Lizbona i niepełnosprawni – przewodnik + praktyczne informacje dla niepełnosprawnych w Portugalii

Lisbona foto zwiedzanie na wózku inwalidzkim

Lizbona i niepełnosprawni? Zwiedzanie Lizbony przez osoby niepełnosprawne lub na wózkach inwalidzkich? Tak, jak najbardziej!  Zobaczcie, jak wygląda turystyka dla niepełnosprawnych w Lizbonie i całej Portugalii. Czas obalić mity krążące po Internecie na temat przystosowania Lizbony dla potrzeb niepełnosprawnych. Dlatego tym razem nasz praktyczny przewodnik opisuje Lizbonę pod względem jej użyteczności i zwiedzania dla osób niepełnosprawnych lub z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi. Lizbona jest miastem dla wszystkich, choć przyznać należy, iż Lizbona nie należy do najłatwiejszych miasto do odkrywania i zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Postanowiliśmy napisać tekst, który ma być swoistym przewodnikiem po Lizbonie dla osób niepełnosprawnych, na wózkach inwalidzkich lub z ograniczonymi zdolnościami. Jest on dostępny w języku polskim, jako pierwszy taki przewodnik w sieci, gdyż informacji o Lizbonie dla niepełnosprawnych w języku Mickiewicza w sieci jest jak na lekarstwo. Znaleźć tutaj można informacje nie tylko o polecanych zabytkach i atrakcjach turystyczne w Lizbonie, ale również o komunikacji miejskiej oraz jej użytkowaniu przez niepełnosprawnych, rekomendowanych hotelach z ułatwieniami, instytucjach oraz firmach świadczących pomoc lub organizujących wycieczki dla niepełnosprawnych.

Turystyka dla niepełnosprawnych w Lizbonie

Lizbona to miasto cudowne – nie tylko w opinii autorów tego przewodnika i całej strony, które z roku na rok jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów z całego świata, w tym również przez wiele osób niepełnosprawnych, których widać zdecydowanie więcej na ulicach Lizbony, niż jeszcze rok lub dwa lata temu. Mimo, że Lizbona nie należy do najprzyjaźniejszych miast dla niepełnosprawnych, choć już teraz to zaznaczymy – stwierdzenie to nie ma mieć żadnego negatywnego znaczenia. Lizbona się zmienia, jednak wciąż pozostaje ona trudna do odkrywania, poznawania, zwiedzania przede wszystkim ze względu na swoje ukształtowanie powierzchni oraz wynikłe z tego cechy zabudowy oraz infrastruktury.

Lizbona niepełnosprawni polski przewodnik

Zwiedzanie Lizbony przez osoby niepełnosprawne lub z ograniczeniami ruchowymi (na wózkach inwalidzkich, o kulach) jest niełatwe, aczkolwiek nie niemożliwe. Problemów nastręczać mogą nie tylko wspomniane położenie niektórych dzielnic Lizbony na wzgórzach, ale również na przykład brukowane ulice i chodniki, liczne schody i podejścia oraz niedostosowanie niektórych atrakcji lub zabytków w pełni do potrzeb niepełnosprawnych.

Lizbona nadrabia to jednak przede wszystkim mieszkańcami, którzy jak w całej Portugalii, są zawsze otwarci i chętni do pomocy, starając się, by pobyt turystów, w tym turystów niepełnosprawnych, był w pełni udany. Często nawet bez pytania mieszkańcy Lizbony podchodzą i chcą pomóc, pytając się, czy wszystko ok. Dodatkowo są też dzielnice w Lizbonie, które zwiedza się bez żadnych problemów i osoby niepełnosprawne bez niczyjej pomocy mogą je zobaczyć wraz z ich wszystkimi atrakcjami. Bardzo sprawnie działa również sieć organizacji odpowiedzialnych za pomoc osobą niepełnosprawnym, dzięki czemu nie ma generalnych problemów z uzyskaniem pomocy.

Atrakcje i zabytki dla osób niepełnosprawnych w Lizbonie

Żadnej Ameryki tutaj nie odkryjemy i nie ukażemy lub opiszemy atrakcji turystycznych lub zabytków, które byłyby czymś nowym lub nieznanym dla większości turystów. Faktem jest, że lista polecanych oraz rekomendowanych przez nas atrakcji dla osób niepełnosprawnych w Lizbonie jest bardzo podobna do listy polecanych zabytków i atrakcji dla wszystkich. Pełny tekst przewodnika wraz z opisami wszystkich polecanych zabytków, ciekawych miejsc oraz atrakcji turystycznych dla osób niepełnosprawnych w Lizbonie można znaleźć w poście pt. Niepełnosprawni w Lizbonie: Atrakcje i zabytki z dostępem dla niepełnosprawnych [Lista + Foto] >>> a poniżej znajduje się TOP 5 atrakcji Lizbony

  1. Zamek św. Jerzego | Wstęp na zamek dla osób niepełnosprawnych kosztuje 4€, a najlepiej dojechać tam autobusem 737 lub taxi, gdyż droga z centrum jest bardzo trudna ze względu na ukształtowanie powierzchni oraz ulice wyłożone kostką brukową.
  2. Oceanarium w Lizbonie | Oceanarium jest w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia wózków inwalidzkich.
  3. Klasztor Hieronimitów w Lizbonie | Obiekt jest częściowo przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne – mogę one zwiedzić kościół oraz dolne piętro krużganków. Bilet kosztuje 3,5 € (50% zniżki od ceny normalnego biletu).
  4. Dzielnica Belem | Jest ona łatwa do zwiedzania, gdyż w odróżnieniu od innych lizbońskich dzielnic jest płaska. W dzielnicy Belem obok Klasztoru Hieronimitów przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne są również m.in. Wieża Belem (częściowy dostęp, tylko parter), Muzeum Kolekcji Berarda, Muzeum Morskie oraz słynna ciastkarnia Casa de Pasteis de Belem.
  5. Winda Santa Justa | Winda jest przystosowana do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Znacznie łatwiej do niej się dostać od strony Rua Augusta, niż od Largo do Carmo. Jedynym ograniczeniem dla osób niepełnosprawnych jest brak wstępu na najwyższy taras widokowy.

Portugalia niepełnosprawni polski przewodnik

Opisy turystycznych dzielnic Lizbony pod względem dostępności dla niepełnosprawnych

  • Alfama – podobno najbardziej urokliwa dzielnica Lizbony, jednak całkowicie nie przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Jej zwiedzanie nie jest niemożliwe, aczkolwiek bardzo utrudnione dla niepełnosprawnych, a to za sprawą licznych schodów, zejść, podejść, stromych i wąskich uliczek.
  • Baixa – dzielnica w samym centrum Lizbony, płaska, co sprawia, że nie stanowi ona problemu dla osób na wózkach inwalidzkich. Jedynym problemem mogą być momentami wysokie krawężniki. Liczne restauracje, bary, pastelarie.
  • Bairro Alto – regularna siatka ulic powoli opadających lub wznoszących się jest znacznie łatwiejsza do zwiedzania, niż chaotyczna Alfama, jednak problem stanowić mogą brukowane ulice i wąskie chodniki. Do dzielnicy najlepiej podjechać taksówką
  • Belem – podobnie, jak Baixa, jest to płaska dzielnica, więc jej zwiedzanie nie stanowi większych problemów. Posiada dwa główne podziemne przejścia z rampami dla wózków inwalidzkich. To właśnie tam znajdują się najsłynniejsze zabytki Lizbony.
  • Chiado – szerokie ulice wyłożone kostką brukową, po której poruszanie może stanowi problem, wymagana zatem jest pomoc kogoś. Niestety większość atrakcji i zabytków tam się znajdujących nie jest dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Park Narodów – w pełni płaska dzielnica Lizbony i przystosowana w wielu aspektach dla osób niepełnosprawnych.

Transport publiczny dla osób niepełnosprawnych w Lizbonie

Lotnisko w Lizbonie wprowadziło program My Way mający na celu ułatwienie podróży dla osób niepełnosprawnych. Szczegóły programu można znaleźć tutaj>>> Zapewnia on m.in. pomoc przy boardingu, opiekę podczas całego czasu na lotnisku oraz szereg innych udogodnień, ważne jednak, aby nie zapomnieć, że serwis ten należy zarezerwować min. 48h przed lotem. Dodatkowo lotnisko w Lizbonie jest w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki czemu poruszanie się po nim nie stanowi żadnego problemu nawet dla samotnie podróżujących niepełnosprawnych

Nie wszystkie stacje metra w Lizbonie są przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego przed podróżą warto sprawdzić, czy stacja, która nas interesuje posiada windy lub rampy. Każda linia krzyżuje się z każdą linią, a wszystkie stacje węzłowe posiadają windy oraz zawsze można tam liczyć na pomoc obsługi. Stacje, które posiadają windy to m.in. Marques de Pombal, Oriente, Baixa-Chiado, Sao Sebastian, Santa Apolonia, Alameda, Na schemacie metra dostępnym tutaj >>> stacje posiadające udogodnienia dla niepełnosprawnych są oznaczone symbolem osoby na wózku inwalidzkim.

Lizbona dla niepełnosprawnych zabytki i atrakcje

Tylko tramwaj linii 15 łączący centrum Lizbony z dzielnicą Belem jest przystosowany dla potrzeb niepełnosprawnych. Posiada on specjalną rampę oraz jest niskopodłogowy. Pozostałe tramwaje (w tym słynny tramwaj 28) ze względu na swoją budowę nie są przystosowane do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich.

Spółka Carris posiada dużą flotę autobusów niskopodłogowych, które są przystosowane do przewozów wózków inwalidzkich. Nie wszystkie autobusy takie jednak są – na przykład często autobus linii 728 łączycy Belem z Oriente przez centrum Lizbony jest autobusem wysokopodłogowym (spóła Carris zapewnia 50% obłożenia na tej linii autobusami niskopodłogowymi). Autobusy przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych to 701, 703, 705, 716, 720, 722, 726, 729, 730, 735, 736, 744, 747, 755, 756, 767, 770, 778, 779, 781, 782, 783, 794 i 798. Więcej informacji można uzyskać pod telefonem: +351 21 361 31 41

  • Specjalny transport publiczny

Firma Carris oferuje również specjalny transport miejski dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w rodzaju od drzwi do drzwi. Więcej informacji o tym można znaleźć na stronie przewoźnika >>>

Hotele w Lizbonie i okolicach dla osób niepełnosprawnych

Planując wyjazd do Lizbony dla osób niepełnosprawnych warto sprawdzić, które hotele i pensjonaty są przystosowane do obsługi osób z różnego rodzaju ograniczeniami ruchowymi, dzięki czemu każdy będzie mógł cieszyć się z czasu spędzonego w Portugalii. Całą listę polecanych hoteli w Lizbonie, Sintrze, Cascais oraz Costa da Caparica znajdziecie w tekście: Hotele dla niepełnosprawnych w Lizbonie i okolicach: Cascais, Sintra, Costa da Caparica>>> a poniżej prezentujemy listę 3 wybranych hoteli w Lizbonie

Lizbona i Portugalia zabytki oraz atrakcje turystyczne foto

  1. Hotel Mundial | Adres: Largo Martim Moniz, 1100-341 Lisboa, Portugalia
    Telefon:+351 21 884 2000
    Udogodnienia dla niepełnosprawnych: łazienki, rampy, windy, specjalne pokoje
  2. HF Fénix Lisboa | Adres: Praça Marquês de Pombal 8, 1269-133 Lisboa, Portugalia
    Telefon: +351 21 371 6677
    Udogodnienia dla niepełnosprawnych: specjalnie przystosowane pokoje z łazienkami dla niepełnosprawnych, windy, restauracja
  3. Hotel Sofitel Lisbon Liberdade | Adres: Avenida da Liberdade 127, 1269-038 Lisboa, Portugalia
    Telefon: +351 21 322 8300
    Udogodnienia dla niepełnosprawnych: windy, rampy, pokoje z łazienkami, niskie włączniki, wszystkie pomieszczenia hotele dostępna dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Polski przewodnik dla osób niepełnosprawnych

Wybierając się do Lizbony lub w jej okolice zachęcamy do skorzystania z oferty polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii, który pokaże nie tylko najciekawsze miejsca, atrakcje i zabytki w Lizbonie, opowiadając o ich historii, ale również pokaże Lizbonę widzianą z punktu widzenia mieszkańca tego miasta, opowie o życiu w Portugalii i pozwoli poznać lokalny koloryt Lizbony. Dodatkowo pomoże zaplanować pobyt w Lizbonie, dzięki czemu wyjazd do Lizbony i Portugalii stanie się o wiele łatwiejszy. Polecamy sprawdzić: Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii – kontakt i opinie>>>

Lisbona foto zwiedzanie na wózku inwalidzkim

Przydatne adresy i instytucje dla osób niepełnosprawnych w Lizbonie

  • Instituto Nacional para a Reabilitação zapewnia pomoc i wsparcie dla osób niepełnosprawnych w Portugalii | Avenida Conde de Valbom 63, 1069-178 Lizbona | +351 217 929 500
  • Accessible Portugal organizuje wycieczki, transfery, wypożycza sprzęt dla osób niepełnosprawnych | Rua Jorge Barradas, 50 – 4º F, 1500-372 Lizbona | +351 926 910 989

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Grzegorz napisał/a:

    Witam
    Czy w Lizbonie respektowane są wydane przez Zespoły Orzekania o Niepełnosprawności legitymację? Mam lekki stopień, orzeczony na nieuleczalną wadę wzroku.

    Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)