Książki o Portugalii, które warto przeczytać, jeśli wybieramy się do tego cudownego kraju

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polsku

Książki o Portugalii, z Portugalią, dziejące się w Portugalii – którą wybrać, by więcej dowiedzieć się o Portugalii, by przyjemnie się czytało, by opowiedziała nam ona, jakim krajem jest Portugalia? Przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie książek z Portugalią w roli głównej – książęk, powieści, reportaży, które nie tylko inspirują, ale które również przyjemnie się czyta i wspomina po przeczytaniu ostatniej strony.

Zestawienie to obejmuje polecane i w naszej opinii najciekawsze oraz najlepsze książki o Portugalii. Przeczytaliśmy już ich wiele… i te prezentowane tutaj są tymi naszymi ulubionymi!

Opowiadają one różne historie, pokazują rozmaitych Portugalczyków, przedstawiają Portugalię widzianą od różnych stron – jej kulturę, znane i nieznane miejsca, zmiany w kraju na przestrzeni wieków, społeczeństwo portugalskie i jego zwyczaje. Nie są to książki o Lizbonie lub dziejące się w Lizbonie – te opisaliśmy dla Was w osobnym wpisie pt. TOP 9 najciekawszych książek dziejących się w Lizbonie >>>, do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych lizbońską literaturą.

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polsku

W tym wpisie koncentrujemy się na szerszej perspektywie – perspektywie całej Portugalii, nie tylko Lizbony, ale też uroczym Porto, nieodkrytych górach Serra da Estrela, pełnej zabytków i przestrzeni centralnej Portugalii lub skąpanym w słońcu Algarve.

Wszystkie prezentowane poniżej pozycje literatury o tematyce portugalskiej są ogólne dostępne online lub w księgarniach stacjonarnych. Każda też książka o Portugalii tutaj zaprezentowana jest dostępna w języku polskim, choć autorzy tych książek pochodzą z całego świata. Ten wyjątkowy miks autorów umieszczających swoje historię w Portugalii jest o tyle fajny, że pozwoli nam spojrzeć na Portugalię w różnych perspektyw. Jest też polski akcent za sprawą świetnego zbioru reportaży o Portugalii – sprawdźcie koniecznie!

Książki o Portugalii – zestawienie polecanych i najciekawszych książek

Nasz ranking książek o Portugalii, który przygotowaliśmy dla Was powstał po lekturze wielu pozycji traktujących o tym cudownym kraju lub których historia jest związana z Portugalią, czy też dzieje się w Portugalii. Wybraliśmy dla Was TOP 7 najciekawszych książek, reportaży i powieści o tematyce portugalskiej. Już teraz życzymy przyjemnego czytania i … zainspirowania się do podróży do Portugalii.

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polsku

Bo czy książka może być podróżniczą inspiracją, by odkryć piękno i magię Portugalii? Jak najbardziej! Sami czasami po przeczytaniu jakiejś książki chcemy odwiedzić miasto lub kraj, w którym ona się działa. Wiemy, że wielu z Was na przykład odwiedza Lizbonę po przeczytaniu książek o Lizbonie, jak np. “Lizbona. Miasto, które przytula” lub “Lizbona. Muzyka moich ulic”. Zawsze mamy ogromną frajdę, gdy wspólnie z Wami możemy odkrywać miejsca opisane w tych książkach podczas naszego wspólnego zwiedzania Lizbony.

Niech poniższy ranking będzie zatem dla Was nie tylko zestawieniem książek, które warto przeczytać przed podróżą do Portugalii lub po portugalskich wakacjach, ale również inspiracją do odkrywania uroczych miejsc w Portugalii, o których mówią historie zapisane na kartkach poniżyć książek!

TOP 7 Książek, powieści i reportaży o Portugalii

Poniższe zestawienie ma kolejność przypadkową. Nie ma najlepszej lub najmniej fajnej książki o portugalskiej tematyce. Każdy z nas lubi czytać coś innego, a mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie wśród poniższych książek pozycje, które go zainteresuje i dostarczy wiele radości z czytania.

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polsku

Zestawienie książek o Portugalii przedstawia opis książki, szczegółowe dane na temat książki (autora, pełen tytuł, wydawnictwo), a także zamieszczamy link do księgarni online, abyście mogli sprawdzić aktualne ceny tych książek zainspirowanych Portugalią.

1. Samotność Portugalczyka

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polskuKsiążki wydawnictwa Czarne zazwyczaj gwarantują najwyższy poziom lektury. Tak jest i w tym przypadku. Książka “Samotność Portugalczyka” to książka, która zabierze nas w mniej dostępne obszary portugalskiej duszy związane z kolonializmem, niuansami języka, historiami migrantów czy rewolucją 74’ roku.

Poprzez indywidualne historie i portrety bohaterów, autorka przybliża nam Portugalię w zaskakujący i wciągający sposób. Część z opisywanych historii wydaje się być oparta na bliskiej znajomości autorki z przedstawionymi postaciami i zaangażowaniu Klementowskiej w opisywane wydarzenia. Książka daje nie tylko dobry wgląd w najnowszą historię kraju, ale jest też osobista i czyta się ją bardzo przyjemnie.

To swoisty portret zbiorowy portugalskiego społeczeństwa zakreślony przez indywidualne opowieści. Bohaterem “Samotności Portugalczyka” mógłby być każdy z przechodniów mijanych już od wyjścia z lizbońskiego lotniska. To doskonała lektura na tydzień poprzedzający wyjazd do Portugalii.

Informacje o książce:
Tytuł: Samotność Portugalczyka
Autor: Iza Klementowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Sprawdź cenę książki w księgarni >>>


2. Jeszcze jeden dzień z życia

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polskuMistrz polskiego reportażu tym razem przybliża nam skutki rozpadu systemu kolonialnego Portugalii z perspektywy zmian politycznych i wojny w Angoli w roku 1975.

Po tym jak portugalski reżim Marcelo Caetano upadł w 1974 roku, dawne kolonie stanęły przed ogromnym wyzwaniem politycznym i tożsamościowym. Lektura “Jeszcze jeden dzień” z życia może pomóc w zrozumieniu szerszej perspektywy polityczno-kulturowych zmian jakie miały miejsce w Portugalii i dawnych portugalskich koloniach w latach siedemdziesiątych.

Zmiany te miały kluczowy wpływ na kształt współczesnego portugalskiego społeczeństwa – migracje po upadku kolonii, trudności z formowaniem społeczeństwa multikulturowego i integracją przybyszów z dawnych kolonii. Książka warta uwagi ze względu na powyższe tematy jak również mistrzowski styl reportażu Kapuścińskiego.

Informacje o książce:
Tytuł: Jeszcze jeden dzień z życia
Autor: Ryszard Kapuściński
Wydawnictwo: Agora
Sprawdź cenę książki w księgarni >>>


3. Szkice portugalskie

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polskuJak sam tytuł wskazuje, ta książka “Szkice portugalskie” to zbiór luźno powiązanych szkiców, które łączy tematyka Portugalii.

Autorka w przedmowie zaznacza: “Te teksty są dokładnie tym, na co wskazuje tytuł – kapryśnymi z natury szkicami, zaledwie fragmentami odnotowanej rzeczywistości.

Książka jest krótka i czyta się ją łatwo i dlatego może posłużyć jako dobra lektura do samolotu. Ze wspomnianych szkiców dowiemy się trochę o historii, literaturze i ciekawych miejscach odwiedzonych przez autorkę.

Książka jest raczej trudno dostępna w księgarniach stacjonarnych, więc najlepiej próbować ją nabyć online lub przez Allegro, gdzie jest zawsze kilkanaście ofert sprzedaży.

Informacje o książce:
Tytuł: Szkice portugalskie
Autor: Renata Gorczyńska
Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
Sprawdź cenę książki w księgarni >>>


4. Zdobywcy. Jak Portugalczycy zdobyli Ocean Indyjski i stworzyli pierwsze globalne imperium

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polskuWciągająca opowieść o portugalskich podbojach w basenie Oceanu Indyjskiego. Jak to się stało, że tak niewielkie królestwo stało się w tak krótkim czasie kolonialnym imperium?

Okres wielkich odkryć geograficznych i rządy króla Manuela I (1495-1521) to kluczowy moment w rozwoju potęgi Portugalii. Książka “Zdobywcy. Jak Portugalczycy zdobyli Ocean Indyjski i stworzyli pierwsze globalne imperium” Crowleya przedstawia okres podbojów w latach 1493 – 1515 w Azji i jest doskonałą lekturą dla wszystkich chcących odwiedzić Portugalię.

Skutki tych wypraw widoczne są do dziś w architekturze miast Portugalii, odbijają się echem w muzyce i na zawsze wpisały się w tutejszy bogaty bukiet smaków, kuchni i alkoholi.

Informacje o książce:
Tytuł: Zdobywcy. Jak Portugalczycy zdobyli Ocean Indyjski i stworzyli pierwsze globalne imperium
Autor: Roger Crowley
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Sprawdź cenę książki w księgarni >>>


Lubisz czytać dobre książki lub oglądać interesujące filmy? Sprawdź nasze poniższe propozycje na jeszcze więcej książek i filmów o portugalskiej tematyce:

Znajdź więcej interesujących pozycji na temat Portugalii w Internecie:


5. Gra o wszystko

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polskuCiekawe połączenie kolonialnej historii, rodzinnej sagi i niespodziewanych zwrotów akcji.

Autorka książki “Gra o wszystko” zabiera czytelnika do portugalskiej kolonii Makao, gdzie w latach dwudziestych rozgrywa się dramatyczna historia bohaterki tej książki, Nadii Szaszkowej.

W całej powieści przeplatają się ciekawe portrety bohaterów z różnych stron świata, jak również atmosfera kolonii i zwyczaje jej europejskich mieszkańców.

Jest to jedna z najtrudniej obecnie dostępnych książek z portugalską tematyką. Warto zatem szukać na rynku wtórnym – szczególnie na Allegro, gdzie znajdziemy kilka pozycji zawsze dostępnych w sprzedaży.

Informacje o książce:
Tytuł: Gra o wszystko
Autor: Julia Lees
Wydawnictwo: Prószynski Media
Sprawdź cenę książki w księgarni >>>


6. Książki o Portugalii: Portugalka

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polskuSophie dostaje od ojca kawałek ziemi w dolinie rzeki Douro na północy Portugalii. Odwiedziny w rodzinnym majątku wciągają ją w skomplikowaną historię rodzinnych zależności, niesnasek i pytań o własną przeszłość i tożsamość.

Chcąc uciec od ciężaru toksycznej rodzinnej przeszłości bohaterka coraz bardziej zapada się w trudną sieć rodzinnych zależności. Postanawia rozwikłać gnębiące ją zagadki, aby móc w końcu wyprowadzić się ze swoim ukochanym P. do Anglii.

Przed nią trudne i zaskakujące spotkania z wiekowymi sekretami swojej polsko-portugalsko-angielskiej rodziny.

Jest to wciągająca opowieść o ludzkich historiach, kulturze, rozterkach, a wszystko osadzone w portugalskich krajobrazach i portugalskim spojrzeniu na świat.

Informacje o książce:
Tytuł: Portugalka
Autor: Iwona Słabuszewska-Krauze
Wydawnictwo: Prószynski Media
Sprawdź cenę książki w księgarni >>>


7. Wysokie Góry Portugalii

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polskuYann Martel to pisarz, którego wiele osób miało okazję poznać przy okazji jego bestsellerowej książki “Życie Pi” i jej kinowej adaptacji. W książce “Wysokie Góry Portugalii” Martel zaprasza czytelnika do Portugalii z początku XX w.

Bohater książki Tomas, znajduje dziennik, który sprawia, że chłopak wyrusza na przygodę. Jej celem jest odnalezienie magicznego przedmiotu, który może odmienić bieg świata.

Misję odnalezienia artefaktu podejmują później kolejni bohaterowie, a historia tej przygody przenosi czytelnika w kolejne okresy – lata 30 i na zakończenie w końcówkę XX w. 

Książka “Wysokie Góry Portugalii” jest swoistym połączeniem smutku i tęsknoty z radością, portugalskich melancholii z optymizmem. Podróżą, która trwa ponad 100 lat, a która pokaże nam nie tylko, jak zmieniają się bohaterowie powieści, ale również sama Portugalia.

Informacje o książce:
Tytuł: Wysokie Góry Portugalii
Autor: Yann Martel
Wydawnictwo: Albatros
Sprawdź cenę książki w księgarni >>>

Książki o Portugalii, a zwiedzanie Portugalii

Jak zaplanować zwiedzanie Portugalii według miejsc z książki? To banalnie proste, przyjemne i na pewno pozwoli nam odwiedzić nowe, niespodziewane miejsca podczas naszej portugalskiej podróży. Miejsce, które dotąd znamy jedynie z naszej wyobraźni opisane przez autora książki. Czy to nie fajne zobaczyć na żywo miejsca opisane w książce i przenieść się do przestrzeni, w której działa akcja naszej portugalskiej książki?

Książki o Portugalii dziejące się w Portugalia o portugalskiej tematyce Polecane powieści i reportaże Ciekawa książka o Lizbonie i Portugalii TOP 7 po polsku

Jak my planujemy takie zwiedzanie Portugalii lub innych miejsc? Używamy do tego notatek – gdy czytamy o jakimś miejscu i chcemy je odwiedzić, to zaznaczamy je sobie – nazwę zabytku, miasta, regionu. Następnie w Google Maps odnajdujemy to miejsce i zapisujemy je pinezką. Gdy już zdecydujemy o podróży, to planując trasę zwiedzania staramy się ująć w niej również wspomniane miejsce. Planując plan podróży po Portugalii zajrzycie do naszej sugerowanej trasy: 7 dni w Portugalii – jak zaplanować taką podróż i co zobaczyć po drodze? >>>.

Książkami o Portugalii, które idealnie się do tego nadają są m.in. “Wysokie Góry Portugalii” oraz “Portugalka”. Inspirującą podróżą z Portugalią w tle może też być książka “Zdobywcy. Jak Portugalczycy zdobyli Ocean Indyjski i stworzyli pierwsze globalne imperium” – jednak to już plany na większą i dłuższą wyprawę. Ale skoro marzyć o pięknej podróży, to warto marzyć wysoko!


Szukacie więcej inspiracji na ciekawe, inspirujące, ale zaplanowane z głową zwiedzanie Portugalii?

Skontaktujcie się z nami, a my postaramy się Wam pomóc. Na Portugalii znamy się najlepiej! Sprawdźcie dlaczego >>>.


    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)