Kościół św. Dominika w Lizbonie [Informacje praktyczne]

Kościół Dominika Lizbona Dominikanów Lisbona Spalony Kościół w Lizbonie Zdjęcia Fotografie

Kościół św. Dominika w Lizbonie , po portugalsku Igreja de São Domingos, mieszczący się tuż obok Placu Rossio to jeden z ciekawszych kościołów w Lizbonie. Nie tylko ze względów architektonicznych, ale i historycznych – jego wnętrze spłonęło w 1959 roku w wyniku zapalenia się ołtarza od świec, a skutki pożaru postanowiono naprawić tylko częściowo, dzięki czemu dziś możemy oglądać zniszczone pożarem wnętrza świątyni.

Budowa kościoła św. Dominika została zapoczątkowana w roku 1241 i od tego czasu był on wielokrotnie przebudowywany. Największe prace modernizacyjne i remontowe, które na trwałe zmieniły charakter kościoła przeprowadzono po wielkim trzęsieniu ziemi z roku 1755, które w ogromnej mierze zniszczyło Lizbonę.

Kościół św. Dominika w Lizbonie – historia i opis

Kościół odbudowano w stylu barokowym, a naczelnym architektem odpowiedzialnym za odbudowę był Carlos Mardela. Był to wtedy modelowy przykład architektury barokowej w Lizbonie, który stanowił przykład dla innych wznoszonych lub odbudowywanych kościołów.

Kościół Dominika Lizbona Dominikanów Lisbona Spalony Kościół w Lizbonie Zdjęcia Fotografie

Kolejna ważna dla świątyni data to rok 1959, kiedy to widoczne do dziś zniszczenia przyniósł pożar. Od płonących świec zapaliły się drewniane ołtarze. Żywioł strawił wiele dzieł sztuki sakralnej, obrazy, złocone ołtarze i naczynia liturgiczne. Ważną startą dla wiernych była przechowywana w kościele chusteczka Łucji Santos oraz połowa chusty Hacinty Marto, których jako dzieci używały podczas objawień w Fatimie w 13 maja 1917.

Kościół św. Dominika: Godziny otwarcia

Kościół jest otwarty każdego dnia dla zwiedzających od godziny 08:30 do 18:30. Zwiedzanie jest bezpłatne. Podczas mszy świętych nie ma możliwości zwiedzania kościoła

Kościół św. Dominika w Lizbonie: Msze święte

  • w niedziele msze święte odbywają się w godzinach 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 oraz 18.00
  • od poniedziałku do soboty w godzinach: 8.00, 8.30, 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00

Kościół św. Dominika w Lizbonie: Lokalizacja na mapie turystycznej Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Wideo z zwiedzania Kościoła Dominikanów

Kościół św. Dominika w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Magda napisał/a:

    Ciekawe, ciekawe.. czekam na dalszy rozwój strony. Już teraz prezentuje się ciekawie! Na pewno będę z niej korzystała, gdyż we wrześniu wybieram się właśnie do Lizbony!

    Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)