“Lizbona. Królowa mórz” – piękny przewodnik po historii Lizbony

Lizbona. Królowa mórz Książka Wydawnictwo Polski Przewodnik Historia Lizbony i Portugalii Recenzja Opinie Wydawca Bo Wiem Czy Warto Przewodnik po polsku

W ostatnim czasie swoją premierę miała książka, na którą czekało wiele osób, szczególnie miłośników historii Lizbony i całej Portugalii. W sprzedaży dostępna jest już książka “Lizbona. Królowa mórz”, której autorem jest Barry Hatton. “Lizbona. Królowa mórz” to piękna i fascynująca podróż przez dzieje Lizbony. Książka jest dostępna w pełni po polsku. Miło nam poinformować, że InfoLizbona.pl została jednym z patronów medialnych tej fascynującej i ciekawe publikacji, która jest pierwszym tego typu wydawnictwem na polskim rynku.

justify;">Książka “Lizbona. Królowa mórz” w swoim zamyśle ma ukazać historię portugalskiej stolicy. Nie jest to jednak kolejna nudna książka o historii miasta, gdzie tylko pełno dat i faktów, które nie mają ze sobą większego połączenia.

Autor zabiera nas we wciągająca podróż przez kalejdoskop historii Lizbony od czasów najdawniejszych po czasy współczesne. Fakty są jasno i czytelnie opisane, wytłumaczony jest ciąg przyczynowo-skutkowy, którego wynikiem jest obecna Lizbona. Lizbona, która z dumą dawnych czasów czaruje tysiące turystów z całego świata każdego dnia swoją codziennością.

Książka “Lizbona. Królowa mórz” – historia Lizbony

Warto nadmienić, że jest to pierwsze tego typu wydawnictwo na polskim rynku wydawniczym, które w kompleksowy sposób traktuje o historii Lizbony. Do tej pory nie było na polskim rynku książki, która w tak wyczerpujący, świeży i błyskotliwy sposób opisywałaby kompleksowo historię portugalskiej stolicy. Mimo, że historia Lizbony została już opisana fragmentarycznie w wielu przewodnikach po Portugalii i Lizbonie, na wielu stronach internetowych, to jednak właśnie “Lizbona. Królowa mórz” spina wszystko w jedną całość. Stając się najbardziej kompleksową taką publikacją dostępną w języku polskim. 

Lizbona. Królowa mórz Książka Wydawnictwo Polski Przewodnik Historia Lizbony i Portugalii Recenzja Opinie Wydawca Bo Wiem Czy Warto Przewodnik po polsku

“Lizbona. Królowa mórz” – przewodnik po historii Lizbony i jej kulturze

Zwiedzając Lizbonę jesteśmy bardzo łatwo się nią oczarować. Klimat wąskich uliczek Alfamy, najstarszej dzielnicy Lizbony, dumna historia odkryć geograficznych w dzielnicy Belem, kosmopolityczny charakter sklepów, restauracji i kawiarni dzielnicy Chiado, nowoczesna zabudowa Parku Narodów. To wszystko łatwo przyprawia o przyjemny zawrót głowy i sprawia, że chcemy zostać w Lizbonie dłużej, poznać ją bardziej, zakochać się jeszcze bardziej w tym skrawku całego świata na końcu Europy.

Na wyjątkowość Lizbony dziś miała wpływ jej bujna, zróżnicowana, czasami piękna, czasami smutna i tragiczna historia. Historia, która ukształtowała obecny wygląda miasta i jego zabytków, mentalność mieszkańców, sposób bycia i podejście do codziennego życia. Czy warto poznać historię Lizbony przed podróżą do Portugalii? Zdecydowanie, jeśli chcemy jeszcze lepiej zrozumieć zróżnicowanie portugalskiej stolicy i jej dzieje. Brzmi banalnie, ale taka jest prawda. Czytając o zabytkach, ulicach, placach, muzeach dostajemy zawsze tylko wycinek historii. Po przeczytaniu książki “Lizbona. Królowa mórz” będzie nam to wszystko zdecydowanie łatwiej osadzić w odpowiednich ramach, które sprawią, że zwiedzanie Lizbony będzie jeszcze ciekawsze i fascynujące. 

Historia Lizbony od czasów dawnych, przez czasy wypraw morskich, po czasy współczesne

Barry Hatton zna Lizbonę doskonalę – jest nie tylko mieszkańcem tego pięknego miasta od wielu lat (od 1986 roku jest brytyjskim korespondentem zagranicznym w Lizbonie), ale również autorem innych książek o Portugalii (m.in. “The Portuguese: A Modern History” z 2011 roku). 

Lizbona. Królowa mórz Książka Wydawnictwo Polski Przewodnik Historia Lizbony i Portugalii Recenzja Opinie Wydawca Bo Wiem Czy Warto Przewodnik po polsku

W swojej najnowszej książce “Lizbona. Królowa mórz” autor opisał w ciągu przyczynowo-skutkowym najważniejsze wydarzenia w dziejach portugalskiej stolicy. Znajdziemy tutaj opowieści o czasach panowania Rzymian, rozwój Lizbony za czasów arabskich, historię zdobycie Lizbony w 1147 roku przez wojska pierwszego króla Portugalii, a czytając dalej ciekawy opis wyprawy Vasco da Gama do Indii, o której każdy z nas uczył się w szkołach i opis tego, jak zmieniła ona ówczesną Lizbonę. Dalej przejdziemy przez czasy rozkwitu i upadku Lizbony, tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku, po którym Lizbona stała się nowym miasta. Dalsza zawierucha dziejów kształtuje miasto, które w XX wieku miało swoje intrygujące epizody (np. rola Lizbona w czasie II wojny światowej), jak i wydarzenia, które sprawiły, że dziś Lizbona jest mozaiką kultur z całego świata. Książka kończy się opisem najnowszej historii Lizbony i … pozostawia niedosyt, że lektura tak szybko się skończyła. 

Dlaczego jednak “Lizbona. Królowa mórz” jest przyjemna do czytania i możemy ją polecieć każdemu? Autor fakty, opowieści i daty historyczne ubiera w szerszy kontekst kulturowy. Nie boi się skakać od historii poszczególnych mieszkańców po wydarzenia ważne w skali całego globu. Przedstawia w swojej publikacji drobne szczegóły, jak i wielkie historie. Nawet zwiedzając Lizboną dziś możemy powędrować śladami rozwoju miasta spisanego na kartach “Lizbona. Królowa mórz”.

Lizbona. Królowa mórz Książka Wydawnictwo Polski Przewodnik Historia Lizbony i Portugalii Recenzja Opinie Wydawca Bo Wiem Czy Warto Przewodnik po polsku

Jest to wreszcie przewodnik po historii Lizbony, który odkryje przed nami nieznane historie miasta, wytłumaczy zawiłości społeczne dawnych czasów, jasno przedstawi kulturę i wprowadzi nas łatwo na drogę lepszego zrozumienia dzisiejszej Lizbony, jak i całej Portugalii.

“Lizbona. Królowa mórz” – gdzie kupić?

Książkę “Lizbona. Królowa mórz” bez trudu dostaniemy w najlepszych księgarniach na terenie całej Polski. Książka jest już dostępne w sprzedaży i jest dostępna bez ograniczeń czekając na osoby zainteresowane.

“Lizbonę. Królowę mórz” można zamówić online. Jest ona dostępna m.in. przez strony:

 • Na oficjalnej stronie wydawnictwa Bo.wiem, które jest marką Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: bowiem.wuj.pl >>>, a które wydało na polski rynek książkę. Przy okazji warto też sprawdzić inne ciekawe wydawnictwa Bo.wiem – jest w czym wybierać!
 • Na znanej, popularnej i lubianej w całej Polsce stronie empik.com >>> 

Książka “Lizbona. Królowa mórz” jest ładnie i estetycznie wydana. Ma ona miękką oprawę ze skrzydełkami. Książka ma ponad 400 stron. Układ treści, czcionka i grafiki są czytelne, dzięki czemu książka jest przyjemna dla oka i czytania.

Lizbona. Królowa mórz Książka Wydawnictwo Polski Przewodnik Historia Lizbony i Portugalii Recenzja Opinie Wydawca Bo Wiem Czy Warto Przewodnik po polsku

Opinie o książce “Lizbona. Królowa mórz”

Książka przyjęła się z bardzo ciepłym przyjęciem i odbiorem wśród recenzentów oraz pierwszych czytelników. Zobaczcie, co napisali o książce “Lizbona. Królowa mórz”:

 • “Emanująca ciepłem i życzliwością historia intrygującego miasta… Świetnie napisana opowieść Hattona prezentuje frapujące, a niekiedy także niepokojące źródła niesamowitej zdolności przetrwania charakteryzującej Lizbonę”. „Financial Times” „Czarująca opowieść o czarującym mieście, które od dwóch i pół tysiąca lat przyciąga do siebie przedstawicieli narodów całego świata.” David Abulafia, autor książki “The Great Sea: A Human History of the Mediterranean”

 • “Lizbona. Królowa Mórz to pejzaż złożony z wielu nieoczywistych odcieni, jak portugalskie azulejos. Są tu więc mała i duża historia, królowie i poeci, robotnicy kładący lizbońskie chodniki i pani Fernanda z Alfamy. Ta intrygująca, dociekliwa historycznie mieszanka została smakowicie przyprawiona szczyptą humoru, poezji i ponadczasowego zachwytu, który – gwarantuję – udzieli się każdemu, kto po książkę sięgnie.” Iwona Słabuszewska-Krauze, autorka powieści “Lalka z Lizbony”, “Portugalka” i “Ostatnie fado”.

 • “Sugestywna opowieść Hattona jest pełna detali, które zafascynują każdego, kto kocha to miasto: od korzeni fado (melancholijnej muzyki Lizbony) po historie uchodźców przemierzających jego ulice w czasie drugiej wojny światowej.” Sunday Times – brytyjski tygodnik o profilu społeczno-politycznym.


Dowiedz się więcej o książce “Lizbona. Królowa mórz” – najciekawszym polskim przewodniku po historii Lizbony na oficjalnej stronie wydawcy: 
>>> bowiem.wuj.pl <<<

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)