Festiwal św. Antoniego w Lizbonie 2015 [Program]

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015 Program

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie 2015 zapowiada się hucznie! Przedstawiamy cały program święta św. Antoniego 2015, kiedy to Lizbona nabiera całkiem nowych kolorów i energii do zabawy. Jednak czym jest festiwal św. Antoniego w Lizbonie i dlaczego jest on tak ważny dla Lizbony? Jeśli wybieracie się w czerwcu 2015 do stolicy Portugalii, to koniecznie przeczytajcie poniższy tekst, który stanowi swoisty przewodnik po Lizbonie w czerwcu!

Po portugalsku nazywamy ten czas zabawy Festas de Lisboa 2015, po polsku mówimy święto św. Antoniego, fiesta św. Antoniego z Lizbony, a jeszcze kiedy indziej po prostu nazywamy te święto, jako festiwal sardynek. Bez znaczenia jednak, jak nazwiemy Festas de Lisboa 2015, jest to najważniejsza impreza w roku dla całej Lizbony, w tym specjalna noc z 12 na 13 czerwca, kiedy to Lizbona zasypia bardzo późno. Podpowiadamy, co będzie się działo ciekawego w Lizbonie z okazji festiwalu św. Antoniego 2015, jaki jest dokładny program w roku 2015, przedstawiamy nasze sugestię na każdy dzień, a jednocześnie piszemy, co trzeba koniecznie zrobić lub skosztować wtedy w Lizbonie!

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015

Święty Antoni z Padwy… a może z Lizbony?

Zacznijmy szybko od przedstawienia osoby, o której będzie mowa wielokrotnie, a której to święto to jest poświęcona. Święty Antoni z Padwy, nazywamy również czasami świętym Anonim z Lizbony. Św. Antonii urodził się 15 sierpnia 1195 roku, jak podaje jeden z jego pierwszych biografów: brat Marek z Lizbony. Urodził się właśnie w Lizbonie, dlatego też jest jednym z ukochanych świętych stolicy Portugalii. Zmarł 13 czerwca 1231 roku w Arcella, niedaleko Padwy, w której to został pochowany. Jego atrybuty to księga, lilia, serce, ogień, chleb, osioł i ryba. Jest uwielbiamy w Portugalii, a w szczególności w Lizbonie, w związku z czym to właśnie jemu jest dedykowane najważniejsze święto miejskie, a noc z 12 na 13 czerwca jest najhuczniejszą nocą w Lizbonie. Na miejscu domu, w którym się urodził znajduje się obecnie kościół św. Antoniego.

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie – co to takie?

Po portugalsku nazywamy go Festas de Lisboa. Jest to szereg imprez różnego rodzaju, które połączone razem tworzą wyjątkową imprezę łączącą różne aspekty Lizbony. Festas de Lisboa wpisują się w tradycję Festas dos Santos Populares, czyli odbywających się praktycznie przez większą część lata cyklów imprez związanych z najpopularniejszymi w Portugalii świętymi – św. Janem, św. Piotrem i właśnie św. Antonim (z Lizbony), o którym była mowa powyżej. Festiwal św. Antoniego jest to połączenia różnego rodzaju imprez i wydarzeń – w programie odbywającym się od lat imprez znajdziemy zarówno tradycyjne elementy ludowe, takie jak marsze i fiesty na ulicach, koncerty, wystawy, a ostatnimi czasy również sztuki multimedialne, performancy i akcje społeczna.

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015

Święto św. Antoniego odbywa się każdego roku przez cały czerwiec (w tym roku od 30 maja do 4 lipca 2015), a wtedy to ulice Lizbony zamieniają się w kolorowy plener artystyczny. To właśnie dlatego ulice Alfamy lub Bairro Alto są ozdobione kolorowymi girlandami. Bardzo często na ulicach wieczorami można spotkać bawiących się ludzi przy dźwiękach prostej muzyki rozrywkowej, tzw. pimby. Mieszkańcy dzielnic wyciągają wtedy grille na których królują grillowane sardynki oraz różne rodzaje mięsa. Nie ma wtedy żadnego problemu, by kupić na każdym rogu Alfamy grillowaną sardynkę podawaną albo z pajdą chleba lub z grillowaną papryką i gotowanymi ziemniakami. Z różnych miejsca sprzedawane jest piwo, wino lub inne napitki portugalskie.

Wieczorem 12 czerwca odbywa się jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Festas de Lisboa, czyli kolorowy marsz (parada) reprezentujący różne dzielnicy Lizbony. Po portugalsku nazywany Marchas Populares. Jest to parada będąca nie tylko prezentacją poszczególnych dzielnic Lizbony, ale również konkursem na najciekawszą aranżację muzyczną i taneczną , a także stroje. Wbrew pozorom jest to ważne rzecz dla mieszkańców dzielnic. W zeszłym roku paradę wygrała Alfama, a kto wygra w tym roku? Zobaczymy, ale my ponownie kibicujemy Alfamie!

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015

Noc z 12 na 13 czerwca w Lizbonie to noc szalona. Nie przypadkowo 13 czerwca jest dniem wolnym wtedy w Lizbonie. Na ulicach całej Lizbony ludzie bawią się wtedy do wczesnych godzin porannych, a Lizbona spływa winem, dobrą zabawą, śmiechem, jedzeniem oraz muzyką, która milknie często po wschodzie słońca. Tradycja nakazuje, aby zjeść wtedy grillowaną sardynkę. 13 czerwca odbywa się duża procesja poświęcona św. Antoniemu, a startuje ona jakże by inaczej… spod kościoła św. Antoniego i przechodzi uliczkami miasta.

Święto św. Antoniego w Lizbonie – warto zrobić, skosztować, zobaczyć:

 • spróbować grillowanych sardynek (sardinhas assadas) z chlebem zwykłym (pão) lub specjalnym chlebem kukurydzianym (broa de milho)
 • skosztować zupę caldo verdę (sopa caldo verde)
 • zobaczyć 12 czerwca śluby św. Antoniego, czyli os casamentos de Santo António
 • pospacerować uliczkami Alfamy i Bairro Alto
 • w noc z 12 na 13 czerwca zobaczyć i sprawdzić na własnej skórze, jak się bawi Alfama
 • spojrzeć na Marchas Populares
 • kupić małe doniczki z Manjerico, czyli bazylią w liściach której ukryta jest wróżba lub wierszyk
 • korzystać z bogatej oferty Festas de Lisboa 2015

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie 2015 – wydarzenia

Święto św. Antoniego, czasami nazywane festiwalem sardynek, w 2015 roku ma mieć szczególną formę, która czerpiąc z przeszłości ma ukazać wizję przyszłości. W programie tegorocznego święta znajdziemy wiele nawiązań do historii nie tylko Lizbony, ale i całej Portugalii – nie tylko popularnego świętego, ale również czasów odkryć geograficznych lub współczesnej historii kraju. Festiwal rozpoczyna się przy Wieży Belem – miejscu nie przypadkowym, w którym rzeka spotyka się z jednym z najważniejszych zabytków Lizbony, a jednocześnie budowli, która w tym roku obchodzi swoje 500.lecie. Festiwal św. Antoniego 2015 stawia również na pokazanie różnorodności Lizbony za sprawą m.in. szeregu wydarzeń w ramach festiwalu “Lisboa Mistura”, który ma pokazać kulturę różnych środowisk tworzących kulturalny i rasowy tygiel Lizbony.

W roku 2015 Lizbona będzie się bawić od 30 maja do 4 lipca. Program Festas de Lisboa 2015 zawiera różnego rodzaju dziedziny sztuki, takie jak na przykład: teatr, kino, fotografia, muzyka, sztuki plastyczne. Dodatkowo w programie znajdziemy też: regaty po rzece Tag, performancy, flashmob, wydarzenia kulinarne, uliczne fiesty, konkursy, projekt, bieg czy projekty uliczne. Wstęp na większość wydarzeń w ramach festiwalu św. Antoniego w Lizbonie jest bezpłatny, a dokładny program jest zamieszczony poniżej.

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015

Najciekawsze wydarzenia w ramach Festas de Lisboa 2015

 • Otwarcie festiwalu św. Antoniego 2015

Będzie ono miało miejsce 30 maja 2015 pod wieżą Belem. Otwarcie ma być specjalnym projektem, do którego zaproszono zarówno portugalskich, jak i zagranicznych artystów, a ma ono na różnych płaszczyznach wizualnych przedstawić idee Festas de Lisboa 2015 oraz historię Portugalii na przestrzeni 5 wieków historii świata.

 • Andar em Festa

Jest to projekt wykorzystujący przestrzenie ulicy, schodów, schodków, placów i placyków miejskich, jako przestrzeń artystyczną do prezentacji rozmaitych aspektów sztuki – m.in. muzyki oraz sztuk wizualnych. W ramach tego projektu odbędzie się szereg koncertów i akcji artystycznych np. w dniach 2-6 czerwca na schodach Panteonu Narodowego odbędzie się projekt PlateiaParalela.

 • Arraiais Populares

Są to swoiste festyny każdej dzielnicy podczas których króluje muzyka, grillowane sardynki, śmiech i caldo verde. Wedy to mieszkańcy poszczególnych dzielnic bawią się na ulicach, placach i podwórkach swoich dzielnic, które są kolorowe ozdobione. Te najpopularniejsze odbywają się m.in. na Alfamie w okolicach ulicy Rua de São Tomé w dniach 6,9, 12, 13 i 20 oraz 27 czerwca. Duże imprezy odbywają się również w okolicach Calçada do Combro w dniach 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21, 24, 25, 26, 27 i 28 czerwca. Na Calçada dos Barbadinhos festyny odbędą się w dniach 5, 6, 9, 12, 13, 19, 20 i 27 czerwca. Sprawdźcie, polecamy!

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015

 • Lisboa Mistura

Lisboa Mistura to festiwal odbywający się na Largo do Intendente w okolicach stacji metra Indentende. Festiwal pokazuje wielokulturowość społeczności tworzących Lizbonę, ich kulturę, obyczaje i tradycje. Rozpoczyna się 17 czerwca i trwa przez pięć kolejnych dni, a w jego programie koncerty, pokazy kulinarne, flashmob, czy wystawy.

 • Koncerty i fado

W ramach festiwalu św. Antoniego 2015 w Lizbonie odbędzie się kilka ciekawych koncertów. Nacisk postawiono m.in. na muzykę fado. Miłośnicy fado warto, aby wybrali się na przykład do teatru São Luiz w dniach 18-20 czerwca, gdyż odbędzie się tam 3-dniowy festiwal poświęcony różnym interpretacją muzyki fado. 5, 19 i 26 czerwca przy kościele São Cristovão odbędą się również darmowe koncerty fado.

 • Faz Música Lisboa!

Faz Música Lisboa! to kolejna inicjatywa muzyczna, która w tym roku odbędzie się już po raz piąty. 20 czerwca w różnych miejscach publicznych Lizbony odbędzie się szereg imprez muzycznych poświęconych różnym rodzajom muzyki. Na przykład w Jardim da Estrela odbędzie się impreza poświęcona muzyce blues i jazz. Między 4.00 i 22.00 wystąpią wtedy The Norton’s Project; Moonshiners; Lady e os Lobos Maus; Jail Break Blues Band; Roots Big Band i Billie’s Blues Quartet. Wstęp na wszystkie wydarzeniach  w ramach tej imprezy jest wolny.

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015

 • Imprezy sportowe

Święto św. Antoniego w Lizbonie, to nie tylko zabawa, muzyka i jedzenie, ale również sport. W ramach tegorocznej imprezy odbędzie się szereg wydarzeń sportowych. Te najważniejsze to: 20 czerwca Lisbon Eco Marathon 2015 w Parque do Calhau w Monsanto, 9 czerwca będą miały miejsce regaty Regata Sails of Lisbon, a dwa dni wcześniej, bo 7 czerwca 2015 startuje bieg Corrida do Oriente – Casino de Lisboa.

Festiwal św. Antoniego 2015 w Lizbonie – cały program

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015 Program

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015 Program

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015 Program

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015 Program

 

Pełen program i broszurę z opisem wydarzeń z okazji święta św. Antoniego w Lizbonie 2015 można pobrać klikając na poniższą grafikę. Zostaniecie najpierw przeniesieni na stronę z reklamą, na której to należy kliknąć po 5 sekundach w “Skip Ad” w prawym górnym rogu, aby przejść do właściwego linku.

Sardynki Lizbona święto św Antoniego w Lizbonie 2

 

Festiwal św. Antoniego 2015 w Lizbonie – mapa wydarzeń

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie Fiesta Święto Photos Zdjęcia Fotografie 2015 Mapa

Zobacz na wideo, jak minęło święto św. Antoniego w 2014 roku

 • Parada w wykonaniu Alfamy, która zwyciężyła
 • Arraiais na ulicach Lizbony
 • Szybki pogląd tego, czego można się spodziewać po święcie św. Antoniego w Lizbonie

Fiesta św. Antoniego w Lizbonie 2015 – zdjęcia i przygotowania

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z przygotowań do fiesty św. Antoniego 2015 na Alfamie i na Bairro Alto. Już od połowy czerwca przygotowania odbywały się każdego dnia. Będziemy tutaj na bieżąco zamieszczać zdjęcia. Jeśli chcecie, aby i Wasze zdjęcia się tutaj znalazły, zapraszamy do przesłanie zdjęć na adres info@infolizbona.pl

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)