Klasztor Karmelitów – inspirujące ruiny, kościół, muzeum?

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Klasztor Karmelitów, a raczej ruiny klasztoru i kościoła Karmelitów, to jedno z najciekawszych miejsc w Lizbonie. Po portugalsku to Convento do Carmo i właśnie z takim określeniem najczęściej spotkamy się w przewodniku po Lizbonie. Convento do Carmo, to kompleks składający się z kościoła (Igreja do Carmo) oraz klasztoru. W kościele Karmelitów mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne Carmo, jednak najciekawsze są wnętrza, które… nie mają dachu, gdyż zawalił się on na skutek trzęsienia ziemi z 1755 roku.

To właśnie brak kościelnego dachu sprawia, że Klasztor Karmelitów jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków centrum Lizbony, który już na trwałe wpisał się w panoramę Lizbony. Czasami nazywamy ten obiekt po prostu właśnie “Kościół bez dachu w Lizbonie”.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku?

Do jakich miejsc w Lizbonie można kupić bilet online, by uniknąć czekania w kolejkach?


Bez znaczenia, jak się nazywa kościół Karmelitów, to warto go odwiedzić, by zobaczyć od wewnątrz, jak wyglądają te niesamowite ruiny, a przy okazji zwiedzić Muzeum Archeologiczne Carmo. Niniejszy tekst przedstawia historię, opis oraz informacje praktyczne (adres, godziny otwarcia, dojazd) na temat Klasztoru Karmelitów w Lizbonie. Jak zawsze również dołączamy multimedia – fotografie, wideo i mapę.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Klasztor Karmelitów w Lizbonie – historia

Kompleks Convento do Carmo, czyli Klasztoru Karmelitów, został założony w 1389 roku przez portugalskiego rycerza Nuno Álvares Pereira, który zasłużył się w średniowiecznej sztuce wojennej. Nuno Álvares Pereira był głównodowodzącym wojsk portugalskich króla Jana I Wielkiego w bitwie pod Aljubarrotą w 1385 roku. W bitwie tej, jednej z najważniejszych bitew dla zachowania niepodległości Portugalii w średniowieczu, wojska portugalskie starły się z wojskami kastylijskimi i dzięki przywództwu Pereiry bitwę tą wygrały (król Jan I z tej okazji wybudował Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha >>>).

Klasztor Karmelitów został ukończony w roku 1423 i zostali do niego sprowadzenie Karmelici z miejscowości Moura na południu Portugalii. Mnisi przybyli do Lizbony już w 1392 roku, a w roku 1404 Nuno Alvares Pereira przekazuje cały swój majątek na rzecz Klasztoru Karmelitów, by w 1423 samemu wstąpić w szeregi Karmelitów.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

To co sprawia, że obiekt Klasztoru Karmelitów jest taki wyjątkowy obecnie, to data 1 listopada 1755 – Lizbonę nawiedza wtedy tragiczne trzęsienie ziemi, które nie oszczędziło również budynków klasztoru. Kataklizm zniszczył zarówno budynki klasztorne, jak i kościelne – m.in klasztorną bibliotekę z ponad 5000 woluminów. Po tragicznym trzęsieniu ziemi, za czasów rządów królowej D. Maria I de Portugal, zaczęła się odbudowa klasztoru, jednak została ona zatrzymana w 1834 roku, kiedy nastąpiła kasacja zakonów klasztornych. Wtedy to Klasztor Karmelitów przeszedł pod władzę wojska, którego stał się siedzibą. Zdecydowano się wtedy odbudować częściowo budynki klasztorne, jednak nie naprawiono, ani nie odrestaurowano kościoła Igreja do Carmo.

Budynek kościoła przy Klasztorze Karmelitów w Lizbonie w 1864 roku przekazano Stowarzyszeniu Archeologów Portugalskich, którzy zamienili ruiny… w muzeum archeologiczne. Muzeum zostało ufundowane przez Joaquim Possidónio Narciso da Silva. W XX wieku Klasztor Karmelitów był ważnym miejscem dla współczesnej historii Portugalii, gdyż to właśnie w budynku klasztoru podczas Rewolucji Goździków, która obaliła dyktaturę 25 kwietnia 1974 roku, schronił się ostatni prezydent Nowego Państwa – Marcelo Caetano. Obecnie budynek klasztoru pełni funkcję siedziby Gwardii Narodowej (Guarda Nacional Republicana) oraz Muzeum Gwardii Narodowej >>>.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Obecnie ruiny gotyckiego kościoła – Igreja do Carmo – są jednym z symboli Lizbony. Ruiny te są dziś żywym śladem największego kataklizmu, który na zawsze już zmienił oblicze Lizbony – trzęsienia ziemi z 1755 roku. Za sprawą placu Largo do Carmo, na którym leży klasztor, a który to właśnie od klasztoru wziął swoją nazwę, jest to też jedno z popularniejszych miejsc w centrum Lizbony.

Klasztor i kościół Karmelitów w Lizbonie – opis i architektura

Budynek kościoła Karmelitów został wybudowany na planie krzyża łacińskiego, co widać, jak wejdziemy do jego środka. Stając przed kościołem od strony placu Largo do Carmo zobaczy się potężny portal z archiwoltą oraz kapitelami, które są ozdobione motywami antropomorficznymi i roślinnymi. Rozeta nad portalem została częściowo zniszczona i nigdy już nie odbudowana. Gdy ogląda się kościół od strony windy Santa Justa, to widzi się pięć potężnych półkolumn, które mają podtrzymywać południową stroną kościoła, po tym, jak w 1399 roku zawaliła się ona. W środku sam obiekt prezentuje trzy nawy, bez dachu, gdyż został on zniszczony podczas trzęsienia ziemi z 1755 roku. To, co zostało do dnia obecnego, to pojedyncze łuki między kolumna w środku i to właśnie wnętrze bez dachu robi na odwiedzających ogromne wrażenie.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie

Po portugalsku to Museu Arqueológico do Carmo. Jest to jedno z dwóch muzeów archeologicznych, które posiada Lizbona. Mieści się ono w ruinach kościoła Karmelitów w kompleksie Klasztoru Karmelitów w Lizbonie. Zwiedzając muzeum archeologiczne w tym miejscu zobaczyć można eksponaty prezentujące różne aspekty historii Portugalii. Muzeum nie jest duże, zwiedza się je relatywnie szybko, a uroku dodają mu ruiny kościoła, w pomieszczeniach, którego się znajduje.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Do najcenniejszych eksponatów w muzeum należą m.in. gotycki nagrobek króla Ferdynanda I panującego w latach 1367-1383, który został tu przeniesiony z Klasztoru Franciszkanów w Santarém, statua jednego z XII-wiecznych władców Portugalii, prawdopodobnie Alfonsa I Zdobywcę, barokowy nagrobek Maria Ana de Áustria, panele z płytek azulejos zdobiące ściany, elementy z wykopalisk archeologicznych pochodzące z czasów rzymskich oraz wizygockich, a także peruwiańskie mumie znajdująca się w biblioteczce muzealnej. Czytaj więcej: Muzeum Archeologiczne Carmo w Lizbonie >>>.

Muzeum Gwardii Narodowej w Lizbonie

W budynku Klasztoru Karmelitów działa również od 2014 roku Muzeum Gwardii Narodowej, po portugalsku Museu da Guarda Nacional Republicana. Prezentuje ono, jak rozwijała się na przestrzeni wieków Gwardia Narodowa w Portugalii, a zwiedzając muzeum można zobaczyć różne rodzaje broni, mundurów oraz wyposażenia oddziałów gwardii. Muzeum zostało otwarte w 40. rocznicę Rewolucji Goździków. Zobacz również: Galeria zdjęć z Muzeum GNR w Klasztorze Karmelitów >>>.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Klasztor Karmelitów w Lizbonie – godziny otwarcia

 • Muzeum Archeologiczne Carmo jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00 (października – maj) i 10.00-19.00 (czerwiec – wrzesień). Muzeum jest zamknięte w niedziele, Boże Narodzenie, Nowy Rok oraz 1 maja.
 • Muzeum Gwardii Narodowej jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00.
 • Podane godziny otwarcia są aktualne na rok: 2022.

Bilety, wstęp, ceny do Convento do Carmo

Wstęp do Muzeum Archeologicznego Carmo jest płatny i kosztuje 5 €/bilet normalny. Studenci i uczniowie płacą za bilet 4 €. Posiadacze Lisboa Card >>> otrzymują zniżkę i płacą za bilet 4 €. Wstęp do Muzeum Gwardii Narodowej jest bezpłatny (nie wiadomo jednak, jak długo zostanie utrzymany wstęp bezpłatny). Podane ceny są aktualne na 2022 rok.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Dojazd do Klasztoru Karmelitów w Lizbonie

 • Metrem do stacji metra Baixa-Chiado, gdzie niebieska linia krzyżuje się z zieloną linią, a następnie spacerem przez ulice Rua Serpa Pinto i Travessa Carmo na plac Largo do Carmo. Spacer zajmuje ok. 5 minut.
 • Metrem można również podjechać do stacji Rossio i przechodzać przez plac Rossio ulicą Calçada do Carmo przejść pod Klasztor.
 • Tramwajem 28 do przystanku “Largo do Chiado” i dalej spacerem przez ulice Rua Serpa Pinto i Travessa Carmo na plac Largo do Carmo.
 • Winda Santa Justa, której górny poziom wychodzi tuż obok wejścia do Muzeum Archeologicznego Carmo mieszczącego się w “kościele bez dachu”.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Adres i dane kontaktowe Klasztoru Karmelitów

Museu Arqueológico do Carmo
Largo do Carmo
1200-092 Lisboa
Tel. +351213478629
www.museuarqueologicodocarmo.pt

GNR – Comando Geral
Largo do Carmo
1200-092 Lisboa
Tel. +351213217000
www.gnr.pt

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Klasztor Karmelitów w Lizbonie – informacje praktyczne

 • Zwiedzanie muzeum archeologicznego nie zajmuje dużo czasu – całe muzeum zobaczymy w ok. 1h spokojnie przechodząc przez całą ekspozycję.
 • Do wnętrza kościoła Karmelitów (czyli muzeum archeologicznego) warto się wybrać, gdy jest dobra pogoda i przejrzyste, niebieskie niebo – wtedy bez trudu zrobimy charakterystyczne zdjęcia z wnętrza obiektu.
 • Obok klasztoru znajduje się bardzo przyjemny plac Largo do Carmo, gdzie znajduje się kilka restauracji oraz barów.
 • Od maja 2015 obok klasztoru, od strony południowej działa taras Terraços do Carmo, który oferuje widok na dzielnicę Chiado oraz przyjemny bar z leżakami, luźną atmosferą i dobrymi drinkami.
 • Ruiny kościoła najlepiej podziwiać z punktu widokowego na szczycie windy Santa Justa.

Klasztor Karmelitów i Kościół w Lizbonie Convento do Carmo Zwiedzanie Przewodnik Chiado Fotografie Zdjęcia Muzeum

Lokalizacja Klasztoru Karmelitów na turystycznej mapie Lizbony

 

Klasztor i kościół Karmelitów w Lizbonie na wideo

Ruiny Klasztoru Karmelitów – zdjęcia i fotografie

Aktualne promocje na najlepsze noclegi w Lizbonie

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)