Plaża Adraga – ukryty skarb obok Sintry

Każdy dobry przewodnik po Lizbonie i Sintrze opisuje plaże Praia da Adraga – nie przypadkowo, gdyż jest to jedna z najlepszych plaż w okolicach Lizbony, która położona jest bardzo blisko Sintry. Kilka lat temu plaża Adraga została wybrana do prestiżowego zestawienia 20 najlepszych plaż Europy, często gości również w rankingach odpisujących najlepsze plaże w Portugalii. Na próżno jednak tam szukać tłumów turystów, czy kosmopolitycznej atmosfery.

W czym jest zatem sekret plaży Adraga obok Sintry i co sprawia, że plaża ta jest taka wyjątkowa? Przekonajcie się samo – zapraszamy do naszego opisu plaży Praia da Adraga, którą od Lizbony dzieli zaledwie ok. 45 km. Znajdziecie tutaj dokładną lokalizację plaży na turystycznej mapie Lizbony i okolic, informacje praktyczne na temat wyposażenia plaży oraz opis okolicznych atrakcji.

Praia da Adraga Plaża Sintra Lizbona Plaże w Lizbonie Zdjęcia fotografie Przewodnik Dzikie Plaże Portugalia Najpiękniejsze Najlepsze Foto

Praia da Adraga w Sintrze

Plaża Adraga nie jest duża – ma ona ok. 500 metrów długości i jej średnia szerokość to ok. 70 metrów. Gdy spojrzymy na nią z lotu ptaka lub okolicznych wzgórz, to ma ona kształt trapezu z wysuniętym ramieniem w kierunku południowym-wschodnim. Jest ona otoczona przez wzgórza i klify wchodzące w skład Parku Naturalnego Sintra-Cascais (Parque Natural de Sintra-Cascais). Wzgórza są porośnięte niewysokimi drzewami i krzewami, które przez większą część roku są zielone, co dodaje dodatkowe uroku plaży Praia da Adraga.

W czym jedna tkwi urok plaży Adraga? Największym plusem plaży Adraga jest jej złoty, czysty piasek oraz skały ją otaczające, dzięki czemu plaża jest chętnie odwiedzanym miejscem nie tylko przez plażowiczów, ale również fotografów. Sami z przyjemnością zawsze zabieramy aparat, gdy wybieramy się w te okolice, gdyż plaża wygląda inaczej o różnych porach dnia. Wieczorami plaża Adraga jest popularnym miejscem, by oglądać zachody słońca, a co można połączyć z kolacją w pobliskiej restauracji Restaurante D`adraga, która znajduje się praktycznie na samej plaży (w restauracji zjemy świetne owoce morza i ryby, polecamy gorąco!).

Woda oceanu przy plaży nie należy do najcieplejszych, jednak ludzie chętnie się kąpią, w szczególności, że w sezonie letnim Praia da Adraga jest objęta ochroną ratownika. Plaża ta jest popularna również wśród amatorów sportów wodnych – surfingu i windsurfingu w szczególności, ze względu na swoje warunki wietrzne. W pobliżu plaży nie ma jednak żadnej szkółki, ani wypożyczalni sprzętu, dlatego należy przyjechać ze swoim sprzętem. W północnej części plaży znajduje się plaża do nudystów.

Praia da Adraga oferuje możliwość nie tylko wypoczynku i cieszenia się plażowanie, ale również osoby aktywne znajdą coś dla siebie. Na otaczających plażę wzgórzach i klifach znajduje się kilka ścieżek, które pozwalają spojrzeć na plażę z góry. Spacerując po nich należy zachować jednak dużą ostrożność, aby nie spaść lub nie ulec innemu wypadkowi. Opis szlaków turystycznych i ścieżek do trekkingu w okolicach plaży znajdziemy tutaj >>>.

Plaża Adraga – informacje praktyczne

 • Średnia temperatura wody przy plaża Adraga w lecie: 17-18 ºC.
 • Plaża posiada zaplecze sanitarne.
 • Plaża jest objęta ochroną ratownika w sezonie letnim.
 • Na plaży znajdują się prysznice.
 • Czy na plaży Adraga znajduje się parking? Tak. Plaża posiada bezpłatny parking dla samochodów. W sezonie wakacyjnym w godzinach popołudniowych oraz w weekendy może być on jednak zatłoczony.
 • Na plaży znajduje się bar oraz restauracja – ceny normalne, żeby wręcz nie napisać, że jak na takie miejsce, to stosunkowo niskie.

Praia da Adraga Plaża Sintra Lizbona Plaże w Lizbonie Zdjęcia fotografie Przewodnik Dzikie Plaże Portugalia Najpiękniejsze Najlepsze Foto

Plaża Adraga i Sintra – dojazd z Lizbony

Praia da Adraga jest położona ok. 45 km od centrum Lizbony i ok. 12 km od centrum Sintry (spod Pałacu Narodowego w Sintrze >>>). Nie dojeżdża na nią żaden środek komunikacji miejskiej, dzięki czemu najwygodniej jest dojechać na plażę własnym samochodem. Jak dojechać na plażę z Lizbony? Jadąc z Lizbony (spod ronda Marquis of Pombal) należy się kierować na Rua Joaquim António de Aguiar, a następnie zjechać z autostrady A5 zjazdem N117, A37/IC19 i A16 do: Algueirão-Mem Martins. Następnie zjazd 8 z A16, a dalej wjechać na drogę N247, która przez miasteczko Almoçageme zaprowadzi nas do Rua da Praia da Adraga w Colares, na końcu której znajduje się już plaża Adraga. Na plaże kierują drogowskazy z drogi przez Colares.

Można również dojechać taxi z centrum Sintry – koszt taxi to 15-20 € w jedną stroną. Taksówki w Sintrze można złapać obok wspomnianego już Pałacu Narodowego (Palacio Nacional). A jak dojechać w okolice plaży Adraga transportem publicznym? Jeśli ktoś zdecyduje się jechać komunikacją miejską, to z centrum Sintry lub Cascais można dojechać w pobliże autobusem 403, który kursuje również przez Cabo da Roca >>>. Należy wysiąść na przystanku “Almocagem Largo”, a następnie drogą przejść drogą prowadząca na plaże (ok. 3 km spaceru w jedną stromę drogą z górki pod górkę). Rozkład jazdy autobusów 403 zarówno z Sintry, jak i Cascais można znaleźć tutaj >>>. Bilet można kupić u kierowcy lub skorzystać z biletu “Train&Bus”, który opisaliśmy w tekście: Dojazd na Cabo da Roca z Lizbony >>>.

Jaskinie, klify i formacje skalne obok plaży Adraga w Sintrze

Położenie w Parku Naturalnym Sintra-Cascais, w skład którego wchodzą m.in. góry oraz wzgórza otaczające Sintre – Serra de Sintra, sprawia, że ciekawe również jest otoczenie plaży Adraga. Bezpośrednio z plaży zobaczymy klifowe wybrzeże, które tworzą głównie wapienie pochodzące z okresu górnej jury. Krajobrazu dopełnia również kilka skład znajdujących się już bezpośrednio w oceanie, a na całej plaży zobaczyć można erozyjne działanie wiatru i wody na wybrzeże.

Praia da Adraga Plaża Sintra Lizbona Plaże w Lizbonie Zdjęcia fotografie Przewodnik Dzikie Plaże Portugalia Najpiękniejsze Najlepsze Foto

Tuż obok plaży znajduje się gigantyczna formacja skalna nazywana Pedra de Alvidrar – jedno z ulubionych miejsc wędkarzy, a w dawnych czasach rzymskich miejsce, które służyło do sądów oraz sprawdzania niewinności skazanych, których po prostu zrzucano ze skały – jeśli przeżyli byli niewinni, jeśli nie, to ich śmierć miała potwierdzać ich winę. Tuż obok znajduje się Pułapka Adragi, czyli Fojo da Adraga – jest to dużych rozmiarów zapadlisko skał, które zapadły się do oceanu tworząc otwór w sklepieniu jaskini. Wygląda to niesamowicie, polecamy zobaczyć, jeśli macie więcej czasu w tych okolicach!

Praia do Cavalo w Sintrze

Tuż obok plaży Adraga znajduje się malutka plaża Praia do Cavalo, do której najłatwiejszy dostęp jest od strony oceanu. Ma ona zaledwie 50 metrów długości w najdłuższym miejscu i ok. 20 metrów szerokości, a ma formę trójkąta. Otaczają ją wysokie skały. Jest to miejsce chętnie wybierane przez amatorów wspinaczki górskiej. Podczas pływów morskich duża część plaży znika.

Położenia i lokalizacja plaży Adraga na turystycznej mapie Sintry, Lizbony i okolic

Poniższa turystyczna mapa Lizbony i okolice pozwala poznać dokładną lokalizację Praia da Adraga w Portugalii. Można tutaj również sprawdzić położenie plaży w stosunku do Lizbony, Sintry oraz przylądka Cabo da Roca. Mapa ta obrazuje również inne ciekawe miejsca w pobliżu plaży.

Plaża Adraga – wideo

Praia da Adraga w okolicach Lizbony – fotografie


Jeśli interesują Was inne ciekawe miejsca w okolicach Lizbony lub chcecie poznać Portugalię z polskim przewodnikiem, to zapraszamy do kontaktu.
Portugalię znamy i kochamy ogromnie, codziennie dzielimy się naszą wiedzą z Wami. Pomożemy Wam odkryć piękno Portugalii w wyjątkowy sposób!


  3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • asia napisał/a:

   Mam pytanie – czy chcąc spędzić cały dzień w Sintrze, a poten na ww plaży oraz Cabo de Roca, jak powinniśmy ustalić “plan działania”? 🙂 Chodzi mi o to czy najpierw lepiej odwiedzić Cabo de Roca, stamtąd jechać na plażę Adraga, wrócić do CdR i stamtąd powrót do Lizbony? A może zupełnie inaczej? 😀 Będę wdzięczna za odpowiedź 😉

   Odpowiedz
   • Witam, jeśli posiadają Państwo samochód, to polecam rano zwiedzać Sintrę, następnie odwiedzić Cabo da Roca, a resztę dnia spędzić na plaży Adraga. Chyba, że zależy Państwu na ładnym zachodzie słońca, wtedy lepiej dzień zakończyć na Cabo da Roca. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
    • asia napisał/a:

     Dziękuję za odpowiedź 😉 Właśnie będziemy zdani na komunikację miejską, dlatego chcemy rozplanować to jak najlepiej 🙂

     Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)