Kościół świętego Antoniego w Lizbonie (Igreja de Santo António) i muzeum św. Antoniego

Igreja de Santo António kościół Lizbona św Antoniego

Kościół świętego Antoniego w Lizbonie, po portugalsku Igreja de Santo António de Lisboa, znajduje się w centrum Lizbony, w dzielnicy Alfama. Jest on poświęcony świętemu Antoniemu z Lizbony, który znany jest na całym świecie, jako św. Antonii z Padwy. Zgodnie z tradycją, kościół św. Antoniego został zbudowany na miejscu, gdzie święty urodził w roku 1195. 

Święty Antonii tak naprawdę nazywał się Fernando de Bulhões, a w roku 1220, podczas studiów w mieście Coimbra, wstąpił do zakonu franciszkanów, przyjmując imię Antonio. Dziś na miejscu jego urodzin stoi jeden z najbardziej popularnych kościołów w Lizbonie, który posiada również swój polski akcent, a to za sprawą Jana Pawła II.

Kościół świętego Antoniego w Lizbonie: Historia

W miejscu domu rodzinnego, w którym urodził się św. Antonio, a który znajduje się bardzo blisko lizbońskiej Katedry Se, została wybudowana najpierw kaplica, która została przebudowana w XVI wieku, za czasów panowania króla portugalskiego Manuela I w kościół. Kościół ten w roku 1730 został przebudowany i odniowany przez króla Jana V, a w roku 1755, jak wiele innych lizbońskich budowli, zniszczony przez katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemii.

Następnie został on całkowicie przebudowany po roku 1767 w stylu barokowo-rokokowym, według projektu architekta Mateus Vicente de Oliveira. To właśnie wtedy kościół dostał swój wygląd, który podziwiać można dziś.  W dniu 12 maja 1982 roku papież Jan Paweł II odwiedził ten kościół. Odsłonił on posąg świętego Antoniego na placu przed kościołem i modlił się w krypcie, która oznacza miejsce, gdzie święty się urodził. Tuż obok kościoła znajduje się małe muzeum poświęcone św. Antoniemu.

Igreja de Santo António kościół Lizbona św Antoniego

Kościół świętego Antoniego w Lizbonie: Godziny otwarcia i zwiedzania

Kościół jest otwarty każdego dnia od godziny 08:00 do 19:30, a muzeum św. Antoniego we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. Muzeum można zwiedzać w godzinach 10:00 – 13:00 i 14:00 – 18:00

Kościół świętego Antoniego w Lizbonie: dojazd

Adres i dane kontaktowe  kościoła św. Antoniego w Lizbonie

Largo de Santo António da Sé
1100-499 Lisboa
Tel: 218 869 145

Kościół świętego Antoniego w Lizbonie: Lokalizacja kościoła na turystycznej mapie Lizbony

Wideo z Kościoła św. Antoniego w Lizbonie

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)