląd. 

Wtedy też powstaje ulica Rua Nova do Carvalho, która obecnie łączy plac Praça São Paulo z Travessa do Corpo Santo, a ciągnie się pod mniejszym łukiem Arco de Rua do Alecrim.

Lizbona Pink Street Różowa Ulica Lisbon Lisboa Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Rua Nova do Carvalho Zdjęcia Lokalizacja

Od domu publicznego po modne miejsce

W XX i nawet jeszcze na początku XXI wieku te okolice nie miały zbyt dobrej sławy, szczególnie ulica Rua Nova do Carvalho. Ulica ta była uważana za lizbońską “ulicę czerwonych latarnii”. To właśnie tutaj skupionych było wiele domów publicznych, tanich barów, nocnych klubów, domów uciech wszelakich, miejsc o zdecydowanie gorszej renomie. Było to po prostu popularne miejsce spotkań prostytutek, marynarzy, typów spod ciemnej gwiazdy, osób szukających rozrywki, a które schodziły ze stoków, które cumowały w lizbońskim porcie.

Wszystko jednak zmieniło się w 2011 roku, kiedy postanowiono zmienić ten stan rzeczy i nadać ulicy całkowicie inny charakter.  Przy udziale władz miejskich oraz stowarzyszenia Associação do Cais do Sodré ulicę wyłączono z ruchu samochodowego, zamknięto domy publiczne i lokale ze striptizem, podniesiono poziom bezpieczeństwa na tej ulicy. Całą nawierzchnię ulicy pomalowano również na różowo. Stworzono preferencyjne warunki do zagospodarowania budynków na tej ulicy.

Projekt ten trwał 2 lata i zakończył się sukcesem. Dziś Rua Nova do Carvalho tętnie życiem – jest pełna barów, klubów, pubów. Cały czas regularnie jej nawierzchnia jest również malowania na różowo, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w centrum Lizbony. Ulica ta żyje każdego dnia, a szczególnie tłumnie jest tutaj wieczorem, gdyż słynie ona ze swojego życia nocnego. Lizbońska Różowa Ulica, gdyż tak obecnie nazywane jest to miejsce, jest chętnie wybierana zarówno przez mieszkańców Lizbony, jak i turystów z całego świata. Zwiedzając Lizbonę koniecznie zobaczcie sami, jaki klimat ma ta najsłynniejsza różowa ulica w tej części Europy!

Pink Street w Lizbonie – adres i dojazd

Różowa Ulica jest położona w centrum Lizbony. Jej dokładny adres to Rua Nova do Carvalho, 1200-019 Lisboa. Znajduje się ona tuż obok Cais do Sodre, 10 minut spacerem od dzielnicy Baixa i 3-5 minuty od centrum Chiado.

Jak najłatwiej dostać się na Różową Ulicę w Lizbonie?

 • Metrem: do stacji Cais do Sodre, która jest ostatnią stacją na zielonej linii lizbońskiego metra, a następnie ok. 1-2 minut spacerem.
 • Spacerem od 10-13 minut od głównego deptaku Lizbony – ulicy Rua Augusta
 • Autobusem – np. autobusem 728, który jedzie od Parku Narodów (Oriente), przez centrum, aż do Belem. Wysiadamy w takim przypadku na przystanku “Cais do Sodre”, a dalej mamy 1-2 spacerem.
 • Tramwajem 25, który odjeżdża z placu Praca da Figueira i jedzie, aż do Bazyliki Estrela i dalej do Cmentarza Przyjemności. Wysiadamy w takim przypadku z żółtego tramwaju na przystanku “Rua Sao Paulo”

Sprawdź co naszym Instagramie i bądź jeszcze bliżej cudownej Lizbony!


Różowa ulica w Lizbonie – przewodnik, czyli najciekawsze miejsce: gdzie iść, co jeść i gdzie się bawić?

Dziś Różowa Ulica skupia głównie życie nocne – jest to jedno z najpopularniejszych miejsc nocnej rozrywki w centrum Lizbony. Pełno tutaj barów i klubów oraz dyskotek. Każdego wieczoru zapełnia się ona dziesiątkami osób.

Warto jednak odwiedzić Pink Street również w ciągu dnia, by zobaczyć, jak mieni się jej różowa nawierzchnia w promieniach lizbońskiego słońca oraz skorzystać z oferty kawiarni, barów czynnych cały dzień lub restauracji, czy też zobaczyć stare sklepy działające od lat w pobliżu.

Oto lista najpopularniejszych miejsc na Pink Street w Lizbonie:

 • Sol e Pesca

Jest to dawny sklep z artykułami dla wędkarzy, który zamieniono w mały bar, restaurację. Miejsce to specjalizuje się w podawaniu konserw (tak, tak – zjemy tutaj doskonałe portugalskie konserwy podawane w formie dań) oraz drobnych przekąskach. Uroku temu miejscu dodaje kilka kolorowych stolików na zewnątrz oraz wystrój wnętrza nawiązujący do tematyki dawnego sklepu.

 • Pensao Amor

Pensão Amor, czyli Pensjonat Miłość. To dawny dom publiczny, który został przerobiony w modny klub. Jedno z najpopularniejszych miejsc na Różowej Ulicy. W środku znajdziemy kilka pomieszczeń o bardzo bogatym wystroju, parkiet, kontrastowe kolory, różne przykłady sztuki wszelakiej. Dodatkowy plusem tego miejsca jest dobry wybór drinków i koktajli.

 • Espumantaria do Cais

Idealne miejsce, by spróbować różnych rodzajów win musujących. Ten bar specjalizuje się w ich podawaniu oraz ma też dobry wybór drinków z całego świata, których uzupełnieniem jest szerokie menu portugalskich przekąsek. Mieści się w dawnym garażu, posiada kilka stolików na zewnątrz, więc jest to dobre miejsce, by nocą poobserwować buzujące życie Pink Street.

Lizbona Pink Street Różowa Ulica Lisbon Lisboa Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Rua Nova do Carvalho Zdjęcia Lokalizacja

 • Povo Lisboa

Mały i prosty bar, ale z klimatem. Przeważnie we wtorki, czwartki i soboty od godz. 21.30 grane jest tutaj fado na żywo. Często jest ono śpiewane przez młodych muzyków i nie ma za nie żadnej opłaty. Jest to dobra alternatywa do eleganckich restauracji i domów fado. W pozostałe dni tygodnia gra DJ. Miejsce dobre na portugalskie przekąski i niezobowiązująca atmosferę. 

 • Musicbox Lisboa

To popularna dyskoteka i klub nocny. Działa on już w tym miejscu od lat i wyrobił sobie już mocną pozycje na liście lizbońskich dyskotek. Zaprasza lokalnych i międzynarodowych DJ-ów, a muzyka tutaj prezentowane to szerokie spektrum muzyki elektronicznej.

 • Pink Wine Point

Wejście do tego baru znajduje się na przeciwko wejścia do Musibox. Jest to miejsce dobre, jeśli szukamy spokojniejszego miejsca i mamy ochotę na dobrego drinka. Czasami organizowane są koncerty muzyki na żywo. 

 • Pérola de São Paulo

To proste i lokalna restauracja w samym centrum Różowej Ulicy. Jeśli szukamy portugalskiej kuchni, głównie ryb i owoców morza, a nie zależy nam na wystawnej formie, to miejsce te spełni nasze oczekiwania. Jest portugalsko, lokalnie i smacznie.

 • Jamaica Bar

To jedna z najbardziej kultowych dyskotek na Pink Street – działa już od lat i oferuje przekrój gatunków muzycznych od reggae po rock i muzykę taneczną z największymi hitami lat 80., 90,. i końca XX wieku. W weekendy bardzo tłoczono, ale w tygodniu bez trudu dostaniemy się do środka.

Atrakcje i zabytki w pobliży Pink Street

A co zobaczyć ciekawego w pobliży Rua Cor de Rosa, jak po portugalsku czasami nazywana jest Różowa Ulica? Zwiedzając Lizbonę bez trudu jesteśmy w stanie tak zaplanować zwiedzanie, by w pobliżu Pink Street zobaczyć również kilka ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych stolicy Portugalii.

Jednym z najbardziej popularnych zabytków Lizbony, który gości na wielu zdjęciach jest winda Bica, czyli Elevador da Bica. Dolna stacja windy znajduje się pod adresem Rua de Sao Paulo 234, a jest ona ukryta w kamienicy. Żółty wagonik łączy to miejsce z dzielnicą Bairro Alto. Winda Bica działa już od 1892 roku i jest chyba najbardziej urokliwą lizbońską windą.

Na końcu Rua Nova do Carvalho znajduje się plac Praça de São Paulo. Powstał on całkowicie od nowa po trzęsieniu ziemi z 1755 roku, a dominuje na nim fasada kościoła św. Pawła (Igreja de São Paulo). Może ona przypominać fasadę kościoła w Mafrze, a sam kościół jest idealnym przykładem odbudowy według standardów planów Markiza Pombala. W środku kościoła zobaczymy bogato malowany sufit przedstawiający św. Pawła, a na przeciwko kościoła jest fontanna z 1848 roku, która kiedyś dostarczała wodę okolicznym mieszkańcom.

Lizbona Pink Street Różowa Ulica Lisbon Lisboa Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Rua Nova do Carvalho Zdjęcia Lokalizacja

Tuż obok znajduje się słynna hala targowo-restauracja Mercado da Ribeira. Powstała ona w 1892 roku, a obecnie jest jednym z najmodniejszych miejsc na kulinarnej mapie Lizbony. Kupimy tutaj nie tylko świeże ryby, owoce morza oraz warzywa, ale też skorzystać można z bogatej oferty różnego typu restauracji i barów.

Na przeciwko hali znajduje się dworzec Cais do Sodre. To z tego miejsca można popłynąć promem na drugą stronę rzeki Tejo, m.in. do Casilhas pod pomnik Chrystusa Króla lub wybrać się na plaże Costa da Caparica. Z Cais do Sodre odjeżdżają również pociągi do Cascais – urokliwego miasteczka nad oceanem. O tym co można zobaczyć i robić w Cascais przeczytać można tutaj >>>

Różowa ulica – nasze rady i wskazówki

Poniżej prezentujemy też kilka naszych rad i wskazówek, jeśli zależy Wam, by jak najlepiej poznać i zachwycić się słynną Różową Ulicą w Lizbonie:

+ Jest to jedno z najpopularniejszych instagramowych miejsc w Lizbonie. Wiele osób wrzuca zdjęcia na Instagram, które zostały zrobione właśnie na Pink Street. Jeśli chcemy zrobić fajne zdjęcie, bez tłumów ludzi, to koniecznie odwiedźmy to miejsce rano przed porą lunchu, gdy ulica jest jeszcze pusta. Inne popularne, instagramowe miejsce w stolicy Portugalii znajdziecie tutaj>>>

Lizbona Pink Street Różowa Ulica Lisbon Lisboa Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Rua Nova do Carvalho Zdjęcia Lokalizacja

+ Ulica wygląda szczególnie efektownie popołudniami, gdy lizbońskie słońce ładnie ją oświetla. Musimy trafić na ten moment najlepiej, gdy promienie słońca oświetlają całą ulicę.

+ Wieczorami, szczególnie w weekendy, Różowa Ulica jest pełna ludzi. Nie liczmy wtedy na spokój i chilloutową atmosferę. Najwięcej ludzi na Pink Street jest po godz. 22.00.

+ Wybierając się w weekend do klubów i dyskotek na Pink Street trzeba się liczyć z dużą liczbą osób, które mają ten sam pomysł co my. Możemy się zatem spotkać z sytuacją, że nie do każdego klubu lub dyskoteki wejdziemy.

+ Jest to miejsce bezpieczne i na ma czego się tutaj obawiać, nawet w nocy. Warto jednak zwrócić uwagę na kieszonkowców, jak w całej Lizbonie zresztą.

Różowa ulica – lokalizacja na mapie

[geo_mashup_map height="637" width="700" zoom="20" add_overview_control="false" add_map_type_control="false"]

Pink Street w Lizbonie – wideo

Zobacz, jak wygląda w nocy Pink Street i Pensjonat Miłość

Galeria zdjęć z różowej ulicy w Lizbonie


Szukasz więcej inspiracji na ciekawe zwiedzanie Lizbony?
Daj nam znać i spraw, że Twój wyjazd do Lizbony będzie niezapomniany! 


  6 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)