Święto św. Antoniego 2022 w Lizbonie, czyli czerwiec pełen dobrej zabawy, sardynek i wina

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Święto św. Antoniego w Lizbonie, czyli popularne Festas de Lisboa, sprawia, że czerwiec każdego roku w Lizbonie jest najbardziej kolorowym miesiącem. Zobaczcie, jak wygląda program Święta św. Antoniego w Lizbonie 2022. Co będzie działo się w Lizbonie? Gdzie warto być w stolicy Portugalii? Jak się bawi stolica Portugalii w tym czasie lub jakie są najciekawsze wydarzenia, które odbywają się wtedy w Lizbonie?

Zapraszamy do naszego festiwalowego przewodnika po Lizbonie, który szczegółowo i kompleksowo podpowie Wam, jak dobrze bawić się w Lizbonie i poczuć atmosferę Portugalii w tym czasie. Przewodnika pełnego dobrego humoru, sardynek, kolorowych girland zdobiących ulice Lizbony oraz smaków Lizbony, a także dobrego wina!

A jeśli to macie to szczęście odwiedzić Lizbonę w czerwcu 2020, to koniecznie wybierzcie coś dla siebie z bogatego programu Święta św. Antoniego w Lizbonie… i bawcie się dobrze!

Święto św. Antoniego w Lizbonie to jedno z naszych ulubionych wydarzeń w Lizbonie. Zresztą nie tylko naszych, bo wielu mieszkańców Lizbony również kocha ten festiwal i każdy wie, że czerwiec to miesiąc zabawy, jedzenia sardynek, picia wina oraz ulicznych zabaw nazywanych tutaj arraiais. Miesiąc, który nie tylko jest początkiem wakacji w Portugalii, ale również miesiąc nad którym czuwa ukochany święty lizbończyków, czyli św. Antonii z Padwy (a tak naprawdę z Lizbony, ale o tym przeczytacie poniżej).

Świeto św. Antoniego w Lizbonie – co to za święto?

Czym jednak w ogóle jest Święto św. Antoniego w Lizbonie? Jest to szereg różnych imprez, które odbywają się w Lizbonie przez cały czerwiec. Na program corocznej edycji Święto św. Antoniego w Lizbonie składają się różnego typu wydarzenia i imprezy – część z nich ma charakter i rodowód typowo historyczny i religijny, jak np. trony św. Antoniego, wielka procesja z figurą św. Antoniego lub uroczysta parada na Avenida da Liberdade, czy ślubu św. Antoniego. O nich wszystkim szczegółowo przeczytacie poniżej, elementy te są od lat już nieodłączonym i stałym elementem festiwalu.

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Część wydarzeń, szczególnie wydarzenia kulturalne, co roku się zmienia i prezentują one bogatą ofertę kulturalną, jako oferuje Lizbona i jaka każdorazowo jest przygotowana z okazji Święta św. Antoniego. Są to różnego rodzaju koncerty muzyczne, w tym koncerty muzyki fado, pokazy filmów, wydarzenia teatralne, wystawy i ekspozycje fotografii, spotkania z autorami i artystami, ciekawe wydarzenia skierowane dla dzieci i rodzin z dziećmi.

Bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Portugalię są uliczne zabawy, tzw. arraias (zobaczcie koniecznie, kiedy i gdzie będą się one odbywały w 2022 w Lizbonie), kiedy to wszyscy się bawią razem, jedzą grillowane sardynki na ulicach, a z ich okazji uliczki miasta ozdobione są kolorowymi girlandami.

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Święto św. Antoniego? Festiwal św. Antoniego? Festiwal Sardynek? A może Festas de Lisboa?

A jak się to ma to samej nazwy? Święto św. Antoniego, Festiwal św. Antoniego, a może Festiwal Sardynki? Jak tak naprawdę nazywa się ten festiwal i święto, gdyż w Internecie spotkać się możemy z różnymi nazwami. Oficjalnie po portugalsku wydarzenie to nosi nazwę Festas de Lisboa. W polskich przewodnikach po Lizbonie i Portugalii występuje on jednak pod różnymi nazwami. Te najpopularniejsze to właśnie Festiwal św. Antoniego lub Święto św. Antoniego i takich też nazw używamy w tym festiwalowym przewodniku po Lizbonie 2022.


Festas de Lisboa wpisują się w tradycję Festas dos Santos Populares, czyli odbywających się praktycznie przez większą część lata cyklów imprez związanych z najpopularniejszymi w Portugalii świętymi – św. Janem na północy Portugalii, św. Piotrem na Algarve i właśnie św. Antonim w centralnej Portugalii.


Poniżej prezentujemy dokładny program Święta św. Antoniego w Lizbonie 2022, czyli Festas de Lisboa 2022. Opisujemy najciekawsze wydarzenia, miejsca, gdzie będą się one odbywały, wskazujemy na co warto zwrócić uwagę, czego nie można pominąć w 2022 roku oraz… jak dobrze się bawić i poczuć klimat Lizbony, a jednocześnie skorzystać z bardzo bogatego i obszernego programu tegorocznej edycji? Święto św. Antoniego 2022 jest świetną okazją, by połączyć zwiedzanie Lizbony z uczestnictwem w różnego rodzaju zabawach lub koncertach, wystawach i ekspozycjach.

Skąd był święty Antonii? Z Padwy czy z Lizbony?

Zanim jednak przejdziemy do programu Święta Antoniego 2022, to skupmy się nad… najważniejszą postacią w tym wszystkim, osobą i świętym, któremu festiwal zawdzięcza swoją nazwę i wokół której wszystko się kręci, czyli św. Antoniemu z Lizbony. Tak, tak – z Lizbony, a nie Padwy. Św. Antonii wcale nie był z Padwy, a właśnie z Lizbony. Przy okazji warto nadmienić również, że jest on najważniejszym i ukochanym świętym Lizbony. Tak naprawdę nazywał się on Fernando Martins de Bulhões, a urodził się w Lizbonie w 1195 roku, choć niektóre źródła podają, że w 1191 roku. Zmarł 13 czerwca 1231 w Arcelli koło Padwy we Włoszech.

Jaka jest historia życia świętego Antoniego? W Lizbonie uczęszczał do szkoły katedralnej, a około 15. roku życia wstąpił do Klasztoru św. Augustyna. Po 2 latach przeniósł się do Klasztoru św. Krzyża w Coimbrze. To właśnie w Coimbrze zdobył solidne wykształcenie poznając Pismo Święte i naukę Ojców Kościoła. W 1219 roku, wtedy jeszcze Fernando Martins de Bulhões został wyświęcony na kapłana, a następnie przeniósł się do Zakonu Franciszkanów – tam właśnie zmienił imię na Antonii. Święty Antonii (choć wtedy jeszcze nie święty) pierwsze podróże misyjne odbył do Maroka śladami męczenników, jednak ze względu na stan zdrowia wrócił do Europy i trafił do Asyżu, gdzie w 1221 roku spotkał się ze św. Franciszkiem.

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Ukochany święty Lizbony bardzo szybko stał się słynny. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja, który z siłą i wiarą głosił Słowo Boże, a także znakomity teolog. Nauczał i działał głównie w północnych Włoszech. Święty Antoni zmarł 13 czerwca 1231 roku obok Padwy. W następnym roku (30 maja 1232, najszybciej w historii kościoła) papież Grzegorz IX kanonizował Antoniego, natomiast papież Pius XII ogłosił go w 1946 roku doktorem Kościoła. Za życia zwano go “młotem na heretyków” – święty Antonii był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w. I to właśnie Lizbona, miejsce, w którym przychodzi on na świat, obchodzi najhuczniej na świecie jego święto 13 czerwca każdego roku.

Jakie są tradycje Lizbony i święta św. Antoniego?

Początki Święta św. Antoniego w Lizbonie sięgają dawnych wieków. Początkowo miało ono charakter typowo religijny, a elementy religijne do dziś pełnią ważną i charakterystyczną rolę w całym święcie. Z biegiem lat do obchodów Święta św. Antoniego coraz bardziej zaczęły wchodzić elementy świeckie. Na przykład zabawy uliczne, walki byków, pokazy teatrów, itp., a to wszystko razem łącznie sprawia, że jest to tak wyjątkowy, kolorowy i piękny festiwal w Lizbonie. A jak to wygląda dzisiaj Święto św. Antoniego w Lizbonie? Zobaczcie i sprawdźcie sami!

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Wróćmy jednak na chwilę do początków święta. Początkowo świętowano dwa razy w ciągu roku – w dniu 15 lutego, w rocznicę przeniesienia ciała świętego do katedry w Padwie oraz właśnie 13 czerwca, w rocznicę śmierci św. Antoniego. Z czasem główne obchody i najważniejsze uroczystości skupiły wokół daty czerwcowej i ma to miejsce do dzisiaj.

Od wieków najważniejszym wydarzeniem w całych obchodach Święta św. Antoniego jest uroczysta procesja św. Antoniego, w czasie której wynoszono z kościołów figurki świętych, z którymi wierni szli w wielkiej procesji od kościoła św. Antoniego ulicami Lizbony, a cała procesja była zakończona uroczystą mszą świętą. Dziś jest tak samo, jak przed latami i uroczysta, barwna, religijna procesja skupia każdego roku tysiące wiernych i ciekawskich na ulicach miasta. Miło, że w końcu – po 2 latach przerwy wywołanej pandemią koronarwirusa w Portugalii, ta piękna tradycja wraca na ulice Lizbony.Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Opis Święta św. Antoniego w Lizbonie i najciekawsze wydarzenia z nim związane

Przyjeżdżając do Lizbony już w maju lub w kolejne miesiące zobaczymy czy to przygotowania do święta, samo święto… lub pozostałości po nim, które jeszcze długo po zakończeniu Festiwalu św. Antoniego zdobią ulice Lizbony. Dlaczego? Już od połowy maja uliczki Lizbony zaczynają być ozdabiane kolorowymi girlandami, a mieszkańcy w niektórych częściach miasta (m.in. Alfama, Mouraria, Bairro Alto, Bica, czy Santos) przygotowują swoje kolorowe stoiska, z których sprzedawać będą grillowane sardynki, czerwone wino, sangrie, piwo oraz różnego rodzaju lokalne przysmaki. Często nie zostają one zdemontowane na zakończenie święta pod koniec czerwca i zobaczyć je można jeszcze wiele kolejnych miesięcy, szczególnie kolorowe girlandy nad ulicami Alfamy.

MUZYKA PIMBA, GRILLOWANE SARDYNKI I WINO

Wieczorami mieszkańcy i turyści w poszczególnych częściach miasta tłumnie wylegają na ulice, gdzie wspólnie się bawią przy dźwiękach muzyki pimba – prostej, rozrywkowe muzyki, którą można porównać do polskiego disco polo. W wielu miejscach wyciągane są grille, na których licznie pieczą się sardynki i różnego rodzaju mięsa – nie ma wtedy żadnego problemu, by kupić na każdym rogu Alfamy grillowaną sardynkę podawaną albo z pajdą chleba lub z grillowaną papryką i gotowanymi ziemniakami. Z wielu miejsc sprzedawane jest piwo, wino lub inne napitki portugalskie. Bardzo popularny jest wiśniowy likier, tzw. Ginjinha lub po prostu Ginja.

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Na straganach różnych dzielnic Lizbony sprzedawane są tzw. manjericos, czyli przycięte w kształcie kuli krzaczki bazylii. Dostaniemy doniczki z bazylią w różnych rozmiarach, a mają one być symbolicznym prezentem oraz wyznaniem miłości dla obdarowanej nimi osoby. W każdym takim krzaczku znajduje się kawałek papieru z wypisanymi sentencjami na tą okoliczność. Bardzo popularne są również artystyczne przedstawienia sardynek, które zobaczymy pod różnymi postaciami oraz w różnych miejscach.

BARWNA PARADA NA AVENIDA DA LIBERDADE

Najważniejszą datą w ramach Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie jest noc z 12 na 13 czerwca. Odbywa się wtedy jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Festas de Lisboa, czyli kolorowy marsz dzielnic Lizbony (parada) reprezentujący różne dzielnice Lizbony i towarzystwa, stowarzyszenia mieszkańców lub lokalne wspólnoty. Po portugalsku nazywany Marchas Populares. Jest to parada będąca nie tylko prezentacją poszczególnych dzielnic Lizbony i towarzystw, ale również konkursem na najciekawszą aranżację muzyczną i taneczną , a także stroje. Wbrew pozorom jest to ważne rzecz dla mieszkańców dzielnic. Jest to ważne wydarzenie, które przyciąga tysiące osób na Avenida da Liberdade w Lizbonie, a jeszcze więcej przed telewizory całej Portugalii.

NOC SZALEŃSTWA Z 12 NA 13 CZERWCA W LIZBONIE

W noc z 12 na 13 czerwca Lizbona nie zasypia, jest to zdecydowanie najgłośniejsza noc w Lizbonie – ulice miasta szczelnie wypełnione są mieszkańcami oraz turystami z całego świata, którzy wspólnie się bawią do białego rana. Nie przypadkowo dzień 13 czerwca jest często dniem wolnym od pracy dla większości osób. Tradycja nakazuje, by tej nocy zjeść grillowaną sardynkę.

PROCESJA I ŚLUBU ŚW. ANTONIEGO W LIZBONIE

13 czerwca rusza uroczysta procesja św. Antoniego uliczkami Alfamy, w której biorą udział setki osób każdego roku – jakże by inaczej procesja rusza spod kościoła św. Antoniego na Alfamie. Dzień wcześniej mają miejsce w pobliskiej Katedrze Se uroczyste śluby św. Antoniego – tzw. Casamentos de Santo António – w których co roku kilka młodych par bierze hucznie obchodzone i transmitowane przez TV śluby.

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

Najważniejsze wydarzenia i imprezy na Święto św. Antoniego 2022 w Lizbonie

Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych wydarzeń w ramach Święta św. Antoniego 2022 w Lizbonie. Pełen opis programu oraz opis wydarzeń znajdziecie tutaj: Program Festas de Lisboa 2022 – co warto zobaczyć, gdzie iść, w czym uczestniczyć >>>.

Mamy nadzieję, że nasze sugestie będą dla Was pomocne podczas przygotowania swojego pomysły na Święto św. Antoniego 2022 w Lizbonie:

MARCHAS POPULARES W LIZBONIE

Są to kolorowe parady poszczególnych dzielnic, klubów i stowarzyszeń. Bardzo często przygotowywane przez wiele miesięcy, z dużą dbałością o szczegóły i detale. Marsze te są jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu św. Antoniego i każdego roku angażują tysiące osób.

Ta najważniejsza parada odbędzie się 12 czerwca 2022, o godz. 21.45. Ma ona miejsce na Avenida da Liberdade od ronda Marques de Pombal do placu Praca dos Restauradores. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń Święta św. Antoniego. Jest to uroczysta, kolorowa i głośna parada/pokaz wszystkich dzielnic, grup biorących udział w Marchas Populares 2022. Parada jest również transmitowana na żywo w kanale portugalskiej telewizji RTP 1 >>>.


Zobacz, jak bawi się w Lizbonie podczas Święta św. Antoniego


ARRAIAIS POPULARES CZYLI ULICZNE FIESTY I ZABAWY NA ULICACH LIZBONY

Są to uliczne festyny, fiesty i zabawy, pełne muzyki pimba, grillowanych sardynek, ludzi z całego świata oraz kolorowych girland. To właśnie tutaj można zobaczyć, jak bawią się Lizbończycy z okazji Święta św. Antoniego!

Wstęp na nie jest wolny, a rozpoczynają się one najczęściej ok. godz. 20-21 w wyznaczone daty, a często kończą się grubo po północy. Jedna z pozycji obowiązkowych podczas tegorocznego święta!

 • Alfama – to właśnie tutaj odbywają się najsławniejsze i najgłośniejsze uliczne fiesty. Turyści się wspólnie bawią z miejscowymi, wszyscy jedzą grillowane sardynki, piją sangrię lub piwo i tańczą, jak tylko się komu podoba w dobiegających z każdego miejsca dźwiękach muzyki pimba. Jest kilka miejsc, gdzie warto się pojawić. Te najciekawsze miejsca i daty ulicznych zabaw to:
  • Rua de São Miguel i okolice: 2, 3, 4, 5, 9,10, 11,12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26 i 30 czerwca 2022
  • Rua da Voz do Operário i okolice: 2, 3, 4, 5, 9,10, 11,12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26 i 30 czerwca 2022
  • Largo do Salvador: 3, 4, 9, 10, 11,12, 13, 15, 17, 18, 24 i 25 czerwca 2022
  • Beco das Cruzes: 3, 4, 9, 10, 11,12, 13, 15, 17, 18, 24 i 25 czerwca 2022
 • Bairro Alto – centrum życia nocnego Lizbony również się bawi i to głośno oraz hucznie. Imprezy tutaj może nie mają takiego rozmachu, jak ten na Alfamie, ale warto je odwiedzić, ze względu na bliskość wielu klubów oraz barów, a także bardzo fajną atmosferę. Najpopularniejsze miejsca, w których warto się pojawić podczas tegorocznej edycji to:
  • Calçada do Combro, obok Kościoła św. Katarzyny: 2, 3, 4, 5, 9,10, 11,12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26 i 30 czerwca 2022
  • Rua dos Cordoeiros i Largo de Santo Antoninho: 2, 3, 4, 5, 9,10, 11,12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26 i 30 czerwca 2022
  • Calçada da Bica Grande i Beco dos Arciprestes: 2, 3, 4, 5, 9,10, 11,12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26 i 30 czerwca 2022
 • Mouraria – z roku na rok coraz popularniejsze miejsce, które pozwoli się bawić w bardzo wielokulturowej atmosferze. Miejsca, gdzie będą najciekawsze uliczne imprezy to:
  • Largo da Severa, Rua da Guia i Rua da Mouraria: 3, 4, 9, 10, 11,12, 13, 15, 17, 18, 24 i 25 czerwca 2022
 • Więcej ulicznych fiest, imprez i ich daty w szczegółach programu Święta św. Antoniego 2022 >>>.

Wydarzenia związane ze świętym Antonim i jego kultem

 • Śluby świętego Antoniego | 12 czerwca 2022, od godz. 11.330 | Katedra Se i Pacos do Concelho – jedno z najpopularniejszych wydarzeń całego festiwalu, organizowane przez UM Lizbona oraz EGEAC. Jest to uroczysty zbiorowy ślub kilkunastu młodych par, które pobierają się w Katedrze Se w Lizbonie, a wydarzenie to jest śledzone przez tysiące osób w całej Portugalii, transmisja również w RTP 1.
 • Procesja św. Antoniego w Lizbonie | 13 czerwca 2022, godz. 17.00 | Procesja rusza spod Kościoła św. Antoniego w Lizbonie i przechodzi uliczkami Alfamy.

KONCERTY I WYDARZENIA MUZYCZNE W RAMACH ŚWIĘTA ŚW. ANTONIEGO W LIZBONIE

 • Fado w zamku, czyli Fado no Castelo | 17 czerwca 2022 | Zamek św. Jerzego, wstęp bezpłatny | Ricardo Ribeiro – jedna z największych gwiazd muzyki fado na świecie da specjalny koncerty dla mieszkańców Lizbony w majestatycznych murach zamku Lizbony.
 • Lisboa Mistura | 18-19 czerwca 2022 | Museu de Lisboa – Palácio Pimenta, wstęp wolny | Festiwal muzyczny, który pokazuje muzykę świata różnych artystów. Zobaczymy tutaj muzyków m.in. z Angoli, Portugalii, Wyspy św. Tomasza i Książęcej. Niepowtarzalne połączenie ludzi, dźwięków i kultury.
 • Koncert zakończenia Cheira a Lisboa | 30 czerwca 2022, godz. 22.00 | Praça do Comércio | Specjalny koncert na zakończenie Święta św. Antoniego 2022 na którym wystąpi orkiestra Orquestra Metropolitana z aranżacjami najbardziej typowych utworów dla Lizbony.

Święto św Antoniego w Lizbonie Portugalii Polski Przewodnik Lizbona Portugalia Lisbona Zwiedzania po polsku Program Festiwal Antoniego 2022 Santos Populares Festas de Lisboa koncerty wystawy

ŚWIĘTO ŚW. ANTONIEGO 2022 W LIZBONIE – PEŁEN PROGRAM

Powyżej zamieściliśmy rekomendowane i w naszej opinii najciekawsze wydarzenia Święta św. Antoniego 2022 w Lizbonie. Dokładniej i bardziej szczegółowo program tegorocznej edycji znajdziecie tutaj: Program Festas de Lisboa 2022 >>>. Zobaczcie, jak dużo będzie się działo w czerwcu 2022 w stolicy Portugalii!

CO ZROBIĆ, CZEGO SPRÓBOWAĆ, JAK SIĘ BAWIĆ NA FESTAS DE LISBOA?

Oto kilka naszych rad i sugestii, które pozwolą Wam w pełni doświadczyć magii i uroku Święta św. Antoniego w Lizbonie.

Zobaczcie, czego warto spróbować i co zrobić, gdy macie to szczęście być w czerwcu w Lizbonie:

 • Spróbować grillowanych sardynek (sardinhas assadas) z chlebem zwykłym (pão) lub specjalnym chlebem kukurydzianym (broa de milho).
 • Skosztować zupę caldo verdę (sopa caldo verde).
 • Zobaczyć 12 czerwca śluby św. Antoniego w Katedrze Se.
 • Pospacerować uliczkami Alfamy i Bairro Alto ozdobionymi kolorowymi girlandami, a także odwiedzić je wieczorem, by zobaczyć, jak się bawią ludzie podczas popularnych imprez arraiais.
 • W noc z 12 na 13 czerwca zobaczyć i sprawdzić samemu, jak się bawi Alfama.
 • Spojrzeć na Marchas Populares, choćby nawet w TV, gdyż wydarzenie to będzie transmitowane przez kanał RTP 1.

Bilety do zabytków w Lizbonie, które można kupić online, by zaoszczędzić czas


 • Kupić małe doniczki z manjerico, czyli bazylią w liściach której ukryta jest wróżba lub wierszyk.
 • Korzystać z bogatej oferty Festas de Lisboa 2022 i cieszy się Lizboną!
 • Przywieźć ze sobą kolorową sardynkę.

Na koniec jednak pamiętajmy, aby koniecznie uważać na kieszonkowców podczas imprez, w szczególności w miejscach zatłoczonych. Lizbona i Festiwal św. Antoniego to miejsca/impreza bardzo bezpieczna, jednak warto zadbać o swój portfel i dokumenty, aby nic nam nie zepsuło zabawy i wakacji w Lizbonie.

SARDYNKI ŚW. ANTONIEGO 2022 W LIZBONIE

Tradycją już jest, że co roku ogłaszany jest konkurs na artystyczne przedstawienie sardynki. Nie inaczej było w 2022 roku. W tym roku na konkurs spłynęły setki propozycji z całego świata. Jury nie miało łatwego wyboru, gdyż co roku coraz ciężej przygotować naprawdę fajny i ciekawy projekt kolorowej sardynki, która stanie się symbolem tegorocznej edycji. A jednocześnie nie ma też co ukrywać – będzie symbolem, który również w kolejnych miesiącach będzie można zobaczyć wszędzie w Lizbonie.

Jak co roku wybrano pięć zwycięskich motywów, które będą najczęściej gościły na materiałach promocyjnych Święta św. Antoniego w Lizbonie 2022. Zastanawiacie się co przywieźć, jak pamiątkę z festiwalu? Może właśnie jedną z poniższych sardynek? Kupicie je w większości sklepów z pamiątkami! A tak oto wyglądają zwycięskie projekty – podobają Wam się?

Lizbona Lisbona Sardynki Festiwal Świętego Antoniego Zwiedzanie Portugalii Przewodnik

Jak Lizbona się bawi na Festiwal św. Antoniego? Zobacz na filmikach


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)