Jak łatwo płacić za autostrady w Portugalii? Kompletny przewodnik + porady + ceny

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Jak płacić za autostrady w Portugalii? Nie jest to wcale takie proste, gdy pierwszy raz przyjeżdżamy samochodem tutaj lub wypożyczamy auto w Portugalii. System opłat za autostrady w Portugalii należy do skomplikowanych. Przygotowaliśmy dla Was zatem specjalny poradnik, którego głównym tematem są autostrady w Portugalii i płatności za nie.

Omawiamy tutaj, jak płacić za autostrady i przejazd nimi, gdy mamy samochód na portugalskich numerach rejestracyjnych lub zagranicznych (np. polskich) tablicach rejestracyjnych. Przedstawiamy wszystkie formy płatności i opłat za portugalskie autostrady. Wyjaśniamy także, jak aktywować płatności za autostrady i drogi w Portugalii lub jak zapłacić za przejechany już odcinek portugalskiej autostrady.

Dodatkowo też znajdziecie tutaj informacje, jak wyglądają aktualne ceny za autostrady w Portugalii, mapą płatnych autostrad w Portugalii oraz aktualne przepisy drogowe w Portugalii. Poradnik ten będzie pomocny dla wszystkich, którzy zamierzają nie tylko przyjechać samochodem do Portugalii, wypożyczyć auto w Portugalii, ale i zwiedzać Portugalię przy pomocy samochodu.

Autostrady w Portugalii – informacje ogólne

Portugalia jest trzykrotnie mniejsza od Polski, a posiada więcej autostrad – ponad 3 300 km. Można nimi dotrzeć do wszystkich najważniejszych miast Portugalii – Lizbony, Porto, Coimbry, Faro, Lagos, Fatimy, Bragi, Guimaraes, itd. Większość autostrad w Portugalii jest płatnych. Bezpłatne są tylko autostrady tworzące odcinki obwodnicowe dużych miast. Wszystkie systemy opłat za autostrady w Portugalii zostały opisane poniżej.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Jakie są rodzaje i oznakowanie autostrad oraz dróg w Portugalii?

System oznakowania autostrad w Portugalii został uproszczony w trakcie przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2004 roku. Jak zatem aktualnie wygląda oznakowanie portugalskich autostrad oraz dróg?

 • Autostrady – podobnie jak większości krajów Unii Europejskiej, autostrady oznaczone są znakami w kolorze niebieskim i są numerowane kolejno: A1, A2, A3, itd.
 • Główne trasy krajowe oznaczone są kolorem czerwonym i numerowane kolejno: IP1, IP2, IP3, itd.
 • Drogi krajowe oznaczone są białymi tablicami z czarnymi napisami N1, N2, N3, itd.
 • Drogi europejskie oznaczone są zielonymi tablicami oraz literą E, E1, E2, E3, itd.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Autostrady w Portugalii i ich oznaczenia

Autostrady w Portugalii są bardzo dobrze oznakowane. Wjazdy i wyjazdy z portugalskich autostrad są oznaczone numerami – biała litera/liczba na niebieskim tle, co zdecydowanie ułatwia nawigację.

Na portugalskich autostradach nie będziemy mieli tu najmniejszego problemu ze znalezieniem stacji benzynowej. Stacje benzynowe na autostradach w Portugalii znajdują się średnio co 40 km, a co 10 km są ustawione znaki, ile zostało jeszcze kilometrów do najbliższej autostrady. Cześć oznaczeń pokazuje również aktualną cenę paliwa na stacjach. Większość ze stacji benzynowych na portugalskich autostradach posiada małą kawiarnię lub restaurację, niektóre mają miejsca piknikowe i kawałek zieleni.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Telefony systemu ostrzegania SOS są rozlokowane co kilka kilometrów na autostradach. System tablic ledowych na bieżąco pokazuje informacje pogodowe, informacje o wypadkach lub korkach.

Główne autostrady w Portugalii

Tak, jak pisaliśmy powyżej – w Portugalii istnieją 44 odcinki autostrad oznakowane kolejno A1, A2, A3, itd. Każda z autostrad łączy dwie większe aglomeracje. Najważniejsze autostrady w Portugalii to A1, czyli autostrada północna. Prowadzi ona z Porto do Lizbony i ma 303 km długości. 

Autostrada południowa, czyli A2, prowadzi z Lizbony na wybrzeże Algarve i ma 240 km. To popularna trasa dla osób wybierających się na przepiękne wybrzeże Algarve w trakcie letnich wakacji. 

Kolejnymi ważnymi autostradami są te, które prowadzą w kierunku wschód-zachód. Autostradami A25, A6 i A22 dostaniemy się od granicy Hiszpańskiej do: Porto (A25), Lizbony (A6), Lagos (A22). 

Autostrady w Portugalii są podzielone na:

 • Autostrady główne to: A 1 , A 2 , A 3 , A 4 , A 5 , A 6 , A 7 , A8 , A 13 , A 17, A 22 , A 23 , A 24 , A 25 , A 35.
 • Autostrady podrzędne to: A 10 , A 11 , A 12 , A 14 , A 15 , A 18 , A 21 , A 26 , A 27 , A 28 , A 29 , A 32 , A 33-CRIPS , A 42.
 • Autostrady prowadzące do Lizbony: A 5 , A 9-CREL , A 10 , A 12 , A 16 , A 30 , A 33-CRIPS , A 36-CRIL , A 37 , A 38 , A 39 , A 40.
 • Autostrady prowadzące do Porto: A 20-CRIP , A 32 , A 41-CREP , A 43 , A 44 , VRI. 
 • Autostrady obszaru miejskiego: A 19 (obszar miejski Leiria), A 31 (Coimbra), A 34 (Pombal).

Kilkanaście firm posiada koncesję na pobieranie opłat za autostrady m.in. Brisa, Ascendi czy Brisal


Szukasz najlepszej oferty wypożyczenie samochodu w Portugalii? Sprawdź aktualne promocje i zobacz, ile kosztuje wypożyczenie auta w Portugalii na 1 dzień:

Jak płacić za autostrady w Portugalii?

Za autostrady w Portugalii możemy zapłacić w 1 z 2 sposób:

 • Sposób manualny / biletowy – czyli tradycyjnie bierzemy bilet przy wjeździe na autostradę, a przy wyjeździe okazujemy bilet w kasie lub maszynie i płacimy za przejazd. Można płacić gotówką lub kartą. W Portugalii są już akceptowane wszędzie zagraniczne karty płatnicze, więc nie będzie problemu z płatnością również polską kartą płatniczą (debetową lub kredytową. Nie wszystkie karty płatnicze prepaid są akceptowane).
 • System automatyczny / elektroniczny – polega on na tym, że nie musimy brać biletu przy wjeździe na autostradę, a opłata za przejazd jest pobierana w sposób automatyczny / elektroniczny.

Te możliwości płatności za autostrady w Portugalii tyczą się wszystkich pojazdów. Bez znaczenia, czy samochód jest na portugalskich numerach rejestracyjnych, czy na zagranicznych. 

Co jest bardzo ważne: W Portugalii na wszystkich autostradach zapłacimy w sposób automatyczny / elektroniczny, ale nie na wszystkich w sposób manualny / biletowy.  Dlaczego? Gdyż istnieją w Portugalii autostrady, na których TYLKO można płacić w sposób automatyczny / elektroniczny.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

O ile pierwszy system płatności – manualny / biletowy – jest prosty i nie nikt nie powinien mieć problemów z jego stosowanie i zrozumiem, o tyle bardziej skomplikowany jest drugi system, tj. automatycznym/ elektroniczny. Poniżej szczegółowo go omawiamy i tłumaczymy, jak stosować się do niego w praktyce.

Autostrady w Portugalii z elektronicznym system opłat

W Portugalii na wszystkich autostradach zapłacimy w sposób automatyczny / elektroniczny. Są jednak autostrady, gdzie obowiązuje zapłacić tylko elektroniczny system poboru opłat (dawniej nazywany był on SCUT i takie określenie może być spotykane w niektórych przewodnikach po Portugalii).

Autostrady w Portugalii, na których obowiązuje tylko elektroniczny system poboru opłat, są oznaczone charakterystycznym prostokątnym niebieskim znakiem przedstawiającym auto, fale radaru oraz symbol EUR. Opisane są jako “electronic toll only”. Nad autostradą, co jakiś czas, zobaczymy metalowe struktury z zawieszonymi radarami i kamerami. To właśnie system rejestrujący nasz przejazd i wyliczający opłaty.

Autostrady w Portugalii, gdzie występuje tylko elektroniczny system poboru opłat za przejazd

Na jakich autostradach w Portugalii obowiązuje tylko elektroniczny system poboru opłat? Taki system istnieje na wymienionych poniżej autostradach lub ich fragmentach. Nazwy poprzedzające numery autostrad, to regiony Portugalii (np. Norte Litoral). Nazwy miast po numerze autostrady wskazują na odcinek objęty elektronicznym systemem opłat.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Dla przykładu – w regionie Norte Litoral na autostradzie A27, pomiędzy miastem Viana do Castelo a Ponte de Lima, działa system elektronicznego poboru opłat.

Lista autostrad w Portugalii, na których działa tylko elektroniczny system poboru opłat. To znaczy, że nie możemy na nich zapłacić systemem manualnym / biletowym:

 • Norte Litoral
  • A27/IP9: Viana do Castelo – Ponte de Lima
  • A28/IC1: Viana do Castelo – Porto
 • AE Transmontana
  • A4: Variante Sul de Bragança
 • Interior Norte
  • A24/IP3: Vila Verde da Raia (granica z Hiszpanią) – Viseu
 • Grande Porto
  • A4: Matosinhos – Águas Santas
  • A41/IC24: Perafita/Freixieiro – Sêroa (Oeste)
  • A42/IC25: Sêroa (Oeste) – Lousada
 • Centro (Costa de Prata)
  • A17/IC1: Estádio de Aveiro – Mira – Autoestrada do Litoral Centro (między Mira i Aveiro)
  • A25/IP5: Albergaria-a-velha (A1/IP1) – Vilar Formoso (granica z Hiszpanią)
  • A29/IC1: Miramar – Angeja
 • Centro (Beira Interior)
  • A23/IP6: Torres Novas – Guarda
 • Lisboa Região (Pinhal Interior)
  • A13/IC3: Atalaia – Tomar
 • Lisboa Região (Litoral oeste)
  • A8/IC36: Variante Sul de Leiria
  • A19/IC2: Variante da Batalha
 • Baixo Tejo
  • A33: Belverde-Coina
 • Algarve (Via do Infante)
  • A22: Lagos – Castro Marim

Autostrad w Portugalii – mapa

Poniżej znajduje się mapa z zaznaczonymi wszystkimi autostradami w Portugalii.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Jak płacić za autostrady w Portugalii zatem?

Mamy zatem opisane już wszystkie autostrady w Portugalii. Wiemy, na których można płacić w sposób manualny, a na których tylko przy pomocy elektronicznego systemu płatności. Skupmy się teraz zatem, jak dokładnie działa elektroniczny system poboru opłat za autostrady w Portugalii – jak go używać, jak opłacić, na czym on polega?

WAŻNE: Podstawowa kwestia podziału w tym przypadku, to czy mamy samochód na portugalskich tablicach rejestracyjnych (wszystkie samochody z wypożyczalni samochód w Portugalii będą na portugalskich tablicach rejestracyjnych) czy na zagranicznych tablicach rejestracyjnych (na przykład przyjechaliśmy samochodem z Polski lub wypożyczyliśmy samochód w Hiszpanii).

Jak płacić za autostrady z samochodami z portugalskim numerami rejestracyjnymi?

Jeśli mamy samochód na portugalskich tablicach rejestracyjnych (na przykład wypożyczyliśmy samochód z wypożyczalni samochodów znajdującej się w Portugalii) to za autostrady możemy zapłacić w następujący sposób:

 • Zapłata przy pomocy urządzenie Via Verde.
 • Opłata za przejazd po przejechaniu danego odcinka autostrady na poczcie CTT lub punktach Payshop.
 • Opłata w tradycyjny sposób, czyli sposobem manualnym / biletowym, jeśli dana autostrada ma tradycyjne bramki przy wjeździe lub wyjeździe, a nie tylko system do elektronicznego poboru opłat (powyżej możemy sprawdzić, czy autostrada, którą planujemy jechać jest taką autostradą).

Poniżej szczegółowo opisujemy każdy sposób płatności.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Urządzenie / transmiter Via Verde w Portugalii – co to jest i jak go używać?

Via Verde to system poboru opłat za autostrady (oraz niektóre parkingi, mosty, przeprawy), który umożliwia jazdę po portugalskich drogach, a w ramach którego opłata za przejazd jest pobierana automatycznie przy pomocy urządzenie / transmitera Via Verde.

Na czym polega system Via Verde w Portugalii? Transmiter ma formę małego, białego urządzenia, które jest umieszczone na przedniej szybie, najczęściej przy wstecznym lusterku. Urządzenie to jest połączone z naszą kartą kredytową lub depozytem z wypożyczalni. Za każdym razem, kiedy przejedziemy przez system poboru opłat, to urządzenie pobierze opłatę za przejazd z naszej karty / depozytu.

Skąd wziąć transmiter Via Verde? Urządzenie Via Verde można wypożyczyć / aktywować w wypożyczalni. Jego koszt to 1,50 – 2 € za dzień, w zależności od wypożyczalni samochodów.

Jak działa system Via Verde? Mając aktywne urządzenie Via Verde możemy przejeżdżać przez punkty poboru opłat na autostradach specjalnym pasem, który jest oznaczony białą literą “V” na zielonym tle. Urządzenie wyda charakterystyczny dźwięk, gdy to zrobi, znaczy to, że zadziałało ono poprawnie. Podczas wypożyczenia samochodu w wypożyczalni, podczas procedury spisywania umowy, pracownik wypożyczalni na pewno zapyta się nas, czy chcemy aktywować / wypożyczyć urządzenie Via Verde i z niego korzystać.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Rozliczenie za wykonane przejazdy, które były opłacane przy pomocy transmitera Via Verde następuje zazwyczaj w czasie 3-10 dni przez wypożyczalnię. Wtedy opłata za przejazdy jest pobierana z naszej karty kredytowej lub depozytu, które podaliśmy podczas wypożyczanie samochodu. Często wypożyczalnie samochodów w Portugalii, gdy decydujemy się na korzystanie z urządzenia Via Verde, blokują depozyt ok. 100 € na rzecz opłat za autostrady.

Dlaczego korzystanie z systemu Via Verde jest wygodne i dlaczego warto wypożyczyć urządzenie Via Verde, gdy decydujemy się wynająć samochód w Portugalii i podróżować po tym kraju? Przede wszystkim dlatego, że przy pomocy Via Verde możemy zapłacić za przejazd wszystkimi autostradami na terenie całej Portugalii (nie musimy się martwić o opłaty za przejazd z autostradami z tylko elektronicznym system poboru opłat). Dodatkowo nie musimy zatrzymywać się na bramkach (możemy korzystać se specjalnych pasów na punktach poboru opłat dla samochód z Via Verde oznaczonych białą literą “V” na zielonym tle) oraz możemy zaoszczędzić czas, unikać każdorazowych płatności i po prostu dlatego, że system Via Verde jest najwygodniejszym system płatności za autostrady w Portugalii.

Jak zapłacić za przejazd autostradami w Portugalii, gdy nie mamy urządzenie Via Verde?

Jeśli mamy samochód na portugalskich numerach rejestracyjnych i nie mamy / nie chcemy korzystać z systemu Via Verde, to jak zapłacić za przejazd autostradami w Portugalii?

W przypadku, gdy autostrada, którą jedziemy ma tradycyjne bramki przy wjeździe / wyjeździe, to sprawa jest prosta. Bierzemy bilet przy wjeździe, a płacimy przy wyjeździe. Można płacić gotówką lub kartą płatniczą (bez trudu są akceptowane już zagraniczne karty kredytowe i debetowe. Nie wszystkie karty płatnicze prepaid wydane poza Portugalią zagraniczne działają jednak w Portugalii).

A co jeśli nie mamy urządzenia Via Verde, a przejechaliśmy autostradą, na której występuje tylko elektroniczny system poboru opłat? W takim przypadku musimy się udać na portugalską pocztę (Correios de Portugal, oznaczona znakiem białego konia z jeźdźcem na czerwony tle i napisem “CTT”) lub do punktu oznaczonego napisanem “Payshop”. Podajemy wtedy numery rejestracyjnego naszego samochodu i uiszczamy opłatę. Łatwem, prawda? Jest jednak jedna rzecz, o której należy pamietać: informacja o naszym przejeździe daną autostradą pojawi się w systemie najwcześniej po 48h od przejechania danego odcinka. Następnie mamy 5 dni na zapłacenie opłaty.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Przykład: Jechaliśmy autostradą z Faro do Lagos w poniedziałek o godz. 11.00. Informacja o tym przejeździe będzie w systemie i będzie można opłacić przejazd najwcześniej w środę, od godz. 11.00. Będziemy na to mieli czas do poniedziałku kolejnego tygodnia. Trzeba na to zwrócić uwagę szczególnie, jeśli zamierzamy płacić za autostrady w ten sposób, a będziemy korzystali z nich na krótko przed naszym wylotem z Portugalii.

Opłata online za przejechanie autostrady w Portugalii: Jeśli od naszego przejazdu nie minęło 15 dni, to można wejść na stronę www.pagamentodeportagens.pt i po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól tam sprawdzić / zapłacić za autostradę. Zaznaczamy jednak, że czasami są problemy z działaniem tego systemu.

Jak płacić za autostrady z samochodami na zagranicznych rejestracjach?

Jeśli przyjedziemy do Portugalii autem na zagranicznych numerach rejestracyjnych (np. Samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych lub samochodem wypożyczonym w Hiszpanii), to warto wybrać formę płatności za autostrady z elektronicznym system poboru opłat zaraz na wjeździe do Portugalii. Za autostrady, na których obowiązuje manualny / biletowy system opłat, możemy normalnie płacić, tzn. wziąć bilet przy wjeździe, a zapłacić przy wyjeździe z autostrady.

Przy wyborze systemu opłat za przejazd autostradami z elektronicznym system opłat mamy do wyboru 4 możliwości zapłaty: są to TOLLCard, TOLLService, EASYToll i Via Verde. Opisujemy je wszystkie poniżej.


Zobacz, jak kształtują się ceny hoteli i apartamentów w Portugalii – znajdź najlepszą promocje dla siebie:
Booking.com

System EasyToll, czyli automatyczny pobór opłat za autostrady w Portugalii

EasyToll to system opłaty za przejazd autostradami z elektronicznym systemem poboru opłat, który polega na tym, że numery rejestracyjne naszego pojazdu powiązujemy z naszą kartą płatniczą. Jak działa EasyToll? Za każdym razem, gdy przekroczymy bramki, to na naszej karcie zostanie zablokowane opłata za przejazd + 0,32 € opłaty administracyjnej.

Jak wykupić i aktywować system EasyToll oraz gdzie go zakupić? Systemy EasyToll można aktywować tylko w jednym z czterech punktów w Portugalii, przy granicy z Hiszpanią. Są to takie miejsca, jak:

 • Autostrada A28, przy Viana do Castelo – stacja benzynowa.
 • Autostrada A24, punkt ok. 3,5 km od miejscowości Chaves/Veribn.
 • Autostrada A25 przy Alto de Leomil (Vilar Formoso) – stacja benzynowa.
 • Autostrada A22 przy Castro Marim/Ayamonte.

Na mapie autostrad w Portugalii zamieszczonej poniżej znajdują się dokładne oznaczenia punktów, gdzie można aktywować system EasyToll – jest to zielona karta na kółkach. Miejsca , gdzie można aktywować EasyToll są oznaczone dużymi niebieskimi tablicami ze znakiem karty płatniczej. Są one łatwe do zauważanie po wjechaniu do Portugalii od strony Hiszpanii, więc nie będziemy mieli trudu, aby zlokalizować miejsca z EasyToll.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Podjeżdżając do punktów z EasyToll w specjalnych maszynach oznaczonych “EasyToll” wprowadzamy dane swojej karty, numer rejestracyjny pojazdu. Koszt rejestracji to 0,74 €. Po rejestracji otrzymamy potwierdzenie, które należy zachować ze sobą w czasie całego pobytu w Portugalii / używania systemu EasyToll. Rejestracja jest ważna 30 dni, a po tym czasie należy ją odnowić. Gdy przestaniemy korzystać z EasyToll, to na stronie www.portugaltolls.com możemy anulować naszą rejestrację. Można to również zrobić telefonicznie pod numerem telefonu: + 351 212 879 555.

Bardzo ważne: System EasyToll działa tylko na tych autostradach, gdzie jest tylko elektroniczny system poboru opłat. Jeśli na autostradzie są bramki, czyli manualny / biletowy system poboru opłat, to musimy z niego skorzystać. Nie możemy w takim przypadku skorzystać z wjazdu przeznaczonego dla posiadaczy transmitera Via Verde (biała litera “V” na zielony tle).

System TOLLCard, czyli karta prepaid do płatności za portugalskie autostrady

TOLLCard to karta typu prepaid do płatności za autostrady, na których występuje tylko elektroniczny system poboru opłat w Portugalii.

Karta ma wartość (i tyle też kosztuje): 5, 10, 20 i 40 €. Kartę kojarzymy z numerami rejestracyjnymi naszego samochodu i numerem naszego telefonu. Za każdym razem, gdy przejedziemy płatny odcinek autostrady, to z karty zostanie pobrana opłata za jego przejazd.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Gdzie zakupić kartę TOLLCard w Portugalii? Możemy to zrobić w każdym oddziale poczty, punktach serwisowych na autostradach, miejscach oznaczonych Easytoll Welcome Points oraz niektórych informacjach turystycznych i hotelach. Można też to zrobić online na stronie www.tollcard.pt.

Rejestracja i używanie karty TOLLCard. Kartę musimy zarejestrować przez wysłanie sms-a z numerem karty i tablicami rejestracyjnymi. Po zakupie karty TOLLCard dostajemy dokładne informacje, jak kartę zarejestrować i aktywować. Z jednymi tablicami rejestracyjnymi może być powiązanych kilka kard TOLLCard. W czasie używania karty na stronie www.tollcard.pt można sprawdzić aktualny stan karty i wartość środków na niej. Dostaniemy również wiadomość SMS, gdy środki na karcie będą się kończyły. Pieniądze na karcie TOLLCard są ważne 1 rok od daty zakupu i nie podlegają one zwrotowi.

O czym należy pamiętać używając karty TOLLCard? Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku systemu EasyToll, karta upoważnia do opłat za przejazd autostradami, na których występuje tylko elektroniczny system poboru opłat. Jeśli na autostradzie występują tradycyjne bramki, to musimy z nich skorzystać.

System Toll Service, czyli kolejna opcja przedpłaconej formy płatności za autostrady w Portugalii

Toll Service to system przedpłacony płacenia za przejazdy autostradami z elektronicznym systemem poboru opłat, który ma dwie opcje w sobie:

 • Kupujemy 1 kartę w cenie 20 € + 0,74 € opłaty administracyjnej i możemy przez 3 dni bez ograniczeń jeździć autostradami w Portugalii, na których występuje tylko elektroniczny system poboru opłat.
 • Kupujemy kartę na konkretną datę i przejazd. Cena takiej karty jest zależna od odcinka, który zamierzamy pokonać.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Kartę Toll Service można kupić w następujących miejscach: stacja benzynowa w Viana dos Castelo (autostrada A28), punkt serwisowy Abrantes (autostrada A23) oraz stacja benzynowa Olhão (autostrada A22), na lotnisku w Porto i oddziałach poczty portugalskiej. Kartę Toll Service można również zakupić online na stronie www.tollcard.pt.

Jak aktywować kartę Toll Service? Tak samo, jak kartę TollCard. Co ważne: system Toll Service obowiązuje tylko na autostradach, gdzie jest tylko elektroniczny system poboru opłat. Jeśli na danej autostradzie występują tradycyjne bramki, to musimy z nich skorzystać.

Tymczasowe urządzenie Via Verde Visitas dla pojazdów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych

System i urządzenie Via Verde Visitas jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem dla osób chcących zostać w Portugalii na nieco dłużej lub aktywnie korzystać z portugalskich autostrad, a mających auto na zagranicznych tablicach rejestracyjnych.

Na czym polega i jak działa system Via Verde Visitas w Portugalii? System Via Verde jest ważny 90 dni. Musimy podłączyć do niego naszą kartę kredytową oraz zapłacić za wynajęcie specjalnego urządzenia zwanego DT. Urządzenie to można wypożyczyć w punktach Loja Via Verde. Lokalizację wszystkich miejsc Loja Via Verde znajdziemy na mapie dostępnej tutaj >>>.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Ile kosztuje system Via Verde Visitas? Wypożyczeni transmitera Via Verde kosztuje 6 € za pierwszy tydzień używania, a następne 1,5 € za każdy kolejny. Przy wypożyczeniu jest pobierany depozyt w wysokości 27,50 €, który jest zwracany przy zwrocie urządzenia.

Urządzenie jest skojarzone z naszą kartę płatniczą. Via Verde pozwala nam na przejazd przez wszystkie autostrady – zarówno te z systemem poboru opłat manualnym / biletowym oraz automatycznym / elektronicznym (inaczej, niż 3 wcześniej opisane systemy). Nie musimy pobierać biletów (mamy specjalny pas), ani martwić się o to czy mamy jakieś zaległe płatności z systemu automatycznego poboru opłat.

Czy autostrady w Portugalii są drogie?

W Portugalii wszystkie autostrady (autoestradas) są płatne. Są od tego małe wyjątki, a opisujemy je na początku tego poradnika – w akapicie “Informacje ogólne”. Czy korzystanie z autostrad w Portugalii jest drogie? W opinii wielu Portugalczyków opłaty za jeżdżenie autostradami są wysokie. Patrząc jednak na średnie opłaty za autostrady w innych krajach Europy, to Portugalia plasuje się mniej więcej w środku rankingu wysokości opłat za korzystanie z autostrad.

Poniżej prezentujemy aktualne ceny opłat za przejazd portugalskimi autostradami na najpopularniejszych trasach. Pozwoli Wam to zobaczyć, jak realnie wygląda ceny autostrad w Portugalii, a jednocześnie też przygotować swój kosztorys opłat za korzystanie z autoestradas. 

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Portugalskie autostrady – ceny

Na stronach estradas.pt i portugaltolls.com znajdują się kalkulatory, które pozwalają nam wyliczyć dokładne opłaty za przejechanie każdego odcinka autostrady w Portugalii. Opłaty liczymy od węzła do węzła.

W Portugalii obowiązują 4 klasy pojazdów, a dla każdej klasy jest inny taryfikator (samochody osobowe to I klasa). Podane poniżej ceny podano dla pojazdów najpopularniejszych klasy, czyli właśnie klasy I.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Przykładowe ceny za przejechanie najpopularniejszych odcinków autostrad w Portugalii

 • Lizbona – Porto: 22,20 €
 • Lizbona – Coimbra: 14,90 €
 • Lizbona – Fatima: 8,15 €
 • Lizbona – Faro: 22,70 €
 • Lizbona – Lagos: 24,80 €
 • Lizbona – Cascais: 2,10 €
 • Lizbona – Sintra: 1,05 €
 • Porto – Coimbra: 7,30 €
 • Porto – Fatima: 14,05 €
 • Porto – Faro: 45,80 €
 • Porto – Lagos: 47,90 €
 • Fatima – Aveiro: 11,25 €
 • Fatima – Obidos: 6 €

Zobacz aktualne promocje na przewodniki książkowe po Portugalii, które pozwolą Ci jeszcze lepiej poznać ten kraj:

Autostrady w Portugalii – FAQ

Poniżej zebraliśmy w jednym miejscu pytania i odpowiedzi na temat autostrad w Portugalii, które najczęściej nam zadajecie. Mamy nadzieję, że wyjaśnią Wam one Wasze wątpliwością i sprawią, że system opłat za autostrady w Portugalii będzie dla Was jasny. Dzięki temu podróżowania po Portugalii samochodem będzie jeszcze bardziej przyjemne!

 • Jak rozpoznać, który system płatności za portugalskie autostrady będzie dla mnie najlepszy?

Najważniejsza kwestia, to czy będziemy dysponowali samochodem na portugalskich numerach rejestracyjnych, czy zagranicznych (np. polskich). Dla posiadaczy samochodów na portugalskich tablicach rejestracyjnych najwygodniejszy system płatności za autostrady, to system Via Verde. Dlaczego? O tym piszemy powyżej.

Jeśli będziemy mieli samochód na nieportugalskich tablicach rejestracyjnych, to warto rozważyć albo system EasyToll lub wypożyczyć urządzenie Via Verde Visitas. O tym, jak to zrobić piszemy powyżej.

 • Dlaczego urządzenie Via Verde jest wygodne i dlaczego polecamy je wypożyczyć?

Przede wszystkim dlatego, że umożliwia ono płatność ze wszystkie rodzaje autostrad w Portugalii – zarówno te, gdzie występuje manualny / biletowy system poboru opłat, a także tylko elektroniczny system poboru opłat. Dodatkowo posiadacze urządzenia Via Verde mogą przejeżdżać przez punktu poboru opłat specjalnym pasem (oznaczony białą literą “V” na zielonym tle), dzięki czemu nie ma potrzeby każdorazowo się zatrzymywać na bramkach. Pozwala to zaoszczędzić czas. Dodatkowo aspekt to możliwość płaceniem system Via Verde za niektóre parkingi i przejazdy mostami. 

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

 • Czy wypożyczalnia samochodów, w której wypożyczam samochód w Portugalii, będzie miała system Via Verde w swoich samochodach?

Tak. Jest to pewne. System Via Verde jest standardem w każdej renomowanej i pewnej wypożyczalni samochodów w Portugalii. Pracownik wypożyczalni podczas spisywania umowy na pewno się nas zapyta, czy chcemy wypożyczyć / aktywować urządzenie Via Verde. O kosztach z tym związanych piszemy powyżej.

 • Co jeśli przejechałem samochodem na portugalskich tablicach rejestracyjnych, bez Via Verde, przez autostradę, gdzie obowiązuje tylko elektroniczny system poboru opłat?

W takim przypadku opłata w systemu pojawi się po 48h od przejechania danego odcinka autostrady. Następnie mamy 5 dni, aby uiścić opłatę za przejazd. Możemy to zrobić na poczcie lub punktach oznaczonych napisem “Payshop”. Ewentualnie można wejść na stronę www.pagamentodeportagens.pt i po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól zapłacić za autostradę. Przy płatności online mamy max. 14 dni na zapłacenie przejazdu.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

 • Czy w Portugalii obowiązuję winiety dzienne, tygodniowe, miesięczny lub roczne, jak w innych krajach?

Nie. W Portugalii nie ma winiet lub systemu opłat podobnego do winiet, które znamy z innych europejskich krajów.

 • Czy na portugalskich autostradach zdarzają się kontrole, które sprawdzają, czy mamy uregulowaną opłatę za przejazd? 

Tak. Na portugalskich autostradach, szczególnie tych, na których występuje elektroniczny system poboru opłat tylko, występują kontrole samochodów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. W takim przypadku jest sprawdzane również, czy mamy dowód opłacenie autostrad.  Koniecznie zatem trzeba trzymać ze sobą dowód zapłaty – tyczy się to sytuacji, gdy wybieramy opcję przedpłacenie za autostradę, czyli systemy EasyToll, Toll Card oraz Toll Service.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

 • Czy mandaty za nieopłacenie przejazdu autostradą w Portugalii przychodzą do Polski?

Tak. Jeśli przejedziemy autostradą w Portugalii, a nie zapłacimy za nią w czasie, to możemy się spodziewać, że do Polski przyjdzie nam mandat za nieopłacenie przejazdu.

 • Mam samochód na nieportugalskich tablicach rejestracyjnych. Przejechałem autostradą z tylko elektronicznym system poboru opłat. Jak zapłacić za nią?

Do końca danego dnia, czyli godz. 23.59, możemy skorzystać z opcji EasyToll lub TollCard, by zapłacić za przejazd. Po tym czasie musimy wejść na stronę  www.pagamentodeportagens.pt i uiścić opłatę + opłatę administracyjną.

 • Jak rozpoznać, skąd wiedzieć, na jakiej autostradzie obowiązuje jaki system poboru opłat?

Na mapie autostrad w Portugalii zamieszczonej w tym tekście autostrady są zaznaczone na czarno i czerwono. Autostrady czerwonego koloru, to autostrady, na których występuje tylko elektroniczny system poboru opłat. Na tych autostradach nie skorzystamy z tradycyjnych bramek i systemu manualnego opłaty za przejazd.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

 • Czy można podróżować po Portugalii omijając autostrady i jak to zrobić?

Tak, można to zrobić bez większego problemu. Musimy się jednak liczyć z tym, że przejazd od punktu A do punktu B zajmie nam w takim przypadku więcej czasu. Jak uniknąć opłat za autostrady w Portugalii? To bardzo proste – wystarczy w naszej nawigacji / GPS zaznaczyć opcję “unikaj opłat” lub “unikaj autostrad”. Wtedy nasz system nawigacyjny wyznaczy nam odpowiednią dla nas trasę przez Portugalię.

Portugalia – przepisy drogowe

Na koniec tego poradnika, o tym, jak płacić za autostrady w Portugalii, przedstawiamy aktualne przepisy i regulacje drogowe w Portugalii. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed podróżą, aby uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek podczas jeżdżenia samochodem w Portugalii. Szczególnie, że niektóre przepisy drogowe są inne, niż w Polsce.

Ograniczenia prędkości w Portugalii

Ograniczenia prędkości są podobne do tych w Polsce. Mało kto ich tu przestrzega, jednak należy być bardzo rozważnym jeżeli chodzi o onakowania prędkości lub miejsc do wyprzedzania. Często lokalne standardy odbiegają od norm bezpieczeństwa w Polsce.

 • Na terenie zabudowanym – 50 km/godz.
 • Poza terenem zabudowanym – 90 km/godz.
 • Drogi ekspresowe – 100 km/godz.
 • Autostrady – 120 km/godz.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Potrzebne ubezpieczenia i dokumenty w Portugalii

Wjeżdżając do Portugalii własnym autem będziemy potrzebowali:

 • Dokument tożsamości ważny przynajmniej 3 miesiące.
 • Polskie, europejskie lub międzynarodowe prawo jazdy.
 • Dowód rejestracyjny i ważny przegląd OC.
 • Zaleca się posiadanie karty EKUZ, która upoważnia do korzystania z niezbędnych świadczeń medycznych. Dodatkowo zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NNW oraz KL.

Jazda z dzieckiem samochodem w Portugalii

W Portugalii prawo stanowi, że dzieci muszą korzystać z fotelika samochodowego do 12. roku życia lub do osiągnięcia 135 cm wzrostu.

Dzieci w wieku poniżej 3 lat można przewozić na przednim siedzeniu, w foteliku samochodowym, o ile poduszka powietrzna jest wyłączona. W taksówkach nie obowiązku używania fotelików. 

Światła i pasy w Portugalii

Używanie pasów jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów samochodów w Portugalii. Światła obowiązkowo włączamy tylko w nocy lub w przypadku złych warunków pogodowych. Podczas przejazdu tunelem włączamy światła mijania.

Portugalia Autostrady Jak Płacić Opłaty Winiety Zapłata Autostrada w Portugalii jak zapłacić aktualne ceny informacje płatne bezpłatne drogi Highways Portugal Przewodnik Poradnik Instrukcja System

Dodatkowe wymagania

Dodatkowo w Portugalii, w samochodzie, obowiązkowo musimy posiadać kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy.


Zależy Ci, aby przyjemnie i ciekawie spędzić czas w Portugalii? Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu swojego wymarzonego urlopu w tym pięknym kraju?

Skontaktuj się z nami – poznaj nie tylko ofertę naszych wyjątkowych wycieczek po polsku w Portugalii, ale zobacz również, jak jeszcze możemy Ci pomóc.

Portugalia to nasza największa  pasja i znamy się na niej najlepiej!


  16 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Aneta napisał/a:

   Wow! Dziękuję za ten artykuł. Chyba takiego skomplikowanego systemu nie ma nawet w Polsce 😉 Mam zagwostkę: będziemy w Portugalii około tygodnia, własnym autem na polskich numerach. Który system najlepiej wybrać, żeby był najmniej absorbujący i by załatwić wszystko jeszcze przed wyjazdem bez konieczności szukania punktów na miejscu?

   Odpowiedz
  • Mikolaj napisał/a:

   Witam,
   Czy jadąc autem z wypożyczalni z urządzaniem via verde mogę mimo wszystko korzystać z tradycyjnych płatności tj. pobieranie biletów na bramkach i opłata za przejazd gotówką przy zjedzie? Czy nie przejeżdżając przez bramki via verde mogę mieć pewność że nie zostanie mi naliczony “podwójny” koszt przejazdu?
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Ryszard napisał/a:

   Wypożyczalni Via Verde Visitas nie ma w punktach granicznych na autostradach z elektronicznym poborem opłat? W tym przypadku muszę skorzystać z EasyToll?
   Dziękuję i pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Kamil napisał/a:

   Witam,
   Po pewnym czasie okazało się, że w wypożyczonym aucie nie było transmitera i zostały mi naliczone opłaty + opłaty dodatkowe. Pocztę w Polsce otrzymałem od pośrednika EPC po roku czasu ( wynajęcie i korzystanie z samochodu miało miejsce w 11/2022). Samych opłat za brak opłat za autostrady wyszło ok 80 euro, ale wszystkie inne opłaty manipulacyjne to prawie 1500zł. Co w takiej sytuacji można zrobić ? Czy istniej możliwości opłacenia samych opłat autostradowych bezpośrednio u zarządcy w Portugalii a nie pośrednika w Uk który nalicza milion dodatkowych opłat??

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Proszę skontaktować się z wypożyczalnią lub operatorem danej autostrady. Tak będzie najszybciej i najpewniej, by uzyskać odpowiednie informacje.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Agnieszka napisał/a:

   Dzień dobry, bardzo przydatny artykuł. Mam jednak pytanie, co w przypadku kiedy mam wykupiony Easy Toll a przejechałam przez bramkę dla Via Verde?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Nic się nie dzieje. Jeśli Easy Toll jest aktywne, wtedy opłata będzie pobrana przez Easy Toll.

    Pozdrawiam serdecznie i udanych podróży po Portugalii

    Odpowiedz
  • Zbigniew napisał/a:

   Dzięki za te informacje, ale chciałbym zapytać. Jak długo trwa rozliczenie za przejazd autostrada z systemem Via verde przez wypożyczalnię samochodów? Po jakim czasie zwyczajowo obciążane jest konto wypożyczającego? Osobiście czekam już ok miesiąca i brak obciążenia, a słyszałem o przypadku kiedy osoba zapomniała o wszystkim i po kilku latach otrzymała rachunek do zapłaty z ogromnymi odsetkami.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Przeważnie zajmuje to do 2 tygodni, ale wszystko zależy od wypożyczalni. Najlepiej zatem zawsze zapytać się w wypożyczalni, ile im przeważnie zajmuje rozliczenie opłat za przejazdy autostradą.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Zdzisław napisał/a:

   Bardzo pomocny artykuł.Dziękuję.Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dziękuję. Cieszę się, że przygotowany tekst jest pomocny i tłumaczy, jak płacić za autostrady oraz drogi w Portugalii.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Sławomir napisał/a:

   Bardzo dobrze napisany artykuł, bardzo pomocny.
   Gratulacje dla autora.

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że przygotowany tekst jest pomocny przy planowaniu płatności za autostrady w Portugalii.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)