Wieża Vasco da Gama w Lizbonie – dojazd, wejście, foto, informacje [Wideo]

Lizbona: Wieża Vasco da Gama w Lizbonie Foto Zdjęcia Oriente Expo

Lizbona i jej wieża Vasco da Gama w dzielnicy Oriente to jeden z tych elementów w Lizbonie, który często pojawia się na koszulkach z panorami Lizbony. Swoją nazwę zawdzięcza ona słynnemu Vasco da Gama. Jak obecnie wygląda sprawa wejścia na wieżę i jej zwiedzania? Czy jest to możliwe, jak dojechać na tereny Expo, gdzie znajduje się wieża Vasco da Gamy? Zapraszamy do naszego przewodnika po dzielnicy Oriente w Lizbonie, który tym razem prezentuje dawną wieżę widokową Vasca da Gama.

Jak już napisaliśmy – kiedyś była to wieża widokowa, a obecnie mieści się tam luksusowy hotel Myriad Sana Hotel. Wysokość więzy to 145 metrów, a w momencie jej otwarcia byłą to najwyższa budowla w Portugalii (nie licząc oczywiście mostów). Gdy zwiedzamy dzielnicę Oriente, w szczególności tereny Expo warto się przespacerować pod więżą, gdyż robi ona ogromne wrażenie, a jednocześnie jest wdzięcznym temat do fotografii. A tuż obok niej znajduje się słynny most, który swoją nazwę przyjął również po słynnym odkrywcy drogi morskiej do Indii, czyli most Vasco da Gama.

Wieża Vasco da Gama w Lizbonie – historia i opis

Po portugalska pełna nazwa wieży brzmi Torre Vasco da Gama. Jej wysokość to 145 metrów i obecnie jest to jeden z najwyższych budynków w Lizbonie, a w momencie otwarcia (rok 1998) był to najwyższy budynek w całej Portugalii. Wieża swoją nazwę przyjeła po słynnym Portugalczyku Vasca da Gama, który jako pierwsza osoba w historii odkryła drogę morską do Indii pod koniec XV wieku.

Projektantami wieży są architekci Leonor Janeiro, Nick Jacobs i trójka projektanktów, którzy działają pod nazwą SOM (Skidmore, Owings i Merrill). Stalowa budowal wiezy, która ma przypominać wygięty żagiel karaweli została wykonana przez spółkę Martifer. Wieża, jak i inne najbardziej reprezentacyjne budynki dzielnicy Oriente (m.in. Oceanarium lub Dworzec Oriente) została wybudowana z okazji wystawy światowej wystawy Expo, którą gościła Lizbona w roku 1998.

Lizbona: Wieża Vasco da Gama w Lizbonie Foto Zdjęcia Oriente Expo

Na wysokości 120 metrów otworzona wtedy platformę widokową, dlatego czasami wieża Vasco da Gamy w Lizbonie nazywana jest wieżą widokową, pod którą to platfromą widokową mieściła się luksusowa restauracja. Zarówno restauracja, jak i punkt widokowy zostały zamknięte w październiku 2004. W roku 2007 rozpoczęła się budowa luksusowego hotelu Myriad Sana Hotel, który zajmuje 20 pięter i działa do dnia obecnego w wieży. Tym samym punkt widokowy w wieży nie jest dostępny dla zwiedzających, a wstęp nie wieżę jest bardzo ograniczony.

Dojazd do wieży Vasco da Gama w dzielnicy Oriente

  • Metrem (czerwona linie metra, stacja Oriente)
  • Pociągiem podmiejskim (stacja Oriente)
  • Autobusy 705, 710, 719,721, 728, 750, 768, 781, 782, 785 (przystanek Estação Oriente)
  • w przypadku każdego z wymienionych sposób, po dotarciu do dzielnicy Oriente (zawsze dojedziemy do dworca Oriente) należy sę przejść pod samą wieżę spacer, który zajmuje ok 10-15 minut

Bilety i ceny wstępu do wieży Vasco da Gamy w Lizbonie

Wieża Vasco da Gama nie jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Jest ona dostępna tylko w ograniczonym zakresie dla gości hotelu Myriad.

Lizbona: Wieża Vasco da Gama w Lizbonie Foto Zdjęcia Oriente Expo

Lizbona: Wieża Vasco da Gama: godziny otwarcia

Z racji tego, że punkt widokowy na wieży jest zamknięty od października 2004, to wieża nie posiada godzin otwarcia. Jest ona zamknięta do zwiedzania, dostępna w ograniczonym zakresie dla gości hotelu Myriad.

Adres i dane kontaktowe Torre de Vasco da Gama w Lizbonie

Cais das Naus, Lote 2.21.01
Parque das Nações
Lisboa 1990-173

Lizbona: Wieża Vasco da Gama w Lizbonie Foto Zdjęcia Oriente Expo

Lokalizacja wiezy Vasco da Gama w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Wieża Vasco da Gamy w Lizbonie na wideo

Galeria foto wieży Vasco da Gama w Lizbonie

 

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)