Praia Grande – plaża, która zachwyci każdego! [Zdjęcia]

Praia Grande Lizbona Plaże Plaża Sintra Wielka Plaża Lisbona Lisboa Lisbon w Lizbonie dojazd foto info najlepsze plaże Portugalia

Plaża Praia Grande w Sintrze, w okolicach Lizbony, to jedna z najlepszych plaż w okolicach stolicy Portugalii. Jeśli zastanawiamy się, na jaką plażę się wybrać będąc w Lizbonie lub w Sintrze, to właśnie Wielka Plaża, jak można przetłumaczyć nazwę Praia Grande, może świetnym wyborem, gdyż plaża ta jest w stanie zachwycić każdego. Dlaczego? Każdy znajdzie coś dla siebie na niej – fani sportów wodnych, miłośnicy plażowania, rodziny z dziećmi, osoby lubiące dobrą kuchnią oraz bezkres oceanu. Dodatkowym plusem plaży Praia Grande jest to, że bez trudu można tam dojechać zarówno samochodem z Lizbony, jak i komunikacją miejską. Poznajcie zatem Praia Grande w Sintrze… i wpiszcie ją na listę miejsc do odwiedzania podczas pobytu w Portugalii, warto!

Poniższy przewodnik po najlepszych plażach w okolicach Lizbony opisuje dokładnie Praia Grande obok Lizbony. Opisujemy tutaj dokładnie, jak dojechać na Praia Grande, jaki jest na niej piasek oraz czego się spodziewać po wizycie na tej urokliwej plaży. Jest to jedna z naszych ulubionych plaż na rodzinne wyjazdy z Lizbony. 

Plaża Grande w Sintrze

Praia Grande w Sintrze jest jedną z najpopularniejszych plaż w okolicach Lizbony. Nazwa plaży znaczy “wielka”, a sama już nazwa oddaje co ma do zaoferowania plaża – możemy się tutaj cieszyć ponad kilometrowej długości pasem piaszczystej szerokiej plaży, która posiada świetnie rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Znajdziemy tutaj kilka barów, restauracje, prysznice, łazienki, darmowy internet w sezonie letnim, opiekę ratownika oraz darmowy parking, basen ze słoną wodą, bazę noclegową, ścieżki do spacerowania lub wspaniałe widoki z klifów otaczających plażę.

Praia Grande Lizbona Plaże Plaża Sintra Wielka Plaża Lisbona Lisboa Lisbon w Lizbonie dojazd foto info najlepsze plaże Portugalia

Praia Grande słynie również z warunków do uprawiania sportów wodnych, dzięki czemu miłośnicy m.in. surfingów równie często wybierają właśnie tą plażę. Na plaży znajduje się kilka szkółek surfingowych oraz wypożyczalni sprzętu, co sprawia, że plaża jest atrakcyjna nie tylko dla osób już uprawiających sporty wodne, ale również nowicjuszy, którzy chcieliby dopiero rozpocząć swoją przygodę ze sportami wodnymi.

Praia Grande Lizbona Plaże Plaża Sintra Wielka Plaża Lisbona Lisboa Lisbon w Lizbonie dojazd foto info najlepsze plaże Portugalia

Duża atrakcją dla rodzin z dziećmi i wszystkich, którzy nie lubią kąpać się w oceanie jest zlokalizowany w północnej części plaży duży basen z morską wodą (jeden z największych tego typu basenów w całej Portugalii). Korzystanie z niego jest odpłatne (ceny podajemy poniżej), a stanowi on świetną alternatywę, jeśli fale w oceanie są za duże. Dodatkowo na plaży istnieje możliwość wypożyczenie leżaków, a obok basenu dla gości korzystających z usług basenu lub hotelu Hotel Arribas znajdują się leżaki i parasole oferujące przyjemny wypoczynek z widokiem na całą plażę.

Praia Grande Lizbona Plaże Plaża Sintra Wielka Plaża Lisbona Lisboa Lisbon w Lizbonie dojazd foto info najlepsze plaże Portugalia

Plaża Grande leży na terenie formy ochrony krajobrazu w Portugalii – Parque Natural de Sintra-Cascais, a wspinając się na otaczające ją klify (po specjalnych, wytyczonych schodach i platformach) można podziwiać widok z góry na całą plaże oraz wybrzeże Sintra – Cascais. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia skamieniałych odcisków i śladów dinozaurów ukrytych w skalnych klifach, które pochodzą z okresu Cretaceous. Łącznie zlokalizowano na klifach otaczających plaże ponad 66 stanowiska ze śladami dinozaurów!

Praia Grande Lizbona Plaże Plaża Sintra Wielka Plaża Lisbona Lisboa Lisbon w Lizbonie dojazd foto info najlepsze plaże Portugalia

Praia Grande w okolicach Lizbony – informacje praktyczne

 • Średnia temperatura wody na plaży Praia Grande w lecie to 17-18 ºC.
 • Basen przy hotelu Arribas w północnej części plaży ma 102 metry długości, a wstęp na niego jest płatny – odpowiednio 5/8 € dzieci/dorośli (po godz. 16.00) Wcześniej odpowiednio 10/16 €. Basen jest czynny w sezonie letnim od czerwca do września. Podane ceny są aktualne na 2021 rok.
 • Plaża jest objęta ochroną ratownika w sezonie letnim.
 • Na plaży latem dostępny jest bezpłatny internet oraz możliwość bezpłatnego podładowania telefonu w specjalnych punktach.
 • Plaża posiada bardzo dobrze zaplecze sanitarne – prysznice, łazienki, przebieralnie.
 • Osoby niepełnosprawne nie będę miały żadnych problemów, aby korzystać z plaży, dzięki podjazdom i specjalnych chodnikom na plaży.
 • Plaża w sezonie letnim lub w weekendy może być zatłoczona, gdyż jest to jedna z najlepszych plaża w okolicach Lizbony.
 • Na plaży znajduje się kilka restauracji i barów, ceny od niskich po przeciętne – 6-12€/danie główne. Polecane restauracje to m.in. Restaurante Casa Da Galé  oraz Restaurante do Hotel Arribas.
 • Na plaży jest możliwość wypożyczenie leżaków oraz parasoli, a także zakup pamiątek, prasy, sprzętu do gier plażowych.

Praia Grande Lizbona Plaże Plaża Sintra Wielka Plaża Lisbona Lisboa Lisbon w Lizbonie dojazd foto info najlepsze plaże Portugalia

Dojazd na plaże Praia Grande w Sintrze

Plaża Grande jest położona ok. 12 km od centrum Sintry (spod Pałacu Narodowego w Sintrze), 20 km na północ od Cascais oraz ok. 46 km na zachód od Lizbony. Dojechać można na nią zarówno komunikację miejską z centrum Sintry, Cascais lub Lizbony, jak i wypożyczonym samochodem.

Jak dojechać n plaże Praia Grande komunikacją miejską? Jeśli decydujemy się na dojazd komunikacją miejską na plażę Praia Grande, to najłatwiej to zrobić z Sintry – dojazd do Sintry opisaliśmy szczegółowo w tekście: Jak dojechać do Sintry z Lizbony? >>>. Z tą różnicą, że wysiadamy na przystanku wcześniejszym, tzn. na “Portela de Sintra“, zaraz obok, którego znajduje się dworzec autobusowy, z którego należy złapać autobus nr 441, w kierunku Terrugem Escola, a który przejeżdża przez plaże Praia Grande. Bilet można kupić u kierowcy i kosztuje on 3,25 €/os. Na plaże można dojechać również na bilecie Train&Bus (bilet Train&Bus szczegółowo opisujemy tutaj >>>). Autobus 441 nie kursuje przez centrum Sintry! Osoby chcące się dostać z centrum Sintry na plażę Praia Grande muszą najpierw dojechać na dworzec autobusowy obok stacji kolejowej Portela de Sintra – nazwa dworca/przystanku to “Portela de Sintra Estação“. Na plaże Praia Grande kursuje również autobus 439, również z Portela de Sintra Estação. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie przewoźnika Scotturb w dziale “horários”. Podróż zajmuje ok. 25 minut.

W sezonie letnim można również skorzystać z zabytkowego tramwaju w Sintrze, który łączy centrum Sintry z pobliską plażą Praia das Maçãs, z której można spacerem dojść na Praia Grande. Tramwaj w Sintrze kursuje między 22 czerwca, a 4 września, od środy do niedzieli, średnio co 2h, a normalny bilet dla osoby dorosłej kosztuje 3 €, dla dzieci 2 €. Tramwaj rozpoczyna swój bieg w Sintrze przy Rua Gen. Alves Roçadas 2. Szczegóły na temat kursowania tramwaju w Sintrze można znaleźć tutaj >>>.

Praia Grande Lizbona Plaże Plaża Sintra Wielka Plaża Lisbona Lisboa Lisbon w Lizbonie dojazd foto info najlepsze plaże Portugalia

A jak dojechać samochodem na plażę Grande  z Lizbony? Jeśli wybieramy się na plaże Praia Grande z Lizbony samochodem, to jadąc z centrum Lizbony (spod ronda Marques de Pombal) należy się kierować na Av. Fontes Pereira de Melo, następnie w Rua Joaquim António de Aguiar, a potem na autostradę A5, N117, A37/IC19 i A16, aż do Algueirão-Mem Martins. Wybieramy później zjazd 8 z A16, a następnie wjeźdżamy na drogę N247 i Av. do Atlântico jedziemy do Av. Alfredo Coelho w Colares. Dojazd z centrum Lizbony na plażę zajmuje ok. 40 minut. Osoby zainteresowane wypożyczeniem samochodu w Lizbonie zapraszamy do tekstu: Jak i gdzie wypożyczyć samochód w Lizbonie? >>>.

Lokalizacja plaży Praia Grande na turystycznej mapie Lizbony i okolic

Poniższa turystyczna mapa Lizbony i okolic prezentuje dokładną lokalizację plaży Praia Grande obok Sintry. Na mapie można również sprawdzić położenie plaży w stosunku do Lizbony, przylądka Cabo da Roca oraz centrum Sintry.

Wideo z Praia Grande w Sintrze

Galerie fotografii z plaży Praia Grande w okolicach Lizbony

 


Potrzebujesz pomocy w organizacji wymarzonej podróży do Portugalii? Zastanawiasz się, jak dobrze zaplanować cały pobyt, by maksymalnie cieszyć się wyjazdem?
Zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy przewodnikami po Lizbonie i Portugalii i możemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą.


  3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Monika napisał/a:

   Trzeba sprostować, ze wejście na basen jest płatne 4/7 euro po godzinie 16.00. Normalnie kosztuje 13,5 euro.
   Taka niemiła niespodzianka nas spotkała przy wejściu dlatego chciałam pozostałych przestrzec, ze w artykule jest zawarta nieprecyzyjna informacja.

   Odpowiedz
  • Aga napisał/a:

   Plaża Adraga znacznie fajniejsza i mniej ludzi.

   Odpowiedz
  • Byłam i potwierdzam, że jest tam na prawdę pięknie!!! Wspaniałe widoki, nieziemski klimat. Na prawdę warto.

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)