Muzeum, Gwardia Narodowa i Karmelici – Muzeum GNR czeka na odkrycie!

GNR Portugalia Muzeum Lizbona Lisboa Lisbon Carmo Gwardia Narodowa Przewodnik po Lizbonie Fotografie Zdjęcia Obrazy

Muzeum GNR w Lizbonie, czyli Muzeum Gwardii Narodowej to jedno z mniej znanych muzeów w Lizbonie, a jednocześnie pierwsze takie muzeum w Portugalii poświęcono historii jednej z najważniejszych formacji porządkowych i militarnych Portugalii. Znajduje się ono w centrum Lizbony – w dzielnicy Chiado, na malowniczym placu Largo do Carmo, który jest chętnie odwiedzany zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Lizbony. 

Zapraszamy zatem do poznania Muzeum Gwardii Narodowej w Lizbonie, tym bardziej, że nie jest ono jeszcze opisywane w większości przewodników po Lizbonie i Portugalii, a jest muzeum ciekawym i wartym odwiedzenia. W niniejszym przewodniku znaleźć można opis muzeum, odpowiedź dlaczego warto zwiedzić Muzeum GNR oraz szereg informacji praktycznych na temat dojazdu, godzin otwarcia oraz ekspozycji muzeum.


Zobacz do jakich muzeów, zabytków i atrakcji w Lizbonie można kupić bilet przez Internet?


Muzeum GNR w Lizbonie – opis

Museu da Guarda Nacional Republicana, bo tak brzmi pełna nazwa muzeum po portugalsku, zostało otwarte w kwietniu 2014 roku – w 103. rocznicę istnienia formacji Gwardii Narodowej Republiki w Portugalii. Od roku 2015 jego przestrzeń wystawiennicza została poszerzona, a muzeum zostało już na stałe otwarte dla zwiedzających.

GNR Portugalia Muzeum Lizbona Lisboa Lisbon Carmo Gwardia Narodowa Przewodnik po Lizbonie Fotografie Zdjęcia Obrazy

Powierzchnia muzeum to ponad 700 metrów kwadratowych, a w kilku pomieszczeniach zobaczyć można wyposażenie pierwszych oddziałów Gwardii, broń, sztandary, archiwalne fotografie oraz eksponaty związane z powstaniem pierwszych jednostek Guarda da Polícia. Muzeum Gwardii Narodowej w Lizbonie mieści się w kompleksie Klasztoru Karmelitów, który już sam w sobie jest ciekawy. Obiekt zniszczony podczas trzęsienia ziemi z 1755 roku tylko częściowo został odbudowany – odbudowany został właśnie klasztor, którym obecnie mieście się GNR, ale nie został odbudowany Kościół Karmelitów >>> przylegający do obiektu, a który doskonale widać z okien obecnej siedziby Gwardii.

GNR Portugalia Muzeum Lizbona Lisboa Lisbon Carmo Gwardia Narodowa Przewodnik po Lizbonie Fotografie Zdjęcia Obrazy

Czego możemy oczekiwać po zwiedzaniu Muzeum GNR? Zwiedzając Muzeum GNR ma się okazję zobaczyć, jak wyglądają wnętrza dawnego klasztoru, a do najciekawszych obiektów w Muzeum GNR zalicza się m.in. sala, w której 25 kwietnia 1947 upadała oficjalnie dyktatura w Portugalii, kaplica Nossa Senhora do Carmo, czy taras widokowy, z którego ma się widok na całą dzielnicę Baixa oraz wzgórza Alfama i Graca. Dawny klasztor cały czas pełni też funkcję siedziby Gwardii Narodowej – warto na to zwrócić uwagę zwiedzając muzeum.

Muzeum Gwardii w Chiado – godziny otwarcia

Muzeum GNR w Lizbonie jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00. Muzeum jest zamknięte w niedziele oraz święta. O ewentualnych zmianach w godzinach otwarcia muzeum przeczytać można na stronie muzeum: arquivomuseugnr.pt >>>. Informacje aktualne na rok: 2022.

GNR Portugalia Muzeum Lizbona Lisboa Lisbon Carmo Gwardia Narodowa Przewodnik po Lizbonie Fotografie Zdjęcia Obrazy

Muzeum GNR – aktualne ceny biletów (2022)

Wstęp do Muzeum Gwardii Narodowej jest bezpłatny dla wszystkich bez względu na wiek. Wchodzi się głównym wejście, tuż obok Gwardzisty, który pełni wartę (bez problemu, gdy się zapytamy, to można sobie z nim zrobić zdjęcie). Zwiedzanie muzeum zajmuje ok 30-45 minut. Informacje są aktualne na rok: 2022.

Dojazd do Muzeum Gwardii Narodowej

 • Metrem do stacji metra Baixa-Chiado, gdzie niebieska linia krzyżuje się z zieloną linią, a następnie spacerem przez ulice Rua Serpa Pinto i Travessa Carmo na Largo do Carmo. Spacer zajmuje ok. 5 minut. Metrem można również podjechać do stacji Rossio i przechodząc przez plac Rossio ulicą Calçada do Carmo przejść pod Klasztor.
 • Tramwajem 28 do przystanku „Largo do Chiado” i dalej spacerem przez ulice Rua Serpa Pinto i Travessa Carmo na plac Largo do Carmo.
 • Windą Santa Justa, której górny poziom wychodzi tuż obok wejścia do muzeum archeologicznego, a które to znajduje się zaraz obok Muzeum Gwardii.

GNR Portugalia Muzeum Lizbona Lisboa Lisbon Carmo Gwardia Narodowa Przewodnik po Lizbonie Fotografie Zdjęcia Obrazy

Adres i dane kontaktowe Muzeum GNR

Carmo Convent, Largo do Carmo, 1200-092 Lisboa, Portugalia
Telefon:+351 21 321 7000.
Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Atrakcje w pobliżu Muzeum GNR w Lizbonie

 • Winda Santa Justa >>> – zachwyca swoją konstrukcją i jest jednym z najbardziej znanych zabytków centrum Lizbony.
 • Kościół św. Rocha >>> – niepozorny z zewnątrz, a w środku potrafi oczarować swoim bogactwem.
 • Klasztor Karmelitów >>> – mieści się obok muzeum, w środku jest Muzeum Archeologiczne Carmo. To właśnie w tym miejscu możemy zrobić słynne zdjęcia kościoła bez dachu.
 • Kawiarnia Brasileira >>> – historyczna kawiarnia w centrum Lizbony z ładnym wystrojem i dobrą portugalską kawą.
 • Dzielnica Baixa >>> – turystyczne serce Lizbony zawsze pełne ludzi, którego oś wyznacza ulica Rua Augusta będąca głównym deptakiem portugalskiej stolicy.

GNR Portugalia Muzeum Lizbona Lisboa Lisbon Carmo Gwardia Narodowa Przewodnik po Lizbonie Fotografie Zdjęcia Obrazy

Lokalizacja Muzeum Gwardii Narodowej w Lizbonie na turystycznej mapie

Galeria zdjęć Muzeum GNR w Lizbonie

Promocje na hotele i apartamenty w centrum Lizbony

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)