Klasztor i kościół Sao Vicente de Fora, czyli św. Wincentego z Saragossy – po portugalsku Convento e Igreja de São Vicente de Fora – to jeden z najbardziej charakterystycznych kompleksów na Alfamie, widoczny z większości miejsc Alfamy. Zwiedzając tą dzielnicę Lizbony warto zajrzeć do środka kościoła, który równie okazale prezentuje się również z zewnątrz. Poniżej można znaleźć informacje o kościele, jak i klasztorze św. Wincentego, jego lokalizację oraz godziny otwarcia i poradę, jak dojechać w to miejsce.
Budynek kościoła i klasztoru pochodzi z roku 1147, kiedy to pierwszy król Portugalii – Afonso Henriques – zlecił wybudowanie kompleksu budynków dla Zakonu Augustynów, po tym, jak wyzwolił Lizbonę z rąk Maurów. Klasztor, zbudowany w stylu romańskim poza murami miasta, był jednym z najważniejszych budynków klasztornych w średniowiecznej Portugalii.
Kościół i klasztor św. Wincentego w Lizbonie
Obecne wygląd kościoła i klasztoru jest wynikiem przebudowy rozpoczętej z czasów panowanie króla Hiszpanii Filipa II, który zasiadał również na tronie portugalskim pod imieniem Filip I. Modernizację istniejących budynków zakończone dopiero w XVIII wieku. Za autora projektu kościoła uważa się włoskiego architekta, jezuitę, Filippo Terzi, a według niektórych źródeł miał to być Juan de Herrera z Hiszpanii. Przez lata zmiany w projekcie i planie Convento e Igreja de São Vicente de Fora wprowadzali Leonardo Turriano Baltazar Alvares, Pedro Nunes Tinoco i João Nunes Tinoco.
W roku 1834, po tym, jak rozwiązano zakony klasztorne w Portugalii, klasztor został przekształcony w pałacu dla arcybiskupów Lizbony, a kilka lat później, król Ferdynand II przekształcił siedzibę mnichów w panteon dla królów dynastii Braganza, którą to funkcję klasztor pełni do dnia dzisiejszego. Znajdują się tam groby m.in. João IV de Portugal, Luísa de Gusmão, Afonso VI de Portugal, Maria Francisca de Saboia, Rainha de Portugal, Pedro II de Portugal, Maria Sofia Isabel de Neuburgo, João V de Portugal, Maria Ana de Áustria, José I de Portugal, Mariana Vitória de Bourbon, Pedro III de Portugal, João VI de Portugal, Carlota Joaquina de Bourbon, Maria II de Portugal, Augusto de Beauharnais, Fernando II de Portugal, Miguel I de Portugal, Adelaide de Löwenstein-Wertheim-Rosenberg, Pedro V de Portugal, Estefânia de Hohenzollern-Sigmaringen, Luís I de Portugal, Carlos I de Portugal, Amélia de Orleães, Manuel II de Portugal.
Godziny otwarcia Convento e Igreja de Sao Vicente de Fora w Lizbonie
Od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00
Adres i dane kontaktowe Convento e Igreja de Sao Vicente de Fora w Lizbonie
Igreja de São Vicente de Fora
Largo de São Vicente
1100 572 Lisboa
Tel: 00351 218 824 400
Współrzędne geograficzne: 38° 42′ 53″ N, 9° 7′ 40″ W
Dojazd do Convento e Igreja de Sao Vicente de Fora w Lizbonie
- Tramwaj 28 z placu Martim Moniz do przystanku “Voz do Operario”
- Metrem do ostatniej stacji niebieskiej linii – Santa Apolonia, a następnie spacerem 10 minut
- Autobus 734 z Martim Moniz do przystanku “Vos do Operario)
Lokalizacja Convento e Igreja de São Vicente de Fora na turystycznej mapie Lizbony
Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie
1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Piotriodiz napisał/a:
Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.