Niepełnosprawni w Lizbonie: Atrakcje i zabytki z dostępem dla niepełnosprawnych [Lista + Foto]

Lizbona na wózku inwalidzkim zdjęcia

Niepełnosprawni w Lizbonie? Lizbona od zawsze serdecznie wita osoby niepełnosprawne swoją ofertą atrakcji turystycznych przystosowanych do zwiedzania przez osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Choć nie ma co ukrywać, że Lizbona nie należy do najłatwiejszych miast do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Przede wszystkim związane jest to z ukształtowaniem powierzchni, jednak Lizbona nadrabia to mieszkańcami oraz swoim urokiem – jak cała Portugalia. Dla osób z różnymi formami niepełnosprawności przygotowano szereg ułatwień przy zwiedzaniu miasta, a my w poniższym przewodniku prezentujemy najciekawsze atrakcje turystyczne i zabytki przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Wśród tych atrakcji w Lizbonie znajdziemy miejsca oraz zabytki, które należą do najciekawszych w Lizbonie – m.in. oceanarium w Lizbonie, Klasztor Hieronimitów lub winda Santa Justa. Przed wyjazdem do Lizbony jednak warto sprawdzić listę miejsc oraz atrakcji pod kątem niedostępności dla niepełnosprawnych, aby później nie marnować czasu i nerwów, gdyż nie wszystkie atrakcje są dostępne dla osób z ograniczeniem ruchowym.

Poniższy przewodnik dla niepełnosprawnych w Lizbonie na pewno będzie w tym pomocny. Wskazujemy tutaj na najważniejsze atrakcje i zabytki w Lizbonie, które są dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Odsyłamy również do szerszych opisów, a także prezentujemy galerię zdjęć zabytków w Lizbonie, które bez trudu będą dostępne dla osób niepełnosprawnych odwiedzających Portugalię.

Lista polecanych atrakcji i zabytków z dostępem dla niepełnosprawnych w Lizbonie

1. Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego dumnie góruje nad Lizbona i jest jednym z najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych na mapie turystycznej Lizbony. Jest on położony na Alfamie – najstarszej dzielnicy Lizbony. Lizbona jest dumna ze zamku św. Jerzego, którego korzenie sięgają do czasów Maruów, a którego historia jest mocna powiązana z historią miasta. Po portugalsku to Castelo de São Jorge – bez trudu znajdziemy do niego drogę z różnych części miasta. Wstęp na zamek dla osób niepełnosprawnych jest objęty biletem zniżkowy, a najlepiej dojechać na zamek z centrum autobusem numer 737 (jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych) lub taxi, gdyż droga z centrum jest bardzo trudna ze względu na ukształtowanie powierzchni oraz ulice wyłożone kostką brukową. Czytaj więcej: Zamek św. Jerzego w Lizbonie – wstęp, bilety, opis, historia, godziny otwarcia, zdjęcia >>>.

2. Oceanarium w Lizbonie

Jest to największe oceanarium w Europie – jego pojemność to prawie 5000 metrów szcześciennych, czyli ponad 5 000 000 litrów wody! Jest ono świetnie zlokalizowane, bez trudu dojedziemy do niego samochodem lub komunikacją miejską, a także idealnie wpasowuje się w najnowszą dzielnicę Lizbony. Oceanarium jest w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia wózków inwalidzkich. Czytaj więcej: Oceanarium w Lizbonie – ceny, adres, dojazd, opis, godziny otwarcia [Zdjęcia + Wideo] >>>. Będąc w Oceanarium warto również zwiedzić całą dzielnicę Park Narodów, która jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Jest to płaska powierzchnia, gdzie znaleźć można m.in. przyjemne ogrody, jak i szereg restauracji z dostępem dla niepełnosprawnych. Poruszając się od Oceanarium w kierunku Mostu Vasco da Gama można po drodze zobaczyć m.in. Dworzec Oriente >>> lub Wieżę Vasca da Gama >>>.

Lizbona dla niepełnosprawnych foto zabytki

3. Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Jest to jedna z pozycji obowiązkowych do zobaczenia dla wszystkich odwiedzających Lizbonę. Nie przypadkowo Klasztor Hieronimitów jest odwiedzany każdego roku przez setki tysięcy turystów z całego świata. Obiekt jest częściowo przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne – mogę one zwiedzić kościół oraz dolne piętro krużganków. Bilet dla osób niepełnosprawnych jest objęty specjalną zniżką (50% zniżki od ceny normalnego biletu). Do klasztoru również bez trudu można się dostać z centrum Lizbony tramwajem nr 15 (choć w weekendy często bywa zapchany), który jest przystosowany do przewóz osób z ograniczeniami ruchowymi. Czytaj więcej: Klasztor Hieronimitów w Lizbonie – Belem. Dojazd, ceny biletów, przydatne info i zdjęcia >>>.

4. Dzielnica Belem

Jak to wyżej zostało napisane do dzielnicy Belem dotrzemy bez trudu tramwajem nr 15. Jest ona łatwa do zwiedzania, gdyż w odróżnieniu od innych lizbońskich dzielnic jest płaska. W dzielnicy Belem obok opisanego Klasztoru Hieronimitów przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne są również m.in. Wieża Belem >>> (częściowy dostęp, tylko parter), Muzeum Kolekcji Berarda >>> (pełen dostęp i miejsce to jest bardzo dobrze przystosowane dla potrzeb niepełnosprawnych) oraz słynna ciastkarnia Casa de Pasteis de Belem >>> (również miejsce jest w pełni dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich i nie tylko). Więcej o dzielnicy Belem można przeczytać tutaj: Belem w Lizbonie – przewodnik, atrakcje, zabytki, co warto zobaczyć? Zdjęcia + Mapa >>>.

Lizbona na wózku inwalidzkim zdjęcia

5. Winda Santa Justa

Jest to jedna z najbardziej nietypowych atrakcji turystycznych Lizbony, jedyna pionowa spośród czterech lizbońskich historycznych wind. Elevador de Santa Justa, bo taka jest portugalska nazwa windy, to 45–metrowa konstrukcja wykonana w stylu neogotyckim. Jej architektura porównywalna jest to słynnej paryskiej Wieży Eiffla, co ma odzwierciedlenie w jej historii. Winda jest przystosowana do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Znacznie łatwiej do niej się dostać od strony Rua Augusta, niż od strony placu Largo do Carmo. Jedynym ograniczeniem dla osób niepełnosprawnych jest brak wstępu na najwyższy taras widokowy. Czytaj więcej: Winda Elevador de Santa Justa (Elevador do Carmo) w Lizbonie – zdjęcia, godziny otwarcia, cena >>>.

6. Kościół św. Dominika

Kościół św. Dominika w Lizbonie , po portugalsku Igreja de São Domingos, mieszczący się tuż obok placu Rossio to jeden z ciekawszych kościołów w Lizbonie. Niepełnosprawni w Lizbona polubią go nie tylko ze względów architektonicznych, ale i historycznych – jego wnętrze spłonęło w 1959 roku w wyniku zapalenia się ołtarza od świec, a skutki pożaru postanowiono naprawić tylko częściowo, dzięki czemu dziś możemy oglądać zniszczone pożarem wnętrza świątyni. W kościele nie ma żadnych progów, ani schodów uniemożliwiających samodzielne zwiedzanie przez osoby na wózkach inwalidzkich. Wstęp do kościoła jest bezpłatny. Czytaj więcej: Kościół św. Dominika w Lizbonie – Igreja de São Domingos >>>.

Lizbona osoby niepełnosprawne ułatwienia

7. Niepełnosprawni w Lizbonie: Lizbońskie place

Lizbona to również otwarte przestrzenie i wspaniałe place. Będąc w dzielnicy Baixa, która ze względu na to, że jest płaska, jest bardzo przyjazna dla osób niepełnosprawnych, warto odwiedzić dwa najważniejsze place tej dzielnicy – plac Rossio oraz plac Praca do Comercio. Plac Rossio, czyli po portugalsku Praça de D. Pedro IV, to jeden z głównych placy w Lizbonie, również jeden z najbardziej reprezentacyjnych. Gości nie tylko tłumy turystów za sprawą swoich zabytków i atrakcji, ale również ważne wydarzenia, a w przeszłości był świadkiem najważniejszych zdarzeń w historii Lizbony. Od zawsze koncentrował życie społeczne Lizbony, dziś będąc jedną z największych atrakcji turystycznych Lizbony. Czytaj więcej: Plac Rossio w Lizbonie – Praça de D. Pedro IV – zabytki, co warto zobaczyć? [Zdjęcia] >>>.  

Praça do Comércio zlokalizowany jest nad brzegiem rzeki Tag. Plac często jest nazywany Terreiro do Paço, gdyż mieści się na nim stacja metra o tej samej nazwie, a co związane jest z tym, że przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku na placu tym stał Pałac Królewski – Paços da Ribeira. Po trzęsieniu ziemi plac został całkowicie przebudowany z polecenia Sebastião José de Carvalho e Melo, czyli słynnego Markiza Pombala, którego centrum Lizbony w dużej mierze zawdzięcza współczesny wygląd. Czytaj więcej: Plac Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio) >>>.

8. Niepełnosprawni w Lizbonie: polecane atrakcje: Muzeum Calouste Gulbenkiana

Jedno z najciekawszych muzeów w Lizbonie, które oferuje bogate zbiory sztuki antycznej, orientalnej i europejskiej. Muzeum Gulbenkiana położone jest w parku, niedaleko od centrum miasta, a dojazd do niego nie stanowi problemu (stacja metra “Sao Sebastian” obok której jest zlokalizowane muzeum jest przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych). Muzeum Gulbenkiana posiada pełne przystosowanie swojego wnętrza dla osób z ograniczeniami ruchowymi – w tym toalety, a na miejscu jest również możliwość wypożyczenia wózków inwalidzkich. Czytaj więcej o Muzeum Gulbenkiana w Lizbonie >>> oraz sprawdź opcję zakupu biletu online >>>.

Niepełnosprawni w Lizbonie atrakcje i zabytki

Niepełnosprawni w Lizbonie nie będą się nudzili na pewno! Nie są to oczywiście wszystkie atrakcje w Lizbonie z dostępem dla osób niepełnosprawnych. W naszej opinii jednak są to najciekawsze zabytki oraz atrakcje, do których dotarcie nie będzie stanowiło większego problemu oraz które warto odwiedzić będąc w Lizbonie bez obaw, że natrafi się na miejsce, w których ograniczenia architektoniczne uniemożliwią zwiedzania. Duża część muzeów oraz galerii posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową, jednak zawsze warto sprawdzić kwestię dojazdu do danego miejsca, w szczególności, jeśli planuje się poruszać transportem publicznym.

Atrakcje w Lizbonie z utrudnionym dostępem dla osób niepełnosprawnych w Lizbonie:

 • Katedra Se na Alfamie
 • Tramwaj 28 – cała trasa
 • Uliczki Alfamy – ze względu na liczne schody, ciasne przejścia, nierówną nawierzchnię i położenie na wzgórzach.
 • Bairro Alto – położenie na wzgórzu i wąskie chodniki.
 • Pomnik Odkrywców – niestety brak możliwości zobaczenia w pełni całego zabytku.
 • Winda Bica i Gloria – miejsca nie przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich.
 • Kościół św. Rocha – obiekt tylko częściowo dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Sprawdź, gdzie można kupić bilet online do zabytków i atrakcji w Lizbonie. Może to znaczenie ułatwić zwiedzanie i podróżowanie


Niepełnosprawni w Lizbonie – przydatne linki i informacje

Poniżej prezentujemy kilka przydatnych linków dla osób niepełnosprawnych, które wybierają się do Lizbony i Portugalii. Na podanych stronach można znaleźć więcej informacji, które mogą być pomocne podczas planowania wakacji w Portugalii.

 • Associação Portuguesa de Deficientes – Portugalskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych | Link do www >>>.
 • Prawa osób niepełnosprawnych w PortugaliiLink do www >>>.
 • Instituto Nacional para a Reabilitação – Portugalskie Instytut Rehabilitacji | Link do www >>>.

Jesteś zainteresowany polskimi wycieczkami po Lizbonie i okolicach? Chcesz zwiedzić to cudowne miasto z polskim przewodnikiem?
Zapraszamy do kontaktu!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)