Panteon Narodowy (Kościół św. Engracii) – architektura, zdjęcia, opis, lokalizacja

Igreja de Santa Engracia Lisbon Lizbona Panteon Narodowy

Panteon Narodowy w Lizbonie, czyli kościół Santa Engracia w Lizbonie lub inaczej św. Engracii. Po portugalsku Igreja de Santa Engrácia, to XVII wieczny zabytek Alfamy. Jest atrakcją turystyczną Portugalii nie tylko ze względu na architekturę, ale również fakt związany z jego historią – jego budowa trwała ponad 284 lata, a w XX wieku utworzono w nim Panteon Narodowy, Panteão Nacional po portugalsku, gdzie spoczywają lub znajdują się groby osób zasłużonych dla Portugalii.

Panteon Narodowy w Lizbonie znajduje się tuż obok kościoła i klasztoru św. Wincentego na Alfamie, a dzięki charakterystycznej białej kopule jest on widoczny z wielu miejsc w Lizbonie i trafić do niego, to żaden problem. W każdą sobotę i wtorek u jego podnóża odbywa się słynny Targ Złodzieji, czyli Feira da Ladra.

Historia Igreja de Santa Engracia w Lizbonie

Budowę kościoła  Igreja de Santa Engrácia rozpoczęto w roku 1681 według projektu architekta João Antunes, który był jednym z najważniejszych architektów baroku ówczesnej Portugalii. Wcześniej na miejscu budowanego kościoła stał inny kościół z roku 1568. W roku 1712 prace przy budowie obecnego Panteonu Narodowego w Lizbonie zostały wstrzymane przez króla Jana V, a kościół został dokończony dopiero w XX wieku, a dokładnie w 1966 roku. Stąd też wzięło się portugalskie określenie “Obras de Santa Engrácia”, co znaczy niedokończoną, ciągnąca się długo, rzecz lub prace.

Igreja de Santa Engracia Lisbon Lizbona Panteon Narodowy

Architektura kościoła Santa Engracia w Lizbonie

Kościół został wybudowany na planie krzyża greckiego i był to jeden z pierwszych tego typu projektów w Lizbonie. Na każdym rogu znajduje się kwadratowa wieża. Wejście do kościoła stanowi przepiękny barokowy portal, w którym wyróżniają się figury dwóch aniołów. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem kościoła Santa Engracia w Lizbonie jest barokowa kopuła, która została skończona dopiero w XX wieku.

Panteon Narodowy w Lizbonie

W 1916 roku, podczas pierwszej Republiki Portugalskiej, kościół Santa Engrácia zamieniono na Panteon Narodowy. Pochowano w nim m.in. prezydentów takich jak Manuel de Arriaga, Teófilo Braga, Sidónio Pais i Oscar Carmona. Pisarzy João de Deus, Almeida Garrett, Guerra Junqueiro i Aquilino Ribeiro, a także słynną śpiewaczkę fado – Amelie Rodrigues. Istnieją również puste groby takich osobistoci, jak : Luis de Camoes, Pedro Álvares Cabral, Afonso de Albuquerque, Nuno Álvares Pereira, Vasco da Gama i Henryk Żeglarz.

Igreja de Santa Engracia Lisbon Lizbona Panteon Narodowy

Godziny otwarcia kościoła Igreja de Santa Engracia i Panteonu Narodowego w Lizbonie

Od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 17:00

Panteon Narodowy: Bilety i koszt wstępu

  • bilet normalny 3€
  • zniżka 50% dla seniorów powyżej 65. roku życia i rodzin
  • dzieci do 14. roku życia wstęp darmowy
  • wstęp darmowy w każdą niedzielę i święta od godziny 10:00 do 14:00 (do potwierdzenia na stronie www, ze względu na planowaną zmianę w tym temacie)

Dojazd do Panteonu Narodowego (Igreja de Santa Engracia) w Lizbonie

  • tramwaj 28 do przystanku “Voz do Operario”
  • autobusy: 712, 734 lub wszystkie autobusy jadąc na stację Sana Apolonia, a następnie spacer ze stacji
  • podejście spacerem od stacji niebieskiej linii metra Sana Apolonia (ok 5 minut)

Adres i dane kontaktowe Panteonu Narodowego w Lizbonie

Campo de Santa Clara
1100-471 Lisboa
Tel: +351 218854820
E-mail: panteao@igespar.pt

Lokalizacja Panteonu Narodowego w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)