Chiado religijnym szlakiem: Kościół Matki Boskiej Wcielonej [Zdjęcia]

Chiado Lizbona Przewodnik Fotografie Zdjęcia Foto Kościół Wcielenia Igreja da Nossa Senhora da Encarnação Przewodnik po Lizbonie Portugalia

Przewodnik po Chiado w Lizbonie zawiera opisy najmodniejszych sklepów, kawiarni i restauracji w tej dzielnicy Lizbony i z tego też dziś Chiado słynie. Jednak spacerując po uliczkach Chiado warto zwrócić uwagę na kościoły i obiekty religijne, z których część dotrwała do dzisiejszych czasów i stanowią często perły na mapie obiektów religijnych w Lizbonie. Dziś zapraszamy Was do poznania Kościoła Matki Boskiej Wcielonej – Igreja da Nossa Senhora da Encarnação.

Kościół ten śmiało można uznać za jeden z najpiękniejszych kościół w całej dzielnicy Chiado. Wiele osób obok niego przechodzi, lecz mało kto zwraca na niego uwagę podczas zwiedzania Lizbony. A szkoda, bo Kościół Matki Boskiej Wcielonej to duży i bogaty kościół, potrafiący zrobić wrażenie na turystach i osobach odwiedzających. Przekonajcie się sami czytający ten wpis, który ilustrujemy zdjęciami oraz na końcu dołączamy turystyczną mapę Lizbony z zaznaczoną dokładną lokalizacją Kościoła Matki Boskiej Wcielonej w Lizbonie.

Historia Kościoła Matki Boskiej Wcielonej w Lizbonie

Budowa kościoła została zlecona przez Done Elvira de Vilhena, noszącą tytuł Condessa de Pontével, który to tytuł został nadany jej mężowi – Nuno da Cunha de Ataíde przez króla Afonso VI za zasługi w wojnie z Hiszpanią w XVII w. Pod budowę kościoła należało wyburzyć fragment murów miejskich z XIV w. – tzw. Muralha Fernandina, zlokalizowanych w tym miejscu. Wznoszenie pierwszego budynki kościoła rozpoczęło się w 1698 r. według projektu architekta João Antunes i Matias Rodrigues de Carvalho. Budowa kościoła Igreja da Nossa Senhora da Encarnação zakończyła się ok 1708 r. Kościół zlokalizowano dokładnie na przeciwko kościoła Igreja do Loreto, który mieścił się i mieści się dalej po przeciwnej stronie ulicy.

Chiado Lizbona Przewodnik Fotografie Zdjęcia Foto Kościół Wcielenia Igreja da Nossa Senhora da Encarnação Przewodnik po Lizbonie Portugalia

Pierwszy kościół został całkowicie zniszczony na skutego tragicznego trzęsienia ziemi z 1755 r., a zniszczenie wywołanego przez wstrząsy dopełniły pożary trawiące miasto. Szybko zdecydowano się odbudować kościół. Za nowy projekt kościoła odpowiedzialny był Manuel Caetano de Sousa, a projekt wpisywał się w plan zagospodarowania przestrzennego Lizbony przygotowany z polecenia Markiza Pombala odpowiedzialnego za odbudowę Lizbony ze skutków tragicznego trzęsienia ziemi.  Plan odbudowy został przygotowany w 1768 r., a już rok później ruszyły prace budowlane, które zakończyły się w 1784 r. jednak w pełni do funkcji religijnych kościół został oddany dopiero w 1802 r. a pełna odbudowa kościoła do formy obecnej zakończyła się dopiero w 1873 r.

Kościół Wcielenia w Lizbonie – przewodnik

Kościół Matki Boskiej Wcielonej – Igreja da Nossa Senhora da Encarnação, jest czasami nazywany po prostu Kościołem Wcielenia, po portugalsku Igreja da Encarnação. Gdy spojrzymy na kościół z zewnątrz to uwagę zwraca potężny neoklasycystyczny portal. Nad głównym wejściem znajduje się późnobarokowe przedstawienie sceny z udziałem Matki Boskiej Wcielonej, a w niszach pod dwóch stronach znajdziemy figury przedstawiające Dziewicę z Loreto – Nossa Senhora do Loreto – oraz Matkę Boską Wcieloną – Nossa Senhora da Encarnação.

W środku jest to budowla jednonawowa, a z każdej strony głównej nawy znajdują się po cztery kaplice. Wnętrze kościoła jest wykonane w stylu neoklasycystycznym oraz barokowym, głównie w różnych rodzajach marmuru oraz pozłacanego drewna. Na szczególną uwagę zwraca ostatnia kaplica, po lewej stronie od wejścia – dawna Kaplica św. Sakramentu, obecna Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego, która wyróżnia się kształtem oraz wykończeniami. Znajdziemy w niej ośmioboczną, bogatą zdobioną kopułę oraz żelazną bramę z ornamentowymi wykończeniami. W ołtarzu znajduje się figura Nossa Senhora da Encarnação słynnego rzeźbiarza Machado de Castro.

Chiado Lizbona Przewodnik Fotografie Zdjęcia Foto Kościół Wcielenia Igreja da Nossa Senhora da Encarnação Przewodnik po Lizbonie Portugalia

Kaplice znajduje się po bokach są poświęcone: (prawa strona) Rainha Santa Isabel, Santa Filomena, São José i Nossa Senhora de Fátima i (lewa strona) Santo António, Santa Teresinha, Anjo Custódio de Portugal i na końcu, wspomniana już Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego. Gdy spojrzymy w górę to dostrzeżemy bogato malowane sklepienia przedstawiające sceny religijne, między Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny.

Dojazd do Kościoła Wcielenia w Chiado

Wstęp i bilety do Igreja da Nossa Senhora da Encarnação

Nie ma żadnych biletów wstępów do Igreja da Nossa Senhora da Encarnação w Lizbonie. Wstęp zawsze jest bezpłatny. Podczas mszy świętych nie ma możliwości zwiedzania kościoła. Zdjęcia można robić, jednak bez lampy błyskowej.

Chiado Lizbona Przewodnik Fotografie Zdjęcia Foto Kościół Wcielenia Igreja da Nossa Senhora da Encarnação Przewodnik po Lizbonie Portugalia

Kościół Matki Boskiej Wcielonej w Lizbonie – godziny otwarcia i msze święte

  • Kościół jest otwarty wt.-nd. w godzinach 08.00 – 12.30 i 15.00-19.00
  • Msze święte odbywają się pn.-pt. o 8.00, 12.10 i 19.00, nd. 19.00
  • Godziny otwarcia i mszy mogą ulec zmianie

Adres i dane kontaktowe

Largo do Chiado 15
1200-108 Lisboa
Tel.: +351213424623

Atrakcje turystyczne w pobliżu kościoła w Chiado

Kościół Matki Boskiej Wcielonej na turystycznej mapie Lizbony

Fotografie Kościoła Wcielenia w Lizbonie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)