Boca do Inferno, czyli “Usta Piekieł” w Cascais [Foto + Wideo]

Cascais Fotografie Boca do Inferno Usta Piekieł przewodnik

Boca do Inferno w Cascais, czyli Usta Piekieł, to niezwykła formacja skalna, w której wody Oceanu Atlantyckiego rozbijają się z hukiem o fantastycznie wyrzeźbione ściany małej jaskini. Boca do Inferno jest położone blisko centrum Cascais, zatem zwiedzanie Cascais warto wzbogacić o wizytę na Boca do Inferno, a jednocześnie jest to dobry punkt na niedaleko wyprawę z Lizbony, by zwiedzić okolice stolicy Portugalii. Jest to chętnie fotografowane miejsce w Cascais i nie przypadkowo każdego roku odwiedzają je tysiące turystów.

Prezentujemy praktyczny poradnik i przewodnik, który opisuje dokładnie Boca do Inferno w Cascais. Znajdziecie tutaj m.in. informacje o tym, jak dojechać do Boca do Inferno w Lizbony oraz centrum Cascais, opis tej niezwykłej formacji skalnej, ale również galerię zdjęć oraz wideo plus kilka przydatnych porad, gdzie smacznie zjeść lub gdzie się zatrzymać w okolicach Boca do Inferno.

Opis Boca do Inferno w Cascais

Słynne Usta Piekieł, czyli po portugalsku Boca do Inferno, są czasami również tłumaczone, jako Wrota Piekieł, Gęba Piekieł lub Piekielne Usta w polskich przewodnikach po okolicach Lizbony. To charakterystyczna, może trochę przerażająca nazwa, wiążę się nie tylko z kształtem, jaki przybrały skały wyrzeźbione przez wody Atlantyku, ale również dźwiękami, które można usłyszeć w tym miejscu, gdy wzburzone wody oceanu rozbijają się z hukiem o ściany Boca do Inferno.

Jest to formacja skalna, która składa się z naturalnego łuku oraz jaskini wyrzeźbionych przez morskie wody w skałach wapiennych, które tworzą wybrzeże w tej części Cascais. Kiedyś miała to być jaskinia wietrzeniowo-erozyjna, której sklepienie miało się zawalić podczas oddziaływania procesów wietrzenia oraz erozji. Utworzyła się dzięki temu malownicza formacja skalna składająca się z naturalnego łuku oraz otwartej od góry i od strony oceanu pieczary.

Boca do Inferno Usta Piekieł Lizbona Cascais
Widok skalny przez która wpada woda do jaskini

Latem fale oceaniczne rozbijają się w miarę spokojnie o wewnętrzne i zewnętrzne ściany Boca do Inferno, jednak prawdziwą potęgę oceanu w tym miejscu oraz charakterystyczne dźwięki, którym miejsce zawdzięcza swoja piekielną nazwę można poznać podczas zimowych sztormów, które z impetem oraz ogromną siłą atakują wybrzeże Cacais.

Boca do Inferno – zwiedzania

Samo miejsce jest oznakowane, dzięki czemu nie powinno być problemu, aby je znaleźć. Znajdziemy je nie tylko dzięki licznym nazwą lokali gastronomicznych, które nawiązują do słynnych skał, ale również dzięki tabliczce informacyjnej. Boca do Inferno i tworzącą ją otwartą jaskinię możemy podziwiać z różnych stron, a dojście pod samą jaskinie jest zabezpieczone metalowymi linkami i słupkami, mimo wszystko jednak, podczas odwiedzić tego miejsca należy zachować ostrożność. Zimą, gdy wapienna skały są mokre są one dość śliskiego.

Boca do Infero Cascais Lizbona Opis
Usta Piekieł widoczne od strony oceanu

Dojazd do Boca do Inferno

Jest kilka sposobów, aby dojechać do Boca do Inferno z Cascais lub Lizbony. Boca do Inferno jest położona około 2,5 km od centrum Cascais. Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby

  • Dojazd do Boca do Inferno z Cascais

+ Taxi – taksówski w Cascais można złapać na przykład obok dworca kolejowego. Koszt taxi w jedną stronę to 4-6€. Numer do firmy taksówkarskiej w Cascais to +351214659500 lub +351919429670

+ Spacerem – spacer z dworca kolejowego w Cascais do Boca do Inferno zajmuje ok 30-40 minut. Spod dworca kolejowego należy najpierw kierować się w Rua Sebastião José Carvalho e Melo, następnie skręcić w prawo w Rua Frederico Arouca, potem w lewo w Alameda Combatentes da Grande Guerra, dalej prosto prosto przez Passeio Dom Luís I, kontynuować wzdłuż Av. Dom Carlos I, następnie na na rondzie pierwszy zjazd w Av. Rei Humberto II de Itália. Boca do Inferno będą po naszej lewej stronie.

+ Komunikacją miejską – pod Boca do Inferno dojedziemy autobusem miejskiej numer 427, który odjeżdża spod dworca kolejowego w Cascais.  Autobuse 427 nazywany również jest BusCas. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.scotturb.com lub poniżej.  Bilet kosztuje 1€, a autobus jeżdżą co 10-15 minut.

Cascais Boca do Inferno Usta Piekieł autobusy

  • Dojazd do Boca do Inferno z Lizbony

Najpierw należy dojechać do Cascais. Najłatwiejszy dojazd do Cascais z Lizbony to pociąg, który odjeżdża z dworca Cais do Sodre. Pociągi kursują co 20 minut,  a pierwszy odjeżdża o godzinie 5:30, ostatnio o 01:30. Łącznie w ciągu dnia jest ponad 50 kursów. Rozkłazd jazdy pociągów do Cascais można sprawdzić na www.cp.pt Bilety można kupić w specjalnych automatach lub w kasach. Koszt biletu to 2,15€/jedna strona.  Na plażę dojedziemy również na biletach komunikacji miejskiej, załadowanych w opcji zapping – czytaj wiecej o biletach komunikacji miejskiej w Lizbonie>>> Wysiadamy na ostatnim przystanku, a następnie śledzimy opcje dojazdu do Boca do Inferno z Cascais dostępne powyżej.

Boca do Inferno – fotografie

Gdzie smacznie jeść w pobliżu Boca do Inferno

W okolicach Boca do Inferno i w odległości bliskiego spaceru od tej formacji skalnej można znaleźć kilka restauracji, pastelarii i snack barów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się czynne w sezonie kioski i budki, gdzie napijemy się nie tylko kawy, ale również zjemy różnego rodzaju desery oraz proste dania restauracyjne oraz kupimy pamiątki. Tuż obok Boca do Inferno znajduje się również polecane często w różnych przewodnikach restauracja Mar do Inferno (Avenida Rei Humberto II de Itália; tel:+351214832218, czynne 12.30-23.00 od czw.-wt., śr. zamk.). Restauracja już od ponad 30 lat jest prowadzona przez Maria de Lourdes Tirano i jej synów. Restauracja specjalizuje się w podawaniu ryb oraz owoców morza, a przede wszystkim słynie ze wspaniałego widoku na Boca do Inferno. Kawałek dalej, w kierunku centrum, znajduje się restuaracja Restaurante The Mix (Avenida Rei Humberto II de Italia 7; tel. +351214823490, czynne: codz. 12.00-22.00), gdzie podziwiać można wspaniały widok na Atlantyk, a kuchnia restauracji znajdującej się w hotelu, oferuje dania kuchni portugalskiej w nowoczesnej odsłonie.

Wideo z Boca do Inferno

Lokalizacja Boca do Inferno na mapie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)