Czerwiec w Lizbonie to miesiąc zabawy – trwa przecież święto/festiwal św. Antoniego, które każdego roku zamienia stolicę Portugalii w kolorowe miasto z licznymi imprezami, koncertami, wystawami oraz festiwalami. Przygotowaliśmy dla Was specjalną galerię dużych zdjęć + wideo, pokazującą, jak w czerwcu bawi się Lizbona… w dymie grillowanych sardynek oraz kubkiem wina w ręce.
Jak zawsze obchodom tego święta towarzyszą takie ważne wydarzenia, jak Marchas Populares, śluby św. Antoniego, czyli os casamentos de Santo António, czy procesja z figurą św. Antoniego oraz liczne imprezy na ulicach miasta. Jak te wydarzenia i inne imprezy festiwalu św. Antoniego wyglądały w roku 2015? Zobaczcie w naszej galerii.
Sardynki w Lizbonie!
O ile tradycyjną potrawą portugalską jest dorsz, czyli bacalhau, o tyle w czerwcu w Lizbonie jada się inne ryby – sardynki, a dokładnie grillowane sardynki – po portugalsku sardinhas assadas. Nie mówimy tutaj o małych sardynkach, które znamy z Polski, ale kilkunastocentymetrowych sardynkach poławianych u wybrzeży Portugalii. Kupujemy je najczęściej na targach rybnych lub w dużych sklepach. 12 czerwca, gdy odwiedziliśmy targ Mercado da Ribeira, wszędzie było pełno styropianowych skrzynek pełnych sardynek.
A ile zjada się kilogramów sardynek w czerwcu? Setki kilogramów – są one grillowane na ulicach, w domach, na balkonach. Na Alfamie zobaczymy zarówno duże grille wykonane z beczek, jak i małe grille elektryczne, na których mieszkańcy grillują tą najpopularniejszą rybę w Lizbonie, która stała się jednocześnie symbolem Lizbony? Nie próbowaliście jeszcze sardynek w Lizbonie? Nic straconego – restauracje serwują je nie tylko w czerwcu, a czy warto spróbować? Oczywiście!
Każdego roku ogłaszany jest również konkurs na artystyczne przedstawienie sardynki. Wybierane zawsze jest 5 projektów sardynek, które następnie wchodzą w skład oficjalnych materiałów promocyjnych festiwalu. Przeczytaj więcej o projektach sardynek, które wygrały konkurs w 2015 roku>>>
Śluby św. Antoniego w Lizbonie 2015
Każdego roku 16 młodych par bierze ślub w lizbońskiej Katedrze Se. Wydarzenie to jest nazywane ślubami św. Antoniego, po portugalsku Casamentos de Santo António. Jest to ważne wydarzenie, które relacjonuje publiczna telewizja. Prezenty, stroje, a nawet wesele są fundowane przez urząd miasta i bogate miejskie firmy. A w jaki sposób są wybierane młode pary? Są one losowane, zatem wystarczy się zgłosić, dostarczyć dokumenty i czekać na decyzję o zakwalifikowaniu.
Pierwszy raz śluby św. Antoniego miały miejsce w roku 1958, dzięki inicjatywie gazety Diário Popular. Nie odbywały się w latach 1974-1996, a powrócono do ich organizacji w 1997 roku.
Marchas Populares, czyli kolorowa defilada
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu św. Antoniego jest kolorowa defilada, która przechodzi Avenida da Liberdade wieczorem 12 czerwca. Rozpoczyna się ona przy Rondzie Markiza Pombala i oklaskiwana przez tysiące mieszkańców oraz turystów przechodzi szeroką awenidą. Biorą w niej udział poszczególne dzielnice, stowarzyszenia oraz grupy, które ze sobą rywalizują na najciekawszy układ choreograficzny, stroje oraz przygotowanie całego wystąpienia.
W 2013 i 2014 roku wygrała Alfama. W tym roku Alfama zajęła drugie miejsce – lepsza okazała się dzielnica Alto do Pina, która oczarowała jury. Trzecie miejsce zajęła Alcântara, a czwarte Madragoa. Alfama przegrała tylko jednym punktem z Alto do Pina. Łącznie podczas 83. edycji Marchas Populares zaprezentowały się 22 różne zespoły.
Noc świętego Antoniego w Lizbonie
Noc z 12 na 13 czerwca, to najbardziej szalona noc w całej Lizbonie. Na ulice Lizbony wychodzą tysiące mieszkańców Lizbony, innych miast oraz turystów, którzy odwiedzają wtedy miasta. Najbardziej zatłoczone są dzielnice takie jak Alfama, Mouraria, Bairro Alto i Chiado. Na Alfamie wręcz nie da się czasami przejść tej nocy. Jest to noc, gdy zjada się tysiące grillowanych sardynek, wypija hektolitry wina, piwa oraz sangrii, a wszyscy się bawią przy dźwiękach portugalskiej muzyki rozrywkowej – tzw. pimby.
Centrum obchodów nocy św. Antoniego na Alfamie jest Largo de São Miguel, okolice Portas do Sol, plac przed Muzeum Fado oraz ulica od Katedry Se do Igreja de São Miguel. Jak co roku zgromadziły się tam tysiące osób, które bawiły się do wczesnych godzin porannych. Nie przypadkowo 13 czerwca jest dniem wolnym w Portugalii!
Procesja św. Antoniego w Lizbonie
Bardzo ważnym wydarzeniem w ramach święta św. Antoniego w Lizbonie jest procesja wszystkich świętych, czasami nazywana po prostu procesją św. Antoniego. Tradycja ta sięga jeszcze dawnych lat, kiedy to centralnym wydarzeniem całych obchodów była wielka procesja, podczas której z lizbońskich kościołów wynoszono świętych, którzy prowadzenie przez tłumy udawali się to kościoła św. Antoniego. Dlatego też czasami święto św. Antoniego nazywa się “Todos os Santos”, czyli “Wszyscy Święci”. Dziś procesja św. Antoniego startuje w godzinach popołudniowych z kościoła św. Antoniego i przechodzi uroczyście uliczkami Alfamy. Zobaczcie na zdjęciach, jak wyglądała procesja w roku 2015!
Arraiais Populares w Lizbonie
Arraiais Populares, to nic innego, jak proste imprezy w stylu biesiadnym na ulicach poszczególnych dzielnic. Najbardziej klimatyczne są w Lizbonie w dzielnicach Santos, Mouraria, na ulicy Bica oraz oczywiście na Alfamie. Odbywają się one w każdy weekend czerwca, a zaczynają się już w czwartki. Rozstawione są wtedy proste sceny, na których występują lokalne gwiazdy muzyki popularnej, ludzie grillują i jedzą najczęściej opisywane już tutaj sardynki, piją wino lub piwo, a wszystko ma charakter lokalnej imprezy bez pompatycznego nadęcia.
Festiwal św. Antoniego w Lizbonie 2015 – wideo
Zobaczcie, na wideo, jak Lizbona się bawi w czerwcu i dlaczego warto zarezerwować już teraz bilet do Lizbony na 2016 rok – właśnie na czerwiec i koniecznie tak, aby być w Lizbonie w okresie 12/13 czerwca.
- Arraiais Populares
- Marchas Populares
- Casamentos de Santo António
- Muzyka pimba, która króluje w czerwcu na ulicach Lizbony
Program święta św. Antoniego w Lizbonie 2015
Tegoroczna edycja Festas de Lisboa 2015 rozpoczęła się 30 maja, a trwa do do 4 lipca. W programie całego festiwalu, które zaprezentowaliśmy tutaj: Program festiwalu św. Antoniego w Lizbonie 2015 >>> znalazło się kilkanaście koncertów, mniejszych festiwali, przeglądów kina, wystaw, flashmob, akcji artystycznych, pokazów gastronomicznych, czy spotkań i wykładów. Z roku na rok program jest coraz bogatszy i ciekawszy, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Czerwiec w Lizbonie na fotografiach
Zdjęcia zamieszczone w materiale są autorstwa i własnością InfoLizbona.pl (zdjęcia podpisane znakiem graficznym) oraz Câmara Municipal de Lisboa (zdjęcia bez podpisu znakiem graficznym).
Uczestniczyliście w festiwalu św. Antoniego w Lizbonie 2015? Jeśli tak, to jakie są Wasze wrażenia – czy podobało Wam się, jak bawi się Lizbona w czerwcu? Zapraszamy do zostawienia Waszych opinii w komentarzach pod tekstem.
1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Adam napisał/a:
Jest też przewódnik po polskiej Lizbonie. Naukowy, więc wymaga skupienia lektura 640 stron książki pt. Na wolność przez Lizbonę, mówiącej o naszych rodakach w tym mieście i w tym kraju podczas 2 w. ś. Pozdrowienia dla Autorów i Czytelników INFOLizbony. pl