Sardynki na święto św. Antoniego 2015

Sardynki Lizbona święto św Antoniego w Lizbonie 2

Znamy już oficjalne “maskotki” Festas de Lisboa 2015, czyli popularnie czasami nazywanego święta św. Antoniego w Lizbonie, które jest jedną z największych imprez kulturalnych w Lizbonie, a na pewno najbardziej charakterystyczną, o której piszą wszystkie przewodniki po Lizbonie. Na początku maja 2015 wybrano wśród wszystkich zgłoszonych na konkurs projektów pięć najciekawszych projektów sardynek – symbolu święta św. Antoniego w Lizbonie. Zobaczcie, jakie sardynki wygrały w 2015 roku i jakie ich artystyczne przedstawienie zobaczymy najczęściej w czerwcu tego roku na ulicach Lizbony.

left;">Sardynki w Lizbonie

Konkurs na artystyczne przedstawienie sardynki w ramach Festas de Lisboa, bo tak nazywa się oficjalnie cykl czerwcowych imprez w Lizbonie, jest ogłaszany od kilku lat. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 25 000 projektów z 60 krajów. Jury wybrało pięć najciekawszych sardynek – maskotek, które będą gościć na wszystkich materiałach promocyjnych święta św. Antoniego 2015 w stolicy Portugalii. Każdy ze zwycięzców otrzymał za swój projekt 2000€. Poznajcie projekty sardynek, które w opinii jury konkursowego z organizacji EGEAC odpowiedzialnej za organizacją festiwalu, są najciekawsze

Sardynki Lizbona święto św Antoniego w Lizbonie 2

Autorami zwycięskich projektów są:

  • Santo António do fogareiro – Alberto Faria
  • Sardinha “Compreendi-te” – Delfim Ruas
  • Sardine lifesaver – Marta Sorte
  • Fisherman – Martin Jarrie
  • O Vendedor de “Mines” – Rui Fazenda

Festas de Lisboa 2015, czyli święto św. Antoniego w Lizbonie

Przez jednych nazywane Festas de Lisboa, przez innych Santos Populares, a w polskich przewodnikach po Lizbonie i Portugalii używa się bardzo często określenia święto św. Antoniego lub święto sardynki. Jakkolwiek nazwiemy cykl imprez pod szyldem Festas de Lisboa, to nie zmienia to faktu, że jest to impreza wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Trwa ona przez cały czerwiec w Lizbonie i jest dedykowana świętemu Antoniemu, który pamiętajmy, że przyszedł na świat właśnie w Lizbonie.

W skład święta św. Antoniego wchodzi szereg koncertów, wystaw, pokazów, performance, imprez, a przede wszystkim liczne impreza lokalne, a do tego dużo dobrej zabawy wśród dymu grillowanych sardynek i w litrach piwa oraz wina. To właśnie z okazji święta św. Antoniego uliczki Alfamy i innych dzielnic są ozdobione kolorowymi girlandami, a mieszkańcy dzielnic od dłuższego czasu przygotowują się do obchodów tego kolorowego święta.

IS_Lizbona Alfama sw Antoniego 2013 000022

Jak tylko będzie znany szczegółowy program Festas de Lisboa 2015, to udostępnimy go na naszej stronie oraz profilu InfoLizbona.pl na Facebooku>>>

Marchas Populares w Lizbonie – oficjalna muzyka

Znana już też jest oficjalna muzyka kolorowych marszów, które towarzyszą każdego roku obchodom Festas de Lisboa. W roku 2015 tytuł oficjalnej piosenki zyskał tytuł pt. Santo António Canta a História autorstwa Eugénio Cardoso de Carvalho Lopes, którego posłuchać można poniżej. To właśnie ten utwór bardzo często będzie można zatem usłyszeć na ulicach Lizbony – nie tylko podczas słynnego kolorowego marszu, który w noc 12 czerwca przejdzie przez Avenida da Liberdade w Lizbonie.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)