Plaża Guincho nie tylko dla miłośników surfingu!

Plaża Guincho Cascais Lizbona Praia do Guincho Fotografie Zdjęcia Photos Przewodnik Plaże w Lizbonie

Plaża Guincho koło Lizbony, dokładnie w Cascais, to jedna z najlepszych plaż w okolicach Lizbony. Plaża Guincho, po portugalsku Praia do Guincho, to plaża dzika, rozległa, ze złotym piaskiem… i dużymi falami. Guincho jest słynna nie tylko wśród miłośników sportów wodnych takich jak surfing, windsurfing, czy kitesurfing, którzy ukochali sobie plażę Guincho za doskonałe warunki wietrzne. Plażę tą lubię wszyscy miłośnicy plaż… choć wcale nie jest ona najlepsza do kąpieli. 

Zobacz, gdzie dokładnie znajduje się plaża Guincho i jak tam dojechać (nie tylko samochodem, ale również komunikacją miejską), dlaczego plaża jest taka słynna lub dlaczego każdy fan przygód Jamesa Bonda powinien ją znać. Jak zwykle zamieszczamy garść przydatnych informacji oraz obszerną galerię fotografii, które prezentują plażę Guincho od różnych stron.

Plaża Guincho Cascais Lizbona Praia do Guincho Fotografie Zdjęcia Photos Przewodnik Plaże w Lizbonie

Plaża Guincho i wiatry dla surferów

Plaża ta jest zlokalizowana na atlantyckim wybrzeżu, około 5 km od centrum miejscowości Cascais, która jest najpopularniejszym kurortem wakacyjnym w okolicach Lizbony. Jest ona słynna ze względu na swoje warunki wietrzne – silne wiatry północne oraz lekkie północno-zachodnie podmuchy. To właśnie te warunki sprawiają, że plaża ta jest bardzo popularna wśród miłośników surfingu, windsurfingu oraz kite. Wiatry te najmocniej wieją w okresie letnim – od czerwca do sierpnia.W okresie zimowym, w szczególności w grudniu, główne wiatry wieją od wschodu.

Na plaży Guincho regularnie odbywają się imprezy do osób uprawiających sporty wodne – zarówno o charakterze krajowym, jak i międzynarodowym. Działa tutaj również wiele szkółek surfingu oraz wypożyczalni sprzętu. Niektóre ze szkółek i wypożyczalnie są czynne cały.

Plaża Guincho w Cascais – dlaczego jest taka słynna?

Napisaliśmy, że plażę Praia do Guincho powinna być znana każemy miłośnikowi filmów o przygodach Jamesa Bonda. Dlaczego? Plaża zagrała w filmie pt. James Bond: W służbie jej królewskiej mości, a dokładnie w scenie, kiedy to słynny agent ratuje Contessa Teresa de Vicenzo z fal oceanu. Co ciekawa – do dnia dzisiejszego plaża Guincho wygląda tak samo, jak w 1969 roku! Plaża zagrała również w filmie pt. “Po tej stronie odrodzenia” portugalskie reżysera Joaquim Sapinho.

Plaża Guincho Cascais Lizbona Praia do Guincho Fotografie Zdjęcia Photos Przewodnik Plaże w Lizbonie

Opis plaży Guincho obok Lizbony

Jest to dzika plaża, która składa się równie z wydm. Wydmy obok plaży Guincho często przemieszczają się pod wpływem wiatru. Dopiero od niedawnego czasu trwają prace mają zatrzymać windy. Na plaży spotkamy doskonały, złoty piasek. Plażą Guincho otacza skaliste wybrzeże, o które z impetem rozbijają się fale oceaniczne.

Ze względu na silne wiatr oraz prądy denne plaża Guincho nie nadaje się do kąpieli, a w szczególności na kąpiele w Atlantyku dzieci. Mimo tego w sezonie wakacyjnym zawsze się znajdą śmiałkowie, którzy próbują się tam kąpać w oceanie. Plaża ta jest relatywnie dobrze wyposażona w infrastrukturę turystyczną, więc nie trzeba się o nic martwić. W sezonie turystycznym dodatkowo plaża jest pilnowana przez ratowników oraz istnieje możliwość wypożyczenia leżaków oraz parasoli (za opłatą).

Plaża Guincho – dojazd

 • samochodem z Lizbony lub centrum Cascais

Można jechać autostradą A5 z centrum Lizbony, aż do Cascais, a następnie śledzić drogę N 9-1 (jest to opcja płatna). Można również wybrać opcję bezpłatną – drogą lokalną przez Carcavelos, aż do Cascais, a następnie drogą N247 do plaży Guincho. Podróż z centrum Lizbony do plaży Guincho zajmuje ok 30-40 minut, w zależności od natężenia ruchu oraz wybranej trasy

 • autobus na plażę Guincho i dojazd z Lizbony

Raz na godzinę z dworca autobusowego w Cascais odjeżdża autobus nr 415 na plażę Guincho. Autobus jest obsługiwany przez przewoźnika Scott URB z Sintry. Rozkład jazdy można znaleźć tutaj: Autobusy na plażę Guincho z Cascais>>> Autobus zatrzymuje się zaraz obok plaży. Bilety można kupić u kierowcy, koszt ok 3,5€/os. Co Cascais można dojechać bez trudu z Lizbony pociągiem, który odjeżdża z dworca kolejowego Cais do Sodre (czas jazdy ok 35 minut, koszt biletu od 1,80€/os)

Plaża Guincho Cascais Lizbona Praia do Guincho Fotografie Zdjęcia Photos Przewodnik Plaże w Lizbonie

Plaża Guincho – restauracje i hotele

Na końcu plaży znajduje się bar Restaurante Bar do Guincho (Estrada do Abano,Praia do Guincho 547, 2755-144) otwarty każdego dnia do późnych godzin nocnych, bardzo popularne miejsce w szczególności w sezonie wakacyjnym. Jeśli mamy ochotę coś zjeść, bo tuż obok plaży znajduje się restauracja Restaurante Muchaxo (Praia do Guincho, 2750-642 Cascais) z bogatą kartą win oraz kilkoma dobrymi potrawami z ryb. Kawałek dalej znajduje się ekskluzywna restauracja Restaurante Mar do Guincho (Estrada do Guincho, 2750 Cascais) dla miłośników portugalskiej kuchni z rybami i owocami morza. W pobliżu plaży znajdują się również dwa hotele: Fortaleza do Guincho oraz Estalagem Muchaxo. Około kilometra od plaży Guincho znajduje się dobrze wyposażony kemping Obitur z basenem i wygodnym położeniem wśród drzew piniowych.

Atrakcje w pobliżu Praia do Guincho:

Plaża Guincho koło Lizbony – lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony

Plaża Guincho – fotografie i zdjęcia

Powiązane artykuły:

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Asia Zalewska napisał/a:

  Dojazd do plaży taksówką z Casais to koszt max. 8-9 Euro. Przy 4 osobach, to korzystniejsze rozwiązanie niż autobus – cena z października 2015.

  Odpowiedz
 • Bella napisał/a:

  Na Praia do Gincho można się również dostać rowerem! w Cascais są darmowe rowery – przy dworcu i ogrodzie. Wystarczy mieć dowód osobisty i podać nazwę hotelu gdzie się mieszka. Przepiękna ale wietrzna trasa rowerowa prowadzi wzdłuż oceanu z Cascais do tej niesamowitej plaży. POLECAM!

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)