Enklawa ciszy w centrum – ogród botaniczny w Lizbonie

Ogród botaniczny w Lizbonie – Jardim Botânico de Lisboa, to trochę zapomniane miejsce w samym centrum miasta, które jest swoistą enklawą ciszy i spokoju. Lizboński ogród botaniczny, to nie tylko miejsce, gdzie znajdziemy setki różnych gatunków roślin z całego świata, ale też jedno z najspokojniejszych miejsc centrum Lizbony, miejsce, gdzie można się, jeśli chcemy odpocząć od turystycznego zgiełku dzielnic Bairro Alto, Chiado lub Rato, obok których ogród botaniczny się znajduje.

Wchodząc do ogrodu botanicznego w Lizbonie, wchodzimy jakby co innego świata – witają nas potężne palmy (ogród się szczyci tym, że ma wiele gatunków tych drzew z różnych kontynentów), które wyznaczają szerokie aleje ogrodu. Po bokach tych alei ciągnie się labirynt ścieżek, wśród których znajdziemy zarówno małe krzewy z kontynentu afrykańskiego, jak i ogromne drzewa z Australii lub kolekcję bajkowych kaktusów, które szczególnie kolorowo wyglądają, gdy kwitną. Do tego liczne kwiaty, oczka wodne, ścieżki pod baldachimami tropikalnych drzew… i obraz lekkiego zaniedbania, znaku czasu, który sprawia, że ogród chyba już najlepsze czasy za sobą. Jednak paradoksalnie właśnie to zaniedbanie, miejsca zapomniane, gdzie roślinność rośnie już według swoich zasad, odrapana ławka lub gnijący pień drzewa, sprawiają ogród botaniczny w Lizbonie jest taki urokliwy.

Ogród botaniczny w Lizbonie – opis i historia

Portugalska nazwa ogrodu brzmi Jardim Botânico da Universidade de Lisboa, co dokładnie znaczy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Lizbońskiego, gdyż ogród pierwotnie powstał przy Szkole Wyższej – Politechnice Lizbońskiej. Został on utworzony z inicjatywy hrabiego Ficalho oraz Francisco Manuel de Melo Breyner oraz Andrade Corvo. Miejsce pod ogród wybrano już w 1859 r. jednak prace rozpoczęły się dopiero w 1873 r., a zakończone je oficjalnie w 1878 r., kiedy to uroczyście otworzono ogród botaniczny w Lizbonie. Głównym architektem lizbońskiego ogrodu botanicznego był niemiecki botanik Edmond Goeze, którego dzieło od 1876 r. kontynuował Francuz – Jules Daveau.

Ogród Botaniczny w Lizbonie Fotografie Przewodnik Lizbona Lisbona Ogrody Botaniczne Zwiedzanie Przewodnik Zabytki Foto

Obecnie jest to duże, zielone założenie architektoniczne o powierzchni ponad 4 ha, wchodzące w skład Muzeum Historii Naturalnej w Lizbonie. W kompozycji ogrodu można wyróżnić część płaską, o geometrycznym charakterze wytyczenie ścieżek i nasadzenie roślinności – jest to tzw. Classe – oraz część położoną na wzgórzu opadającym w stronę Rua Alegria, jest to tzw. Arboretum. Geometryczna część została założona przez Goeze, który zaprojektował tą część ogrodu botanicznego, jako miejsce zasadzenia roślin dwuliściennych oraz nagonasiennych. Centralnym elementem tej kolekcji jest oczko wodne, otoczone przez kwatery ogrodzone bukszpanem. Geometryczną część od budynku Muzeum Historii Naturalnej oddziela szeroka aleja, na której zobaczyć można ogromny przykład figowca wielkolistnego pochodzącego z Australii.

Ogród Botaniczny w Lizbonie Fotografie Przewodnik Lizbona Lisbona Ogrody Botaniczne Zwiedzanie Przewodnik Zabytki Foto

Schodząc do Arboretum z górnego tarasu zobaczyć można schody wyłożone mozaiką, tzw. calçada portuguesa, które otaczają mały skwer, na którym znajduje się pomnik. Bernardino Gomeza – lekarza i botanika. Schody te prowadzą do szerokiej alei wysokich palm, które tworzą główną drogę przez tą część ogrodu botanicznego w Lizbonie. Łącznie w ogrodzie botanicznym można znaleźć 35 różnych gatunków drzew palmowych, a te najpopularniejsze to gatunki Arenga, Howea lub Sabal i Serenoa. Arboretum ma charakter parku krajobrazowego z roślinnością tropikalną i subtropikalną, a składa się na niego główna aleja drzew palmowych oraz szereg nieregularnych alejek, o różnych szerokościach, strumyki oraz oczka wodne.

Ogród Botaniczny w Lizbonie Fotografie Przewodnik Lizbona Lisbona Ogrody Botaniczne Zwiedzanie Przewodnik Zabytki Foto

Ogród botaniczny w Lizbonie na swoim terenie ma kilka obiektów wchodzących w dawne wyposażenie Uniwersytetu w Lizbonie, jak np. Obserwatorium Astronomiczne lub działająca cały czas motylarnia. Mimo jednak tego, że ogród bierze udział w różnego rodzaju międzynarodowych programach badawczych, realizuje różne projekty edukacyjne oraz botaniczne, to jednak widać w nim zaniedbanie oraz znak czasu. Może jednak właśnie dzięki temu, ogród botaniczny w Lizbonie jest taki urokliwy..

Ogród Botaniczny w Lizbonie Fotografie Przewodnik Lizbona Lisbona Ogrody Botaniczne Zwiedzanie Przewodnik Zabytki Foto

Lizbona: Ogród botaniczny – godziny otwarcia

  • Lato (1 kwietnia – 31 października): codz. 9.00-20.00
  • Zima (1 listopada – 31 marca): poniedziałek – piątek 9.00-17.00; sobota – niedziela 9.00-18.00; święta 9.00-17.00

Ogród botaniczny w Lizbonie: cena i bilety

Osoby dorosłe za wejście do ogrodu płacą 2€, osoby poniżej 18. roku życia i powyżej 65. roku życia mogą kupić bilety ulgowe w cenie 1€. Bilety rodzinne są w cenie 5€ (2 osoby dorosłe + 2 dzieci). Dzieci poniżej 6. roku życia mają wstęp bezpłatny. Jeśli ktoś zamierza odwiedzić również Muzeum Historii Naturalnej, to może zakupić bilety łączone w cenie odpowiednio: dorośli 6€, bilety ulgowe 3,5€, bilety rodzinne 15€.

Ogród Botaniczny w Lizbonie Fotografie Przewodnik Lizbona Lisbona Ogrody Botaniczne Zwiedzanie Przewodnik Zabytki Foto

Dojazd do ogrodu botanicznego w Lizbonie

Ogród znajduje się między dzielnicami Bairro Alto i Rato, w części miasta Príncipe Real. Dojechać do ogrodu botanicznego można w następujący sposób:

  • metrem, do stacji Rato, która znajduje się na końcu żółtej linii metra, a następnie spacerem ok. 400 metrów
  • autobusami Carris nr 758 i 773, które zatrzymują się na przeciwko ogrodu (przystanek Príncipe Real)
  • ogród nie posiada parkingu samochodowego. Jeśli ktoś zdecyduje się przyjechać samochodem, to można zaparkować samochód na parkingu na ulicy Rua da Escola Politécnica na przeciwko Procuradoria Geral da República

Ogród Botaniczny w Lizbonie Fotografie Przewodnik Lizbona Lisbona Ogrody Botaniczne Zwiedzanie Przewodnik Zabytki Foto

Ogród botaniczny w Lizbonie – adres i dane kontaktowe

Jardim Botânico da Universidade de Lisboa
Rua Escola Politecnica 58
Lisboa 1269-102 Portugal
Telefon: +351213921800
Email: jblisboa@fc.ul.pt

Zwiedzanie: Kilka informacje praktycznych

  • w tygodniu ogród jest bardzo spokojnym miejscem, nie ma tam za wiele osób, więc jest to idealne miejsce, jeśli chcemy odpocząć od turystycznego zgiełku centrum miasta
  • jest to jeden z kilku ogród botanicznych w Lizbonie. Zdecydowanie nie najpiękniejszy, ale na pewno najbardziej klimatyczny. Przekonajcie się sami oglądając galerię zdjęć: Zapomniany ogród na dużych zdjęciach>>>
  • wizyta w ogrodzie jest doskonałą lekcją botaniki, gdyż wszystkie okazy są bardzo dobrze opisane, mimo, że niektóre tabliczki nadgryzł już czas i rdza
  • tuż obok ogrodu znajduje się przyjemny park Principe Real, gdzie znajduje się kilka kiosków z kawą i napojami orzeźwiającymi, a miejsce to chętnie jest wybierane przez mieszkańców Lizbony
  • inne zabytki i atrakcje w pobliży tego miejsca to kościół św. Rocha, Bazylika Estrela wraz z parkiem lub tramwaj 28 (zaraz obok bazyliki)

Lokalizacja ogrodu botanicznego w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

Lizbona i ogród botaniczny na fotografiach

4 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)