Foto-Zwiedzanie: Muzeum Morskie w Lizbonie pokazane od każdej strony [Zdjęcia]

Lizbona Muzeum Marynistyczne Morskie Fotografie Foto Przewodnik Zwiedzanie

Muzeum Marynistyczne w Lizbonie, czyli Muzeum Morskie, to jedno z najciekawszych muzeów w całej Lizbonie, a jednocześnie muzeum, które posiada jedną z największych w Europie kolekcji poświęconych rozwojowi sztuki żeglarskiej na przestrzeni wieków. W Muzeum Marynistycznym w Lizbonie znajdziemy różnego rodzaju repliki i modele okrętów, na których Portugalczycy odkrywali kiedyś świat, stare mapy, broń okrętową, przyrządy nawigacyjne, w tym największą na świecie kolekcję astrolabiów, oryginalne modele statków oraz wiele innych rzeczy, które sprawiają, że czas spędzony w Muzeum Marynistycznym w Lizbonie mija bardzo szybko. Jednocześnie dużym plusem Muzeum Marynistycznego jest to, że nie będą się w nim nudzić i dzieci, dzięki czemu śmiało można odwiedzić je z naszymi pociechami.

Zapraszamy do kolejnej odsłony naszego cyklu Foto-Zwiedzania Lizbony, który tym razem poświęcony jest Muzeum Marynistycznemu w Lizbonie, które nazywane również jest Muzeum Morskim. Zobaczcie na zdjęciach, czego można się spodziewać po wizycie w salach muzealnych, jakie są najciekawsze obiekty, kolekcje oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w muzeum. Dodatkowo prezentujemy tutaj kilka informacji praktycznych o muzeum, takich jak godziny otwarcia lub aktualne ceny biletów. Oceńcie sami, czy warto odwiedzić i zobaczyć Muzeum Marynistyczne w Lizbonie.


Bilety online do muzeów i zabytków w Lizbonie i Sintrze

 

 


Muzeum Marynistyczne w Lizbonie

Po portugalsku Muzeum Marynistyczne nazywa się Museu de Marinha, a działa ono od 15 sierpnia roku 1962, kiedy to znalazło finalnie swoją siedzibę w zachodnio-północnym skrzydle Klasztoru Hieronimitów w Belem. Starania o utworzenie Muzeum Marynistycznego podjął już król Portugalii Luis I w połowie XIX wieku, jednak należało czekać ponad 100 lat, aby móc oglądać kolekcję, która dostępna jest dzisiaj.

Każdego roku Muzeum Marynistyczne w Lizbonie odwiedza ok. 150 000 turystów, co czyni je jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w całej Portugalii. Mimo tego w Muzeum Marynistycznym w Lizbonie nie odczujemy, że są w nim tłumy zwiedzających. Kolekcje są zebrane na stosunkowo małej powierzchni, jednak turyści rozchodząc się po wszystkich salach nie powodują uczucia tłoku.

Lizbona Muzeum Marynistyczne Morskie Fotografie Foto Przewodnik Zwiedzanie 0022
Modeli statków w Muzeum Marynistycznym nie brakuje. Tutaj Sao Gabriel Vasco da Gamy

W Muzeum Marynistycznym w Lizbonie znajdziemy obiekty i kolekcje, które nawiązują m. in. do różnych aspektów  dominacji Portugalii na morzach i oceanach świata, Ery Wielkich Odkryć Geograficznych, rozwoju sztuki żeglarskiej przez stulecia. Dodatkowo zobaczymy tam setki modeli statków – od kilkucentymetrowych po kilkumetrowe oraz oryginalne jednostki pływające. Wdzięku dodają rzeźby najsłynniejszych Portugalczyków, którzy zapisali się na kartach historii, reprodukcje starych map, przyrządy nawigacyjne różnego typu oraz wnętrza Klasztoru Hieronimitów.

Muzeum Marynistyczne w Lizbonie – zwiedzania

Wejście do Muzeum Marynistycznego w Lizbonie znajduje się w zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem. Klasztor Hieronimitów to perła stylu manuelińskiego, zbudowany pierwotnie blisko brzegu rzeki Tag, miał nie tylko zapewnić duchowe wsparcie dla marynarzy wypływających w dalekie wyprawy, ale również pokazać potęgi Portugalii w czasie Wielkich Odkryć Gegoraficznych. Wejście do Muzeum Marynistycznego jest czytelnie oznakowane, więc znaleźć je można bez żadnego problemu.

Wchodząc do Muzeum Marynistycznego już na wejściu możemy zobaczyć dużą rzeźbę Henryka Żeglarza, w tle której znajduje się XVI wieczna mapa świata z zaznaczonymi odkryciami Portugalczyków. Za Henrykiem Żeglarzem znajdziemy rzeźby przedstawiające m.in. Gil Eanesa lub Diogo Cao, którzy już na stałe wpisali się w historię odkryć geograficznych. Warto zwrócić uwagę również na duży witraż znajdujący się po prawej stronie, a który przedstawia w ciekawy sposób drzewo genealogiczne królów portugalskich.

Wchodząc na kolejnego pomieszczenia na początek zobaczymy różnego rodzaju modele karawel, które służyły Portugalczykom do pierwszych wypraw w nieznane. Zobaczymy m.in. szczegółowy model statku Sao Gabriel, na którym Vasco da Gama wyruszył w swoją słynną drogę do Indii w 1498 roku oraz figurkę Archaniła Rafaela, którą na swoim statku Sao Rafael Vasco da Gama wiózł do Indii, a która zachowała się do dnia obecnego. Jest to jeden z najcenniejszych eksponatów w całym Muzeum Marynistycznym.

Zobaczyć również można model statku “Madre de Deus”, który został zwodowany w Lizbonie w roku 1589 i dwa razy odbył podróż morską do Indii, a który został przejęty przez Anglików w roku 1592 i ze względu na swój rozmiar i budowę wystawiony na widok publiczny w Dartmouth. Pod ścianą znajduję się potężna kolubryna z XVII wieku, której strzelała pociskami o wadze nawet do 6 kg.

Warto też przyjrzeć się dużej kolekcji instrumentów nawigacyjnych różnego typu. Zobaczymy tutaj m.in. sekstansy, astrolabia, globusy, busole, stare mapy. Muzeum Marynistyczne posiada największą kolekcję astrolabiów na świecie. Dodatkowo zobaczymy tutaj przyrządy nawigacyjne zrobione przez mistrza swoich czasów, czyli Holendra Willema Blaeu, który żył i tworzył w wieku XVII.

W kolejnych salach podziwiać można rozwój portugalskiej floty transportowej, przemysłowej i wojennej na przestrzeni wieków. Zobaczymy nie tylko modele najważniejszych statków Marynarki Wojennej, ale również potężne statki służąco do celów rybołóstwa, transportu po rzekach, czy przewożenia słynnego portugalskiego wina. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe modele statków korwety “Sagres”, “Rio Tamega”, krążownika “Adamastor” lub statku “Pedro Nunes”.

W Muzeum Marynistycznym zobaczyć też możemy zachowane wyposażenie wnętrz jachtu Amelia, który służył rodzinie królewskiej, a który został zbudowany w roku 1900 w Anglii.

Przechodząc z zabudowań Klasztoru Hieronimitów do kolejnego budynku, zbudowanego w połowie XX wieku, zobaczymy inne modele statków. W Sali Galeonów znajdziemy modele statków oraz innych maszyn, które związane są z morzami i oceanami. Do najcenniejszych modeli zaliczyć należy hydroplan “Santa Cruz”, na którym w roku 1922 dwójka Portugalczyków, jako pierwsze osoby w historii przelecieli południowy Atlantyk, łódź rybacką z okolic Aveiro “Santo Antonio”, czy barkę królewską z roku 1778.

Muzeum Marynistyczne w Lizbonie – ceny biletów oraz godziny otwarcia

W roku 2022 cena biletu normalnego to 6,5 €, seniorzy powyżej 65. roku życia, młodzież w roku 12-18 lat i studenci płacą za bilet 3,25€, a dzieci do 12. roku życia mają wstęp bezpłatny.

Muzeum Marynistyczne jest czynne od wtorku do niedzieli każdego miesiąca, a wyróżnieniem:  1 października – 30 kwietnia w godzinach 10.00-17.00 i 1 maja – 30 września w godzinach 10.00-18.00. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Po szczegółowe ceny biletów, godziny otwarcia oraz więcej informacji praktycznych sprawdź tekst: Muzeum Morskie w Lizbonie – morska historia Portugalii w jednym miejscu [Informacje praktyczne] >>>.

Warto również odwiedzić oficjalną stronę muzeum: ccm.marinha.pt >>>, by sprawdzić informacje o aktualnych wystawach czasowych.


Zaprezentowane tutaj informacje są pomocne dla Ciebie? Jeśli tak, to zapraszamy do postawienia nam wirtualnej kawy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Promocje na noclegi w Lizbonie

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)