Fioletowa drzewa, które czarują ulice Lizbony w maju i czerwcu

Jakaranda mimozolistna jacaranda Lizbona Lisbona Lisbon Lisboa fioletowo drzewo kwitnienie kwiaty Portugalia Polski Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Wideo Zwiedzanie

Jakaranda mimozolistna – tak się nazywa drzewo w Lizbonie, które oczaruje Was tysiącami małych fioletowych kwiatów, gdy będziecie spacerowali w maju i czerwcu ulicami portugalskiej stolicy. Bez znaczenia, gdzie traficie w Lizbonie. Wcześniej czy później, w tym okresie, zobaczycie barwne, przyciągające wzrok i czarujące, bujne korony złożone z tysięcy drobnych fioletowych kwiatków. Tak właśnie wyglądają kwitnące jakarandy mimozolistne w Lizbonie.

Skąd się w Lizbonie wzięła jakaranda mimozolistna? Gdzie najlepiej podziwiać kwitnące jakarandy mimozolistne w Lizbonie, by zachować ich urok na pięknych zdjęciach? Kiedy zaplanować wyjazd do Lizbony, aby zobaczyć kwitnące jacarandy? Na te i inne pytania dotyczące tych pięknych, charakterystycznych fioletowych drzew w Lizbonie, odpowiadamy w tym tekście. Na końcu znajdziecie też nasze wideo, które pokazuje, jak kwitną jakarandy mimozolistne w Lizbonie.


Spis treści, czyli znajdziesz w tym artykule?

Bilety online do atrakcji w Lizbonie, które warto kupić wcześniej przez Internet, by nie stać w kolejkach do kas

Jakaranda mimozolistna w Lizbonie – co to za drzewo?

Jakaranda mimozolistna (po portugalsku jacarandá-mimoso, łac. Jacaranda mimosifolia) jest tropikalnym drzewem z Ameryki Południowej, z regionów obecnej Boliwii i Argentyny. Z czasem zostało rozpowszechniło się ono prawie na całą Amerykę Południową. W obecnych czasach spotkamy ją już jednak nie tylko w Ameryce Płd., ale też na innych kontynentach (Afryka, Ameryka Północna, Australia, Europa), wszędzie tam, gdzie jest ciepło, słonecznie i nie ma stałych przymrozków.

Jakaranda mimozolistna jacaranda Lizbona Lisbona Lisbon Lisboa fioletowo drzewo kwitnienie kwiaty Portugalia Polski Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Wideo Zwiedzanie

A jak jacarandy trafiły do Lizbony?

Do Lizbony i całej Portugalii jacarandy trafiły z Brazylii, czyli dawnej portugalskiej kolonii, w czasach, kiedy Portugalia była morską potęgą. Według różnych źródeł pierwsze sadzonki jacarandy trafiły do Lizbony w XVII wieku i było to jedno z drzew, którym udało się na trwałe przyjąć w klimacie Portugalii. Do dzisiaj cieszą one nie tylko mieszkańców Lizbony.

Pierwotnie jacarandy były uprawiane tylko w ogrodach botanicznych i kolekcjach roślin tropikalnych, jednak od XIX wieku zaczęły one być sadzone w przestrzeniach publicznych na szerszą skalę. Po ponad 200 latach jakarandy mimozolistne zobaczymy w różnych miejscach – od placów i skwerów, przez reprezentacyjne aleja, ulice i uliczki Lizbony, aż po ogródki i osiedlowe place.

Jakaranda mimozolistna jacaranda Lizbona Lisbona Lisbon Lisboa fioletowo drzewo kwitnienie kwiaty Portugalia Polski Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Wideo Zwiedzanie

Jacaranda mimozolistna – opis

Przyjrzyjmy się teraz tym ciekawym drzewa trochę pod kątem botanicznym. Jak wyglądają jakarandy i jak łatwo je rozpoznać? Jakaranda mimozolistna może mieć nawet do 20 metrów wysokości. Kora jakarandy na początku jest cienka i szarobrązowa, a z wiekiem staje drobno-łuszcząca.  

Najpiękniejsze są jednak kwiaty. Są one małe, bo mają tylko 3-5 cm długości, a są one zgrupowane w charakterystyczne wiechy. Kwiaty mają kolor jasnofioletowy. Liście jacarandy nie są duże, gdyż mają ok. 1 cm, a składają się one na pierzaste formy, których długość może dochodzić nawet do 35-45 cm. Na drzewach jakarandy zobaczymy też zdrewniałe strąki nasion o średnicy około 5 cm, które zawierają liczne płaskie, uskrzydlone nasiona.

Jakaranda mimozolistna jacaranda Lizbona Lisbona Lisbon Lisboa fioletowo drzewo kwitnienie kwiaty Portugalia Polski Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Wideo Zwiedzanie

Kiedy kwitną jakarandy w Portugalii?

Jakarandy mimozolistne w Portugalii kwitną w maju i czerwcu. Potrzebują one dużą ilość słońca i wyższych temperatur. Jeśli odwiedzimy Lizbonę w maju / czerwcu, to zobaczymy obsypane tysiącami jasnofioletowych kwiatów drzewa zdobiące ulice i place. Bez trudu je poznamy. Szczytowy okres kwitnienia jacarand to okres od połowy maja do połowy czerwca.

Ciekawostką jest to, że czasami jakarandy zakwitają też w Lizbonie na jesień, na przełomie września i października. Co prawda nie w takiej pięknej i bujnej formie, jak w maju / czerwcu, ale również zobaczymy na nich charakterystyczne kwiaty. Dlaczego tak się dzieje? Jakaranda mimozolistna pochodzi z Ameryki Południowej, kwietnie ona zawsze w okresie wiosennym, który… przypada w tamtym regionie właśnie na wrzesień / jesień w Portugalii. Geny drzewa podpowiadają mu, jakie są jego korzenia. Można by napisać, że czuje swoiste saudade za swoją ojczyzną, jednak to już piękna portugalska interpretacja tego faktu. 

Dlaczego Portugalczycy jeszcze lubią jakarandy?

Jakaranda ma jeszcze jeden plus. Nie tylko ten, że pięknie wygląda, gdy kwitnie. Gdy zrzuci już swoje magiczne fioletowe kwiaty i znowu cała pokryje się drobnymi, zielonymi listkami, to zapewnia ona bardzo dużo cienia. W Lizbonie słońca nie brakuje, a latem jakaranda zapewnia przyjemne miejsce z cieniem, by choć na chwilę odetchnąć od promieni słonecznych. 

Jakie są najpiękniejsza miejsca w Lizbonie na podziwianie kwitnących jakarand?

Mimo, że w Lizbonie jest wiele miejsc, gdzie zobaczymy okazałe, duże i pięknie kwitnące jacarandy, to jest jest kilka takich miejsc, które prezentują się szczególnie pięknie, a które warto odwiedzić, jeśli chcemy jeszcze bardziej zauroczyć się magią fioletowo kwitnących drzew w Portugalii. Jakie to miejsca?

Jakaranda mimozolistna jacaranda Lizbona Lisbona Lisbon Lisboa fioletowo drzewo kwitnienie kwiaty Portugalia Polski Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Wideo Zwiedzanie

Plac Rossio w Lizbonie pełen jakarand

Plac Rossio w Lizbonie, czyli po portugalsku Praça Dom Pedro IV, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Lizbonie, gdzie jacarandy prezentują się szczególnie pięknie. Po obydwóch stronach placu rośnie rząd jakarand. Są to duże i potężne drzewa, których korony pokryte jasnofioletowymi kwiatami czarują od połowy maja. Uroku temu miejscu dodaje również czarno-biała nawierzchnia z kostki kamiennej, czyli tzw. calcada portuguesa. Na zdjęciach plac ten z jakarandami w tle prezentuje się szczególnie pięknie. Więcej o placu Rossio w Lizbonie można przeczytać tutaj: Plac Rossio – jedno z serc dzielnicy Baixa >>>.

Plac Largo do Carmo i kawa w cieniu jakarandy

Largo do Carmo to jedno z najbardziej fotogenicznych i urokliwych miejsc centrum Lizbony. Położony w centrum dzielnicy Chiado jest niewielkim placem, gdzie pod bujnymi koronami jasnofioletowych kwiatów jacarand (a w lecie liści dających przyjemny cień) można napić się kawy, kieliszek wina lub zjeść coś smacznego. Uroku temu miejscu dodaje zabudowa placu, a największą atrakcją jest słynny kościół bez dachu – Igreja do Carmo. Czytaj więcej o tym miejscu: Kościół w Lizbonie, który nie ma dachu – co to za miejsce? >>>.

Jakaranda mimozolistna jacaranda Lizbona Lisbona Lisbon Lisboa fioletowo drzewo kwitnienie kwiaty Portugalia Polski Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Wideo Zwiedzanie

Avenida da Torre de Belem z widokiem na rzekę i jacarandy

Jest to szeroka aleja, która jest położona blisko popularnej i pięknej Wieży Belem – jednego z najważniejszych zabytków całej Portugalii. Ze szczytu Av. da Torre de Belem widać całą ulicę porośnięta jakarandami, a na końcu króluje wspomniana Wieża Belem z rzeką Tejo w tle. Oto lokalizacja tego miejsca na Google Maps >>>, a więcej o samej wieży znajdziemy tutaj: Wieża Belem – budowla, którą trzeba zobaczyć w Lizbonie >>>.

Placyk Largo do Correio-Mor idealny na zdjęcia z jacarandami

Mimo, że jest to najmniejszy plac ze wszystkich tutaj wspomnianych, można by śmiało napisać, że to po prostu skwer, ale plac Largo do Correio-Mor jest super, by zachwycić się kwitnącymi jakarandami w Lizbonie. Rosną tutaj duże, potężne i stare jakarandy. Dodatkowe ładnie wychodzą one na tle różowych ścian otaczających plac, a wspominając się na okoliczne uliczki można też podziwiać, jak wygląda jacaranda z góry.

Jakaranda Portugalia Lizbona Lisbona Jacarandy Mimozolistne Fioletowe Kwiaty w Lizbonie Drzewa Kwiaty Polski Przewodnik po Portugalii Opis

 

Schody obok Muzeum Sztuk Dawnych

Obok Muzeum Sztuk Dawnych w Lizbonie (Museu Nacional de Arte Antiga) znajduje się punk widokowy Miradouro da Rocha Conde de Óbidos, z którego opadają stare schody ku w dole biegnącej ulicy. Znajdziemy tutaj pięknie wyglądające i jeszcze ładniej kwitnące jakarandy. Warto je zobaczyć zarówno z perspektywy ulicy, jak i szczytów schodów na punkcie widokowym Miradouro da Rocha Conde de Óbidos. Oto lokalizacja tego miejsca na Google Maps >>>. Więcej o Muzeum Sztuk Dawnych w Lizbonie przeczytamy tutaj: Museu Nacional de Arte Antiga – dlaczego warto je odwiedzić? >>>.


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Jakaranda mimozolistna na świecie

Gdzie jeszcze na świecie spotkać można drzewo jakaranda mimozlistna? Szeroko i często jacaranda jest spotykana w Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii, Teksasie i Florydzie. Jakaranda jest jednym z najbardziej pospolitych drzew w Argentynie, a miasta Grafon na północnym wybrzeżu Nowej Południowej Walii w Australii ma nawet swój festiwal jacarand, który odbywa się na przełomie października i listopada.

A gdzie jeszcze w Europie zobaczymy jacarandy? M.in. na śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii, południowych Włoszech, południowej Grecji (zwłaszcza Ateny) oraz na wyspach Malta i Cypr.

Ciekawostka geograficzna: Pretoria – administracyjna stolica RPA –  jest czasami nazywana “Miastem Jakarand”. Dlaczego? Rosną tam tysiące jacarand, który gdy kwitną, to sprawiają, że całe miasto jest w odcieniach fioletu. 

Jakaranda w Polsce – czy w Polsce rosną jacarandy?

Niestety klimat Polski nie sprzyja, by jacaranda mogła dziko rosnąć na terenach Polski. Bez trudu jednak można zakupić w Polsce nasiona jakarandy mimozolistnej. Czytając fora ogrodnicze najczęściej pojawiają się wskazówki, by sadzić ją w domach, w doniczkach, a latem można ją wystawiać na zewnątrz. W Polsce osiąga ona najcześciej od 40 cm do 2 metrów. Niestety nie zawsze zakwita tak malowniczo, jak w naturalnym środowisku.

Wideo pokazujące kwitnące jakarandy w Lizbonie

Zapraszamy do zobaczenia naszego wideo, w którym pokazujemy, jak wyglądają kwitnące jacarandy w Lizbonie. Opowiadamy również w nim historię jakarandy oraz pokazujemy kilka miejsc w portugalskiej stolicy, gdzie można podziwiać te cudownie kwitnące drzewa.

Jacarandy mimozolistne – zdjęcia

Promocje na noclegi w Lizbonie

Wybierasz się do Lizbony w czasie, gdy kwitną jacarandy? Zobacz, jak prezentują się ceny noclegów w Lizbonie w tym czasie oraz znajdź najlepsze, aktualne promocje na hotele i apartamenty w stolicy Portugalii.

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)