Polecane zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca w Cascais, czyli co warto zobaczyć w Cascais?

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Cascais – zabytki i atrakcje turystyczne, czyli co warto zobaczyć w Cascais obok Lizbony? Zapraszamy do przewodnika po najważniejszych i najciekawszych atrakcjach w Cascais – miasteczku na Wybrzeżu Lizbońskim, które zna każdy w Portugalii. Bo Cascais to piękna Portugalia w jednym miejscu – ładne plaże, ciekawe atrakcje, dobre restauracje i wakacyjny klimat pełen słońca, uroku i relaksu. 

Zobaczcie, co warto zobaczyć w Cascais i jak przyjemnie spędzić czas na zwiedzaniu tego kurortu nad Atlantykiem. Zebraliśmy w tym przewodniku po Cascais w jednym miejscu polecane zabytki historyczne, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca dla turystów, którzy odwiedzają Cascais. Dzięki temu wpisowi zwiedzanie Cascais będzie zdecydowanie łatwiejsze!

Dodatkowo na końcu naszego poradnika, jak zwiedzać Cascais i co tutaj zobaczyć, załączamy turystyczną mapę Cascais, na której wszystkie wymienione w przewodniku miejsca są zaznaczone.  Podpowiadamy tutaj również, jak dojechać do Cascais z Lizbony oraz jak rozplanować zwiedzanie poszczególnych miejsc w tym urokliwym portugalskim miasteczko.


Chcesz zwiedzić Cascais lub Lizbonę z polskim przewodnikiem? Napisz do nas e-mail: info@infolizbona.pl lub skontaktuj się przez formularz kontaktowy dostępny na końcu tekstu.Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Cascais – Portugalia: Zwiedzanie

Zwiedzanie Cascais jest proste i przyjemne. Dlaczego? Większość zabytków, atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc lub plaż w Cascais jest zlokalizowanych blisko siebie. Wychodząc z dworca kolejowego w Cascais do bez trudu trafimy, czy to na plaże, czy do muzeów, galerii i innych atrakcji turystycznych. Dojście do nich jest dobrze oznaczone, a przy zwiedzaniu pomocna będzie również mapa turystyczna Cascais dołączona do tego przewodnika. 

Kolejny faktem, który ułatwia zwiedzanie najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych w Cascais jest fakt, że miasteczko Cascais jest płaskie, dzięki czemu unikamy stromych podejść lub zejść. Również w takim przypadku orientacja w terenie jest łatwiejsza.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Cascais – najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Poniżej zebraliśmy listę, które prezentuje najciekawsze, najważniejsze oraz najpiękniejsze miejsca, zabytki i atrakcje w Cascais. Lista „Cascais zabytki i atrakcje” została przygotowana na bazie naszego doświadczenia w pracy, jako polscy przewodnicy po Portugalii, oprowadzaniu turystów po Cascais i ich opinii oraz na podstawie tradycyjnych, książkowych przewodników po Portugalii i rankingów na portalach typu Tripadvisor.

Zamieszczamy tutaj również opisy zabytków i atrakcji turystycznych Cascais, a także linkujemy do oficjalnych stron tych miejsc, gdzie można sprawdzić godziny otwarcia, ceny biletów.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Dom Historii Pauli Rego w Cascais

Dom Historii Pauli Rego (Casa das Histórias Paula Rego) to najciekawszy architektonicznie budynek Cascais. Jego bryła zaskakuje nietuzinkową formą i futurystycznymi detalami. Projekt wybrała sama autorka prac, które znajdują się w kolekcji tego muzeum. Paula Rego jest znaną portugalską malarką, której malarstwo zazwyczaj klasyfikuje się jako neo-dadaizm.

Artystka zażyczyła sobie, aby projekt jej muzeum był – „zabawny, żywy i nieco psotny”. Dwie wieże w kształcie piramid nawiązują do bryły Pałacu Narodowego w Sintrze. Czerwony beton nadaje całości współczesny charakter. Kolekcja składa się z obrazów, rysunków i rycin. Zbiory Casa das Histórias Paula Rego obejmują okres ok. 50 lat twórczości tej znanej portugalskiej malarski.

Muzeum Hrabiego de Castro Guimaraes w Cascais

Położone w samym centrum Cascais Muzeum Hrabiego de Castro Guimaraes (Museu Condes de Castro Guimarães) jest najstarszą przestrzenią muzealną w mieście. Znajduje się w ładnym parku Marechal Carmona. Muzeum zostało otwarte w 1931 roku, a co ciekawe – rok później złożył tu wniosek o pracę najsłynniejszy pisarz Portugalii XX wieku, czyli Fernando Pessoa – niestety bez powodzenia.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

W kolekcji Muzeum Hrabiego de Castro Guimaraes zobaczymy m.in.: malarstwo portugalskie, flamandzkie, włoskie, hiszpańskie i francuskie z okresu XVI-XX wiek oraz rzeźbę portugalską i europejską od XVIII do XX wieku. Na uwagę zasługują też bogate kolekcje mebli i biżuterii, a także wystawa portugalskich i hiszpańsko-mauretańskich płytek azulejos. Budowa części tego kompleksu została zlecona przez Jorge O’Neil. To prawdziwe dzieło architektury romantycznej – ciekawa mieszanka stylów i mistyczna atmosfera. W 1910 roku pałac, w którym mieście się muzeum, został sprzedany hrabiemu Castro Guimarães. Rodzina hrabiego mieszkała tu do 1927 roku, a po jego śmierci zgodnie z jego wolą, pałac zamieniono na muzeum.

 • Adres Muzeum Hrabiego de Castro Guimaraes w Cascais: Avenida Rei Humberto II de Itália, Parque Marechal Carmona.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Cascais Zabytki i Atrakcje: Dom Świętej Marii

Dom Świętej Marii w Cascais (Casa de Santa Maria) został zbudowany w 1902 roku przez Jorge O’Neilla. Budynek powstał krótko po tym, jak król Luiz I przeprowadził do Cascais swoją letnią rezydencję. Jak wiele innych luksusowych willi z tego okresu, został zaprojektowany przez Raula Lino. Lino był jednym z najbardziej szanowanych portugalskich architektów XX wieku. Budynek tworzy charakterystyczny fragment pejzażu Cascais. Tworzy integralną całość z Muzeum Latarni św. Marty oraz kompleksem Muzeum Hrabiego de Castro Guimarães. Dom wyróżnia się mauretańskimi detalami, jednak ma też typowo śródziemnomorski styl architektoniczny.

Bogactwo detali Dom Świętej Marii w Cascais jest widoczne w XVII-wiecznych azulejos i wspaniałym malowanym drewnianym suficie. To tu często zatrzymywały się znamienite postaci odwiedzające Cascais m.in. Wielka Księżna Luksemburga i jej rodzina, Hrabiowie Barcelony, król Umberto II oraz Książę i Księżna Windsoru. W środku zobaczymy, jak wyglądało życie śmietanki Cascais na początku XX wieku. Zwiedzanie muzeum połączone jest ze zwiedzaniem latarnii św. Marty.


Sprawdź, ile kosztują hotele i apartamenty w Cascais w czasie, gdy planujesz być w Portugalii
Booking.com

Cascais: Muzeum Morza im. króla Karola I

Cascais od zawsze było związane z oceanem, dlatego nie dziwi fakt, że działa tutaj również muzeum morskie. Muzeum Morza im. króla Karola I w Cascais (Museu do Mar Rei Dom Carlos I) prezentuje na kilku wystawach wpływ oceanu na rozwój tych terenów na przestrzeni wieków. W swojej historii było ono kilkakrotnie zmieniane, dzięki czemu dziś ekspozycja muzeum morskiego w Cascais jest bardzo zróżnicowana.

Zwiedzanie Muzeum Morza im. króla Karola I obejmuje m.in. zobaczenie licznych obiektów wyłowionych ze statków, możliwość poznania floru i fauny wód otaczających Cascais, poznanie wpływu gospodarki morskiej na społeczności Cascais. Dodatkowe atrakcje to wystawy modeli statków i okrętów oraz ich wyposażenia.

Adres Muzeum Morza im. króla Karola I: Rua Júlio Pereira de Mello.
Więcej informacji: www.museumar.cascais.pt

Muzeum Muzyki Portugalskiej

Muzeum Muzyki Portugalskiej (Museu da Música Portuguesa) położone jest na pograniczu z miastem Estoril. Od centrum Cascais dzieli je 30-minutowy spacer lub 5 minutowy przejazd taxi. Muzeum Muzyki Portugalskiej to miejsce, które warto odwiedzić żeby zapoznać się z historią portugalskiej muzyki i narodowych instrumentów Portugalii – m.in. gitary portugalskiej.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Na wystawie Muzeum Muzyki Portugalskiej w Cascais znajdują się setki najróżniejszych instrumentów, a części z nich można odsłuchać dzięki interaktywnym panelom. Sam budynek muzeum jest bardzo ciekawy. To romantyczny pałac zbudowany w 1918 roku na zlecenie Jorga O’Neill. Irlandzka dynastia O’Neill zamieszkiwałą Portugalię od XVIII wieku. Jej członkowie mieli ogromny wpływ na rozwój regionu Cascais.

 • Adres Muzeum Muzyki Portugalskiej: Av. de Sabóia 1146, Monte Estoril.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Pałac Cytadeli w Cascais

To właśnie Pałac Cytadeli w Cascais (Palácio da Cidadela de Cascais) jest miejsce, gdzie każdego września przyjeżdżał wraz z rodziną król Portugalii Ludwik I (Luís I de Portugal). To budowa tej rezydencji doprowadziła do szybkiego rozwoju Cascais. Za królem przyjeżdżał tu dwór, arystokraci i milionerzy. Wielu z nich postanowiło tu zbudować swoje pałace właśnie ze względu na sąsiedztwo królewskiego pałacu. Od 1870 roku Pałac Cytadeli w Cascais służył, jako rezydencja letnia królów. W 1908 roku został zastrzelony jego przedostatni użytkownik – król Karol I. Po ucieczce z kraju, jego syna Manuela II następcy tronu, pałac przeszedł w ręce państwa.

W 1910 roku przestało istnieć Królestwo Portugalii – od tego czasu mieszkali tu portugalscy prezydenci. W okresie dyktatury w Portugalii, pałac został doprowadzony do fatalnego stanu. Na szczęście od 2004 roku pałac w Cascais przeszedł serię remontów, dzięki czemu dzisiaj można tu odwiedzić dawny pokój króla Ludwika I, czy dawne biuro prezydenta Craveiro Lopesa.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Fort Matki Boskiej Światła w Cascais

Fort Matki Boskiej Światła w Cascais (Forte de Nossa Senhora da Luz de Cascais) to obiekt, którego budowę rozpoczęto w 1594 roku. Znajdował się tu wcześniej XIV-wieczny kościół, który otoczono trzema bastionami – cytadelą. Do dzisiaj można dostrzec więżę, której część wsparta jest na skale. W trakcie trzęsienia ziemi w 1755 roku budowla została bardzo poważnie uszkodzona. W trakcie próby rekonstrukcji, budynek prawie całkowicie się zawalił. Zniszczona została wtedy też mieszcząca się tu kaplica św. Antoniego.

Rozwój nowocześniejszych form obrony i floty portugalskiej stopniowo doprowadziły do dezaktywacji sieci fortów ochraniającej całe wybrzeże Portugalii. Dzisiaj w cytadeli znajduje się oficjalna letnia rezydencja prezydenta Republiki Portugalskiej, a druga część fortu to luksusowy hotel Pousada Cascais.

 • Adres Fortu Matki Boskiej Światła w Cascais: Av. Dom Carlos I 246, 2750-642 Cascais.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Wybierając się do Cascais lub Lizbony zapoznaj się również z tymi tekstami, które będą pomocne podczas planowania wymarzonego wyjazdu:

Formacja skalna Usta Piekieł w Cascais – Boca do Inferno

Bajkowo wyrzeźbiona formacja skalna przez siły natury, to miejsce w Cascais, które przyciąga wielu turystów z całego świata zwiedzających Cascais. Boca do Inferno położone jest ok. 20 minut pieszo z centrum Cascais – trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża. To bardzo ciekawe miejsce owiane różnymi legendami.

Najlepiej wybrać się tu na spacer na zachód słońca. Formacja skalne Boca do Inferno to wielka otwarta z dwóch stron jaskinia, do której podczas przypływu wpadają malowniczno fale oceanu. Przy mocnych przypływach woda rozbija się o skały i wytryskuje górnym otworem jaskini – stąd jej piekielna nazwa. Nieopodal mieści dobra restauracja z owocami morza Mar do Inferno i kawiarnia.

 • Adres formacji skalnej Usta Piekieł w Cascais: Av. Rei Humberto II de Itália 642, 2750-642 Cascais.
 • Więcej informacji: www.infolizbona.pl

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Pałac Seixas w Cascais obok plaży

Pałac Seixas w Cascais (Palácio Seixas) zamyka od wschodu jedną ze ścian centrum miasta. Mimo, że Pałacu Seixas nie można zwiedzać od środka, to spacerując po Cascais, warto mu się przyjrzeć dokładniej. W środku znajdują się biura marynarki wojennej. Pałac Seixas to konstrukcja z początku XX wieku, która została wzniesiona na starym Forcie św. Katarzyny. Fragmenty fortu ciągle można zobaczyć na pałacowej fasadzie. Detale ozdobne pałacu nawiązują do fauny i flory morza oraz do żeglarstwa.

Marina w Cascais

Port w Cascais (Marina de Cascais) jest jedną z najważniejszych marin w okolicach Lizbony, a jednocześnie też najbardziej prestiżową. Znajduje się ona w samym centrum Cascais, a pełni nie tylko funkcje typowo portowe, ale również rekreacyjne i kulturalne – znajduje się tutaj kilka kawiarni i restauracji, a także odbywają się różne wydarzenie kulturalne.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Marina w Cascais może pomieścić ponad 130 różnego typu łodzi i jachtów, z czego te największe mogą mieć, aż 36 metrów długości i 6 metrów zanurzenia. To właśnie tutaj często można zobaczyć luksusowe jachty i łodzie, gdyż przez lata swojego istnienia marina w Cascais zdobyła międzynarodowy prestiż.

 • Adres Mariny w Cascais: Casa de São Bernardo, Marina de Cascais, 2750-800 Cascais.
 • Więcej informacji: www.mymarinacascais.com

Mercado da Vila w Cascais

Mercado da Vila de Cascais to publiczny plac handlowy, który został założony ponad 60 lat temu. Niektórzy sprzedawcy są tu już od kilkudziesięciu lat tworząc niepowtarzalny i lokalny klimat tego miejsca. Na Mercado da Vila znajdziemy większość przysmaków Portugalii, świeże ryby i owoce morza, warzywa i owoce, wina, przetwory i kilka małych restauracji. Można tu zrobić świetne zakupy na pyszny piknik na plaży lub w parku.

Swoje towary prezentuje tu ponad 60 różnych sprzedawców. Czasem odbywają się tu lokalne wydarzenia artystyczne, a dwa razy w miesiącu odbywają się specjalistyczne targi – np. czekolady czy wina (dokładne daty targów można sprawdzić na www poniżej). Plac jest położony kilka minut pieszo na północ od centrum miasta.

 • Adres Mercado da Vila w Cascais: Rua Padre Moisés da Silva 29, 2750-431 Cascais.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Planujesz wypożyczenie samochodu w Portugalii? Sprawdź najlepsze promocje i polecane wypożyczalnie samochodów

Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP w Cascais

W tym miejscu, prawdopodobnie już w XV wieku istniał niewielki kościół. Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP w Cascais (Igreja Paroquial de Nossa Senhora da Assunção) był wielokrotnie rozbudowywany na przestrzeni wieków, a ostatecznie został zniszczony w trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Prace nad odnowieniem kościoła trwały bardzo długo i dopiero 15 maja 2010 roku kościół został na nowo otwarty dla wiernych i zwiedzających. Na placu obok kościoła znajduje się rzeźba papieża Jana Pawła II autorstwa Alvesa André.

 • Adres Kościoła Parafialnego Wniebowzięcia NMP w Cascais: Largo Assunção, 2750-298 Cascais.
 • Więcej informacji: www.ertlisboa.pt

Park miejski Marechal Carmona w Cascais

Park miejski Marechal Carmona (Parque Marechal Carmona) to idealne miejsce na spacer, piknik lub zabawę z dziećmi w centrum Cascais. Park jest ładnie zaprojektowany i dobrze wyposażony – znajdziemy tutaj plac zabaw, toalety, miejsca do wypoczynku i zabawy, liczne ścieżki spacerowe oraz element małej architektury. Na około znajdują się różne atrakcje Cascais, m.in.: Muzeum Condes de Castro Guimaraes, Cytadela i Casa das Historias Paula Rego.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

 • Adres Parku miejskiego Marechal Carmona w Cascais: Praceta Domingos D’Avilez, Av. da Repúbli, Cascais.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Latarnie morskie w Cascais

Ze względu na swoje położenie Cascais odgrywało ważną rolę w systemie nawigacji Portugalii. Statki kierujące się do Lizbony przepływały obok Cascais. Powstało tu kilka ważnych latarnii (farol), z których warto zobaczyć: Farol de Santa Marta, Farol da Guia, Farol do Caabo Raso.

Latarnia św. Marty w Cascais

Architekci Francisco i Manuel Aires de Mateus zaprojektowali odnowienie tego miejsca, a Joaquima Boiça zaprojektował program muzealny. Latarnia św. Marty w Cascais (Farol de Santa Marta) została otwarta dla zwiedzających w lipcu 2007 roku. Latarnia łączy dwie funkcje – wystawienniczą i oznakowania przybrzeżnego, nadzorowaną przez Dyrekcję Latarń Morskich. Wystawy mieszczą się w dawnych rezydencjach latarników. W jednej jest wystawa o historii latarni w Portugalii i technologiach wykorzystywanych w ich oświetleniu. W drugiej sali dowiemy się o histori latarni św. Marty.

Na uwagę zasługuje tu pieczołowicie prowadzony dziennik pogody latarnika. Sklep muzeum oferuje publikacje i przedmioty związane z latarnią morską, tematyką morską, architektoniczną. Zwiedzanie latarni zaczyna się w muzeum Casa de Santa Maria, o którym przeczytacie powyżej na początku tego artykułu.

 • Adres Latarni św. Marty w Cascais: Praceta Farol, 2750-642 Cascais.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Latarnia Przewodnika w Cascais

Latarnia Przewodnika w Cascais (Farol da Guia) to latarnia morska położona na Przylądki Przewodnika (Cabo da Guia), około 2 km na zachód od centrum Cascais. Jest to biała ośmiokątna wieża mierząca 28 metrów wysokości. Ma czerwone światło o zasięgu 18 mil morskich. Ten punkt był już oświetlony w 1523 roku. przez mieszczącą się tu kapliczkę Matki Boskiej Przewodniczki, od której swoją nazwę wzięła później latarnia.

W 1537 roku lokalne bractwo, wzniosło tu wieżę, która oświetlona była 4 lampami naftowymi. Po trzęsieniu ziemi w 1755 roku, Markiz Pombal zlecił budowę 6 latarni w Cascais – Latarnia Przewodnika to jedna z nich. Obecnie wnętrze latarni jest wykorzystywane przez Departament Latarni Morskich. System latarni jest dzisiaj całkowicie zautomatyzowany.

 • Adres Latarni Przewodnika w Cascais: Avenida da Republica – 2 km na zachód z centrum Cascais.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Cascais Zabytki i Atrakcje: Latarnia Przylądka Raso

Latarnia morska Cabo Raso (Farol do Cabo Raso) to latarnia położona na przylądku Raso, nieopodal plaży Guincho. Można tu przyjechać rowerem lub przyjść spacerem na zachód słońca. Widoki rozbijających się fal w tym miejscu są zdumiewające i zachwycają!

 • Adres Latarnia Przylądka Raso w Cascais: Estrada do Guincho – 6 km na zachód od Cascais w stronę plaży Guincho.
 • Więcej informacji: www.cascais.pt

Zaprezentowane informacje są pomocne dla Ciebie? Zapraszamy do postawienia nam wirtualnej kawy, by wspomóc tworzenie i działanie największej strony o Portugalii w polskim Internecie. Dziękujemy:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nasze TOP 5 zabytków w Cascais do zwiedzania

Powyższy przewodnik opisuje listę wszystkich ciekawych i wartych zobaczenia miejsca w Cascais. Zarówno zabytki, jak i atrakcje turystyczne Cascais. Miejsca opisywane w każdym polskim przewodniku po Lizbonie, jak i miejsce znane tylko wprawionym podróżnikom, którzy znają doskonale Cascais. Chcielibyśmy jednak Wam ułatwić selekcję miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć w Cascais i które są po prostu najciekawsze dla turystów. 

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

W związku z tym poniżej prezentujemy nasze prywatne TOP 5 najfajniejszych zabytków dla turystów w Cascais. Są to nasze ulubione miejsca, które pokazują zróżnicowanie Cascais, pozwalają się zachwycić tym miastem, są ciekawe i zwiedza się je przyjemnie. 

 • Dom Historii Pauli Rego – ze względu na ciekawą postać tej portugalskiej artystki oraz bryłę muzeum, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Cascais.
 • Park miejski Marechal Carmona – jest to idealne miejsce na spacer, chwilę odpoczynku lub kawę w przyjemnym miejscu. Park ma doskonałą lokalizację, więc często zwiedzając Cascais trzeba obok niego przejść.
 • Latarnia św. Marty – jest to jedno z najbardziej malowniczych i fotogenicznych miejsc w Cascais. Zwiedzanie latarni jest ciekawie poprowadzone, a nie zajmuje ono za dużo czasu.
 • Fort Matki Boskiej Światła – ogrom tego fortu pokazuje, jak ważna to była kiedyś budowla dla tej części kraju. Otoczenie fortu jest bardzo ładne.
 • Marina w Cascais – popularne, kolorowe i żywe miejsce w centrum Cascais. Warto się przespacerować, zobaczyć luksusowe jachty oraz żaglówki. To właśnie z mariny startuje wiele rejsów i wycieczek morskich w Cascais.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

Cascais Zabytki i Atrakcje: Mapa turystyczna

Wszystkie zaznaczone powyżej zabytki i atrakcje Cascais prezentujemy również na turystycznej mapie Cascais. Pokazuje ona nie tylko lokalizację poszczególnych miejsc, ale również pozwoli Wam zobaczyć, że większość atrakcji Cascais jest bardzo blisko siebie, dzięki czemu bez trudu Cascais można zwiedzać spacerem. Mapa ta na pewno będzie pomocna podczas zwiedzania samodzielnego Cascais.

Jak dojechać do Cascais z Lizbony?

Cascais jest bardzo dobrze skomunikowane z Lizboną, więc dojazd tutaj nie stanowi żadnego problemu. Bez trudu można przyjechać z Lizbony do Cascais czy to na plażowanie, czy zwiedzanie tego urokliwego miasteczka.

Jak zatem najłatwiej dojechać do Cascais z Lizbony przy pomocy transportu publicznego? Najpopularniejszym środkiem transportu jest pociąg podmiejski, który obsługuje linie kolejową Lizbona (Cais do Sodre) – Cascais.  Pierwsza stacji pociągu jest w centrum Lizbony, czyli na Cais do Sodre, tuż obok słynnej hali restauracyjnej Mercado da Ribeira, a ostatnia w centrum Cascais. Wsiadamy zatem po porostu w Lizbonie na pierwszej stacji, a wysiadamy na ostatniej.

Cascais Zabytki i Atrakcje Turystyczne Ciekawe Miejsca Zwiedzanie Kaszkajsz obok Lizbony Lizbona Portugalia Portugalii Polski Przewodnik Wycieczki Co Warto Zobaczyć Mapa Turystyczna TOP

W ciągu dnia jest kilkadziesiąt kursów pociągów z do Cascais z Lizbony. Pociągi średnio odjeżdżają co 20-30 minut. Rozkład jazdy pociągów do Cascais można sprawdzić na stronie www.cp.pt

Bilet na pociąg do Cascais z Lizbony kupujemy w kasie na dworcu kolejowym Lizbona – Cais do Sodre. Kosztuje on od 1,90-2,30 €/osobę/podróż (w zależności od wybranej opcji biletu na transport publicznych w aglomeracji lizbońskiej. Więcej o wszystkich rodzajach biletów można przeczytać tutaj >>>. Podane ceny aktualne są na 2022 rok). Podróż pociągiem zajmuje ok. 40 minut. Podczas jazdy trzeba koniecznie mieć ze sobą bilet, gdyż w pociągu są regularne kontrole.


Poznaj ofertę naszych wycieczek po Lizbonie, Cascais i Sintrze z polskim, doświadczonym przewodnikiem.
Pokażemy Ci Portugalię w unikalny, najlepszy możliwy sposób, dzięki czemu Twoje wakacje w Portugalii będą jeszcze bardziej cudowne!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)