Spalony kościół św. Dominika w Lizbonie [Informacje praktyczne]

Kościół Dominika Lizbona Dominikanów Lisbona Spalony Kościół w Lizbonie Zdjęcia Fotografie

Kościół św. Dominika w Lizbonie , po portugalsku Igreja de São Domingos, mieszczący się tuż obok Placu Rossio to jeden z ciekawszych kościołów w Lizbonie. Nie tylko ze względów architektonicznych, ale i historycznych – jego wnętrze spłonęło w 1959 roku w wyniku zapalenia się ołtarza od świec, a skutki pożaru postanowiono naprawić tylko częściowo, dzięki czemu dziś możemy oglądać zniszczone pożarem wnętrza świątyni.

Budowa kościoła św. Dominika została zapoczątkowana w roku 1241 i od tego czasu był on wielokrotnie przebudowywany. Największe prace modernizacyjne i remontowe, które na trwałe zmieniły charakter kościoła przeprowadzono po wielkim trzęsieniu ziemi z roku 1755, które w ogromnej mierze zniszczyło Lizbonę.

Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku po spalonym kościele w Lizbonie?

Jakie atrakcje warto wcześniej zarezerwować na zwiedzanie Lizbony?

 

 


Kościół św. Dominika w Lizbonie – historia i opis

Kościół odbudowano w stylu barokowym, a naczelnym architektem odpowiedzialnym za odbudowę był Carlos Mardela. Był to wtedy modelowy przykład architektury barokowej w Lizbonie, który stanowił przykład dla innych wznoszonych lub odbudowywanych kościołów.

Kościół Dominika Lizbona Dominikanów Lisbona Spalony Kościół w Lizbonie Zdjęcia Fotografie

Kolejna ważna dla świątyni data to rok 1959, kiedy to widoczne do dziś zniszczenia przyniósł pożar. Od płonących świec zapaliły się drewniane ołtarze. Żywioł strawił wiele dzieł sztuki sakralnej, obrazy, złocone ołtarze i naczynia liturgiczne. Ważną startą dla wiernych była przechowywana w kościele chusteczka Łucji Santos oraz połowa chusty Hacinty Marto, których jako dzieci używały podczas objawień w Fatimie w 13 maja 1917.

Kościół św. Dominika: Godziny otwarcia

Kościół jest otwarty każdego dnia dla zwiedzających od godziny 08:30 do 19.00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Podczas mszy świętych nie ma możliwości zwiedzania w pełni kościoła. Można wejść tylko na tereny pod chórem kościoła. 

Kościół św. Dominika w Lizbonie: Msze święte

 • w niedziele msze święte odbywają się w godzinach 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 oraz 18.00
 • od poniedziałku do soboty w godzinach: 8.00, 8.30, 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Spalony kościół w Lizbonie – wstęp i bilety

Wstęp do kościoła św. Dominika w Lizbonie jest bezpłatny, a jego zwiedzanie nie jest biletowane. Warto jednak pamiętać, że w czasie trwania mszy świętej nie ma możliwości zwiedzania kościoła.

Kościół św. Dominika w Lizbonie: Lokalizacja na mapie turystycznej Lizbony

Wideo z zwiedzania Kościoła Dominikanów

 

 

7Kościół św. Dominika w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

Promocje na noclegi w stolicy Portugalii

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Magda napisał/a:

   Ciekawe, ciekawe.. czekam na dalszy rozwój strony. Już teraz prezentuje się ciekawie! Na pewno będę z niej korzystała, gdyż we wrześniu wybieram się właśnie do Lizbony!

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)