Praia de Galapinhos i Praia de Galapos – lazurowe raje w godzinę jazdy od Lizbony

Praia dos Galapos Lizbona Lisboa Lisbon Setubal Serra da Arrabida Park Praia de Galapinhos Plaże w Lizbonie Najlepsze Plaże w Portugalii Foto Dojazd Przewodnik

Plaże Praia de Galapinhos i Praia de Galapos, położone w obrębie Parku Naturalnego Arrabida, są położone tylko 1 godzinę jazdy od Lizbony i są prawdziwymi lazurowymi rajami w Europie. Dlaczego? Wyobraźmy sobie lazurową wodę, biały piasek i soczystą zieleń otaczających je wzgórz. Nie przypadkowo zresztą plaża Praia de Galapinhos została wybrana najpiękniejszą plażą w Europie w 2017 roku w głosowaniu European Best Destinations. Sprawdźcie dlaczego!

Śmiało można napisać, że plaże Plaże Praia de Galapinhos i Praia de Galapos należą do absolutnego TOP 5 najlepszy plaż w okolicach Lizbony, choć tak dokładnie to leżą one bliżej miasta Setubal, to jednak z Lizbony dociera do nich najwięcej turystów oraz mieszkańców.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku po plaży w Parku Arrabida?

Bilety online, które można zakupić przez Internet do zabytków w Lizbonie i okolicach


Sprawdźcie, jak wyglądają te plaże? Jakie posiadają udogodnienia i dla kogo są one głównie kierowane oraz jak na nie dojechać? Mimo, że dojazd na te plaże dla wielu będzie ogromnym utrapieniem, to warto się na nie wybrać – nie pożałujecie!

Praia de Galapos – opis

Jest to bardziej “cywilizowana” siostra słynnej plaży Praia de Galapinhos. Plaża Galapos leży w obrębie Parku Naturalnego Arrabida (Parque Natural da Arrábida) i jest otoczona przez jego zielone wzgórza. Ma ona ponad 200 metrów długości i ok. 60 metrów szerokości. Woda na niej jest krystalicznie czysta, a dzięki otaczającym wzgórzom plaża jest dość dobrze chroniona przed wiatrami. Cała plaża posiada drobny, biały piasek, a co ważne – jest on czysty, bez kamieni i różnego rodzaju śmieci. Woda w oceanie, który obmywa plażą Praia de Galapos, ma bardzo dobrą przejrzystość i różne odcienie lazuru, w zależności od padającego słońca. W lecie temperatura wody sięga 18-19 stopni Celsjusza, a zejście do wody jest dość łagodne, dzięki czemu jest to polecana opcja dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo plażą posiada dość dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną – znajdują się na niej restauracja, bar, wypożyczalnia leżaków, toalety. W sezonie wakacyjnym, od 15 czerwca do 19 września, plaża posiada ochronę ratownika.

Praia dos Galapos Lizbona Lisboa Lisbon Setubal Serra da Arrabida Park Praia de Galapinhos Plaże w Lizbonie Najlepsze Plaże w Portugalii Foto Dojazd Przewodnik

Praia de Galapinhos – opis

Praia de Galapinhos jest trochę większa, niż Praia de Galapos, jednak zdecydowanie bardziej “dzika” i w opini wielu piękniejsza. Tak, jeśli Praia de Galapos jest ładna, to Praia de Galapinhos jest jeszcze bardziej urokliwa. Krystalicznie czysta woda, zielone otaczające ją wzgórza oraz drobny piasek sprawiają, że wygląda ona cudownie. Nie posiada jednak tak dobrze rozbudowanej infrastruktury turystycznej (na plaży znajduje się tylko niewielkie bar). Poza sezonem turystycznym jest to miejsca bardzo spokojne, na którym można spędzić spokojny i udany dzień. Dobrze nadaje się nie tylko na plażowanie z dziećmi, ale również do nurkowania przybrzeżnego, dzięki bardzo przejrzystej wodzie. W sezonie letnim plaża objęta jest ochroną ratownika.

Praia dos Galapos Lizbona Lisboa Lisbon Setubal Serra da Arrabida Park Praia de Galapinhos Plaże w Lizbonie Najlepsze Plaże w Portugalii Foto Dojazd Przewodnik

Praia de Galapinhos i Praia de Galapos – dojazd z Lizbony

Na plaże Praia de Galapinhos i Praia de Galapos nie dociera niestety komunikacja miejską, w związku z czym potrzebny jest samochód (o tym, gdzie i jak wypożyczyć samochód można przeczytać tutaj: Wypożyczenie samochodu w Lizbonie >>>). Dojazd samochodem jest bardzo prosty i zajmuje mniej, niż godzinę z centrum Lizbony – odległość z centrum Lizbony na plaże to ok. 50 km.

Jak dojechać zatem z Lizbony na te plażę? Z centrum miasta należy się kierować najpierw na autostradę A2, a następnie jechać w kierunku Arrabida/Setúbal i drogi N10, by potem skręcić w drogą N379 i finalnie drogą N379-1 dojedziemy do celu. Uwaga: plaże Praia de Galapinhos i Praia de Galapos są przepiękne, jednak droga na nie w sezonie turystycznym może być bardzo uciążliwa. Droga N379-1 jest zawiła i co chwilę opada, by za chwilę się wznosić, a największym problem plaż jest brak miejsc parkingowych. Zaparkowanie samochodu przez weekendy lub w szczycie sezonu jest bardzo trudne, a ilość miejsc parkingowych bardzo mała!

Praia dos Galapos Lizbona Lisboa Lisbon Setubal Serra da Arrabida Park Praia de Galapinhos Plaże w Lizbonie Najlepsze Plaże w Portugalii Foto Dojazd Przewodnik

Jeśli ktoś jednak nie chce wypożyczać samochodu, to może dostać się komunikacją miejską do miasta Setubal (np. pociągami firmy Fertagus z dworca kolejowego Sete Rios lub autobusami Transportes Sul do Tejo z Praca da Espanha), a potem złapać taxi na plaże Praia de Galapinhos i Praia de Galapos (plaże znajdują się ok. 12-13 km od centrum Setubal). Koszt taxi to ok. 14-18 €/ jedna strona. Alternatywą może być również wypożyczenie skutera w Lizbonie. Podane ceny są aktualne na 2022 rok.


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Praia de Galapinhos i Praia de Galapos – informacje praktyczne

 • Na plaży Praia de Galapos znajduje się restauracja O João i bar Ondagalapos – ceny wyższe, niż przeciętne, a w menu przekąski, napoje, proste dania.
 • Na plażę Praia de Galapinhos można dojść z Praia de Galapos przy niskim stanie morza przez skały wzdłuż brzegu, jednak należy zachować ostrożność.
 • Ze względu na duże trudności z zaparkowaniem samochodu przy obydwóch plażach odradza się wizytę na plażach w weekendy podczas sezonu wakacyjnego lub należy tak zaplanować podróż, by na plaże przybyć rano, kiedy nie ma jeszcze takiego ruchu. W ciągu tygodnia jest zdecydowanie łatwiej zaparkować samochód, poza sezonem turystycznym na plażach tych jest bardzo spokojnie.

Praia dos Galapos Lizbona Lisboa Lisbon Setubal Serra da Arrabida Park Praia de Galapinhos Plaże w Lizbonie Najlepsze Plaże w Portugalii Foto Dojazd Przewodnik

 • Do plaż z drogi głównej prowadzą zejścia – czy to schodami, czy wydeptanymi ścieżkami. Na same plaże nie ma możliwości podjechania bezpośrednio samochodem.
 • W okolicach plaż Praia de Galapos i Praia de Galapinhos warto zobaczyć wioskę Azeitao, która słynie z produkcji sera Queijo de Azeitão >>>, winnicy José Maria Da Fonseca, a także fabryki porcelany. Ciekawą propozycją są również inne plaże w Parku Naturalnym Arrabida – na przykład plaże Praia do Portinho da Arrábida, Praia do Creiro, Praia do Monte Branco lub Praia dos Coelhos, czy szeroka plaża Praia da Figueirinha.
 • Ciekawe miasto, które można zobaczyć obok plaż, to miasto Setubal. Przewodnik po Setubal znajduje się tutaj: Co warto zobaczyć w Setubal w Portugalii? >>>. Bardzo malowniczy jest również przylądek Cabo Espichel z opuszczonym sanktuarium. Ładna turystyczna miejscowość w tych okolicach, to Sesimbra. 

Lokalizacja plaż Praia de Galapinhos i Praia de Galapos na turystycznej mapie Lizbony

Na poniższej mapie turystycznej Lizbony i okolic prezentujemy lokalizację opisanych plaż. Można tutaj dokładnie sprawdzić nie tylko dokładną lokalizację plaż, ale również ich położenie w stosunku do Lizbony, miasta Setubal oraz przylądka Cabo Espichel.

Wideo prezentujące plaże Praia de Galapos w okolicach Lizbony

Praia de Galapos – Fotografie

Aktualne promocje na noclegi w Lizbonie i okolicach

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)