Praca da Figueira w Lizbonie – Plac Drzewa Figowego

Praca da Figueira w Lizbonie

Plac Drzewa Figowego, to po portugalsku Praça da Figueira, w języku polskim czasami też nazywany jest Placem Figowym. Jest to jedna z ciekawszych nazw placów w Lizbonie. Plac ten mieści się tuż obok słynnego Placu Rossio oraz Placu Martim Moniz, który stanowi bramę to najbardziej wielokulturowej części miasta. Praca da Figueira wchodzi w skład dzielnicy Baixa, odbudowanej, zbudowanej od nowa, po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w roku 1755.

Jeszcze w XVI wieku plac ten wcale nie istniał, a jego teren zajmował okazały Szpital Wszystkich Świętych. Po trzęsieniu ziemi w tym miejscu zlokalizowany był wielki targ o powierzchni prawie 8,000 m², który istniał, aż do roku 1949, w którym to został on zniszczony, by na jego miejscu mógł powstał obecny plac.

Praca da Figueira – historia

Przez lata plac Praca da Figueira pełnił funkcję handlowa, za sprawą wspomnianej już ogromnej hali targowej. Takie było założenie Markiza Pombala,który był odpowiedzialny za odbudowę Lizbony ze skutków trzęsienia ziemi, by plac ten był głównym placem handlowym dzielnicy Baixa. W XX wieku wyburzono jednak wspomnianą halę, aby nadać placu funkcję turystyczną, co nigdy do końca się nie udało. W roku 1971 ustawiono na placu statuę portugalskiego króla Jana I, który był królem Portugalii w okresie, gdy nawiedziło ją wspomniane trzęsienie ziemi. W roku 2000, podczas ostatniej modernizacji placu, pomnik ten został przeniesiony z centrum placu do jego rogu.

A czym jest Plac Figowy dzisiaj? Jest to przede wszystkim duży postój autobusów, taksówek, tramwajów oraz coraz bardziej popularnych w ostatnich czasach tuk tuków. Z placu Praca da Figueira rozciąga się jeden z najciekawszych widoków na zamek św. Jerzego na Alfamie. Na placu znajduje się również wejście m.in. do słynnej kawiarni Suica lub Confetaria Nacional (znajdziemy je po stronie zachodniej i południowej plac).

Praca da Figueira – dojazd

Jest to ważny punkt na mapie komunikacyjnej Lizbony w chwili obecnej. Praça da Figueira, podobnie jak pobliskie Rossio, są bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Znajdziemy tam nie tylko stacja kolejowa, ale również stację metra o nazwie Rossio, która leży na zielonej linii lizbońskiego metra (linha Verde), a także przystanki autobusowe linii: 714 (do dzielnicy Belem), 737 (na zamek św. Jerzego), (760 (na cmentarz Ajuda). Na pobliskim plac Rossio dodatkowo stają autobusy: 711, 732, 736, 759, 760 oraz linii Aerobus. Dodatkowo z Praca da Figueira odjeżdżają linie tramwajowe 12 (przez Alfamę) i 15 (do Belem).

Praca da Figueira – lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)