Ogrody w Parku Narodów w Lizbonie – idealne nie tylko na spacery! [Zdjęcia + Mapa]

Ogrody Lizbona Park Narodów Oriente Expo Foto Zdjęcia Przewodnik

Park Narodów w Lizbonie posiada liczne ogrody i przestrzenie zielone, które stanowią przyjemną alternatywę dla wszystkich, którzy planują zwiedzanie Parku Narodów, a chcieliby trochę odpocząć wśród zieleni lub szukają miejsca, gdzie w spokoju można się zrelaksować i pospacerować. W Parku Narodów (Parque das Nações) znajdziemy m.in. Ogród Wody (Jardins da Água), Ogród Muzyki (Jardim da Música) lub Ogród imienia Garcia de Orta znanego portugalskiego botanika i podróżnika. 

Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, włącznie z dziećmi, które zaciekawi nie tylko na pewno Ogród Muzyki lub Ogród Wody, ale również fontanny – wulkany, które regularnie wybuchają wyrzucając w powietrze słup wody – zobaczcie na załączonym do tego tekstu wideo, jak to wygląda! Niniejszy tekst prezentuje nie tylko opis najciekawszych ogrodów znajdujących się na terenie Parku Narodów w dzielnicy Oriente w Lizbonie, ale również ich lokalizację oraz galerię zdjęć. Wstęp do wszystkich ogrodów jest bezpłatny, a są one otwarte 24h na dobę, dzięki czemu każda pora dnia jest dobra, aby je odwiedzić.

Park Narodów w Lizbonie

Park Narodów, po portugalsku Parque das Nações, to tereny, na których w roku 1998, od maja do września 1998 odbywała się Światowa Wystawa Expo. Jest to część Lizbony, która została zrewitalizowana specjalnie na wystawę Expo. Powstało wtedy kilka najważniejszych atrakcji turystycznych Lizbony – m.in. Oceanarium w Lizbonie, dworzec Oriente lub most Vasco da Gama – wszystkie one znajdują się właśnie na terenie Parku Narodów lub w bliskiej odległości od niego. Dodatkowo inne ciekawe atrakcje w obrębie Parku Narodów to na przykład kolej gondolowa, która pozwala zobaczyć całe założenie urbanistyczne Expo’98 z góry, Pawilon Portugalii lub Pawilon Atlantycki. A między te obiekty i atrakcje zostały wplecione, celowo wybudowane, ogrody i przestrzenie rekreacyjne, których dodatkowym plusem jest często bliskość rzeki Tagi, nad którą znajduje się Park Narodów.

Lizbona Park Narodów tereny Expo Oriente foto zdjęcia przewodnik

Ogrody w lizbońskim Parku Narodów

Wstęp do ogrodów i przestrzeni rekreacyjnych znajdujących się na terenie Parku Narodów w Lizbonie jest bezpłatny. Większość z nich jest otwarta 24h na dobę. Dużym plusem ogrodów znajdujących się w Parku Narodów w Lizbonie jest to, że mają one bardzo dobrą i rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – bez trudu znajdziemy kawiarnie i restauracje, jeśli nie na terenie samego ogrodu, to w jego bezpośrednim sąsiedztwie. W sezonie letnim często są sprzedawane lody i napoje z budek oraz istnieje możliwość wypożyczenia czy to rowerów, czy czterokołowców.

Ogrody te są popularne nie tylko wśród turystów, ale również wśród mieszkańców Lizbony, gdyż dzielnica Oriente i znajdujący się tutaj Park Narodów to popularne tereny rekreacyjne dla lizbończyków. To właśnie tutaj często spędza się popołudnia lub wychodzi na spacer, czy do restauracji. Mimo tego jednak, nie ma problemów, aby w ogrodach znaleźć wolną ławkę lub kawałek miejsca, gdzie będziemy sami – przestrzenie są duże, a dzięki obfitości miejsca i możliwości spacerowania ruch ludzi się rozkłada po całym terenie i nie mamy wrażenia, że jest masa osób.

Ogrody Lizbona Park Narodów Oriente Expo Foto Zdjęcia Przewodnik

Najpopularniejsze ogrody w Parku Narodów:

 • Ogród Wody (Jardins d’Água)

W skład Ogrody Wody wchodzi kilka mniejszych ogrodów i przestrzeni publicznych, którym wspólnie przyświeca idea prac portugalskiej artystki Fernandy Fragateiro, których wspólnym mianownikiem jest właśnie temat wody. W Ogrodzie Wody zobaczymy, jak rozwijały się aktywności związane z wodą od czasów starożytnych po czasy nowożytne. Możemy również prześledzić bieg wody – od źródeł, przez sztuczne zbiorniki, rzeki, aż po jej ujście do oceanów i mórz. Na terenie ogrodu znajdziemy m.in. wodospady, kładki, sztuczne zbiorniki wodne oraz liczne ławki i zacienione tereny porośnięte przez palmy. Powierzchnia ogrodu to ponad 1,5 ha, a składa się ona z następujących części: os Jardins da Palmeira, o Pomar do Mediterrâneo, o Lago de Ulisses, o Edifício da Cascata i o Jardim Hidráulico, czyli Ogród Hydrualiczny, gdyż znajdziemy tam urządzenia wykorzystujące praktyczne zastosowanie przepływu wody.

Ogrody Lizbona Park Narodów Oriente Expo Foto Zdjęcia Przewodnik

 • Ogród Południowy (Jardim Sul)

Jest to niewielki ogród, położony na południowym krańcu Parku Narodów. Zdecydowanie jeden z najrzadziej odwiedzanych, a to dlatego, że jest on ukryty za budynkami. Jest spokojna i cicha przestrzeń z otwartym patio. Jeśli ktoś szuka spokoju i wytchnienia od centrum Parku Narodów, to Ogród Południowy jest idealnym miejscem!

 • Ogród Garcia d’Orta (Jardins Garcia d’Orta)

Zdecydowanie najpopularniejszy ogród na terenie Parku Narodów w Lizbonie. Składa się z kilku różniących się od siebie części. Nosi on nazwę po XVI wiecznym portugalskim przyrodniku i botaniku, który jest uważany za pioniera w tematyce medycyny tropikalnej. Nie przypadkowo ogród nosi właśnie jego imię, gdyż jest on wręcz najeżony i pełny różnego rodzaju gatunków pochodzących z terenów byłych kolonii portugalskich, czyli od Brazylii po wschodnią Azję i cały wybrzeże Afryki. Do najcenniejszych gatunków zaliczyć można zdecydowanie dracene smoczą, czyli tzw. smocze drzewo, które czasami nazywane jest również drzewem smoczej krwi. Do tego zobaczymy m.in. bawełnę, pieprz, sterlicje królewskie, liczne bugenwille oraz plumerie.

Ogrody Lizbona Park Narodów Oriente Expo Foto Zdjęcia Przewodnik

Ogród składa się z różnych tematycznych części poświęconych poszczególnym regionem świata, które kiedyś tworzyły portugalskie imperium morskie, w których dominują warunki charakterystyczne dla przedstawianego obszaru. Dlatego znajdziemy na terenie Ogrodu Garcia d’Orta takie ogrody jak: Talhão de Africa, Talhão da Macaronésia, Talhão de Coloane, Talhão de Goa oraz Talhão de S. Tomé e Brasil.

Popularnym, szczególnie wśród dzieci, jest Ogród Muzyki znajdujący się na terenie Jardins Garcia d’Orta. Jest to przestrzeń, gdzie ustawionych jest kilka dużych instrumentów – m.in gongów oraz cymbałów, na których każdy może grać i nikomu nie przeszkadza w tym miejscu hałas.

Ogrody Lizbona Park Narodów Oriente Expo Foto Zdjęcia Przewodnik

 • Wiszące Ogrody (Jardins Suspensos)

Mało popularne miejsce, gdyż nie wszyscy o nim wiedzą i zdają sobie sprawę z istnienia tych ogrodów. Są one zlokalizowane między stacją kolejową, a Parkiem Narodów. Znajdziemy tutaj różne przykłady roślin wiszących i zwisających oraz pnączy. Dobre miejsce na spacery w ciszy.

 • Park Tejo (Parque Tejo)

Jest to rozległa powierzchnia, bardziej park, niż ogród. Park Tejo ma ponad 80 ha powierzchni i składa się z różnych gatunków flory i fauny. Znajdziemy tutaj ścieżki, miejsca odsłonięte, jak i zacienione. Są to popularne tereny rekreacyjne,oddalone kawałek od centrum Parku Narodów. W skład Parku Tejo wchodzi ogród Jardim do Passeio dos Heróis do Mar, czyli Pasaż Bohaterów Morza, z którego roztacza się już wspaniały widok na most Vasco da Gamy.

Ogrody Lizbona Park Narodów Oriente Expo Foto Zdjęcia Przewodnik

 • Alameda dos Oceanos

Jest to ponad 2 km długości deptak składający się z różnych systemów wodnych, z których zdecydowanie najpopularniejszym jest sieć fontann-wulkanów, które regularnie “wybuchają” wyrzucając w górę słup wody. Deptak ten idealny tereny do spacerowania, relaksu, odpoczynku. Tematyka deptaku nawiązuje do tematyki oceanów i sztuk z nimi związanych. Alameda dos Oceanos porastają różne gatunki drzew – m.in. dęby, drzewka cytrynowe, platany lub cyprysy.

Fontanna wulkan Lizbona zdjęcia foto Lisbona wulkany

Mapa ogrodów w Parku Narodów w Lizbonie

Fontanny – wulkany w Lizbonie na wideo:

Dojazd do ogrodów w Parku Narodów w Lizbonie

 • Autobusy Carris 705, 710, 719,721, 728, 750, 768, 781, 782, 785 (przystanek Estação Oriente)
 • Autobusy nocne Carris: 208 i 210
 • Autobusy Rodoviária de Lisboa: 301, 302, 303, 308, 309, 310, 316, 317, 318
 • Metrem (czerwona linie metra, stacja Oriente)
 • Pociągiem podmiejskim (stacja Oriente)

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Janek napisał/a:

  Przyjeżdżamy na stacje Oriente 6 godz przed planowanym odlotem, więc moim zdaniem nie ma sensu się wybierać gdzież zbytnio daleko. Moje pytanie czy we wskazanych ogrodach można pozwolić sobie na “siestę”:) położyć się gdzieś w cieniu na trawce, czy jednie nie poruszać się trzeba po wyznaczonych ścieżkach?

  Odpowiedz
  • Nie powinno być żadnych problemów, by się położyć gdzieś na trawie lub ławce, tak długo, jak nie będziemy nikomu przeszkadzali i niczego niszczyli. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)