Gdzie w Lizbonie jest najbardziej kolorowa uliczka i tęczowe schody?

Lizbona Najbardziej Kolorowa Ulica Schody Piękne Uliczki Polski Przewodnik po Lizbonie Zwiedzanie Portugalia Lisbona Alfama Alfamie Co Warto Zobaczyć Zwiedzić Rua do Salvador i Beco dos Loios

Gdzie w Lizbonie jest najbardziej kolorowa ulica? Różowa ulica w Lizbonie znana jest już chyba wszystkim. Nie wszyscy jednak znają już jeszcze bardziej kolorową i kreatywną uliczkę w Lizbonie oraz schody przypominające swoimi kolorami tęczę. Jest to uliczka Rua do Salvador i schody Beco dos Loios. Miejsce, które oczaruje nas kolorami wymalowanymi pod naszymi stopami, ciekawymi sklepami, lokalnymi klimatem i swoją prostotą. Czy jest to najładniejsza ulica w Lizbonie? Zdecydowanie nie, ale mimo wszystko warto ją zobaczyć i odwiedzić podczas zwiedzania Lizbony. Dlaczego?

justify;">Ten najbardziej kolorowy zaułek Lizbony jest stosunkowo nowym projektem i jest on ukryty w labiryncie uliczek Alfamy – najstarszej i najbardziej klimatycznej dzielnicy Lizbony. Łatwo zatem to miejsce minąć podczas zwiedzania portugalskiej stolicy z tradycyjnym przewodnikiem w dłoni.

Poznajcie zatem i zanotujcie na swojej liście miejsc, które warto zobaczyć w Lizbonie podczas zwiedzania, ten zakątek, by trafić tutaj bez problemu, gdy będziecie odkrywali, jak urokliwa jest stolica Portugalii. W poniższym tekście przedstawiamy dokładną lokalizację tego miejsca (znajdziecie ją też na naszej turystycznej mapie Lizbony) oraz kilka wskazówek praktycznych co można ciekawego znaleźć na tej ulicy oraz w okolicach.

Kolorowa ulica na Alfamie

Uliczka na Alfamie, o której mowa tutaj, to Rua do Salvador – niewielka ulica, trochę zapomniana, która łączy ulice Rua de São Tomé i Rua das Escolas Gerais. Tuż obok niej przejeżdża słynny, żółty tramwaj 28, a kawałek dalej również żółty tramwaj 12 w swoim kursie przez Alfamę. Mimo wszystko niewielu turystów trafia na ulicę Rua do Salvador.

Lizbona Najbardziej Kolorowa Ulica Schody Piękne Uliczki Polski Przewodnik po Lizbonie Zwiedzanie Portugalia Lisbona Alfama Alfamie Co Warto Zobaczyć Zwiedzić Rua do Salvador i Beco dos Loios

W ramach projektu pt. “A Rua é Sua” (Ulica jest Twoja) zainicjowanego w poł. 2020 roku przez władze Lizbony, ulica została wyłączona z ruchu samochodowego. Dzięki temu na ulicy mogły zostać wystawione dodatkowe stoliki i krzesła, a ulica dostępna jest tylko dla pieszych. 

Mieszkańcy i lokalni artyści zdecydowali dodatkowo ciekawie ozdobić ulicę, by wyróżnić ją na te innych ulic Lizbony. W jaki sposób? Kamienna kostka, którą wyłożona jest ulica, została pomalowana farbą na różne kolory, co finalnie stworzyło bardzo fajny efekt i dodało jeszcze więcej uroku temu miejscu. 

Lizbona Najbardziej Kolorowa Ulica Schody Piękne Uliczki Polski Przewodnik po Lizbonie Zwiedzanie Portugalia Lisbona Alfama Alfamie Co Warto Zobaczyć Zwiedzić Rua do Salvador i Beco dos Loios

Ulicę zdobi też graffiti z napisem “Alegria” (co znaczy po port. “przyjemność”) i kolorowymi odciskami dłoni dzieci oraz dorosłych. Dodajmy do tego lokalne kawiarnia i restauracje (w tym słynną kawiarnię Café do Eléctrico), mieszkańców spędzających chętniej czas na ulicy, lokalną wytwórnię ceramiki, suszące się pranie i mamy bardzo fajny, miejscowy klimat. 

Najbardziej kolorowe schody w Lizbonie

Ale to nie wszystko. Przy okazji prac nad ulicą Rua do Salvador nową twarz i barwy otrzymała również uliczka, a właście to schody – Beco dos Loios. Mimo, że schodów w Lizbonie jest pełno (Lizbona jest położona na wzgórzach i każdy, kto zwiedzał już Lizbonę, ten wie, że miasto posiada tysiące schodów!), to właśnie schody Beco dos Loios stały się wyjątkowe.

Lizbona Najbardziej Kolorowa Ulica Schody Piękne Uliczki Polski Przewodnik po Lizbonie Zwiedzanie Portugalia Lisbona Alfama Alfamie Co Warto Zobaczyć Zwiedzić Rua do Salvador i Beco dos Loios

Stopnie na Beco dos Loios również zostały pomalowane na wszystkie kolory tęczy. Wspinając się powoli od Rua do Salvador, aż do Rua de São Vicente (gdzie prowadzi uliczka Beco dos Loios) pod stopami pokamy dziesiątki kolorowych schodków. Robi to bardzo fajne wrażenie, a gdy będziemy mieli trochę szczęście i słońce odpowiednio oświetli to miejsce, to wygląda to również super na zdjęciach. Prosta rzecz, a całkowicie odmieniła ten zapomniany zaułek Alfamy!

Krótka historia Rua do Salvador i najstarszego znaku drogowego na świecie

Ulica Rua do Salvador przez wieki pełniła ważną rolę – łączyła ona bramy zamku św. Jerzego na Alfamie z dzielnicą Baixa. Była to swojego czasu ważna arteria komunikacyjna, którą przemieszczali się piesi, dorożki, ludzie na koniach. NIestety często dochodziło na niej do kolizji i wypadków. Dlatego już w 1668 roku postawiono tutaj znak drogowy, który miał regulować ruch. Znak ten do dzisiaj możemy oglądać na marmurowej tablicy, która znajduje się pod adresem Rua do Salvador 24 – znak ten uważa się za najstarszy znak drogowy na świecie.

Co ciekawego robić i zobaczyć na najbardziej kolorowej ulicy w Lizbonie?

Uliczka Rua do Salvador to niewielka ulica, tak jak napisaliśmy wcześniej. Przejdziemy ją całą w mniej, niż minutę, gdyż ma ona tylko kilkadziesiąt metrów długości. Warto jednak zatrzymać się tutaj na dłużej, by na przykład:

 • Zjeść dobre i smaczne śniadanie w Quase Café (Rua do Salvador 32). Jest to też fajne miejsce na kieliszek wina i drobne przekąski w czasie dnia.
 • Odwiedzić pracownię ceramiki Tiago Praça Olaria (Rua do Salvador 57), w której można zobaczyć, jak powstaje unikalna i piękna ceramika, a także zakupić ręcznie malowaną ceramikę.
 • Napić się kieliszek regionalnego wina w O Vinhaça (Rua do Salvador 53).

Lizbona Najbardziej Kolorowa Ulica Schody Piękne Uliczki Polski Przewodnik po Lizbonie Zwiedzanie Portugalia Lisbona Alfama Alfamie Co Warto Zobaczyć Zwiedzić Rua do Salvador i Beco dos Loios

 • Poznać magiczny sklep i atelier Alberto Gourgel (Rua do Salvador 83), w którym to znajdziemy raj dla osób lubiących klimaty vintage. Miejsc, gdzie stare rzeczy dostają nowe życie.
 • Poznać Sandrę i napić się kawy w kultowej i słynnej już kawiarni Café do Eléctrico (Rua do Salvador 39), która zagrała w filmie “Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, a o której w bardzo ciepłych słowach piszą również autorki książki “Lizbona. Miasto, które przytula”. Przeczytaj więcej o Café Do Eléctrico >>>.

Gdzie dokładnie jest kolorowa ulica i schody w Lizbonie i jak na nie dojechać?

Rua do Salvador to ulica zlokalizowana w samym centrum klimatycznej Alfamy – dzielnicy, która podbije serce każdego turysty. Jak najłatwiej jednak trafić na Rua do Salvador?

Lizbona Najbardziej Kolorowa Ulica Schody Piękne Uliczki Polski Przewodnik po Lizbonie Zwiedzanie Portugalia Lisbona Alfama Alfamie Co Warto Zobaczyć Zwiedzić Rua do Salvador i Beco dos Loios

Wybierając się na zwiedzanie Alfamy pieszo z dzielnicy Baixa (ścisłe turystyczne centrum Lizbony) najwygodniej jest podejść na Rua do Salvador z punktu widokowego Portas do Sol ulicą Rua de São Tome.  Można również podjechać tramwaj 28 z dowolnego miejsca w Lizbonie – jedziemy do przystanku “Lg. Portas Sol”, a następnie kawałek należy podejść spacerem.

Możecie również wykorzystać do zwiedzania Alfamy nasz przewodnik po Alfamie dostępny tutaj >>> lub skorzystać ze wskazówek zawartych w poniższym materiale wideo “Zwiedzanie Lizbony: Co warto zobaczyć na Alfamie?”, w którym Krzysztof – polski przewodnik po Lizbonie z InfoLizbona.pl pokazuje najciekawsze miejsca na Alfamie.

Zobacz, czym zauroczy Cię Alfama w Lizbonie.

Lokalizacja kolorowej ulicy i schodów na turystycznej mapie Lizbonie

Na poniższej mapie turystycznej Lizbony przedstawiamy dokładną lokalizacją kolorowej ulicy Rua do Salvador i schodów Beco dos Loios.

Różowa, niebieska, a teraz kolorowa ulica w Lizbonie

Moda na kolorowe ulice w Lizbonie narodziła się już kilka lat temu. Pierwszą kolorową ulicą, która dziś jest chyba najsłynniejszą “kolorową” ulicą w Lizbonie jest tzw. Różowa Ulica, Pink Street – Rua Nova do Carvalho przy rzece i dworcu Cais do Sodre. Dawna ulica uciech i szemranych interesów kilka temu całkowicie odmieniła swoje oblicze stając się dziś popularnych miejscem na turystycznych szlakach Lizbony. Znajdziemy tam wiele restauracji, klubów, kawiarni, a przy okazji jest to jedno z najbardziej instagramowych miejsc w Lizbonie >>>

Różowa ulica w Lizbonie zachwyca. W czasie dnia jest senna, wiele osób robi sobie na niej zdjęcia, a wieczorami zaś lizbońska Pink Street odżywa za sprawą licznych barów i dyskotek, w których bawią się zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Więcej o słynnej Różowej Ulicy w Lizbonie przeczytać możecie tutaj: Rua Nova do Carvalho, czyli portugalska Pink Street >>>.

Lizbona Pink Street Różowa Ulica Lisbon Lisboa Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Rua Nova do Carvalho Zdjęcia Lokalizacja

Dodatkowo w 2020 roku powstał projekt miejski “A Rua é Sua”, który ma ożywić przestrzeń miejską Lizbony, a jednocześnie nadać jej nową funkcjonalność. W ramach tego projektu nawierzchnie kilku ulic zostały pomalowane na niebieski kolor, a ulice te zostały wyłączone z ruchu samochodowego. Pozwoliło to otworzyć się jeszcze bardziej kawiarnią i restauracjom, a jednocześnie stworzyło przestrzenie dla pieszych. Te najpopularniejsze “niebieskie ulice” w Lizbonie to Rua João das Regras, Rua dos Bacalhoeiros i Rua Nova da Trindade.


Podoba Ci się opisane miejsce? Chcesz poznać więcej pięknych, lokalnych i klimatycznych miejsc w Lizbonie?
Zapraszamy do zwiedzania Lizbony z nami i poznania nie tylko wielkich zabytków, ale i odkrycia Lizbony poza utartymi turystycznymi szlakami. 


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)