MEO Arena, czyli największa hala koncertowa w Portugalii [Pawilon Atlantycki]

Pawilon Atlantycki Lizbona Lisbona Przewodnik Oriente MEO Arena foto zdjecia 2

MEO Arena, dawny Pawilon Atlantycki, w dzielnicy Oriente to największa zamknięta hala nie tylko w Lizbonie, ale i całej Portugalii. Jest to charakterystyczna budowla w Parku Narodów, której nie sposób przeoczyć podczas zwiedzania Oriente. Park Narodów w Lizbonie ma kilka obiektów, które swoją wielkością i ogromem konstrukcji robią wrażenie, a dawny Pawilon Atlantycki bez wątpienia należy do tych atrakcji. Jest to nie tylko swoista atrakcja turystyczna Oriente, ale przede wszystkim budowla użytkowa, która gości największe koncerty i wydarzenia sportowe w Lizbonie.

Planując wizytę w dzielnicy Oriente warto sprawdzić, czy akurat może nie odbywa się jakiś koncert w MEO Arenie (podpowiadamy w tym tekście, gdzie można sprawdzić bieżące wydarzenia w hali) – może to być dodatkowa atrakcja podczas wizyty w stolicy Portugalii. Dodatkowo prezentujemy Wam galerię zdjęć i wideo oraz jak zawsze historię, opis i praktyczne informacje przydatne podczas zwiedzania Lizbony. Zapraszamy zatem do Pawilonu Atlantyckiego.

Pawilon Atlantycki w Lizbonie – opis

Pawilon Atlantycki (po portugalsku Pavilhão Atlântico), obecnie nazywany jest MEO Areną, od nazwy głównego sponsora obiekty – firmy MEO. Jest to największa w Portugalii wielofunkcyjna hala kryta, jedna z największych w Europie. Może pomieścić nawet do 20 000 osób, a została wybudowana z okacji wystawy Expo, którą w roku 1998 gościła Lizbona. Podczas Expo hala nosiła nazwę Pawilon Utopii, a odbywały się w niej wystawa “Oceany i utopie” prezentująca nawiązania, legendy i opowieści związane ze światowym oceanem przez wieki historii. Obecnie MEO Arena pełni funkcje przede wszystkim użytkowe – to właśnie tam odbywają się największe koncerty, imprezy i wydarzenia sportowe wymagające zadaszonych obiektów. Do tej pory w Pawilonie Atlantyckim wystąpili tacy artyści, jak m.in. Britney Spears, Miley Cyrus, Justin Bieber, One Direction, Thirty Seconds to Mars, Bruno Mars, 50 Cent, ABC, Bryan Adams, Anastacia, Rick Astley, Charles Aznavour, B52s, Backstreet Boys, Beyoncé, Biffy Clyro, The Black Eyed Peas, The Black Keys, The Blackout, Andrea Bocelli, Sarah Brightman, Busta Rhymes, Carbon/Silicon, Belinda Carlisle, Cirque du Soleil, Eric Clapton, Joe Cocker, Leonard Cohen lub Coldplay.

Pawilon Atlantycki Lizbona Lisbona Przewodnik Oriente MEO Arena foto zdjecia  2

Historia Pawilonu Atlantyckiego w Lizbonie

Budowa obiektu powstałach w ramach zaadaptowania dzielnicy Oriente do celów wspomnianej wystawy Expo. Projekt Pawilonu Atlantyckiego był odpowiedzią na brak w Lizbonie zamkniętej hali, która swoją pojemnością i wielkością byłaby w stanie obsłużyć duże wydarzenia muzyczne, sportowe i wszelkie inne. Budowa obecnej MEO Areny trwała w latach 1996-1998, a głównym projektantem został portugalski architekt Regino Cruz wraz z grupą Skidmore, Owings & Merrill, która jest również współodpowiedzialna za budowę wieży Vasco da Gama w Lizbonie.

Łączny koszt budowy Pawilonu Atlantyckiego to ponad 55 milionów Euro. Ma on kształt dysku, którego konstrukcja jest tak zaprojektowana, by zminimalizować efekt wielkiej bryły w otaczającym terenie oraz racjonalnie wykorzystać źródła energii, dzięki czemi budynek w dużej części jest energooszczędny.

Pawilon Atlantycki Lizbona Lisbona Przewodnik Oriente MEO Arena foto zdjecia  2

Dojazd do Pawilonu Atlantyckiego w Oriente

  • Autobusy Carris 705, 710, 719,721, 728, 750, 768, 781, 782, 785 (przystanek Estação Oriente)
  • Autobusy nocne Carris: 208 i 210
  • Autobusy Rodoviária de Lisboa: 301, 302, 303, 308, 309, 310, 316, 317, 318
  • Metrem (czerwona linie metra, stacja Oriente)
  • Pociągiem podmiejskim (stacja Oriente)

Wstęp do Pawilonu Atlantyckiego w Lizbonie oraz wykaz imprez

Wstęp do wnętrza Pawilonu Atlantyckiego zależny jest od imprez, które odbywają się w hali. Nie jest również organizowane zwiedzanie poza imprezami lub w ich czasie. Listę aktualnych wydarzeń, które odbywają się w MEO Arenia można znaleźć na oficjalnej stronie MEO Areny www.arena.meo.pt

Pawilon Atlantycki Lizbona Lisbona Przewodnik Oriente MEO Arena foto zdjecia  2

Adres i dane kontaktowe MEO Arena w Lizbonie

Rossio dos Olivais, Lote 2.13.01A
1990-231 Lizbona
Tel:+351 21 891 84 09
Współrzędne geograficzne: 38°46′6.79″N 9°5′38.45″W

Atrakcje turystyczne w pobliżu Pawilonu Atlantyckiego

Pawilon Atlantycki Lizbona Lisbona Przewodnik Oriente MEO Arena foto zdjecia  2

Lokalizacja Pawilonu Atlantyckiego na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Wideo prezentujące Pawilon Atlantycki w Lizbonie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)