Muzeum Fado w Lizbonie – poznaj historię muzyki portugalskiej duszy

Muzeum Muzyki Fado mieści się w centrum Alfamy – najstarszej dzielnicy Lizbony, z którą to muzyka fado jest też nieodłącznie związana. Ciężko byłoby sobie wyobrazić lepszą lokalizację dla tego typu miejsca. W Muzeum Fado w Lizbonie poznamy historię muzyki fado od jej początków po czasy współczesne, a także to w jaki sposób fado stało się jedną z ikon Portugalii i jej kultury.

Muzeum fado, którego portugalska nazwa brzmi Museu do Fado, oferuje audiowizualne prezentacje, multimedialne panele informacyjne oraz szerokie archiwum, których to zadaniem jest ukazanie i przedstawienia muzyki fado od każdej strony. Jeśli zaciekawiła nas muzyka fado, to wizyta w tym muzeum jest wręcz obowiązkiem.


Spis treści, czyli znajdziesz w tym przewodniku?

Gdzie warto kupić bilet online w Lizbonie, by zaoszczędzić czas i nie stać w kolejkach?

 

 


Muzeum Fado w Lizbonie – historia

Muzeum Fado prezentuje kulturę fado i jej wpływ od samych początków tej muzyki, które sięgają XIX wieku i biednych dzielnic Lizbony, po jej rozkwit i rozwój popularności, cenzurę którą była objęta za rządów dyktatora Salazara, po jej obecny kształt i rolę we współczesnej Portugalii. Prześledzić w nim możemy również i zapoznać się z gitarą portugalską (guitarra portuguesa), która to jest nieodłącznym atutem fado.

Znajdziemy w nim multimedialne działy poświęcone nagraniom i biografiom najsłynniejszych śpiewaków i kompozytorów fado takich jak m.in. Maria Severa, Amália Rodrigues, Dulce Pontes, Mariza, Mísia, Cristina Branco, Mafalda Arnauth, Carminho, Aldina Duarte, Camané, Paulo Bragança lub Kátia Guerreiro.

Muzyka Fado Portugalia Lizbona

Wszystkich, których zainteresuje bardziej historia muzyki fado, zainteresuje na pewno również centrum dokumentacyjne fado z obszernych archiwum, które czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14.30 – 18.00 W muzeum tym mieści się również kawiarnia, restauracja oraz sklep z pamiątkami, a od czasu do czasu są tam organizowane koncerty muzyki fado.

Cena wstępu i bilety do Muzeum Fado w Lizbonie

 • Bilet normalny: 5.00€.
 • Zniżka dla osób poniżej 14. roku życia i powyżej 65.
 • Zniżki dla grup.
 • Zniżki dla posiadaczy karty turystycznej Lisboa Card >>>.
 • Ceny aktualne są na rok 2022.
 • Pełny cennik jest dostępny na stronie muzeum – www.museudofado.pt >>>.

Muzeum Fado w Lizbonie Lizbona Przewodnik Muzyka Fado Gitara Portugalskie Gdzie słuchać fado polski przewodnik po Portugalii 1

Muzyka Fado w Portugalii

Czym jest muzyka fado? Fado to charakterytyczny gatunek muzyczny, który powstał w latach 20.  XIX wieku w Lizbonie – w jej biedniejszych dzielnicach takich, jak Alfama oraz Mouraria. Badacze historii muzyki fado przypuszczają jednak, że korzenie muzyki fado mogą być znacznie starsze.

Muzyka fado jest śpiewana przez śpiewaków – tzw. fadistów. W Lizbonie fado śpiewać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W Coimbrze, skąd wywodzi się tzw. fado z Coimbry (Fado de Coimbra) jest śpiewany tylko przez mężczyzn. Słowom towarzyszą najcześciej dźwięki gitary klasycznej i gitary portugalskiej, która jest odpowiedzialna za główną melodię. Tylko tyle lub aż tyle. Dlaczego? Bo fado słuchane na żywo w jednym z lizbońskich barów lub domów fado robi ogromne wrażenie!

Muzeum Fado w Lizbonie Lizbona Przewodnik Muzyka Fado Gitara Portugalskie Gdzie słuchać fado polski przewodnik po Portugalii 2

O czym są teksty muzyki fado? Mogą one być o wszystkim, jednak najczęściej są o poważniejszych i cięższych tematach – np. o nieodwzajemnionej miłości, tęsknocie, trudzie życia, sprawach zawiłych, komplikacjach życia. Fado, według tradycji, zawsze ma być śpiewane po portugalsku – Portugalczycy mówią, że fado śpiewane w innym języku, nie jest już fado.


Gdzie można posłuchać muzyki fado w Lizbonie lub do jakiego lokalu warto wybrać się na koncert fado? Listę polecanych miejsc w Lizbonie z muzyką fado prezentujemy tutaj: Najlepsze miejsca w stolicy Portugalii z muzyką fado >>>.


Posłuchaj, jak brzmi najpopularniejsze fado z Portugalii

 • Amália Rodrigues, która jest uważana za ponadczasową królową fado w Portugalii. Jest to jedna z najwybitniejszych artystek muzyki fado w całej historii.

 • Mariza – współcześnie najpopularniejsza artystka z Portugalii prezentująca muzykę fado i grające koncerty po całym świecie.


Godziny otwarcia Muzeum Fado w Lizbonie

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30). Muzeum jest zamknięte w dni. 1 stycznia, 1 maja, 24-25 i 31 grudnia.

Dojazd do Muzeum Fado w Lizbonie

 • Metrem: stacja “Santa Apolónia”, a następnie spacerem ok. 5 minut.
 • Autobusami numer: 728, 735, 794, 745, 759, 790. Przystanek “Alfândega (Terminal Cruzeiros)”. Muzeum jest 1 minutę spaceru od przystanku.

Jeśli zaprezentowane tutaj informacje są pomocne dla Ciebie, to zapraszamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Dane adresowe i kontakt na Muzeum Fado w Lizbonie

Museu do Fado
Largo do Chafariz de Dentro, N.º 1
1100-139 Lisboa
Tel +351 218 823 470
Fax +351 218 823 478
Email info@museudofado.pt

Lokalizacja Muzeum Fado w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

Zdjęcia Muzeum Fado w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

Najlepsze promocje na hotele i apartamenty w Lizbonie

Booking.com

Lizbona Muzeum Fado Polski Przewodnik po Lizbonie i Portugalii Informacje Cena Dostępność Rezerwacja Wycieczki Opinie Zwiedzanie Muzeów w Lizbonie i Spacery po LizbonieMam nadzieję, że ten poradnik okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i wizyty w Muzeum Fado. Być może zainteresuje się też tekst: Gdzie posłuchać fado na żywo w Lizbonie >>>, w którym to miejscu polecam kilka fajnych restauracji i barów z muzyką fado na żywo w Lizbonie.

Jeśli jesteś zainteresowany klimatycznymi spacerami po Lizbonie śladami muzyki fado lub innymi formami zwiedzania Lizbony z przewodnikiem, to daj mi znać. Postaram Ci się pomóc, gdyż znam się na tym najlepiej.


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)