Muzeum Lizbony w Pałacu Pieprzowym [Foto Zwiedzanie]

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Każdy polski przewodnik po Lizbonie pisze o Muzeum Miasta w Lizbonie, jednak mało który turysta decyduje się odwiedzić to miejsce na turystycznej mapie Lizbonie. Dzięki temu to muzeum położone poza turystycznym szlakiem Lizbony należy do miejsc spokojnych i cichych, gdzie nie spotkamy setek innych zwiedzających. Museu da Cidade stanowi zatem dobrą odskocznię od turystycznych ścieżek większości osób, a także może być pretekstem do wyprawy w północe części Lizbony. Również dzieci nie będą zawiedzione wizytą w tym muzeum, dzięki ogrodowi z ceramicznymi rzeźbami Rafael Bordalo Pinheiro oraz wrzechobecnymi pawiami. Są jednak pewne minusy podczas zwiedzania Muzeum Miasta w Lizbonie – jakie? 

Zapraszamy do naszego kolejnego tekstu o muzeach i wystawach w Lizbonie. Tym razem szczegółowo opisuje i zapraszamy Was do Foto Zwiedzania kolejnego muzeum w Lizbonie. Trochę poza utartym turystycznym szlakiem, kompleksowo opisuje historię miasta od czasów prehistorycznych po wiek XX i pozwala spojrzeć na Lizbonę z przez pryzmat jej rozwoju i bogactwa kulturowo-historycznego oraz tego, jak zmieniało się życie w mieście na przestrzeni wieków. Znajdziecie tutaj szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia muzeów, cen biletów oraz zniżek, dojazdu oraz liczne zdjęcia i wideo, które pomogą zaplanować wizytę i i zwiedzanie Muzeum Miasta w Lizbonie.


Muzeum Lizbony – spis treści:

Bilety do muzeów i innych atrakcji w stolicy Portugalii dostępne online

 

 


Muzeum Miasta Lizbona – historia i zwiedzanie

Muzeum Miasta zostało oficjalnie utworzone 15 lipca 1909 roku z inicjatywy Tomás Cabreira. W swojej historii miało ono różne siedziby – m.in. Paços do Concelho, w którym zostało utworzone, a następnie Klasztor Karmelitów, by w końcu – w roku 1979 – znaleźć się w swojej obecnej siedzibie, gdzie działa do dnia dzisiejszego. Obecna siedziba muzeum to ogród i budynki Pałacu Pieprzowego (Palácio Pimenta), a którym więcej piszemy niżej.

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Kolekcja Muzeum Miasta w Lizbonie jest podzielona na kilka ekspozycji, które zajmują pałacowe wnętrza. Kolekcje prezentują historię Lizbony od czasów prehistorycznych (elementy z wykopalisk archeologicznych) przez czasy Rzymian, Wizygotów lub Maurów (ciekawe zbiory ornamentyki mauretańskiej w kamieniu) do czasów pierwszych dziesięcioleci XX wieku.

W muzeum zgromadzone bogatą kolekcję map oraz rycin pokazujących Lizbonę na przestrzeni wieków, dzięki czemu można zobaczyć, ja miasto rozrastało się w kolejnych wiekach oraz jak zmieniała się jego urbanistyka. Pasjonaci kartografii i starych map na pewno będą zadowoleni. Wizyta w muzeum jest to też świetna okazja, by zobaczyć, jak wyglądała Lizboną przed tragicznym kataklizmem z 1755 roku, który to już na zawsze zmienił wygląd stolicy Portugalii, a o którym to pisze każdy przewodnik po Lizbonie lub wydawnictwo historyczne. Zobaczyć można Lizboną na różnego rodzaju rycinach, panelach z płytek azulejos lub modelach. Jedną z największych atrakcji Muzeum Miasta w Lizbonie, a która pokrywa się z tematem trzęsienia ziemi z 1755 roku, jest ogromna makieta Lizbony przedstawiająca zabudowę oraz budynki Lizbony z 1750 roku. Panorama w formie modelu została wykonana w poł. XX wieku i wiernie oddaje wygląda Lizbony sprzed 350 lat.

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Muzeum Lizbona posiada równiez liczne obrazy, rzeźby oraz panele z płytek azulejos. To własnie panele azulejos są również ciekawym elementem kolekcji muzeum, gdyż zobaczyć na nich można, jak zmieniała się historia produkcji oraz ozdabiania azulejos, a także ukazują one Lizboną sprzed wieków. Azulejos wyłożona są również ściany dawnego pałacu, a także kuchnia pałacową, którą można w całości zwiedzać, a w której przedstawiono oryginalne wyposażenie.

Jest jednak jeden duży minus, który sprawia, że zwiedzanie Museu da Cidade w Lizbonie może być dla wielu osób utrudnione – mimo XXI wieku muzeum nie posiada opisów w języku innym, niż portugalski, przy eksponatach i prezentowanych dziełach. Zwiedzając muzeum jednak bez trudu zorientujemy się, co jest czym, a zawsze również można poprosić o pomoc obsługę, która jest bardzo pomocna.

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Ogrody przy Muzeum Miasta w Lizbonie

Prawdziwą wisieńką na torcie czeka jednak na wszystkich po wyjściu z muzeum. Warto wtedy odwiedzić ogrody, które znajdują się na tyłach Pałacu Pieprzowego. Znajdują się w nich dwa pawilony, które organizują różnego typu wystawy czasowe – Pavilhão Preto i Pavilhão Branco, a do tego liczne ławeczki i alejki spacerowe. Pierwszy ogród nie jest duży, jednak posiada ona zarówno zieloną część otwartą oraz zacienioną część z licznymi drzewami. Warto zajrzeć również do ogrodu, w którym wśród równo przyciętych żywopłotów zaprezentowano różnego rodzaju figury zwierząt autorstwa słynnego Rafael Bordalo Pinheiro. Zobaczymy tutaj ogromne figury ceramicznych os, ślimaków, żab lub langust. A do tego wszystkie po całym ogrodzie spacerują żywie pawie, które często pokazują zwiedzającym swoje kolorowe pióra. Spodoba się nie tylko dzieciom!

Pałac Pieprzowy w Lizbonie

Ciekawy jest również sam budynek, w którym znajduje się Muzeum Miasta – jest to Pałac Pieprzowy (Palácio Pimenta), który również czasami nazywany jest Casa da Quinta da Pimenta, Palacio Galvao Mexia lub Casa da Madre Paula. “Pimenta” w języku portugalskim oznacza pieprz, chociaż w tym wypadku chodzi o nazwisko ostatniego właściciela pałacu – Manuela Joaquima Pimenta. Niektórzy tłumaczą również nazwę tym, że środki na budowę pałacu miały pochodzić z handlu przyprawami.

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Pałac Pieprzowy powstał z polecenie króla Jana V (João V), a został wybudowany w stylu barokowym przez jednego z dwójki słynnych architektów – Carlosa Mardeli lub João Frederico Ludovice (historycy do dnia obecnego nie są zgodni w tym temacie). Pałac został wybudowany przez króla dla swojej kochanki – Paula Teresa da Silva e Almeida, która jest znana również, jako Madre Paula de Odivelas, a która była… mniszką w klasztorze Mosteiro de São Dinis w Odivelas.

Muzeum Lizbony – Museu de Lisboa

Muzeum Miasta wchodzi w skład powołanego w 2015 roku konceptu Muzeum Lizbony(Museu de Lisboa), na który składa się szereg innych placówek w mieście, a które razem maja prezentować różnorodność Lizbony, zaprezentować historię stolicy Portugalii oraz jej bogactwo kulturowe, społeczne oraz historyczna. Obok Muzeum Miasta na Campo Grande w skład Museu de Lisboa wchodzą również takie obiekty, jak Teatro Romano, Santo António, Torreão Poente and Casa dos Bicos. Oficjalna strona projektu to www.museudelisboa.pt.

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Dojazd do Muzeum Lizbony

Do Muzeum Miasta Lizbona można dojechać w następujący sposób:

 • Z centrum metrem, które kursuje w godzinach 6.30-01.00 każdego dnia. Najłatwiej złapać zieloną linię metra z centrum (na przykład z placu Rossio), kierunek “Telheiras” do stacji “Campo Grande”. Następnie wychodzimy z metra, a muzeum znajduje się ok. 400 metrów od stacji metra. Dojechać można również żółtą linią metra, kierunek “Odivelas” ze stacji “Rato” lub “Marques de Pombal”, też do stacji “Campo Grande”.
 • Autobusem nr 736 z Cais do Sodre, który jedzie przez Praça do Comércio, Av. Liberdade lub Saldanhe, kierunek “Odivelas” do przystanku “Campo Grande Norte”.
 • Autobusem 701, który odjeżdża z ostatniego przystanku słynnego tramwaju 28 – Campo Ourique (Prazeres) do przystanku “Campo Grande Norte”. Autobus przejeżdża również obok dworca autobusowego Sete Rios.
 • Inne autobusy, które obsługują przystanek “Campo Grande Norte” zlokalizowany na przeciwko muzeum to 717 i 767. Najłatwiej jednak jest dojechać do stacji “Campo Grande”, która jest ważnym węzłem komunikacyjnym na komunikacyjnej mapie Lizbony.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Bilety oraz zniżki do Muzeum Miasta Lizbona

Bilet normalny do Muzeum Miejskiego w Lizbonie kosztuje 3 €. Studenci, osoby powyżej 65. roku życia oraz uczniowie mogą liczyć na bilety ulgowe w cenie 1,50 €. W niedzielę w godzinach 10.00-14.00 wstęp do muzeum jest bezpłatny dla rezydentów Lizbony. Posiadacze karty turystycznej Lisboa Card >>> mogą liczyć również na 50% zniżki. Podane ceny są aktualne na 2022 rok.

Specjalny bilet łączony w cenie 6 € upoważnia do wstępu do następujących muzeów: Palácio Pimenta + Santo António + Teatro Romano + Casa dos Bicos. Bilet można nabyć w kasie każdego muzeów. Jest on ważny 2 miesiącu od daty zakupu.

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Museu da Cidade – godziny otwarcia

Muzeum Miasta w Lizbonie jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Muzeum jest zamknięte w każdy poniedziałek oraz święta publiczne (1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia).

W 2021 roku zakończyły się prace renowacyjne w muzeum, w związku z czym muzeum ponownie jest czynne. Na stronie www muzeum (www.museudelisboa.pt) podana są również informacja o aktualnie trwających wystawach czasowych w muzeum.

Adres i dane kontaktowe Muzeum Miejskiego w Lizbonie

Museu da Cidade
Adres: Campo Grande, 245 1700-091 Lizbona, Portugalia
Telefon: +351 217 513 200
Email: museudelisboa@cm-lisboa.pt
Współrzędne geograficzne: 38°45’30.59”N i 9°9’23.13”W

Lizbona Muzeum Miasta Museu da Cidade Przewodnik po Lizbonie muzea fotografie foto zdjęcia atrakcje i zabytki

Lokalizacja Muzeum Miasta na turystycznej mapie Lizbony i okolic

Muzeum Miasta Lizbona – wideo

Foto Zwiedzanie Muzeum Miasta Lizbona

Promocje na najlepsze noclegi w Lizbonie

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)