Wirtualne zwiedzanie Lizbony i okolic, czyli 10 fascynujących miejsc, które zobaczysz bez wychodzenia z domu!

Wirtualne zwiedzanie Lizbony Lizbona Lisboa Polski Przewodnik po Portugalii polskie wycieczki po polsku po Lizbonie Street View Oprowadzanie

Wirtualne zwiedzanie Lizbony i okolic bez wychodzenia z domu? Czemu nie! Część pięknych i ważnych atrakcji Lizbony oraz jej okolic (np. Sintry lub Queluz) jesteśmy w stanie zobaczyć, poznać i zwiedzić nie ruszając się z domu. Jak? Wszystko za sprawą Google Street View – zobaczcie, jakie to proste.

Prezentujemy 10 najciekawszych i najbardziej fascynujących atrakcji oraz zabytków w Lizbonie oraz okolicach, które jesteśmy w stanie zwiedzić wirtualnie przy pomocy Street View. Gotowi na podróż do Lizbony i poznanie jej atrakcji? Zapraszamy!

Jak się okazuje wcale nie trzeba wychodzić z domu, ba, nawet ruszać się sprzed ekranu monitora lub telefonu, by poznać kilka ciekawych miejsc w Lizbonie. Dzięki obecnej technice i możliwością, jakie daje nam Internet jesteśmy w stanie zwiedzić niektóre miejsca bardzo dobrze przy pomocy komputera. Oczywiście nie odda to w pełni uroku tych miejsc, smaku kawy wypitej po zwiedzaniu lub blasku słońca Portugalii, ale może się przydać, gdy nie jesteśmy w stanie podróżować… lub w planowaniu podróży.

Zwiedzanie przy pomocy Google Street View

Każdy, kto używał Google Maps wie, jak bardzo pomocne jest to obecnie narzędzie nie tylko w poruszaniu się w nowych miejscach, planowaniu trasy jak i samej lokalizacji interesujących nas miejsc. Wielu znana jest również usługa Google Maps Street View – dzięki niej możemy zobaczyć, jak na zdjęciach sferycznych wygląda dane miejsce.

Wirtualne zwiedzanie Lizbony Lizbona Lisboa Polski Przewodnik po Portugalii polskie wycieczki po polsku po Lizbonie Street View Oprowadzanie

Google Street View w niektórych zabytkach i atrakcjach pozwala również wejść do środka i poznać je, jakbyśmy się w nich znajdowali! Nie tylko zobaczyć je od zewnątrz, od strony ulicy, ale również poznać ich zdumiewające czasami wnętrza.

W Lizbonie jest kilka interesujących miejsc, w których Street View jest dostępne. Wybraliśmy te najciekawsze zabytki i atrakcje z Lizbony oraz okolic. Prezentujemy je poniżej wraz z podglądem, który pozwoli Wam wirtualnie zwiedzić Lizbonę.

Lizbona, Street View, a planowanie podróży

Street View od Google można wykorzystać nie tylko do zwiedzania wybranych miejsc, ale również do planowaniu podróży – nie tylko po Portugalii. Jak to zrobić? Jeszcze przed podróżą można zobaczyć miejsca z naszej listy zabytków do zobaczenia w Lizbonie i wybrać te, które naprawdę nas zainteresują oraz zaciekawią, by następnie zobaczyć je na żywo. Pomocne również mogą być opinie innych osób, które już wcześniej zwiedzały te miejsce – często z nich można wyciągnąć przydatne informacje, które pomogą nam zaplanować naszą wymarzoną podróż do Lizbony.

Wirtualne zwiedzanie Lizbony i okolic – TOP 10 najciekawszych miejsc do zwiedzania

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Lizbonie i jej okolicach. Wejdziemy tutaj do wnętrz trochę zapomnianego i pomijanego przez większość turystów Pałac Królewski w Queluz (Palácio Nacional de Queluz), na fantastyczny krużganek Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie (Mosteiro dos Jerónimos) lub zobaczymy widok zachwycając panoramę Lizbonę ze punktu widokowe Matki Boskiej ze Wzgórza (Miradouro da Senhora do Monte).

Wieża Belem w Lizbonie

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w Lizbonie. Miejsce, które znajduje się na liście większości osób odwiedzających Lizbonę. Wieża Belem (Torre de Belém) lub jak niektórzy wolą Wieża Betlejemska, powstała w XVI wieku. Miała ona kiedyś chronić wejścia do portu w Lizbonie, lecz przez wieki historii pełniła rozmaite funkcje, gdyż była tutaj latarnia morska, więzienie, punkt poboru opłat od statków, które wpływały do Lizbony. Wybudowana w stylu manuelińskim dziś jest dumą Lizbony i miejscem, które często gości na zdjęciach oraz pocztówkach z tego miasta.

Dzięki Street View jesteśmy w stanie wejść do wnętrze Wieży Belem, wspiąć się na jej najwyższy taras, odwiedzić każde piętro tej niezwykłej budowli. Zobaczcie sami! Więcej o samej Wieży Belem w Lizbonie przeczytacie tutaj: Wieża Belem w Lizbonie – informacje praktyczne, bilety, dojazd i zwiedzanie >>>.

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Kolejny ważny i przepiękny zabytek Lizbony. Wpisany na listę UNESCO w 1983 roku, obok opisanej wyżej Wieży Belem, jest najcenniejszą atrakcją historyczną i architektoniczną stolicy Portugalii. Budowa Klasztoru Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos) jest ściele związana z wyprawami morskimi Portugalczyków, których zyski częściowo pokrywały budowę tego ogromnego kompleksu klasztorno-kościelnego. Dziś zachwyca on swoimi misternymi rzeźbieniami, konstrukcją oraz historią.

Zwiedzając Klasztor Hieronimitów w Belem z Google Street View możemy wejść do klasztornego kościoła i zobaczyć nagrobek Vasco da Gama, przejść się po dwóch piętrach manuelińskich krużganków, a nawet wejść do znajdującego się w części zabudowań klasztornych Narodowego Muzeum Archeologicznego w Lizbonie. Więcej o Klasztorze Hieronimitów w Lizbonie dowidzieć się można tutaj: Praktyczne informacje na temat przepięknego Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie oraz jego zwiedzania >>>.

Pałac Pena w Sintrze

Pałac Narodowy Pena w Sintrze (Palácio Nacional da Pena) oraz przylegające do niego ogrody są jednym z najbardziej kolorowych zabytków w Portugalii. Jest to też 1 z 7 cudów Portugalii. Pałac Pena zachwyca swoją finezją, połączeniem różnych stylów architektonicznych i motywów oraz wykończeniami. Powstały w XIX wieku do dziś zachwyca tysiące turystów z całego świata. Nie przypadkowo! Zobaczcie dlaczego.

Wchodząc do Pałacu Pena w Sintrze wejdziemy do większości z dawnych królewskich pomieszczeń, zobaczymy widok z tarasowego pałacu lub przespacerujemy się po parku, w którym znajduje się ten zachwycający obiekt! Jeśli zainteresował Was Pałac Pena, to zapraszamy do tekstu: Kolorowy Pałac Pena w Sintrze – hit, czy kit? Informacje na temat zwiedzania pałacu >>>.

Zamek św. Jerzego w Lizbonie

Budowla, która góruje nad Lizboną i widać ją z wielu miejsc miasta. Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) w Lizbonie jest silnie związany z ze zdobyciem Lizbony w 1147 roku przez wojska pierwszego króla Portugalii Afonso Henriques. Dziś, mimo, że w większości jest rekonstrukcją historyczną, to dalej prezentuje się okazale i pokazuje, jak potężna kiedyś to była budowla.

Dzięki wirtualnemu zwiedzaniu zamku św. Jerzego w Lizbonie wejdziemy na zamkowy dziedziniec, będzie można wspiąć się na zamkowe wieże i zobaczyć przepiękną panoramę Lizbony. Poczujemy się prawie, jakbyśmy byli na zamku! Więcej o zamku św. Jerzego w Lizbonie przeczytacie tutaj: Zamek św. Jerzego – zwiedzania i informacje praktyczne >>>.

Pałac Narodowy Queluz

Pałac Narodowy Queluz (Palácio Nacional de Queluz) pochodzi z XVIII wieku. Jest dziś trochę zapomnianą atrakcję w pobliżu Lizbony, gdyż większość osób wybiera pałace w Sintrze, a szkoda, gdyż jest on równie piękny i warty uwagi. Pałac Queluz zachwyca swoimi barokowymi wykończeniami, przepychem i bogactwem. Przylega do niego duży i ładny ogród, który również warto zobaczyć.

Pałac Queluz jest jednym z najlepiej przygotowanych pałaców do zwiedzania wirtualnego przy pomocy Street View. Można bez problemu i w jasny sposób przejść do każdej z królewskich sal i pomieszczeń, przespacerować się po ogrodach pałacowych. Więcej o Pałacu Queluz przeczytacie tutaj: Pałac Queluz obok Lizbony – zwiedzanie >>>.


Planujesz podróż do Portugalii? Te informacje również mogą okazać się dla Ciebie przydatne:


Punkt widokowy Nossa Senhora do Monte

Lizbona jest położona na wzgórzach, dzięki czemu oferuje nam ona widoki na siebie z rozsianych po całym mieście punktów widokowych (tzw. miradouros). Jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w całej Lizbonie jest punkt widokowy Matki Boskiej ze Wzgórza (Miradouro da Senhora do Monte). Znajduje się on blisko przystanku słynnego tramwaju 28, a widok z tego miejsca na centrum Lizbony jest spektakularny!

Doskonale z tego miejsca widać całą dzielnicą Baixa, Chiado lub Bairro Alto oraz nowszą cześć miasta. Zachwyca widok na rzekę Tejo, most 25. Kwietnia oraz czerwone dachu Mourarii pod nami! Ten punkt widokowy jest idealnym miejscem na podziwianie zachodów słońca w Lizbonie. Więcej o tym miejsce przeczytacie tutaj: Miradouro da Senhora do Monte – lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony oraz dojazd >>>.

Tajemnicza Quinta da Regaleira w Sintrze

Quinta da Regaleira w Sintrze jest jednym z najbardziej tajemniczych i ciekawych miejsc w Sintrze. Kompleks powstał na początku XX wieku, a pełen jest symboli masońskich, tajemniczych przejść, elementów małej architektury, roślinności z całego świata. Quinta da Regaleira bez wątpienia jest jednym z tych miejsc w Sintrze, które zdecydowanie warto zobaczyć! Zobaczcie, jak niezwykła jest to atrakcja.

Zwiedzając wirtualnie Quinta da Regaleira możemy wejść do pałacu, przespacerować się ścieżkami wytyczonymi na terenie posiadłości milionera Monteria, który był odpowiedzialny za budowę tego niezwykłego obiektu lub spojrzeć w dół tajemniczej Studni Inicjacji. Więcej o Quinta da Regaleira przeczytacie tutaj: Zwiedzanie Quinta da Regaleira w Sintrze – bilety, godziny, wideo >>>

Muzeum Calouste Gulbenkiana w Lizbonie

A co z muzeami w Lizbonie? Je też można zwiedzić wirtualnie. Jednym z najcenniejszych muzeów lizbońskich jest Muzeum Calouste Gulbenkiana (Museu Calouste Gulbenkian) z ogromną i bogata kolekcją sztuki. Zobaczyć tutaj można sztukę od czasów egipskich, przez sztukę starożytnej Persji, Mezopotamii, malarstwo europejskie lub sztukę użytkową XIX wieku, a kończą na pracach współczesnych artystów portugalskich.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Gulbenkiana pozwala nam wejść nie tylko do wnętrza muzeów i przejść przez każdą z muzealnych sal ekspozycyjnych, ale również odwiedzić przyległy park do muzeum. Przeczytajcie dlaczego warto jeszcze odwiedzić Muzeum Gulbenkiana w Lizbonie oraz kim był sam Calouste Gulbenkian: Muzeum Gulbenkiana zdecydowanie warte jest zobaczenia! Informacje praktyczne i kolekcja >>>

Dzielnica Baixa w Lizbonie

Dzielnica Baixa stanowi ścisłe turystyczne centrum Lizbony – tutaj każdy trafi, kto planuje zwiedzanie Lizbony. Uporządkowana siatka równie wytyczonych ulic, duże i reprezentacyjne plac, kilka ważnych zabytków i rzeka Tejo, która zamyka dzielnicą od strony południowej. Spacery po dzielnicy Baixa nigdy się nie nudzą, a przez większą część dnia dzielnica ta tętni życiem i jest pełna turystów oraz Lizbończyków.

Wirtualny spacer po Baixy pozwoli nam przejść się od placu Praca do Comercio, przez główne ulicy Baixa, aż do placu Rossio i dalej na Aveninda da Liberade. Po drodze zobaczymy windę Santa Justa juz przepiękny widok na zamek św. Jerzego opisany powyżej. Dowiedz się więcej, co jeszcze warto zobaczyć podczas zwiedzania dzielnicy Baixa w Lizbonie: Przewodnik po Baixy w Lizbonie – na co zwrócić uwagę, co pominąć podczas zwiedzania >>>.

Pałac Narodowy w Mafrze

Pałac Narodowy w Mafrze (Palácio Nacional de Mafra) jest ogromną konstrukcją, która powstała w latach 1717-1730 z rozkazu króla Portugalii Jana V.  Jest to największa rezydencja królewska w całym kraju. Do dziś robi ona wrażenie swoich rozmachem, rozmiarami i konstrukcją. Stanowi połączenie stylu barokowego i klasycznego, a szczególnie piękna prezentuje się pałacowa biblioteka.

Pałac w Mafrze jest dobrze przygotowany do wirtualnego zwiedzania ze Street View. Każde pomieszczenie jest praktycznie dostępne, bez problemu możemy poruszać się między nimi. Wirtualna wycieczka po pałacu pozwoli nam zrozumieć dlaczego Pałac w Mafrze miał być odpowiednikiem Pałacu Escorial pod Madrytem. Czytaj więcej o Pałacu w Mafrze: Palácio Nacional de Mafra – zwiedzanie i informacje praktyczne >>>.


Jeśli wybierasz się do Lizbony i szukasz pomocy w zwiedzaniu miasta “na żywo” nie tylko wirtualnie, to skontaktuj się z nami. Poznaj ofertę polskich wycieczek po Lizbonie i poznaj piękno stolicy Portugalii w unikalny sposób!


    1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)