Plac Miejski i Ratusz w Lizbonie – Praca do Municipio

Praca do Municipio w Lizbonie

Praca do Municipio, czyli rynek w Lizbonie? Plac ten jest często pomijany, nie zauważany przez turystów, dzięki czemu jest to bardzo ciche i spokojne miejsce, jednak cały czas zachwycające swoim urokiem architektury i miejsca. Plac miejski, czyli Praca do Municipio po portugalsku. Jest on zlokalizowany kilkanaście metrów od jednego z głównych placów Lizbony, czyli Placu Comercio. Znajduje się na nim neoklasycystyczny ratusz oraz pomnik.

Ratusz miejski znajdujący się Praca do Municipio został wybudowany po trzęsieniu ziemi z roku 1755, a został on zaprojektowany przez architekta odpowiedzialnego również za projekt wspomnianego już Pl. Comercio, czyli Praça do Comércio, Eugene Carvalho dos Santos.

Praca do Municipio i Ratusz w Lizbonie

Ratusz został wybudowany w latach 1865 – 1880 i jest to jeden z najładniejszych budynków w całej Lizbonie. Główna fasada jest bogata zdobiona ornamentami i rzeźbami.  To właśnie z tego budynku 5 października 1910 ogłoszono proklamowanie republiki w Portugalii.

IS_Lizbona Lisbon Rynek Praca da Municipality0006

Na przeciwko ratusza znajduje się XVIII wieczny pomnik w formie pręgierza, a mający symbolizować przestrzeganie sprawiedliwości w mieści.  Będąc na Praça do Municipio warto również zwrócić na kostkę brukową, typową calcada portuguesa, która układa się w piękne, regularne wzory. Pod placem obecnie znajduje się parking samochodowy.

Praca do Municipio – dojazd

Z racji położenie ok 20 metrów od placu Praca do Comercio najłatwiej się dostać Praca do Municipio właśnie z Praca do Comercio, na który to plac dostaniemy się: metrem (niebieska linia metra do stacji Terreiro do Paco), autobusami (szczegóły wykaz w opisie Praca do Comercio), tramwajami 15 i 25 oraz promami do przystani Terreiro do Paco. Na Praca do Municipio można się również dostać ze stacji Cais do Sodre, gdzie swój bieg kończy zielona linia metra oraz pociągi dojeżdżające do Lizbony z Cascais.

Praca do Municipio – lokalizacja w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Galeria zdjęć Praca do Municipio

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)