Kocia ulica, koci street art w Lizbonie

Kocia Ulica w Lizbonie Koty Lizbona Uliczka Street Art Mouraria Polski Przewodnik po Lizbonie Lisbonie Street Art Tours Portugalia Zwiedzanie Mural Fado Kot

Kocia ulica, czyli street art w Lizbonie ma się dobrze! Co jakiś czas na ulicach Lizbony można zobaczyć interesujące, intrygujące lub zabawne projektu artystów z całego świata. Tym razem przyjrzymy się projektowi artystki Julia Lool, która ozdobiła ulice centrum Lizbony… kotami. Tak, czarnymi kotami naturalnych rozmiarów, które podpatrując życie stolicy Portugalii … i pięknie wkomponowują się w klimat Lizbony. Poznajcie kocią ulicę w stolicy Portugalii!

Gdy większość z Was przyjedzie do Lizbony, to całkiem możliwe, że już nie zobaczycie kotów Julii Lool na ulicach Lizbony, gdyż zastąpią je nowe projekty, nowy street art, nowe prace. Jednak przy odrobienie szczęścia, być może jakieś koty Julii przetrwają i będziecie mogli zobaczyć, jaki fajny jest to projekt. Tymczasem poznajcie kocią ulicę w Lizbonie i poznajcie koty,  które w momencie pisania tego tekstu (poł. marca 2020) cały czas mieszkają sobie w centrum przepięknej Lizbony.

Street art i Julia Lool

Artystka, która jest odpowiedzialna za cały ten tekst i koty w Lizbonie, o których piszemy poniżej nazywa się Julia Lorenzo Oliver, lecz w artystycznym świecie znana jest jako Julia Lool. Mieszka ona w hiszpańskiej Walencji, gdzie zobaczyć można więcej jej prac. 

Julia Lool specjalizuje się w szeroko pojętym street art, a jej prace bez trudu zobaczyć można w Internecie. Najwięcej znajduje się właśnie w Walencji, gdzie artystka studiuje na Politechnice w Walencji (Universitat Politècnica de València).

Koci street art i Lizbona

Julia Lool w 2015 roku ruszyła z projektem, który przedstawiał w przestrzeni miejskiej Walencji czarne koty. Większość z nich to były czarne koty, naturalnej wielkości, w różnych pozycjach, wydrukowane, a następnie przyklejone do murów, ścian i różnych obiektów na ulicach miasta.

Kocia Ulica w Lizbonie Koty Lizbona Uliczka Street Art Mouraria Polski Przewodnik po Lizbonie Lisbonie Street Art Tours Portugalia Zwiedzanie Mural Fado Kot

W marcu 2020 roku Julia Lool zrealizowała taki sam projekt w centrum Lizbony, w dzielnicach Baixa, Mouraria, Alfama i Graca. Nie wiemy, ile dokładnie kotów ozdobiło ulice Lizbony, ale spacerując po Lizbonie i odkrywając jej sekrety co jakiś czas możemy dostrzec czarnego kota, który nam się przygląda. Jaki jest efekt tych prac? Bardzo fajny, sami po sobie zauważyliśmy, że zwiedzając Lizbonę i jej stare dzielnice… szukamy kotów.

Kocia ulica w Lizbonie

Gdy będziecie spacerowali po Lizbonie, to postarajcie się znaleźć i trafić na ulicę Escadinhas de São Cristóvão. Znajdziecie ją łatwo – wystarczy z placu w centrum Lizbony, tj. Praca da Figueira wejść w ulicę Rua da Madalena, a następnie pod łukiem w budynku, po lewej strony, wejść właśnie w Escadinhas de São Cristóvão, czyli na naszą tytułową kocią ulicę.

Dlaczego akurat ta ulicę? Bo na tej ulicy, a dokładniej uliczce, a bardziej dokładnie to schodach, znajdziecie najwięcej różnych kotów stworzonych przez Julie Lool, które podglądają życie tego lizbońskiego zaułka. Wejdźcie uliczką Escadinhas de São Cristóvão, aż na samą górę i spróbujcie znaleźć tak dużo czarnych kotów, ile tylko uda Wam się zauważyć lub… ile przetrwa do momentu, gdy przyjdziecie do Lizbony.

Nie wiemy sami, jak długo projekt czarnych kotów na ulicach Lizbony autorstwa Julia Lool przetrwa, gdyż street art tego typu ma to do siebie, że pojawia się szybko i znika czasami jeszcze szybciej. Przy odrobienie szczęście uda Wam się dopatrzeć czarne koty na ulicach Lizbony! A jeśli nie będziecie mieli tego szczęścia, to zawsze możecie zobaczyć je na zdjęciach dołączonych do tego tekstu.

Kocia Ulica w Lizbonie Koty Lizbona Uliczka Street Art Mouraria Polski Przewodnik po Lizbonie Lisbonie Street Art Tours Portugalia Zwiedzanie Mural Fado Kot

Oczywiście “kocia ulica w Lizbonie” to tylko nasza nazwa, którą wymyślimy na potrzeby tego tekstu. W oficjalnych źródłach taka nazwa nigdzie nie istnieje, a nawet artystka nie posługuje się nią. Pozwoliliśmy sobie jednak nazwać tak tą ulicę – kocia ulica –  na potrzeby wpisu oraz kapitalnego pomysłu Julii Lool.

Street Art w Lizbonie na Escadinhas de Sao Cristovao

Samą ulicę Escadinhas de São Cristóvão warto odwiedzić za sprawą jeszcze jednego pięknego i już w jakiś sposób słynnego przykładu street art-u w Lizbonie. Mowa tutaj o ogromnym muralu fado namalowanym na jednej ze ścian budynków znajdujących się w tym miejscu.

Kocia Ulica w Lizbonie Koty Lizbona Uliczka Street Art Mouraria Polski Przewodnik po Lizbonie Lisbonie Street Art Tours Portugalia Zwiedzanie Mural Fado Kot

Mural ten powstał w 2012 roku. Jest on dedykowany tradycjom i kulturze muzyki fado, która właśnie tutaj miała wziąć swoje początki. Zobaczymy na nim takie postacie związane z dzielnica Mouraria i muzyką fado, jak np. Maria Severa lub Fernando Maurício.

Kocia ulica w Lizbonie – lokalizacja na mapie


Chcesz poznać więcej street art-u w Lizbonie? Miejsc, gdzie regularnie powstają nowe prace street art, murale, a artyści są w stanie pokazać cały potencjał, który w nich drzemie… lub po prostu lubisz zwiedzać Lizbonę nietuzinkowo, poza utartym szlakiem?

Napisz do nas i zobacz, co możemy Ci zaproponować w sprawie fajnego, ciekawego i jedynego w swoim rodzaju zwiedzania Lizbony po polsku! 

Zobacz też opinie innych osób o wycieczkach z nami po zakamarkach Lizbony >>>


    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)